طب سنتی مکمل طب مدرن است

علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت در نشست تبیین سیاست‌های سازمان جهانی بهداشت در زمینه حمایت از طب سنتی و مکمل از طریق ویدئو کنفرانس اظهار کرد: طب سنتی و ایرانی ارتباط تنگاتنگی با سلامت کشور دارد که قرار است در این برنامه به صورت اجمالی و کامل بررسی شود .

او افزود: تاریخچه طب سنتی در سطح دنیا بسیار دیرینه و موفق بوده است. در راس همه ابن سینا یکی از بنیان‌گذاران این طب بوده که باعث افتخار همه است که توانسته علم خود را به دنیا عرضه کند.

رئیسی تصریح کرد: ما همواره به طب سنتی به عنوان یک طب مکمل و جدا در کنار طب مدرن نگاه می‌کنیم، همچنین به هیچ وجه با خرافه‌گویی و اقدامات غیرعینی موافق نیستیم.

او گفت: همه ما باید به تمام علوم که سالیان سال مورد استفاده قرار گرفتند و توانسته اند به سلامت بشریت کمک کنند، احترام بگذاریم.

رئیسی بیان کرد: ایران دارای یک شبکه بزرگ سلامت ۴۰ ساله است که توانسته تمام روستا‌ها و شهر‌های حاشیه‌های کم جمعیت حدود زیر ۲۰ هزار نفر را به خوبی پوشش دهد.

او تصریح کرد: بیماری کرونا و بیماری‌های غیرواگیردار به ما یاد دادند که ما همواره باید سبک زندگیمان را تغییر داده و همیشه در حال ارتقا در شبکه سلامت باشیم. اولین نگاه ما به طب سنتی این است که در شبکه کشوری بتوانیم سبک زندگی خود را تغییر دهیم.

رئیسی در پایان گفت: امیدوارم که این طور برنامه‌ها بتواند راه کمک کننده‌ای برای ادامه مسیر برای تمام کشور‌ها باشد.

در یک مطالعه در کشور کُره مشخص شده است از هر ۱۰ بهبودیافته کرونایی ۹ نفر دارای عوارض جانبی هستند. عوارضی مانند خستگی شدید، آسیب روحی، از دست دادن حس بویایی و چشایی در بهبودیافتگان کره‌ای مشاهده شده است.

این تحقیقات در حالی انجام شده است که تعداد جانباخته‌های جهانی کووید ۱۹ در روز سه شنبه از یک میلیون نفر عبور کرد و این ویروس سیستم اقتصادی و بهداشتی کل جهان را مختل کرده است.

کاوون جون ووک، رئیس آژانس کنترل و پیشگیری از بیماری کره (KDCA) اعلام کرد که در یک همه پرسی آنلاین که ۹۶۵ نفر شرکت کردند مشخص شد حدود ۸۷۹ نفر حداقل از یکی از عوارض بیماری کرونا رنج می‌برد.

این آمار یعنی حدود ۹۱ درصد از بهبودیافتگان عوارض دارند و خستگی شدید یکی از رایج‌ترین عوارضی است که 24 درصد آن ۸۷۹ نفر بهبودیافته این نوع عارضه را داشتند.

کاوون در جلسه توجیهی گفت: کره جنوبی همچنین در حال انجام یک مطالعه جداگانه با ۱۶ سازمان پزشکی در مورد عوارض احتمالی بیماری کروناست که شامل تجزیه و تحلیل دقیق و سی‌تی اسکن بیماران بهبودیافته می‌شود.

کشور کره جنوبی تاکنون ۲۳ هزار مبتلا به کرونا داشته و ۴۰۷ مورد نیز جان خود را از دست داده اند.


بیشتربخوانید: دوره های دندانپزشکی


 

دیدگاهتان را بنویسید