نماد سایت مجله آموزشی جامعه دندانپزشکی برای خانواده

اورجت دندان از علل تا درمان

اورجت

مال اکلوژن و ناهنجاری‌های فکی و دندانی بسیاری وجود دارند. یکی از این ناهنجاری ها، اورجت (Overjet) نامیده می شود. جلوزدگی دندان های جلویی فک بالا یا به اصطلاح اورجت ناهنجاری است که به طور معمول دندان های جلویی فک بالا شیبی به سمت بیرون دارند و از دندان های جلویی پایین جلوتر قرار گرفته اند. شما تا کنون اصطلاح دندان خرگوشی را شنیده‌اید؟ درمان این مشکل می‌تواند در حوزه دندانپزشکی کودکان قرار گیرد. در این مقاله با ما همراه باشید تا تا درباره‌‌ی اُورجت بیشتر بخوانیم.

ناهنجاری اورجت چیست؟

در وضعیت نرمال و استاندارد، دندان های جلویی فک بالا باعث پوشیده شدن ۲ تا ۳ میلیمتر از دندان های جلویی فک پایین می شوند. در صورتی که این میزان بیش از اندازه باشد و دندان های فک پایین بیش از اندازه پوشیده شده باشند، به اصلاح بیمار دچار اورجت شده است. اورجت می تواند به دلیل مشکلات فکی، مشکلات دندانی و یا ترکیبی از آن ها به وجود آمده باشد. برخی از این مشکلات عبارتند از:

  1. رشد بیش از اندازه فک بالا
  2. کاهش رشد فک پایین
  3. ترکیبی از رشد غیر طبیعی هر دو فک
  4. جلو بودن بیش از اندازه دندان های قدامی
  5. عقب بودن دندان های قدامی فک پایین
  6. ترکیبی از غیر طبیعی بودن دندان های قدامی فک پایین و فک بالا

دلایل اورجت

اورجت دلایل ارثی و محیطی دارد. در زیر آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

انواع اورجت

به طور کلی سه نوع اورجت وجود دارد که عبارتند از:

درمان‌های رایج اورجت

در واقع شدت ناهنجاری بیمار و سن او از عوامل مهمی برای انتخاب روش درمان می باشند. این روش ها، می توانند شامل اصلاح نامرتبی دندان ها، دستگاه های متحرک ارتودنسی، کشیدن دندان و یا عمل جراحی باشد. به طور کلی متخصص دندانپزشکی با در نظر گرفتن تمامی شرایط، بهترین روش درمان را برای شما انتخاب می کند. در صورتی که شما و یا فرزندتان به دنبال راه حلی برای درمان اورجت می باشید، ما شما را با انواع روش های درمان آشنا خواهیم کرد:

ابزار Herbst

یکی از ابزار هایی که نتیجه قابل پیش بینی را برای بیمار ارائه می کند، Herbst بوده که نوعی ابزار ثابت است و بیمار نمی تواند آن را از دهان خود خارج کند. این ابزار قدرتمند سبب جلو راندن فک پایین می شود و فاصله دندان های قدامی فک بالا و پایین را کاهش می دهد. این ابزار برای افرادی که نیاز به تغییرات دندانی و اسکلتی دارند، بسیار مناسب است.

هدگیر

شاید هدگیر ظاهر مناسبی نداشته باشد، اما نتیجه خوبی در روند درمان ایجاد می کند. نتیجه آن مشابه با Herbst بوده که بعد از استفاده از Herbst از بریس استفاده می کنند. اما بیمارانی که از هدگیر استفاده می کنند، نتیجه موفقت آمیز تا حدود ۹۳ درصد دارند.

کش های ارتودنسی

کش های ارتودنسی در رنگ های متفاوتی وجود دارند، اما کش های لاستیکی کوچک برای هدفی بزرگتر مورد استفاده قرار می گیرند. کش های ارتودنسی به منظور اتصال اتصال براکت با قلاب، مورد استفاده قرار می گیرند.

این کش ها از دندان های پیشین فک بالا به دندان های آسیاب فک پایین وصل شده تا به بهبود ناهنجاری کمک کنند. در این صورت رشد فک بالا کاهش یافته و فک پایین برای رشد به سمت جلو تقویت می شود.

در صورتی که اورجت جزئی باشد، به کمک الاینر شفاف که یکی از ابزار ارتودنسی متحرک است، درمان انجام می شود. الاینر از جنس نوعی پلاستیک شفاف بوده که به دلیل نامرئی بودن، مورد پسند بسیاری از نوجوانان و بزرگسالان قرار گرفته است.

استفاده از انواع روش های ارتودنسی

یکی دیگر از روش های درمان اورجت، استفاده از درمان ارتودنسی می باشد که دندان ها در موقعیت صحیح حرکت کنند و مشکلات استخوانی فک رفع شود.

کشیدن دندان

گاهی اوقات کشیدن دندان به راحتی سبب درمان اورجت می شود. در واقع این روش برای بزرگسالان متداول تر است. امکان دارد که فک بالا جای کافی برای تمام دندان های دائمی نداشته باشد و یا فک پایین به دلیل یک دندان از دست رفته و یا عدم رشد کافی، قوس کوتاه تری دارد.

ابزار Twin Block

این ابزار متحرک بوده که برای درمان اورجت حدود ۹ تا ۱۲ ماه مورد استفاده قرار می گیرد. به طور معمول از پلیت آرواره های بالا و پایین تشکیل شده و دارای کی پیچ برای تنظیم هفتگی می باشد.

ممکن است این ابزار به عنوان مرحله ابتدایی درمان و قبل از شروع استفاده از بریس برای کودک، استفاده شود.

جراحی

در برخی مواقع ناهماهنگی رشد فک، با ارتودنسی به تنهایی درمان نمی شود که برای اصلاح این ناهنجاری از جراحی کمک گرفته می شود.

اهمیت درمان در افراد دارای اورجت

به دلایل متعددی درمان اورجت باید در اولین فرصت ممکن انجام شود. دلایل مراجعه به ارتودنتیست در صورت ابتلا به اورجت عبارتند از:

سخن پایانی

در این مقاله با یکی از ناهنجاری‌های فک و دندان آشنا شدیم. اورجت به دلایل ژنتیکی یا محیطی ممکن است پدید آید. دندان های خرگوشی به دلایل مختلفی از جمله عادت های مکیدن ، سوزش زبان ، مشکلات در اندازه فک و غیره ایجاد می شود. حل مسئله اغلب به علت بستگی دارد. دندانپزشکان می توانند به طرق مختلف دندان های خرگوشی را اصلاح و درمان کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشترا بگذارید.

خروج از نسخه موبایل