با ارتودنسی دیمون آشنا شوید

شاید شما هم جزو کسانی باشید که بدنبال درمانی برای بهبود ظاهر نامرتب دندان‌ها و فک خود باشید. در ارتودنسی ثابت، براکت های ارتودنسی به کمک کش های بسیار ظریفی به سیم ارتودنسی متصل می گردند، اما در ارتودنسی دیمون از نوعی براکت با سیستم پیشرفته استفاده می شود. در واقع براکت های ارتودنسی دیمون دارای سیستمی با قابلیت باز و بسته شدن خودکار هستند. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره این تکنولوژی مفید دندانپزشکی بدست آورید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.


حتما بخوانید: هر آنچه باید از ارتودنسی متحرک بدانید


تشریح عملکرد ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون دستگاه ارتودنسی خود – بسته ای است که مانند بریس های قدیمی سنتی شکل می گیرد. اما به جای داشتن براکت هایی که به طور مرتب سفت تر و تنظیم می شوند، ارتودنسی دیمون از مکانیزم لغزنده ای استفاده می کنند که سیم ها را به براکت ها وصل می کند. در هنگام جابه جا شدن دندان ها به همراه آنها به طور طبیعی حرکت می کند. این باعث می شود که این بریس های دیمون راحت تر و زیبا تر باشند. همچنین بتوانند نتیجه قویتری را در زمان کوتاهتر ارائه دهند.

ارتودنسی دیمون

دستگاه دیمون از روش متفاوتی برای جابه جایی دندان ها به جای درست استفاده می کند. این بریس ها به سیم های مموری متصل می شوند که براکت های لغزنده را بدون فشاری که کش های قدیمی معمولا ایجاد می کردند، به هم وصل می کند. سپس دستگاه دیمون تنظیم می شود تا با سفت تر شدن در طول زمان دندان های شما را به تدریج جا به جا کند. این فرآیند از فشار کمتری نسبت به بریس های قدیمی استفاده می کند که معمولا نیازمند درمان مکمل شامل بیرون کشیدن دندان ها و بسط کام است.

READ
ارتودنسی لینگوال، درمانی مخفی از نظرها

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد: کامپوزیت دندان، لبخند زیبا


مراحل ارتودنسی دیمون

در ارتودنسی دیمون که براکت ها خود باز شونده هستند و در مقایسه با سایر روش ها، به تنظیم کمتری احتیاج دارند و به همین سبب نیاز به مراجعات مکرر به ارتودنتیست احساس نمی شود. مراحل انجام این نوع ارتودنسی به شرح زیر است:

1. معاینه

معاینات اولیه صورت گرفته و عکس های لازم در رادیوگرافی (با استفاده از اشعه ایکس) تهیه می شود. ارتودنتیست با بررسی این عکس ها دقیقا تشخیص می دهد که ساختار دندان ها به چه نوع درمانی نیاز دارد. در این مرحله دندانپزشک باید سایر مشکلات دندانی مانند؛ پوسیدگی دندان، بیماری های لثه و… را در صورت وجود تشخیص داده و پیش از ارتودنسی، درمان نماید. چرا که ممکن است عدم درمان این مشکلات، اختلالاتی را در درمان ارتودنسی وارد کند.

2. نصب براکت

پس از درمان سایر مشکلات دندانی و تعیین روش درمان ارتودنسی که دیمون است، براکت ها با استفاده از چسب های مخصوص روی سطح دندان ها نصب می شود. بعد از نصب براکت ها، نوبت به اتصال سیم ارتودنسی می رسد که از طریق آن، براکت ها به هم وصل شده و سیستم قوسی شکل ایجاد می شود.
در آخر درباره ی نحوه عملکرد بریس دیمون و نکات مراقبتی لازم به بیمار توضیح داده خواهد شد.

ارتودنسی دیمون

3. جلسات مراجعه

درست است که ارتودنسی دیمون به اندازه سایر روش های ارتودنسی نیاز به مراجعه به دندانپزشک جهت تنظیم براکت ها ندارد، با این حال لازم است که جلسات دوره ای تنظیم شود تا روند پیشرفت درمان توسط ارتودنتیست کنترل و بیمار هم سوالات خود را بپرسد.

READ
درمان آپنه خواب با ارتودنسی

4. برداشتن بریس

پس از به پایان رسیدن روند درمان به صورت کامل، بریس دیمون برداشته می شود و از دندان های بیمار قالب گیری شده و جهت ساخت ریتینر (پلاک نگهدارنده) به لابراتوار ارسال می شود. استفاده از ریتینر جهت جلوگیری از بازگشت درمان و حفظ ساختار جدید دندان ها لازم است.


