تجهیزات دندان پزشکی

دندان پزشکی نیز مانند تمامی شغل هاف از ابزار و وسایلی برای ارائه بهتر و گسترده تر به مشتریان خود استفاده میکند. از جمله ی تجهیزات دندان پزشکی می توان به یونیت و صندلی، ساکشن ها، دریل دندانپزشکی، مته های دندانپزشکی، سرنگ دندان، قالب ها، سرنگ آب و هوا، لایت کیور، دوربین داخل دهانی، کمپرسور، موتور آویز، تابوره، آمالگاماتور، استریلیزاتور، آنگل و هند پیس اشاره کرد. البته این ها تمام وسایل دنداپزشکی نیستند و دندانپزشکی ها امروزه با ابزارهای فراوانی تجهیز شده اند.

امروزه کلینیک ویژه دندانپزشکی برای انجام کارهای درمانی دهان و دندان با بهترین و جدیدترین تجهیزات دندانپزشکی وجود دارند که در آن جا مجرب ترین و بهترین دندانپزشک کودکان ، بهترین متخصص ایمپلنت و بهترین پزشکان جراحی به مردم ارائه خدمات می کنند.

در ادامه به مهمترین تجهیزات مطب دندان پزشکی اشاره می کنیم.

بیشتر >> خرید لوازم استوک دندان پزشکی


آشنایی با دوره های دندان پزشکی


تجهیزات دندان پزشکی

ساکشن

برخلاف ابزارهای دیگر دندانپزشکی، مکنده بزاق یکی از لوازم دندانپزشکی است که کنار آمدن با آن راحت‌تر است و در بسیاری از مواقع نیز باعث خنده می‌شود. زمانی که دندانپزشک در حال معاینه دهان شما است غالباً به یک فضای خشک نیاز دارد.

تجهیزات دندانپزشکی ساکشن یک لوله بلند است که به یک دستگاه مکنده متصل بوده و بزاق را از دهان شما خارج می‌کند.

شما ممکن است صدای دستگاه ساکشن را بشنوید و سر دستگاه را داخل گونه‌های یا روی زبان خود احساس کنید اما این چیزی نیست که باعث ترس شما شود. در هنگام انجام فرایندهای دندانپزشکی ممکن است نیاز باشد که دندانپزشک از آب در دهان شما استفاده کند .در این موارد شما باید مکرراً دهان خود را ببندید تا دستگاه بتواند آب جمع شده در دهان شما را از آن خارج کند.

تجهیزات دندان پزشکی

یونیت دندان پزشکی

یونیت دندان پزشکی یک صندلی همراه با وسایل دندانپزشکی است که به آن وصل است و به تنهایی یک مطب دندان پزشکی است.

یونیت دندانپزشکی دارای ورودی آب ، هوا و خروجی فاضلاب میباشد که برای ساکشن ها،شیر آب لیوان ، پوآر ، اینسترومنت ها کاویترون و کراشور استفاده میشود.

قطعات اصلی یونیت دندانپزشکی شامل چراغ ، ساکشن ، کاسه کراشور ، میز پزشک (تابلت ) تابور ها و کمپرسور میباشد.

صندلی دندانپزشکی از تکنولوژی سیستم الکتریکی و پنوماتیکی بهره مند میباشد که جهت تسلط پزشک برای جا به جای و عدم تکان و لرزش بیمار و محکم بودن آن طراحی شده است.

این صندلی شامل شاسی ، زیر سری ، زیر دستی ، تشک و پشتی صندلی میباشد. تشک صندلی عموما از جنس چرم میباشد.

پشتی صندلی توسط موتور تغییر زاویه ، جا به جایی را انجام میدهد و نوع جنس آن از پارچه قابل شستشو است که با بدن انسان متناسب می باشد.


علت دندان درد را بشناسید و درمان کنید


زیر سری دارای حالات مختلفی از جمله تغییر زاویه سر ، تغییر ارتفاع و تغییر زاویه زیر گردن میباشد.

نکته مهم در زیر سری این است که در حین درمان توسط دندانپزشک نباید لرزشی صورت بگیرد .

تجهیزات دندان پزشکی : آینه دهان

این ابزار شاید کم ترس‌ترین لوازم دندانپزشکی است اما با این وجود ابزار مهمی است.

آینه دهانی یک آینه کوچک است که یک دسته فلزی دارد. این ابزار دو کاربرد دارد: نخست این که دندانپزشک با استفاده از آن می‌تواند داخل تمام دهان را مشاهده کرده و معمولاً می‌تواند به مشاهده قسمت‌هایی که پیچیدگی‌های فیزیکی دارد کمک کند. با استفاده از این آینه پیدا کردن پوسیدگی دندان و مشکلات احتمالی دیگر دهان راحت‌تر است که در صورت استفاده نکردن از این ابزار قابل شناسایی نیستند.

ثانیاً این ابزار به دندانپزشک کمک می‌کند که بدون استفاده از دست، زبان شما را جابه‌جا کرده یا آن را به سمت داخل گونه‌های شما هدایت کند.

تجهیزات دندان پزشکی : تابوره

صندلی تابوره صندلی‌های چرخدار بدون تکیه هستند که در بارها و هم‌چنین در آزمایشگاه از آن استفاده می‌شود.

تابوره جهت نشستن جراح، کمک جراح، متخصصین بیهوشی در هنگام عمل جراحی در اتاق عمل مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در اندازه‌های مختلف قابل دسترس است.این صندلی قابلیت قابلیت تنظیم ارتفاع نیز دارد.

این صندلی باید بعد از هر عمل جراحی باید استریل مجدد شود.

فورسپس

فورسپس(به انگلیسی: Forceps) یا انبر ابزاری دستی بوده و برای گرفتن و نگه داشتن اشیاء بکار می‌رود.

زمانی از فورسپس استفاده می‌شود که به علت عمیق بودن ناحیه عمل، ناچار به وسیله‌ای با دسته بلند و جا انگشتی برای فیکس کردن انگشتان می‌باشیم که فورسپس همین ویژگی‌ها را دارا می‌باشد. در خارج از رده پزشکی و نزد عوام (انگلیسی زبان) معمولاً از فورسپس به عنوان موچین، انبرک، انبردست‌ها، کلیپ یا گیره اشاره می‌شود.

فورسپس پزشکی از جنس فولاد کربنی بوده و قابلیت استریل شدن در دمای بالای اتوکلاو را دارد.
در دندانپزشکی نیز به گیره مخصوص کشیدن دندان، فورسپس گفته می‌شود

امروزه نوع یکبارمصرف و از جنس پلاستیک نیز مورد استفاده دارد.
نوع دیگری از فورسپس در مامایی استفاده می‌شود و فورسپس مامایی نام دارد که توسط خانوادهٔ چمبرلین اختراع شد. کار آن‌ها قابلگی بود.

چون اغلب نوزادان با سر بدنیا می آمدند، برای همین فورسپس مامایی که توسط آن‌ها طراحی شد.
دارای دو تیغهٔ مسطح با اندکی قوس بود و سر نوزاد را به طور کامل دربر می‌گرفت.
با یک کشش بسیار ملایم سر نوزاد بیرون می‌آمده و بقیه بدن به راحتی خارج می‌شد.

تجهیزات دندان پزشکی : فورسپس

تجهیزات دندان پزشکی : لایت کیور

زمانی که دندانپزشک تشخیص دهد که دندان ترمیمی را باید با مواد کامپوزیتی پر کرد. باید از دستگاه لایت کیور استفاده کرد. برای محکم کردن مواد کامپوزیتی از لایت کیور که با نور ماوراء بنفش باعث فشردگی سریع کامپوزیت میشود استفاده میکنند.

دستگاه لایت کیور دارای لامپ LED یا هالوژنی میباشد و همانطور که مطلع هستید مزیت لامپ های LED مانند هالوژنی گرما تولید نمی کند و به همین دلیل کاربرد بیشتری دارد .

تابش نور لایت کیور سه نوع میباشد:

تابش پالس که شدت نور کم و زیاد میشود.

تابش RAMP که شدت نور از کم شروع میشود و با گذشت زمان شدت نور افزایش می یابد.

تابش ثابت هم بدین صورت است که نور با شدت ثابت تابیده میشود.

اجزای داخلی لایت کیور شامل موارد زیر است:

برد الکترونیکی کنترل جریان نور

ترانس تبدیل ولتاژ

لامپ هالوژنیک

کابل یا شیلنگ هدایت نور

هندپیس

رفکلتور

کلیدهای خاموش و روشن دستگاه

سوئیچ های سیگنال


لیست وسایل دندانپزشکی را اینجا ببنید


ساکشن

قالب

اگر شما نیاز به روکش‌های دندانی یا محافظ دهانی دارید، دندانپزشک ممکن است از قالب برای دندان‌های شما استفاده کند.

این قالب‌ها ترسناک نیستند ولی به هر حال، فریم‌هایی هستند که با مواد نرم پر شده و در دهان بیمار قرار داده می‌شوند. زمانی که شما دهان خود را بسته و دندان‌ها را روی هم قرار می‌دهید، قالب شکل دندان شما را به خود می‌گیرد.

مواد قالبگیری مزه و طعم خوبی ندارند اما پس از گذشت چند ثانیه قابل تحمل می‌شوند.
حتی برخی از دندانپزشکان از اسانس‌ها یا خوشبوکننده‌های متنوعی برای کودکان استفاده می‌کنند.

اکنون شما اطلاعات بیشتری در مورد ابزاری که در اقدامات دندانپزشکی معمولی به کار برده می‌شوند کسب کنید دیگر از ترس زیر پتو مخفی می‌شوید. این ابزار در دستان یک دندانپزشک متخصص بدون ضرر بوده و وی ممکن است مواردی که باعث ترس و آزار شما می‌شوند را به روش‌هایی مانند بیهوشی خنثی کند. تجهیزات دندان پزشکیتجهیزات دندان پزشکی

برای آشنایی با سایر ابزار های دندانپزشکی قسمت رنگی را لمس کنید.

ترالی دندان پزشکی

به میزکاری که دارای چرخ های روان، طبقات و کشوهای مختلف در سایزهای متفاوت برای حمل و نگه داری لوازم پزشکی و دارویی در مراکز پزشکی ، بیمارستانی و کلینیکی از آن استفاده می شود، ترالی  میگویند.

بیشتر>> خرید ترالی دندان پزشکی

پین تری جت

مجموعه پین تری جت “0.021 شامل 25 عدد پین، 2 عدد دریل و 1 عدد هندل می باشد. پین ها ازجنس فولاد ضدزنگ و ساخت کارخانه نیتی آلمان (NTI) می باشد.

پین داخل عاجشرایط استفاده

وجود سلامت اولیه دنتین تا حد کافی
ضخامت لازم حفره پالپ دندان های مجاور
حفظ فاصله 1 میلیمتر از انامل
تناسب پین با ابزار مورد استفاده
دندانی که مقدار زیادی از تاج آن به علت پوسیدگی یا شکستگی از بین رفته است دیگر نمی تواند بدون کمک پین و با ترمیم (پر کردن) تنها، زیر فشار های جویدن دوام بیاورد و قطعا خواهد شکست و یا اگر خوش شانس باشیم ترمیم(پر کردگی) آن جدا خواهد شد.

پین مانند ستونی عمل می کند که فشار های وارد شده به تاج و ترمیم آن را به ریشه منتقل می کند تا احتمال شکستن دندان کمتر شود.

