هزینه های دندان پزشکی و عوامل موثر بر آن

هزینه های دندان پزشکی و عوامل موثر بر آن

هزینه های دندان پزشکی یکی از مهمترین دلایلی است که افراد با ترس و استرس به کلینیک های دندانپزشکی و برای ترمیم دندان های خود می روند.علاوه بر آن بسیاری از افراد که به دندان پزشکی مراجه می کنند، با دیدن هزینه های سرسام آور دندان پزشکی به جای ترمیم دندان مورد نظر، اقدام به کشیدن آن کنند.حال این سوال پیش می آید که چرا هزینه های دندان پزشکی در ایران گران است و کدام خدمات دندان پزشکی هزینه های بیشتر دارند و علت چیست؟

در ادامه با مهمترین خدمات دندانپزشکی، نحوه انجام آن و تعرفه های در نظر گرفته برای انجام انها آشنا می شویم. پس با ما همراه باشید.

انواع خدمات دندان پزشکی و هزینه های آن

در ایران هزینه های دندان پزشکی تعریف مشخصی ندارد، یعنی هر ساله یک تعرفه برای هر نوع خدمتی ، از سوی وزارت بهداشت اعلام می شود اما این هزینه بنابر دلایل و شرایط هر کلینیک و هر شهر و استان متفاوت است و هزینه ای با محوریت این تعرفه ی تعیین شده اعلام می شود.

در واقع، درمانگاه‌های دولتی و کلینیک‌های خصوصی، طبق نظارت انجام‌شده، یک ضریب کلی بنابر کیفیت و تجهیزات دندانپزشکی‌شان دریافت می‌کنند. در نهایت، هزینه خدمات دندان پزشکی، به این ضریب و تعرفه وزارت بهداشت مرتبط می‌شود.

به‌طور کلی می‌توان گفت که تفاوت هزینه خدمات دندان پزشکی، برای هر بیمار، به شرایط زیر وابسته است:

 • ضریب تعرفه دندان پزشکی یا همان K که برای بخش خصوصی و دولتی در هر سال تعریف می‌شود؛
 • تفاوت تعرفه دندانپزشک عمومی و متخصص
 • منطقه‌ای که مرکز دندان پزشکی در آن واقع شده است؛
 • جنس و برند مواد اولیه به‌کاربرده‌شده؛
 • تفاوت تعرفه بخش دولتی و خصوصی؛

هزینه های دندان پزشکی:ارتودنسی دندان

ارتودنسی روشی برای منظم نمودن دندان ها و همچنین اصلاح ناهنجاری های فک  می باشد. در این روش از دستگاه ارتودنسی که بریس ارتودنسی نامیده می شود و شامل اجزای مختلفی است، استفاده می شود.

 • انواع ارتودنسی
 • ارتودنسی ثابت
 • ارتودنسی متحرک
 • ارتودنسی دیمون
 • ارتودنسی لینگوال
 • ارتودنسی نامرئی

هر کدام از انواع ارتودنسی که در بالا ذکر شد خود به چندین نوع تقسیم می شوند که به جنس مواد به کار رفته در براکت های ارتودنسی،سیم ها و.. بستگی دارد.

هزینه های دندان پزشکی- ارتودنسی دندان

 

هزینه ارتودنسی سال 1400 :
عامل تاثیرگذار بر هزینه ارتودنسی ، امکاناتی است که یک کلینیک تخصصی ارتودنسی دارا می باشد. اینکه فضای انتظار مراجعین و درمان چگونه طراحی شده باشد به یکطرف؛ تسهیلات بخش درمانی کلینیک ارتودنسی نیز فاکتور موثر و مهمی در کیفیت و البته هزینه ارتودنسی است. ابزارهای ارتودنسی که در درمان فرد مراجعه کننده بکار گرفته می شوند، قیمت بالایی دارند و اهمیت دارد که از ست و ابزار مخصوص به یک مراجعه کننده ارتودنسی به تعداد کافی و مناسب در مطب ارتودنسی موجود باشد. در اصل فاکتور تمیز بودن و اختصاصی بودن ابزارهای ارتودنسی مربوط به هر بیمار، در مجموع عامل تاثیرگذار ولی هزینه بری است که فقط یک کلینیک ارتودنسی مجهز از پس آن برمی آید.طبیعتا ” اختصاصی بودن وسایل و ابزارهای ارتودنسی و حتی نگهداری و جایگزینی آن ها هزینه ای را بر کلینیک ارتودنسی تحمیل می نماید که بر تعرفه کلی درمان ارتودنسی تاثیرگذار خواهد بود.

عاملی دیگر تاثیرگذار بر تعرفه و هزینه ارتودنسی ، مواد مصرفی است که در درمان ارتودنسی به کار گرفته می شود.براکت های ارتودنسی،سیم های ارتودنسی ، فنرهای ارتودنسی ، کش های رنگی ارتودنسی ، کش های بین فکی مهم ترین مواد مصرفی هستند که در درمان ارتودنسی به کار می روند. هر چقدر کیفیت ماتریال مصرفی در ارتودنسی بالاتر باشد و کارخانه سازنده آن ها برند قوی تری باشد هزینه این مواد مصرفی و به تبع آن هزینه ارتودنسی نیز بالاتر خواهد بود.

به طور کلی هزینه ارتودنسی در سال 99 به شرح زیر است:

ارتودنسی ثابت برای هر فک 4میلیون و8 میلیون تومان برای دو فک

ارتودنسی متحرک یک میلیون و 400 هزار برای یک فک و 2 میلیون و 800 هزار برای دو فک

انواع دیگر ارتودنسی با توجه به استفاده از مواد گرانتر در ساخت براکت ها، هزینه ای بالاتر نسبت به ارتودنسی ثابت و متحرک دارند، به طوری که هزینه ارتودنسی نامرئی می تواند تا 3 برابر ارتودنسی ثابت باشد.

بیشتر بخوانید: لیست وسایل دندان پزشکی

هزینه های دندان پزشکی: ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان جایگزین ریشه های دندان می شود. ایمپلنت ها یک پایه قوی برای دندان دائمی (ثابت) یا قابل جابجایی ایجاد می کنند که با دندان های طبیعی شما سازگاری دارند.

هزینه های دندان پزشکی- ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم خالص است که با بدن انسان سازگاری دارد. شکل آن به صورت میله باریکی است که درون استخوان فک قرار داده می شود.

گفته می شود که امروزه ایمپلنت دندان بهترین جایگزین برای دندانهای از دست رفته است.

انواع ایمپلنت دندان عبارت اند از:

 •  اندوستیال (endosteal): ایمپلنت درون استخوان قرار می گیرد
 •  ساب‌پریوستیال (subperiosteal): ایمپلنتی است که روی استخوان آرواره و زیر بافت لثه قرار داده می شود

هزینه تقریبی برای هر دندان ایمپلنت شده با روکش5 میلون تومان است.

هزینه های دندان پزشکی: پر کردن دندان

به حذف پوسیدگی دندان و پر کردن آن با کمک برخی مواد استانداردی همچون کامپوزیت دندان یا آمالگام ترمیم دندان گفته میشود.

انواع پر کردن دندان با توجه به مواد به کار رفته در پر کردن دندان تقسیم بندی می شوند:

پر کردن دندان با مواد فلزی، آمالگام ،کامپوزیت دندان و سرامیک از مهمترین مواد برای پر کردن دندان هستند.

هزینه پر کردن هر دندان با توجه به نوع مواد به کار رفته و سطح پوسیدگی دندان تعیین می شود اما به طور کلی هزینه پر کردن هر دندان 350 هزار تومان است.

 هزینه های دندان پزشکی:کشیدن دندان

کشیدن دندان از کودکی با کشیدن دندان های شیری آغاز می شود، چرا که دندان های شیری اولین دندان هایی هستند که در دهان هر فرد رشد می کنند. در بزرگسالی نیز ممکن است بنا به دلایلی مجبور به کشیدن دندان شویم.

هزینه های دندان پزشکی-کشیدن دندان

دندان شیری

دندان های شیری دندان هایی هستند که هر نوزاد در 6ماهگی رشد می کند و معمولا در 7 سالگی به علت پوسیدگی و لق شدن می افتند اما این باعث نمی شود از این نوع دندان مراقبت نکنیم زیرا گاهی این دندان ها تا آخر عمر با ما هستند و به عنوان دندان دائمی آنرا می شناسیم.

هر کودک 20 دندان شیری در دهان خود دارد که بعد از 6 ماهگی به تدریج رشد می کنند و از درون لثه بیرون می آیند.

گاهی پوسیدگی دندان های شیری به قدری شدید است که دندانپزشک مجبور به کشیدن آن می شود.

دندان عقل

دندان عقل از نوع دندان های دائمی است که به دندان آسیاب چهارم هم معروف است. هر فرد در دهان خود 4 دندان عقل دارد که بسته به نوع رشد آن می تواند نهفته ، نیمه نهفته، روئییده می باشد.

با وجود اینکه دندان عقل در دهان اکثر افراد وجود دارد، اما ممکن است به دلیل کوچک بودن فک، هیچگاه به طور کامل رشد نکند و زیر بافت لثه قرار بگیرد. اگر دندان عقل نیمه نهفته باشد به محلی برای تجمع باکتری ها تبدیل شده و با عدم رعایت بهداشت دهان پوسیده می شود و باید کشیده شود.

هزینه کشیدن انواع دندان

 1. دندان شیری 200 تا 300 هزار تومان
 2. دندان دائمی: 300 هزار به بالا
 3. دندان عقل: 500 هزار به بالا

هزینه های دندان پزشکی: جرم گیری

به فرآیند زدودن جرم های سطح دندان و زیر لثه جرم گیری دندان گفته می شود. افراد در طول عمرشان ممکن است بارها دندان هایشان به جرم گیری نیاز پیدا کند. بزاق دهان، باکتری ها و پروتئین های موجود در دهان لایه نازکی را تشکیل می دهند که سطح دندان های شما را می پوشانند.

انواع جرمگیری

 • جرم گیری معمولی: جرم های سطح دندان و رسوبات را از بین می برد.
 • جرم گیری عمیق: جرم های موجود در لایه های عمیق تر را برطرف می کند. این نوع جرم گیری برای بیماری های لثه انجام می شود.

هزینه های دندان پزشکی برای جرم گیری از 300 تا 500 هزار تومان است.

هزینه های دندان پزشکی- جرم گیری

هزینه های دندان پزشکی: عصب کشی

گاهی فرد برای درمان دندان درد  و  حفظ دندان خود از عمل عصب کشی استفاده می کند که دندان خود را حفظ  کند و از کشیدن آن صرفنظر می کند. هزینه عصب کشی دندان به چند کاناله بودن هر دندان بستگی دارد.

تعداد کانال دندان‌ها با هم متفاوت است. معمولا تعداد کانال‌ها بین یک تا پنج متغیر است؛ بنابراین هزینه نهایی برابر است با حاصل ضرب عدد تعرفه عصب کشی یک کانال با تعداد کانال‌های هر دندان که بین یک تا پنج متغیر هستند.

هزینه عصب کشی هر کانال از 85 هزار تومان در مراکز دولتی تا 230 هزار تومان در کلینیک های تخصصی و آزاد متغیر است.

پس هزینه های دندان پزشکی برای  عصب کشی هر دندان برابر است با تعداد کانال های عصب کشی شده ضرب در هزینه عصب کشی هر کانال.

سخن آخر

در این مقاله به تفصیل مهمترین ترمیم های دندان و دهان پرداختیم و هزینه های دندان پزشکی انجام هر یک را در سال1400بررسی کردیم اما لازم به ذکر است که این هزینه ها نسبی هستند و برای هر کلینیک و هر متخصص و هر شهری ممکن است بالاتر یا پایین تر باشد.

منبع>>https://www.drdarvishpour.com

 

دیدگاهتان را بنویسید