نماد سایت Dentist Community

با دهانشویه ها بیشتر آشنا شوید

دهانشویه

آیا شما تجربه استفاده از دهانشویه‌ها را دارید؟ دهانشویه مایعی است که برای شستشو و تمیز نگه داشتن فضای داخل دهان استفاده می شود. بعضی از مردم از دهانشویه برای از بین بردن بوی بد دهان استفاده می کنند و برخی دیگر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان. آیا درباره انواع آن و موارد استفاده هر نوع چیزی می دانید؟ در حفظ بهداشت دهان و دندان، دهانشویه یک یار کمکی بسیار مهم است. در این مقاله با ما همراه باشید تا با دهانشویه‌ها بعنوان یاور سرسخت خمیردندان و نخ دندان بیشتر آشنا شوید.

دهانشویه جایگزین مسواک زدن و نخ دندان از نظر بهداشت دهان نیست. فقط در صورت استفاده صحیح موثر است. همچنین درک این نکته مهم است که فرمول های مختلف محصول حاوی مواد مختلفی هستند و همه دهانشویه ها نمی توانند دندان های شما را تقویت کنند.

چه ماده‌ای در دهانشویه برای هدف شما مناسب است؟

مهم است که به لیست مواد تشکیل دهنده نگاهی دقیق بیندازیم. بسیاری از محصولات دارای چندین ترکیب هستند که برای درمان شرایط خاص یا سلامت کلی دندان ها ساخته شده اند. برخی از مواد تشکیل دهنده موجود در دهانشویه موارد زیر هستند:

دسته‌بندی دهانشویه های درمانی

دهانشویه‌های درمانی را می‌توان به سه نوع اصلی تقسیم کرد: ضدعفونی کننده، ضد تجمع پلاک و پیشگیری کننده.

دهانشویه ضد عفونی کننده

دهانشویه‌ حاوی کلرهگزیدین با غلظت ۰٫۲ درصد یکی از ضد عفونی کننده‌هایی است که معمولاً برای مراقبت‌ بهداشتی دهان و دندان تجویز می‌شود. این محلول‌ مدتهاست که به عنوان یک استاندارد طلایی در میان دهانشویه‌های ضدعفونی کننده دهان و دندان شناخته شده‌ است. برای مبارزه با باکتری‌ها‌ و قارچ‌های دهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دهانشویه ضد تجمع پلاک

پلاک دندان لایه‌ای است که از تجمع باکتری‌ها تشکیل می‌شود. دهانشویه ضدپلاک بر مراحل مختلف شکل‌گیری لایه‌های پلاک دهان اثر می گذارد. به کنترل مراحل اولیه و پیشرفت بیماری‌های لثه کمک می‌کند همچنین نقش موثری در کاهش پوسیدگی دندان‌ها دارد.

دهانشویه پیشگیری کننده

از میان دهانشویه‌هایی که دارای اثرات پیشگیری اولیه هستند، دهانشویه‌های حاوی فلوراید به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرارمی گیرند. موارد استفاده از آن ها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و گاهی برای اصلاح ضایعات اولیه پوسیدگی دندان است. دهانشویه‌های حاوی فلوراید برای بیماران بالاتر از هشت سال که در معرض خطر ابتلا به پوسیدگی دندان هستند، توصیه می‌شود. 

استفاده از دهانشویه چه امتیازاتی به ما می‌دهد؟

طریقه استفاده صحیح

قبل از شروع برای دانستن دوز مصرف دهانشویه دستورالعمل درج شده روی برچسب را مطالعه کنید ، اغلب دهان شویه ها دوز حدود ۲۰ میلی لیتر را توصیه می کنند که برای تمیز کردن دندان در یک نوبت مناسب است اما برخی دهان شویه های فلوراید دار تنها به ۱۰ میلی لیتر در هر نوبت نیاز دارند . به جز مواردی که از دهان شویه تجویزی توسط پزشک استفاده می کنید در سایر موارد لازم نیست بیش از حد نگران مصرف دقیق دهان شویه باشید . کافیست مقداری باشد که دهان بدون احساس ناراحتی پر شده و بتوانید دهان شویه را به راحتی در دهان بچرخانید .

مقدار مورد نظر را به یک باره داخل دهان بریزید. دهان را بسته و محلول را با فشار داخل دهان بچرخانید ، از بلعیدن دهان شویه خودداری کنید. این کار را به مدت ۳۰ ثانیه تا ۱ دقیقه (به زمان درج شده روی برچسب دقت کنید) انجام دهید . مطمئن شوید که محلول به جلو و پشت دندان ها رسیده و آن را روی زبان و سقف دهان نیز بچرخانید . در مرحله آخر محلول را به طور کامل از دهان بیرون بریزید . ممکن است لازم باشد ۳۰ دقیقه یا بیشتر پس از استفاده ، از نوشیدن و خوردن خودداری کنید.

سخن پایانی

در این نوشتار درباره دهانشویه ها سخن گفتیم. به یاد داشته باشید استفاده نامناسب از دهانشویه‌‌‌های ضـد عفونی کننده چند عارضه دارد. یکی اینکه اگر طولانی‌مدت مصرف شوند، فلور میکروبی طبیعی دهان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند. به عبارت دیگر باکتری‌های مفید و بی‌تاثیر در پوسیدگی را هم از بین می‌برند. علاوه براین مصرف طولانی‌مدت آنها، به ویژه کلرهگزیدین، باعث بدرنگی دندان‌ها می‌شود. این بدرنگی داخل درزهای دندان و در سطوح بین دندان‌های مجاور رسوب می‌کند و تمیز کردن دندان‌ها را بسیار دشوار می‌سازد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را رد کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

خروج از نسخه موبایل