نماد سایت Dentist Community

نایت گارد دندان چیست؟ | انواع نایت گارد دندان را بشناسید

نایت گارد

افراد به دلایل مختلفی در طول زندگی ممکن است به دندان قروچه دچار شوند. این حالت برای همه ناخوشایند و در اکثر افراد شب ها هنگام خواب اتفاق می‌افتد. آیا شما تا کنون دچار دندان قروچه شده‌اید؟ نایت گارد یک محافظ دندانی پلاستیکی است که روی دندان های بالایی را پوشش می دهد. هنگام فشار دادن دندان ها یا دندان قروچه نیروی زیادی به نایت گارد وارد می شود. به جایی که دندان تحت فشار قرار بگیرد، نایت گارد باعث می شود که از آسیب دیدگی دندان ها به یکدیگر جلوگیری شود. اگر دوست دارید درباره درمان های مختلف دندانی بیشتر بخوانید، مجموعه مقالات “معرفی درمان های دندانپزشکی” را از دست ندهید.

در این مقاله می‌خواهیم درباره نایت گارد دندانی اطلاعات جامعی بدست آوریم. تا پایان همراه ما باشید.

موارد استفاده از محافظ دندان

هدف از نایت گارد، توزیع مناسب نیرو بین دندان ها است. معمولا نایت گارد برای فکی ساخته می شود که علایم پاتولوژیک بیشتری دارد، مثلا دندان هایی که به علت از دست رفتن بافت های نگدارنده شان لقی بیشتری دارند.

به طور کلی از نایت گارد در موارد زیر استفاده می شود:

  1. دندان قروچه و ساییدن دندان ها به هم
  2. آپنه انسدادی خواب
  3. خر و پف
  4. جلوگیری از شکستن لمینیت سرامیکی و ونیر کامپوزیتی
  5. فضا نگه دار
  6. ریتینر ارتودنسی

مزایای استفاده ازمحافظ دندان

همانطور که میدانیم دندان قروچه میتواند، اثرات مخربی را برای فرد داشته باشد که برای این افراد استفاده از نایت گارد توصیه می‌شود. نایت گارد دارای مزایایی است که در موارد زیر به آن‌ها اشاره میکنیم :

انواع نایت گارد دندان کدامند؟

محافظ دندان در سه نوع مختلف موجود می‌باشد :

نایت گارد نرم

نایت گارد نرم از یک ماده نرم ساخته شده است که انعطاف پذیرتر از دو گزینه دیگر است. نایت گارد نرم راحت تر است و احساس حجیم بودن ندارد. از طرف دیگر گفته می شود این نوع نایت گارد طول عمر کوتاه تری دارد. این نوع محافظ شبانه معمولاً برای افرادی که دندان قروچه خفیف استفاده می شود. نایت گارد نرم برای افرادی که ونیر کامپوزیتی یا لمینیت سرامیکی دارند توصیه می شود تا از آسیب رساندن به آنها جلوگیری کند.

مزایای نیات گارد نرم

معایب نایت گارد نرم

نایت گارد سخت

نایت گارد سخت از اکریلیک سخت ساخته شده است – نه انعطاف پذیر است و نه در دهان شما احساس انعطاف می کند. این نایت گاردها دوام و طول عمر بیشتری دارند. از طرف دیگر گران و حجیم هستند. این نوع محافظ شبانه معمولاً در افرادی که دندان قروچه شدیدتری دارند استفاده می شود. در مواقعی که یک دندان از دست رفته باشد، نایت گارد سخت کمک می کند تا فضای دندان از دست رفته حفظ شود و از بهم ریختگی دندان ها در آینده جلوگیری می کند. با نظر دندانپزشک، از این محافظ ها می توان به عنوان ریتینر ( Retainer ) بعد از درمان ارتودنسی هم استفاده کرد.

مزایای نایت گارد سخت

معایب نایت گارد سخت

استفاده از محافظ دندان هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن

صحبت کردن با نایت گاردهایی که از یک داروخانه خریده اید، آسان نخواهد بود اما اگر نایت گاردتان به صورت سفارشی باشد می توانید با آن صحبت کنید.

شما نمی توانید در حالی که نایت گارد در دهان دارید غذا بخورید زیرا ذرات مواد غذایی بین نایت گارد و دندان ها گیر می کنند و محیطی عالی برای رشد باکتری ها می شوند پس زمان غذا خوردن نایت گارد را از دهان خود خارج کرده و غذا بخورید و همیشه قبل از استفاده از آن مسواک بزنید و سپس آن را در دهان خود قرار دهید.

مراقبت از نایت گارد

مهم است که محافظ دهان خود را از آسیب محافظت کنید و آن را تمیز نگه دارید . برای استفاده بیشتر از محافظ دهان خود ، این مراحل را دنبال کنید:

  به خاطر داشته باشید که نایت گارد برای همیشه دوام ندارد. لازم است نایت گارد خود را به محض مشاهده هرگونه سوراخ یا علائم ساییدگی ، یا هر دو یا سه سال یک بار عوض کنید.

سخن پایانی

در این محتوا درباره نایت گارد دندان خواندیم. یادتان باشد که نایت گارد می تواند از آسیب رسیدن به دندان جلوگیری کند و برای دندان قروچه مناسب است اما این افراد حتما باید مشکل خود را به صورت ریشه ای هم حل کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت اب ما به اشتراک بگذارید.

خروج از نسخه موبایل