اخبار

یک نفس راحت و خنک! (دستگاه بخور سرد)

در شهرهای شلوغ و پردود و وسط زندگی ماشینی از محل کار به منزل برمی‌گردیم . تصور کنید در خانه را باز کنید و با حجمی از اکسیژن، مه و هوای خنک مطبوع روبرو شوید ! این دستگاه های بخور سرد، هوای داخل خانه یا حتی محیط کارتان را به شکل خوبی دلپذیر می‌کنند . استفاده از دستگاه بخور سرد برای تنظیم رطوبت هوای اطراف، به خصوص در مناطق با  آب و هوای خشک نیز برای استفاده خانگی به کار می‌روند . جالب است بدانید استفاده از بخور در گذشته، بین زرتشتیان بسیار مرسوم بوده و از آن برای دور کردن شیاطین و دیوان و پاکی استفاده می‌شده است ..

دستگاه بخور سرد چه کاربردی دارد؟

دمای بخور سرد از دمای محیط پایین تر است و معمولا برای تنظیم رطوبت محیط، در فصول گرم استفاده می شود . جالب است بدانید بر خلاف بخور گرم، در بخور سرد هوا بخار نمی‌شود بلکه بصورت مه و غبار بیرون می آید .ذرات آب در بخور سرد بسیار ریزتر از بخور گرم هستند. از این دستگاه برای تنظیم رطوبت محیط کار، اتاق سالمندان و کودکان، محیط منزل استفاده می‌شود . هم چنین از این دستگاه همانند دستگاه پاکسازی صورت خانگی می‌توان برای رطوبت رسانی به پوست استفاده کرد

طرز استفاده از دستگاه بخور سرد

برای استفاده صحیح از دستگاه بخور سرد طبق مراحل زیر عمل کنید و از یک بخور آرامش بخش، لذت ببرید: قبل از هرچیز یک جای مناسب برای قرار دادن دستگاهتان انتخاب کنید . دستگاه بخور باید در ارتفاع قرار داشته باشد . دستگاه را در آشپزخانه یا نزدیکی وسایل گرمایشی قرار ندهید . در مرحله بعد، دستگاه را کاملا تمیز کنید و مخزن آب آن را پر کنید .بهتر است از آب تصفیه شده استفاده کنید. دستگاه را به برق وصل کنید و دکمه روشن آن را بزنید . برای خوشبو شدن فضا میتوانید در آب داخل مخزن، از روغن های معطر استفاده کنید .

انواع دستگاه بخور سرد

در ساخت بخور سرد دو نوع تکنولوژی وجود دارد : تبخیری و اولتراسونیک .

مطالعه بیشتر
بررسی 10 تا از بهترین ایمپلنت دندان با قیمت که باید بشناسید

بخور سرد تبخیری :در این دستگاه آب سرد به کمک یک فن به درون یک فیلتر هدایت شده و سپس در فضای اتاق، بخار سردی حاصل می‌شود. فیلتر موجود در این دستگاه فیتیله ای بوده و آلودگی ها و ناخالصی های آب را به خود جذب می‌کند.

دستگاه بخور اولتراسونیک: در این تکنولوژی از لرزش اولتراسونیک جهت تولید بخار ریز آب استفاده می‌شود . این دستگاه دارای دیافراگمی است که با سرعت بالا می‌لزرد و آب را به بخار سرد تبدیل می‌کند.

نکات مهم استفاده از بخور سرد

از این دستگاه در محیطی که هوا جریان مناسب ندارد، باعث افزایش بیش از حد رطوبت می‌شود . خروجی دستگاه به سمت وسایل چوبی و حساس به رطوبت نباشد . بعد از استفاده حتما دستگاه را خاموش و از برق جدا کنید .هفته ای یکبار دستگاه بخور سرد را تمیز کنید و مراقب باشید از مواد شوینده برای تمیزی آن استفاده نکنید .آب داخل مخزن را مرتب عوض کنید. این دستگاه را از دسترس کودکان دور نگهدارید.

مزایا و معایب بخور سرد

  • بخور سرد، هوای محیط را تمیز می‌کند..
  • از خشکی پوست و ایجاد سینوزیت جلوگیری می‌کند..
  • از سرما خوردگی جلوگیری می‌کند و روند بهبود آن را سرعت می‌بخشد..
  • علائم آلرژی را کاهش می‌دهد.
  • باعث کاهش خروپف می‌شود . .

در مقابل این مزیت ها می‌توان به این معایب نیز اشاره کرد :

  • ایجاد سرو صدا به علت استفاده از فن
  • ایجاد قارچ و باکتری در مخزن ( دستگاه را مرتب تمیز کنید )

قیمت دستگاه های بخور سرد

انواع بخور سرد بسته به نوع فناوری، کیفیت و برند دارای قیمت های متفاوتی است . . در سالن های زیبایی و کلینیک های پوست دستگاه بخور سالنی به صورت تخصصی تر مورد استفاده قرار می‌گیرد .در این صورت کارایی خانگی یا سالنی آن در قیمت دستگاه موثر است . قبل از خرید دستگاه بخور سرد، به فضای مورد نظر، طرز استفاده و قیمت آن توجه کنید..

مطالعه بیشتر
تعرفه ایمپلنت، لمینت و اوردنچر در کلینیک تخصصی دندانپزشکی ماکان

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا