نماد سایت Dentist Community

جراحی دندان عقل، ضرورتی مهم + فیلم جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل

یکی از مهم‌ترین رویداد‌های دندانی که معمولاً در بازه سنی ۱۷ تا ۲۱ سالگی اتفاق می‌افتد، درآمدن دندان‌های آسیاب سوم است که به دلیل رویش در سنین بالاتر و دوران بلوغ به دندان عقل معروفند. آیا دندان های عقل شما روییده اند؟ دندان عقل معمولاً در طول دوران نوجوانی یا نزدیک سن بیست سالگی شروع به رشد می‌کند، اما در برخی موارد ممکن است تا سن سی‌سالگی یا بیشتر از آن طول بکشد. اگرچه در بعضی موارد دندان عقل بدون ایجاد هیچ‌گونه مشکل یا ناراحتی رشد می‌کند، اما عدم وجود فضای کافی در دهان برای رشد می‌تواند باعث مشکلاتی برای دیگر دندان‌ها شود. ازاین‌رو دندان‌های عقل باید کشیده شوند. آیا شما از جراحی دندان عقل خود می ترسید؟ آیا فکر می‌کنید معرفی درمان های دندانپزشکی می‌تواند با افزایش آگاهی به سلامت دندان هایتان کمک کند؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی درباره این جراحی بدست آورید.


فهرست مطالب:


دسته‌بندی دندان عقل بر حسب نوع رویش

رشد این دندان در فک افراد به سه شکل متفاوت رخ می‌دهد و به اصطلاع ما سه نوع دندان عقل داریم که عبارتند از:

۱. دندان عقل کامل و سالم: این دندان برای رشد طبیعی خود با محدودیت فضا مواجه نیست و رشد طبیعی خود را به صورت کامل انجام می‌دهد. این دندان در فک افراد هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما چون در انتهای فک قرار دارد باید نسبت به بهداشت آن توجه بیشتری مبذول داشت.

۲. دندان عقل نهفته: دندان نهفته دندانی است که از زمان رویش آن گذشته و به دلایل متعدد قادر نیست که در ردیف مناسب سایر دندان‌ها قرار گیرد. چنین دندان عقلی ممکن است در بافت نرم یا سخت گیر کرده باشد. این امر گاهی به دلایلی از جمله دلایل ارثی، بیماری‌های دوران کودکی (کم خونی، راشیتیسم)، عدم هماهنگی رشد استخوان فک با اندازه دندان‌ها و غیر رخ می‌دهد.

۳. دندان عقل نیمه نهفته: چنانچه به همان دلایل بالاف دندان عقل نتواند به طور کامل رشد کند و تنها بخشی از تاج آن از لثه خارج شود، به آن دندان عقل نیمه نهفته می‌گویند. 

عوارض و مشکلات دندان عقل نهفته

اگر دندان عقل نهفته منجر به مشکلات زیر شود احتمالأ باید آن را بکشید:

مواردی که دندان عقل باید حتما از دهان خارج شود

  1. ایجاد عفونت لثه پوشاننده روی دندان
  2. ایجاد پوسیدگی برای دندان جلویی
  3. بر هم زدن نظم دندان قدامی و روی هم آوردن آنها
  4. ایجاد مسیر بد برای کارهای پروتزی

شیوه‌ی انجام جراحی دندان عقل

پس از بی‌حسی با انجام یک برش به دندان عقل نهفته دسترسی ایجاد شود. ممکن است لازم باشد استخوانی که بر روی دندان عقل نهفته قرار دارد با دستگاه برش برداشته شود.

وقتی جراح به دندان عقل دسترسی پیدا کرد تصمیم می گیرد که آیا باید دندان عقل را چند تکه کند یا نه. تقسیم دندان به چند بخش، باعث کاهش صدمات وارده به فک می شود.

بعد از خارج کردن دندان عقل در محل برش چند بخیه زده می‌شود. اگر از نوع غیرقابل جذب باشند لازم است بعد از یک هفته بخیه‌ها کشیده شوند. اما در صورتی که قابل جذب باشند نیازی به کشیدن ندارند و بعد از چند هفته محو می شوند.

طول زمانی جراحی دندان عقل

مدت زمان جراحی دندان عقل بستگی به میزان سختی دندان عقل دارد ولی جراحی دندان عقل در طی یک جلسه قابل انجام است و اگر دندان عقل شما نهفته نباشد ، در حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد و در صورت نهفته بودن بین ۱ الی ۲ ساعت به صورت معمول به طول می انجامد.

اصول نگهداری پس از جراحی دندان عقل

عوارض احتمالی کشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل معمولأ منجر به عوارض طولانی مدت نمی‌شود. با این حال، کندن دندان عقل نهفته گاهی اوقات به‌یک روش جراحی نیاز دارد که شامل ایجاد‌ یک برش در بافت لثه و برداشتن استخوان است. عوارض این کار به ندرت شامل موارد زیر است:

هزینه کشیدن دندان عقل

هزینه کشیدن دندان عقل به عوامل زیادی ازجمله عوامل زیر بستگی دارد:

بسته به نوع بیمه‌ای که شما دارید، شرکت‌های بیمه ممکن است ۱۵ درصد و یا تا حدود ۵۰ درصد از کل هزینه‌های عمل را پرداخت کنند.

سخن پایانی

در این مطلب درباره جراحی دندان عقل خواندیم. جالب است بدانید که فناوری لیزر در زمینه جراحی دندان عقل هم به کمک آمده است. اگر روی دندان عقل لثه قرار داشته باشد به کمک لیزر می‌توان بافت لثه را نصف کرده، سپس با لوازم استریل دندان عقل را از محل جدا کرده؛ و در آخر با استفاده از لیزر آن محل را جوش می‌دهند. سپس با کمک لیزر انتهای رگی که دچار خونریزی شده است مسدود می‌شود ودر نتیجه خونریزی کاهش می‌یابد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

آیا کشیدن دندان عقل اجباری است؟

کشیدن دندان عقل اجباری نیست. اما تا زمانی که این دندان باعث مشکلات دهان و دندان نشود. دندان عقل باید مانند سایر دندان ها و اندام ها محافظت شود. اگر دندان عقل هنوز بیرون نیامده باشد و روی دندان های دیگر فشار بیاورد، می تواند باعث پوسیدگی و کج شدن دندان در اثر فشردگی شود.

شایع‌ترین بیماری ها و اختلالات ناشی از دندان عقل چیست؟

_ درد
_ عفونت
_ به دندان های مجاور آسیب می رساند
_ بیماری لثه
_ کیست
_ پوسیدگی دندان

چگونه بفهمم دندان عقل بیرون آمده است ؟

در هر دو طرف ناحیه فک ۳ دندان آسیاب در دهان ما وجود دارد. آخرین دندان مولر دندان عقل است. ۴ دندان عقل در دهان وجود دارد. اگر احساس درد در پشت فک و مشکل در باز و بسته کردن فک دارید، حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک شما نحوه بیرون آمدن دندان و محدودیت در فک شما را همراه با روش های رادیوگرافی تعیین می کند. پس از تشخیص، پزشک یک برنامه درمانی برای شما تنظیم می کند.

خروج از نسخه موبایل