البته گاهی اوقات گذاشتن پین هم کافی نیست که در این صورت قبل از روکش کردن و برای بازسازی ساختار تاج دندان باید درمان پست و کور دندان انجام شود که آخرین راه برای حفظ دندان، قبل از کشیدن است.

بیشتر>>خرید پین تری جت

فسفرپلیت چیست ؟

در این مقاله سعی داریم شما را با کاربرد دستگاه فسفرپلیت و همچنین اجزا و اساس کار آن آشنا کنیم .

سیستم رادیوگرافی با کاربرد سنسورها همچنان نوع برتر رادیوگرافی های دیجیتال موجود در زمینه‌ی دندانپزشکی هستند .ولی در طول چند سال اخیر نوع دیگری از رادیوگرافی دیجیتال با نام فسفر پلیت جایگاه ویژه ای در دندانپزشکی پیدا کرده است.

به طور کلی تشابه بسیار زیادی بین سیستم‌های فسفرپلیت دندانپزشکی یا PSP و فناوری‌های قدیمی فیلم که نسبت به نور حساسیت داشتند وجود دارد به طوری که تنها به جای فیلم از یک سنسور استفاده می‌شود.

اشعه X پس از تابش به کریستال‌های فسفر این سنسور ، ذخیره شده و بعد از آن به کمک لیزر سیستم PACS خوانده می‌شود و در انتها تصویری به صورت دیجیتال قابل رویت خواهد بود.

به دلیل اینکه سنسورهای فسفر پلیت دندانپزشکی همانند سیستم های DR اولیه پر‌هزینه نیستند و بیمار را در معرض خطر تابش کمتری قرار می‌دهند، نوعی پل ارتباطی بین دستگاه های آنالوگ و دستگاه های دیجیتال به شمار می‌روند.

آزاد شدن انرژی ذخیره شده‌ی درون فسفر در واکنش شیمیایی با نورمرئی برای تولید سیگنال نوری را تابش فتوشیمیایی یا به اختصار PSL می‌نامند . اشعه X از جمله مواردی است که باعث ذخیره‌ شدن این نوع انرژی می‌شود.

صفحه‌ای که بر پایه چنین پروسه‌ای کار میکند صفحه تابش فتوشیمیایی یا Photo Stimulated Phosphor Plate نامیده می شود و یکی از انواع شناساگرهای اشعه X در رادیوگرافی Projectional می‌باشد.

تهیه‌ی یک تصویر در این روش از رادیوگرافی نیازمند دو بار تابش اشعه است: تابش اولیه (با تابش میزان اشعه دلخواه) به اصطلاح “نوشتن” تصویر و بعد از آن تابش ثانویه (معمولاً توسط یک لیزر نورمرئی طول موج‌دار) به اصطلاح “خواندن“ تصویر می‌باشد. سیستمی که چنین تصویری را می‌خواند Phosphor imager نامیده میشود.

در رادیوگرافی Projectional از صفحه فسفرپلیت به عنوان شناساگر اشعه X-RAY استفاده می‌شود که رادیوگرافی فسفرپلیت یا Computed Radiography نام دارد که نباید آن را با توموگرافی کامپیوتری که از فرآیند کامپیوتری برای تبدیل رادیوگرافی‌های Projectional به تصاویر 3D استفاده می‌کند اشتباه گرفت.

همچنین صفحات فسفر پلیت به طور معمول در رادیوگرافی Projectional مورد استفاده قرار گرفته و نباید با فلوروسکوپی اشتباه گرفته شوند.

رادیوگرافی کامپیوتری در هر دو رادیوگرافی صنعتی و Projectional پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شناساگرهای موجود در صفحات تصویربرداری در بسیاری از مطالعات بلورشناسی نیز استفاده می‌شوند.

بیشتر >> خرید فسفرپلیت

دیدگاهتان را بنویسید