درباره‌‌ی کیست دندان چه می‌دانید؟


مزایای ارتودنسی دیمون چیست؟

نتایج مطالعات نشان داده است که در مقایسه با سیستم های معمولی، براکت دیمون مزایای زیر را دارد:

کاهش تعداد مراجعات به متخصص ارتودنسی

از آنجایی که در ارتودنسی دیمون دیگر نیازی به لیگاتور های الاستیکی نیست، در نتیجه به تنظیمات کمتری نیاز پیدا خواهد کرد. این امر به کاهش تعداد مراجعات بیمار به متخصص ارتودنسی منجر خواهد شد.

با توجه به این طراحی منحصر به فرد، بیمار می تواند دندان های خود را به موقعیت های صحیح آن با شیوه ای راحت تر نسبت به براکت های سنتی حرکت دهد. ارتودنسی دیمون از لحاظ زیبایی نسبت به براکت های فلزی سنتی کمتر قابل توجه می باشد. همچنین این ارتودنسی دارای سیستم آسان تری برای تمیز نگه داشتن است.

ارزانتر بودن نسبت به سایر انواع ارتودنسی

ارتودنسی دیمون یک سیستم نسبتا جدید می باشد که هزینه گرانتری را در مقایسه با ارتودنسی ثابت با براکت های فلزی معمولی دارا می باشد. اما مزایای دیگر ارتودنسی دیمون باعث شده که این روش مقرون به صرفه باشد. زیرا تعداد جلسات معاینه ارتودنسی کاهش می یابد.

اصطکاک کمتر ارتودنسی دیمون

از آنجایی که هیچ نوع اصطکاکی با حذف استفاده از لیگاتور های الاستیکی وجو ندارد، دندان های فرد می توانند آزادانه حرکت کنند. بنابراین امکان هرگونه سایش و فرسودگی به طور کامل حذف خواهد شد.

READ
مراقبت‌های مهم در دوران ارتودنسی

کاهش طول درمان ارتودنسی

در این نوع طول درمان ارتودنسی کاهش داده می شود. طی مطالعاتی که انجام شده است به طور معمول می توانیم چیزی حدود 6 ماه کاهش زمان را مشاهده کنیم.

ارتودنسی دیمون

هنگامی که میزان اصطکاک میان دندان ها کم می شود این امر تا حدی بر کاهش یافتن زمان درمان نیز اثر می گذارد.

تجربه درد کمتر

با توجه به سنجش میزان درد در ارتودنسی دیمون نتایج حاصله نشان داده است که بیماران درد بسیار کمتری را به نسبت سایر روش های دیگر تحمل می کنند.

افزایش سلامت دهان و دندان با ارتودنسی دیمون

در براکت های معمولی باکتری ها و پلاک های بیشتری جمع آوری می شود. کش ها نیز اغلب با مواد غذایی و نوشیدنی های مختلف رنگی خواهند شد. با حذف این کش ها در سیستم دیمون می توان سلامت دهان و دندان را در حین درمان ارتودنسی افزایش داد. پس می‌توان لبخند سالم تری داشت.

نتایج فوق العاده

نتایج حاصل از ارتودنسی دیمون بسیار عالی و رضایت بخش است. حتی بیماران می توانند نتایجی بهتر و سریع تر و البته با درد و عوارض جوانبی کمتر را طی این روش مشاهده کنند. ارتودنسی دیمون به عنوان یک تکنولوژی پیشرفته شناخته شده است که دندان ها را بهتر از روش های سنتی حرکت داده و به تعدیل کمتری نیاز دارد.

سیستم دیمون روش درمانی بالینی است که به خوبی دندان ها را تنظیم می‌کند. با استفاده از ارتودنسی دیمون، بیماران می توانند نتیجه نهایی فوق العاده ای را به دست آورند و سریع تر به درمان خود پایان دهند.

READ
با ارتودنسی دندان بیشتر آشنا شوید

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: با ارتودنسی دندان بیشتر آشنا شوید


معایب ارتودنسی دیمون

  • هزینه ارتودنسی دیمون به نسبت دیگر روش‌های ارتودنسی گران تر است.
ارتودنسی دیمون
  • از آنجا که این نوع ارتودنسی قابل مشاهده است ، برای افرادی که به ظاهر لبخند اهمیت قائل اند، مناسب نیست.استفاده از براکت های روشن تا حد زیادی از جلب توجه آن می کاهد اما نمی‌تواند جایگزین ارتودنسی نامرئی باشد. افرادی که به ظاهر لبخند خود اهمیت می‌دهند باید از ارتودنسی نامرئی استفاده کنند.

جهت آگاهی: همه چیز درباره ایمپلنت دندان


سخن پایانی

در این مطلب درباره ارتودنسی دیمون خواندیم. همانطور که براکت های سنتی دارای جنس های متفاوتی هستند، براکت های ارتودنسی دیمون نیز در جنس ها و آلیاژ های متنوعی در دسترس می باشند. از بین تمامی این انواع، براکت های سرامیکی به دلیل جلب توجه کمتر روی دندان ها و شفافیت، محبوبیت بیشتری دارند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید