نماد سایت Dentist Community

فیشور سیلانت دندان کودکان

فیشورسیلانت دندان کودکان

هیچ یک از والدین دوست ندارند که دندان‌های کودک دلبندشان پوسیده شود. اما گاهی با وجود تمام مراقبت‌ها دندان‌ها از شیارهای باریک و عمیقی شروع به پوسیدگی می‌کنند. این اتفاق علی‌الخصوص در مورد دندان‌های آسیا که پهنتر هستند بیشتر رخ می‌دهد. والدین باید با تولد فرزندشان، آگاهی‌هایی درباره درمان‌های دندانپزشکی کودکان چون روکش دندان شیری، دندان درد کودکان و درمان آن و مواردی از این دست بدست آورند.در مدت زمان کوتاهی این پوسیدگی گسترش یافته و به یک معضل تبدیل می‌شود. شما راه پیشگیرانه‌ای برای این چالش می‌شناسید؟ فیشور سیلانت یکی از کارآمدترین راه‌حل‌های پیشگیرانه است. در این مقاله با ما همراه باشید تا با این درمان آشنا شوید.


فهرست مطالب:


فیشور سیلانت چیست؟

درباره کارکرد شیارهای روی دندان‌ها چه می‌دانید؟ کمک به درست جویدن و خرد کردن هرچه بهتر مواد غذایی، وظیفه‌ای است که به عهده‌ی این خطوط ریزودرشت روی دندان قرار داده‌شده است. برخی از شیارهای روی دندان دارای عمق بیشتری هستند. در نتیجه امکان نفوذ غذا در آن فراهم است. که حتی با حفظ بهداشت دهان و دندان نیز نمی‌توان آن‌ها را به‌طور کامل تمیز کرد.به‌ مرور زمان این غذاها فاسد شده و در دهان تبدیل به اسید می‌شوند.برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مواد دندان را بخوانید. اسید تولیدشده در دهان یکی از اصلی‌ترین دلایل آسیب رسیدن به ساختار دندان و پوسیدگی آن است.با توجه به اینکه کودکان توانایی کمتری در رعایت بهداشت دهان و دندان دارند لذا توجه به این موضوع برای آن‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. در مقاله ی نکات آموزشی برای بهداشت دهان و دندان کودکان، این مباحث را کاملتر دنبال کنید.

درمان فیشور سیلانت برای کودکان یک راه امن و بی‌خطر برای محافظت دندان از پوسیدگی است. فیشور سیلانت یک پوشش پلاستیکی محافظ است که به سطوح جونده دندان‌های عقب اعمال می‌شود.سیلانت یک محافظ سخت را در دهان تشکیل می‌دهد. بدین ترتیب مانع از وارد شدن غذا و باکتری‌ها به شیارهای ریزودرشت دندان می‌شود. فیشورسیلانت ماده ای ترمیمی و هم رنگ دندان است که توسط آن شیارهای عمیق سطح جونده دندان ها با آن پوشیده شده و بدین  ترتیب شیارها کم عمق می شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله چگونه دندانپزشک تجربی شوم را بخوانید.

هزینه فیشورسیلانت دندان در سال ۱۴۰۱

فیشور سیلانت هر دندان۶.۰۰۰.۰۰۰

مراحل انجام فیشور سیلانت

سیلانت ها از چه موادی ساخته می‌شوند؟

برای اثربخشی فیشورسیلانت، لازم است که در طول انجام کار، به صورت خشک نگهداری شود. دونوع ماده وجود دارد که دندانپزشکان از آن استفاده می کنند:

سیمان گلاس آینومر (GIC)

ویژگی های سیمان گلاس آینومر عبارتند از: 

رزین

ویژگی های رزین:

فیشورسلانت و نکاتی مهم که باید بدانیم

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: وسایل دندانپزشکی و کاربرد آنها

معایب فیشور سیلانت

از معایب فیشور سیلانت دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهترین سن برای انجام فیشور سیلانت

معمولا بهترین زمان انجام فیشور سیلانت بعد از رویش کامل دندان و قبل از پوسیده شدن آن است. چون اولین دندان آسیای دائمی در سن ۶ سالگی رویش می کند، لازم است که حدود ۷-۶ سالگی فیشور سیلانت آن انجام شود. در این سن کودک هنوز همکاری کافی برای انجام کامل و دقیق بهداشت دهان را ندارد ، علاوه بر این چون رویش دندان ۶ همراه با افتادن دندان شیری نیست ، بسیاری از والدین حتی متوجه رویش آن نمی شوند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله هزینه کنده شدن براکت ارتودنسی را بخوانید.

دومین دندان آسیای دائمی هم در سن ۱۱ سالگی می روید. این سن مناسبی برای انجام شیارپوش روی دندان ۷ است.

تفاوت فیشورسیلانت با پرکردن دندان

هنگامی که پوسیدگی دندان به حدی پیشرفت کند که باعث ایجاد حفره در دندان شود، لازم است که قسمت های پوسیده دندان تراشیده و برداشته شود. نهایتاً قسمت های باقیمانده دندان با مواد مناسب ترمیم و پر شود. اگر مایلید درباره پر کردن دندان بیشتر بدانید، لینک آبی را دنبال کنید.
در مورد فیشور سیلانت، دندان دست نخورده باقی می‌ماند. هیچ قسمتی از دندان حذف و تراشیده نمی شود. در عوض شیار های عمیق دندان با مواد ویژه بسته و مهر و موم میشود.

در نتیجه مواد غذایی و باکتری ها نخواهند توانست به داخل این شیار ها نفوذ کرده و موجب پوسیدگی دندان شوند. در واقع پر کردن دندان یک عمل درمانی و فیشور سیلانت کردن دندان یک کار پیشگیرانه به شمار می آید.

سخن پایانی

در این نوشتار درباره فیشورسیلانت دندان سخن گفتیم. فیشور سیلانت روشی ایمن و بدون درد برای محافظت از دندان های شما در برابر پوسیدگی دندان هستند. باید در نظر داشت که معمولا با روشی سریع و آسان با استفاده از لیزر یا فرز دندانپزشکی می‌توان سیلانت را با دقت برداشت. بدین شکل ساختار دندان سالم و دست نخورده باقی می‌ماند و در صورت تمایل می‌توان مجدد با سیلانت پوشانده شود. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

انجام فیشور سیلانت برای کودکان دردناک خواهد بود یا خیر؟

باید گفت که این درمان غیرتهاجمی بوده و کاملا بدون درد و بدون نیاز به بی حسی است. در واقع فیشورسیلانت در ابتدا بصورت مایع بوده و با قرار گرفتن بر روی دندان به سرعت خشک شده و به حالت سخت در می آید. کودک طی این اقدام کوچکترین دردی را حس نخواهد کرد.

آیا مسواک زدن دندان پس از انجام فیشور سیلانت لازم است؟

بله حتماً! رعایت بهداشت و دندان و دو بار در روز مسواک زدن بسیار مهم است. از آنجایی که مسواک زدن سطوح صاف و شیارپوشی دندان‌ها بسیار آسان‌تر است و به راحتی می‌توان آن‌ها را تمیز کرد، احتمال پوسیدگی آنها کمتر است.

آیا فیشور سیلانت می‌تواند عوارض و پیامدی به دنبال داشته باشد؟

اگر فیشورها به خوبی روی دندان قرار نگیرند یا قسمتی از آن ها جدا گردد، پوسیدگی دندان ها را در پی خواهد داشت. به این دلیل معاینه مرتب فیشورسیلانت ها هر ۴ الی ۶ ماه یک بار توسط دندانپزشک الزامی ست.

مزایای فیشور سیلانت دندان چیست؟

– تمیزکردن فیشورهای عمیق را آسان تر می کند.
– بین ۳۳ تا ۷۱ درصد از پوسیدگی دندان پیشگیری می کند.
– باعث معکوس شدن مراحل اولیه پوسیدگی دندان می شود.
– از دندان های دائمی تازه درآمده کودکان محافظت می کند.

خروج از نسخه موبایل