نماد سایت مجله آموزشی جامعه دندانپزشکی برای خانواده

همه چیز درباره ارتودنسی متحرک | مدت زمان ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی دندان بعنوان یکی از شایع‌ترین و مورد استقبال‌ترین درمان‌های امروزی در دندانپزشکی انواع مختلفی دارد. یکی از انواع ارتودنسی دندان، ارتودنسی متحرک است؟ شما تا کنون نام آن را شنیده‌اید؟ از مزایا و معایب آن چه می‌دانید؟ این نوع از ارتودنسی به صورت دائمی بر روی دندان های شما قرار نمی گیرد و قابلیت خارج کردن از دندان نیز دارد. در واقع فرد می تواند هر زمانی که تمایل دارد آن را از دهان خارج کند اما این مدت زمان خارج شدن از دهان کاملا محدود است. در این مقاله تا پایان با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی در مورد آن بدست آورید.


فهرست مطالب:


استفاده از بریس های متحرک در چه شرایطی مناسب است؟

با وجود اینکه بریس های متحرک می توانند مفید و کاربردی باشند، اما برای درمان همه ناهنجاری ها کارآمد نیستند. در صورتی که مشکل بیمار در حد جزئی تا متوسط باشد، متخصص ارتودنسی بریس های متحرک و شفاف را تجویز می نماید. این بریس ها برای بزرگسالان و نوجوانانی که تمایلی به دیده شدن پلاک های ارتودنسی در دهان خود ندارند، می تواند گزینه مناسبی باشد. اما از آنجایی که این بریس ها متحرک هستند و به راحتی از جای خود خارج می شوند، به دلایل مختلفی برای کودکان مناسب نیستند. در هر صورت نظر نهایی توسط پزشک داده می شود و مناسب ترین درمان توسط متخصص ارتودنسی برای بیمار مشخص میشود.

ارتودنسی متحرک برای گروه‌های زیر ممنوع!

انواع بریس های ارتودنسی متحرک

بریس هایی که در ارتودنسی متحرک مورد استفاده قرار می گیرند انواعی دارد. برای هر نوع دندان و متناسب با مشکل هر دندان از هر یک از این بریس ها استفاده می شود. در ادامه انواع این بریس ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

بریس های هاولی

یکی دیگر از انواع بریس های متحرک، بریس های هاولی نام دارد، این بریس ها زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که دندان های پیشین فک بالایی بیش از حد جلو باشند و  بخواهیم دندان ها را به عقب بکشیم. بریس های هاولی دارای چند آدامز کلاسپ یا همان جز نگهدارنده و یک قوس لبی یا همان جز فعال است.

زمانی که دکتر شما بخواهد با استفاده از بریس های هاولی دندان های پیشین فک بالایی را به سمت عقب بکشد قو یا کمان براکت های هاولی روی دندان های جلو قرار می گیرد و آن ها را به عقب می کشد. کلاسپ هم برای این که جز فعال یا همان قوس ها را تقویت کند روی دندان های عقب بیمار قلاب می شود تا بریس را نگه دارد. لازم به ذکر است گاهی ممکن است از بریس های هاولی در صورت نیاز و با اعمال چند تغییر، به عنوان ریتینر مورد استفاده قرار گیرند.

ارتودنسی متحرک از نوع زد اسپرینگ

یکی از بریس‌های متحرک زد اسپرینگ نام دارد. این روش برای افرادی مورد استفاده قرار می گیرد که بخواهد دندانی که به سمت عقب رفته را به سمت جلو بکشند.

این بریس از یک جز اصلی و کوچک به نام Z یا همان جز فعال به همراه اجزا نگهدارنده ی آن تشکیل شده است. که به دلیل این که این بریس روی کلاسپ های دندان های عقبی نصب می شود و زد اسپرینگ نیز در پشت دندانی که می خواهیم آن را حرکت دهیم نصب می شود، به صورت پنهان روی دندان ها قرار می گیرد و از بیرون اصلا مشخص نمی شود.

بریس های نامرئی یا اینویزیلاین

گروه سوم براکت های متحرک، اینویزیلاین یا بریس های ارتودنسی نامرئی نام دارد. امروز بسیاری از افراد به دلیل این که براکت ثابت، به صورت ثابت در دهان قرار می گیرند از آن ها زیاد استقبال نمی کنند و  بیشتر به دنبال بریس هایی هستند که کمتر دیده شود و یا این که اصلا دیده نشود، بریس اینویزیلاین، یک بریس نامرئی است و می توان گفت یک نوع فناوری جدید در این درمان است.

قرار دادن بریس های ثابت در دهان دردناک است. این امر می تواند موجب زخمی شدن و ایجاد جراحت در دهان بیمار شود. همچنین تمیز کردن بریس های ارتودنسی ثابت دشوار است. اما بریس های نامرئی روش متحرک هیچکدام از این مشکلات را به همراه ندارد. به همین دلیل بیشتر مورد استقبال جوانان و نوجوانان قرار می گیرد. البته نباید مزایایی که ارتودنسی ثابت دارد ولی بریس های نامرئی متحرک ندارند را نادیده گرفت.

مزایای ارتودنسی متحرک

درمان ارتودنسی متحرک مزیت هایی دارد که باعث میشود در برخی شرایط به ارتودنسی ثابت ترجیح داده شود. مزیتهای آن به صورت زیر است:

معایب ارتودنسی متحرک

نگهداری از پلاک های متحرک را جدی بگیرید

سخن پایانی

در این نوشتار درباره‌ی ارتودنسی متحرک خواندیم. باید گفت که خوشبختانه مدت زمان ارتودنسی متحرک و طول درمان آن از ارتودنسی ثابت به ­طور کلی کوتاه­تر است. مدت زمان ارتودنسی متحرک به طور کلی به نوع ناهنجاری، شدت مشکل، میزان شلوغی دندان­‌ها، شیب فک و… دارد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

تفاوت عمده کاربردی ارتودنسی متحرک با ارتودنسی ثابت در چیست؟

اگر قرار است فکین حرکت داده شود از ارتودنسی متحرک استفاده می شود ولی اگر نیاز است که  دندانها حرکت داده شوند باید از ارتودنسی ثابت استفاده کرد.

 طول درمان ارتودنسی متحرک چقدر است؟

بطور کلی طول درمان بستگی به نوع ناهنجاری ، شدت مشکل، میزان شلوغی دندان ها، شیب فک و غیره دارد. در برخی موارد ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک با هم استفاده می شوند. زمان حدودی برای درمان را در اولین جلسه ملاقات ارتودنتیست تشخیص داده می شود.

امکان نوشیدن چه مایعاتی با ارتودنسی متحرک وجود ندارد؟

بهتر است تا نوشیدنی های گازداری مانند نوشابه و دلستر را با ارتودنسی متحرک مصرف نکنید. باید دستگاه را از دهان خود در بیاورید و بعد اینگونه نوشیدنی ها را مصرف کنید.

خروج از نسخه موبایل