صرفه جویی ارزی با خرید تجهیزات پزشکی به یک سوم قیمت

حسین ابراهیمی پور رئیس دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه در با اشاره به اینکه بخش مهمی از تجهیزات پزشکی کووید ۱۹ به کمک هیات امنا خریداری و تامین شده است، گفت: هیات امنای صرفه جویی ارزی دستگاه‌های پزشکی را با یک سوم قیمت برای دانشگاه‌های علوم پزشکی تهیه می‌کند.

 ابراهیمی پور با اشاره به اینکه هیات امنای صرفه جویی ارزی خدمات ارزنده‌ای را به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ارائه می‌دهند، افزود: تهیه ملزومات و تجهیزات پزشکی در کاهش هزینه‌ها بسیار موثر است به ویژه در شرایطی کنونی که با تحریم مواجه هستیم.

او با تاکید بر اینکه هیات امنای صرفه جویی ارزی در دوران بحران کووید ۱۹ و به عبارتی در ۷ ماه گذشته عملکرد بسیار خوبی داشته است، گفت: تدابیر اندیشیده شده است تا درخواست‌ها به روز و به موقع انجام شود و این موضوع در زمان بروز بیماری کرونا حیاتی و کاربردی محسوب می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه بیان کرد: هیات امنای صرفه جویی ارزی تجهیزات پزشکی را با یک سوم قیمت برای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و بیمارستان‌های دولتی تامین می‌کند که این امر کمک شایان توجهی به دانشگا‌ها می‌کند و صرفه جویی ارزی را همراه دارد.

ابراهیمی عنوان کرد: هیات امنا در گسترش زیرساخت‌های تجهیزات بیمارستانی به ویژه بخش‌های مرتبط با نگهداری بیماران مبتلا به کرونا همچون بخش‌های عفونی، تنفسی CCU و ICU و … بسیار موثر ایفای نقش کرد.

 آمار جهانیِ ابتلا به عفونت کووید ۱۹ ناشی از کروناویروس جدید به ۳۹ میلیون و ۹۵۹ هزار و ۶۵۱ نفر رسیده و تاکنون مرگ یک میلیون و ۱۱۴ هزار و ۶۳۶ نفر نیز در اثر این بیماری تأیید شده است. همچنین بنابر تازه‌ترین آمارها ۲۹ میلیون و ۸۹۰ هزار و ۳۸۴ نفر از مبتلایان به کووید-۱۹ تاکنون بهبود یافته‌اند. دوره های دندانپزشکی

روند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۱۵ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.

در ایران نیز مجموع بیماران کووید۱۹ تا ظهر امروز به ۵۳۰ هزار و ۳۸۰ نفر رسیده و متاسفانه ۳۰ هزار و ۳۷۵ نفر هم به دلیل بیماری جان باخته اند. همچنین خوشبختانه تا کنون ۴۲۷ هزار و ۴۰۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا در وزارت بهداشت تحلیل استانی بیماری کووید-۱۹ در هفته منتهی به ۲۵ مهر ماه را اعلام و منتشر کرد.

بر اساس اعلام کمیته اپیدمیولوژی کووید۱۹ در وزارت بهداشت که در سایت وزارت بهداشت منتشر شد، در محاسبات روند، در این گزارش و گزارشات آتی، تعداد موارد جدید روزانه مبتلایان بستری و مرگ وارد آنالیز می شود. همچنین دسته بندی استان ها بر اساس میزان بروز در آخرین هفته انجام گرفته است و نمودار بر اساس تغییرات موارد ابتلا و مرگ در آخرین هفته نسبت به هفته قبل خواهد بود.

برای محاسبه روند تغییرات ابتلا و مرگ در سه روز اخیر، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش ابتلا و مرگ هرروز با میانگین گرفتن ا ز داده های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شد.  سپس میزان افزایش هر روز نسبت به روز قبل محاسبه شد. در نهایت، تغییر روند ابتلا و مرگ هفته آخر با میانگین گرفتن از اعداد به دست آمده برای چند روز آخر محاسبه شد.

تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی

برای تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی در هفته گذشته موارد زیر مد نظر قرار گرفت:

در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر روند افزایشی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً روند افزایشی دارد.

در مواردی که شاخص تغییر روند ابتلا نزولی ولی شاخص تغییر روند مرگ صعودی بود، احتمالاً اخیراً پیک اپیدمی رد شده است.

در مواردی که منحنی اپیدمی تمام می شود، وضعیت به حالت ثبات می رسد و تغییرات در آن مختصر و نامنظم می باشد. باید توجه داشت هر لحظه این روند مستعد یک پیک دیگر است.

در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر روند نزولی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً روند نزولی دارد. منظور از ناسازگاری داده ها این است که روند داده های مرگ و ابتلا از یک الگوی قابل تفسیر پیروی نکرده و تغییرات ناهمگن روند شاخص های ابتلا و مرگ دیده می شود.

در این موارد تحلیل بهتر را در روزهای بعد و با داده های درست تر می توان ارائه داد. ناسازگاری در داده ها به دلایل مختلفی می تواند رخ دهد. از جمله دلایل بروز ناسازگاری می توان به ثبت غیردقیق روزانه داده ها توسط استان ها و وجود خطا هنگام ثبت داده ها، وجود ترکیبی از چندالگوی اپیدمی در استان (شروع اپیدمی در نقطه ای از استان و اتمام اپیدمی دیگر در نقطه دیگر) ، بیمارپذیری یا بیمارگریزی گسترده در استان و تغییر روند مهاجرت بیماران در طول زمان اشاره کرد.

تقسیم بندی استان ها از نظر میزان گزارش موارد بیماری

بر اساس میزان بروز در هفته آخر موارد بیماری به سه دسته پرگزارش، با گزارش متوسط و با گزارش پایین تقسیم شدند و روند بیماری در آنها در جدول و نمودارهای مرتبط مورد بررسی قرار گرفت. تحلیل بر اساس این شاخص ها، احتمالی بوده و انتظار است تیم کمیته اپیدمیولوژی استان ها همراه با سایر شاخص ها و تحلیل های دقیق تر، شواهد بهتری از روند اپیدمی در استان ها و دانشگاه های علوم پزشکی کشور ارائه دهند.

تحلیل روند بیماری در هفته منتهی به ۲۵ مهـرماه

بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا، هر چند موارد ابتلا و مرگ و میر در کشور بالا است، اما روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی مشاهده می شود. در ۱۵ استان (لرستان، یزد، کرمانشاه، آذربایجان شرقی، اصفهان، مرکزی، کرمان، البرز، اردبیل، تهران، خراسان رضوی، قزوین، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان ) روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی مشاهده شد.

در هفت استان (ایلام، کردستان، سمنان، کهگیلویه وبویراحمد، همدان، آذربایجان غربی و مازندران) روند صعودی یا شروع پیک جدید مشاهده شد. در چهار استان ( خراسان شمالی، چهارمحال و بختیاری، زنجان و خوزستان) روند ثبات با تغییرات مختصر و نامنظم وجود داشته است. به نظر می رسد دو استان (خراسان جنوبی و بوشهر) اخیراً یک پیک را پشت سر گذاشته اند. در یک استان(گیلان) روند ثبات با تغییرات مختصر نزولی مشاهده شد. در دو استان (قم و هرمزگان) ناسازگاری داده ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نمی دهد. باید مدنظر داشت که یک استان می تواند چندین پیک منحنی را تجربه کند.

جهت اطلاع از روش کار و اطلاعات بیشتردر مورد روندهای استانی در چند روز اخیر به وب سایت کمیته اپیدمیولوژی کووید ۱۹ به آدرس http://corona.behdasht.gov.irمراجعه کنید.

اروپا در برابر موج دوم ابتلا به کووید ۱۹ چه می کند؟

در سراسر اروپا کشورهای اروپایی پس از کاهش موفقیت آمیز شیوع بیماری در اوایل سال، شاهد از سرگیری مجدد افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ هستند. همانطور که در نمودار هفتگی گزارش موارد ابتلا به کووید-۱۹در اروپا مشاهده می شود؛ اکثریت قریب به اتفاق کشورها هر روز موارد بیشتری را نسبت به پیک اول گزارش می کنند. هر چند که افزایش ظرفیت تست های آزمایشگاهی نیز می تواند یکی از دلایل افزایش گزارش ابتلا باشد ولی، لزوم مقابله با پیک دوم ابتلا به کووید-۱۹، اکثر این کشورها را وادار به اجرای سیاستهای کنترلی جدیدی کرده است. دولت های کشورهای اروپایی هر کدام به شیوه خود به پیک دوم ویروس کرونا پاسخ می دهند که به برخی از آنها اشاره می کنیم :

در بلژیک فروشگاهها باید زودتر از قبل تعطیل شوند و ظرفیت افرادی که می توانند دور یک میز بنشینند، محدود شده است. بیش از چهار نفر به استثنای افراد زیر ۱۲ سال و کسانی که زیر یک سقف زندگی می کنند، نمی توانند در خانه یا در مکانهای عمومی دورهم جمع شوند. هر فرد باید ارتباط خود را با افرادی که بیشتر از ۱۵ دقیقه ارتباط دارد، به حداکثرسه نفر در ماه محدود کند. برگزاری جشنواره و امثال آن ممنوع است ولی اماکن فرهنگی و ورزشی باز هستند.

در دانمارک محدودیتهای جدید تا اواسط آبان ۹۹ تمدید شد. استفاده از ماسک در وسایل حمل و نقل عمومی و هنگام ایستادن در کافه ها و رستوران ها اجباری است . دانمارک مدارس را با تدریس در “گروه های بسیار کوچک” و زمان های متغیر(بدون اجبار به پوشیدن ماسک) بازگشایی کرده است .

در فرانسه استفاده از ماسک در اکثر مکانهای خارج از منزل اجباری است. از هفته گذشته، مقررات منع رفت و آمد در منطقه پاریس و هشت شهر دیگر که”وضعیت قرمز”دارند، اجراشده است . منع رفت و آمد از ساعت ۹ شب تا ۶ صبح حداقل برای چهار هفته اعمال می شود.  رستوران ها تا ۹ شب باز هستند، ولی مشتریان باید مشخصات و تلفن تماس بگذارند و بیش از شش نفر در یک میز نمی توانند حضور داشته باشند . در مناطق پرخطر برگزاری مناسبتها در محیط های سر باز بیش از ۱۰۰۰ نفر و همچنین اجتماع بیش از ۱۰ نفر در مکان های عمومی، پارک ها و باغ ها ممنوع است. دانشگاه ها و کلاس های درس باید با ظرفیت ۵۰٪ کار کنند و کارمندان باید ۲ تا ۳ روز در هفته در خانه کار کنند.

در ایتالیا ماسک زدن در بیرون از منزل و همچنین در فضاهای بسته مانند مغازه ها، موزه ها، فرودگاه ها و انواع وسایل حمل و نقل عمومی اجباری است. اکیدا ًبه مردم توصیه شده که در صورت دشوار بودن حفظ فاصله امن با دیگران، حضور بیش از شش نفر در خانه نداشته باشند و در خانه ماسک بزنند. مدارس در ماه گذشته در سراسر کشور بازگشایی شدند.

معلمان و دانش آموزان بالای شش سال حتی اگر فاصله فیزیکی حفظ می شود باید ماسک بزنند (جز هنگام نشستن پشت میز). بررسی دمای بدن در بدو ورود به مدرسه اجباری است.

Source: https://wwww.theguardian.com

تجارب کشـورهای جهـان در مواجهـه با کووید-۱۹

تایوان

تایوان کشوری در شرق آسیا، با مساحت ۳۵,۴۱۰ کیلومتر مربع و جمعیت ۲۳,۸۲۹,۵۳۶ نفر است. در این کشور از ابتدای شیوع بیماری، موارد روزانه ابتلا زیر ۳۰ مورد بوده و از آخر فروردین ۱۳۹۹نیز موارد روزانه بیماری بسیار اندک و به طور متوسط ۲ تا سه مورد بوده است. این کشور با استفاده از تجربیات مقابله با ویروس سارس در سال ۲۰۰۳ ، اقدام سریع و وجود زیرساخت هایی چون پرونده الکترونیک و استفاده از ابزارهای فناورانه برای ردیابی تماس ها، تاکنون در مقابله با کووید ۱۹بسیار موفق عمل کرده است. هم اکنون در این کشور موارد تجمعی بیماری ۵۳۵ نفر و شمار تجمعی مرگ ۷نفر گزارش شده است.

تایوان در اولین فرصت شروع به کنترل مرزهای خود با چین نمود و بیش از ۷۰ درصد پروازهای بین تایوان، چین، هنگ کنگ و ماکائو از ابتدای شیوع بیماری در چین لغو گردید. تایوان برای قرنطینه و اطلاع رسانی به مردم علاوه بر برگزاری نشست های خبری، از ابزارهای فناوارنه نظیر ردیابی افراد توسط داده های مکانی سیم کارت استفاده کرد.

بر این اساس برای افرادی که در قرنطینه خانگی هستند پیامکهایی ارسال شده و نیز به افراد اطلاع داده می شود که مکانی که الآن در آن قراردارند به دلیل حضور فرد یا افراد مبتلا آلوده است. از دیگر امکانات این کشور در کمک به مدیریت بحران کرونا پرونده الکترونیک سلامت بوده است.

با استفاده از پرونده الکترونیک پزشکان به راحتی می توانند به سابقه بیماران دسترسی داشته و میزان خطرناک بودن ابتلا به کرونا را ارزیابی کنند. همه این اقدامات زمانی موثر واقع شد که تایوان برای مقابله با کرونا یک فرمانده واحد و منسجم را به ریاست سیستم بهداشتی خود با اختیارات گسترده ایجاد کرد و در تصمیمات خود  اصل دقت و سرعت را سرلوحه عمل قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید