با ارتودنسی دندان بیشتر آشنا شوید

وقتی شخصی نتواند راحت لبخند بزند و همیشه ترس این را داشته باشد که کسی دندان هایش راببیند و او را مورد تمسخر قرار دهد به مرور زمان در اعتماد به نفس شخص تاثیر گذار است. آیا شما هم این استرس همیشگی در مورد ظاهر نامرتب دهان و دندان خود را دارید؟ تا کنون به ارتودنسی دندان خود فکر کرده‌اید؟ درباره این درمان رایج دندانپزشکی چه می‌دانید؟

در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی در مورد ارتودنسی دندان بدست آورید.


بیشتر بدانید، بیشتر بخوانید: پیوند استخوان فک پیش از ایمپلنت دندان


کارکردهای ارتودنسی دندان

 • از بین بردن فاصله بین دندان ها
 • تراز کردن قسمت فوقانی و تیپ دندان ها
 • صاف کردن دندان‌های کج
ارتودنسی دندان
 • بهبود گفتار یا توانایی جویدن
 • بهبود سلامت طولانی‌مدت لثه ها و دندان ها
 • جلوگیری از ساییدگی بیش از حد و طولانی مدت یا آسیب‌دیدگی دندان‌ها
 • درمان مشکلات مربوط به بایت دندان ها
ارتودنسی دندان

این محتوای مفید را از دست ندهید: روکش دندان شیری کودکان


مهم ترین اجزای ارتودنسی

لازم است اجزای مختلف ارتودنسی که عملیات مرتب‌سازی فک و دندان را انجام می‌دهند کمی بیشتر بشناسیم.

براکت ها 

براکت اتصالی است که با هدف درگیر کردن سیم قوسی شکل ارتودنسی با چسب یا باند روی دندان محکم می‌شود. براکت از فلز، سرامیک یا پلاستیک قابل تهیه است.
 

بندهای فلزی 

بند ارتودنسی حلقه‌ای از جنس استیل ضد زنگ است که معمولا در دندانهای عقبی به جای براکت استفاده می گردد. بند ارتودنسی یکی از وسایل و تجهیزات ارتودنسی به شمار می‌رود.

سیم ارتودنسی

سیم ارتودنسی ابزار اصلی اعمال نیرو به دندان است. این سیمها در ابعاد مختلف و از مواد مختلف ساخته می شوند . دو ماده پرکاربرد استیل و آلیاژی به نام نیکل تیتانیوم است که بر حسب خصوصیات مود نظر متخصص ارتودنسی به کار گرفته می شوند.

اجزای ارتودنسی دندان

اخیرا سیم های همرنگ دندان نیز ارایه شده اند که به همراه براکت های سرامیکی به کار رفته و بدین طریق وجود سیم و براکت در دهان کمتر جلب توجه می نماید

READ
با ارتودنسی دیمون آشنا شوید

قلاب های الاستیکی و بندهای لاستیکی 

بندهای پلاستیکی امکان حرکت دندانهای بالایی و پایینی به سمت موقعیت مناسب را فراهم می آورند. گاهی اوقات برای حرکت دادن دندان به موقعیت مناسب، سیم به تنهایی کافی نیست. در این شرایط الاستیک به دندانهای مشخصی (با توجه به برنامه درمانی) متصل میشود تا آنها را به سمت مورد نظر حرکت دهد.

لیگاچور

لیگاچور فلزی از استیل ضد زنگ و نرم ساخته می شود .از لیگاچور برای نگه داشتن سیم ارتودنسی در براکت استفاده می شود.


درباره‌ی دندان درد در کودکان چه می‌دانید؟


انواع ارتودنسی دندان

برای برآورده ردن خواسته‌های مختلف بیماران و همچنین رفع سطوح مختلفی از نامرتبی، انواع متفاوتی از ارتودنسی وجود دارد. در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم:

1-ارتودنسی ثابت: بریس‌های استاندارد از سیم‌ها و براکت‌های فلزی تشکیل می‌شود که روی دندان‌ها ثابت می‌شود تا آنها را با اعمال نیرو به سمت موقعیتی بهتر هدایت کند.

2- ارتودنسی دیمون: ارتودنسی دیمون از تکنولوژی متفاوتی بهره می‌گیرد، سازو کار لغزشی کشویی، جایگزین براکت‌های سیمی معمول و کش می‌شود. در نتیجه درمان کوتاه‌تر و مراحل آن سریع‌تر می‌شود، بیمار در طول درمان راحت‌تر است. سیستم دیمون نیروهای قوی‌تری را به دندان‌هایی وارد می‌کند که بی نظمی آنها شدیدتر است

3-ارتودنسی لینگوال: وسایل ارتودنسی لینگوال (Lingual) پشت دندان‌ها قرار داده می‌شود و بنابراین عملاً نامرئی است. سازو کار ارتودنسی لینگوال (پشت زبانی) و ارتودنسی فلزی یکسان است، با این تفاوت که سیم‌کشی این بار پشت دندان است.

4-ارتودنسی نامرئی: پلاک شفاف ارتودنسی نامرئی به تدریج دندان‌ها را به سمت موقعیت بهتر حرکت می‌دهد. در این روش از مجموعه پلاک‌های پلاستیکی شفافی استفاده می‌شود که به خوبی روی دندان می‌نشیند.به جای آن که سیم‌ها هر چند هفته یک بار سفت شود، پلاک جدیدی در اختیار بیمار قرار داده می‌شود تا دندان‌ها به تدریج مرتب شود.

READ
ارتودنسی لینگوال، درمانی مخفی از نظرها

5-ارتودنسی متحرک: متخصصین گاهی ارتودنسی متحرک را برای اصلاح اختلال‌های بایت و تاثیر بر رشد فک کودکان و انواع پلاک نگهدارنده توصیه می‌کنند. زمانبندی و مهارت در استفاده از ارتودنسی متحرک شرط لازم موفقیت درمان است.


برای مطالعه بیشتر: بلیچینگ دندان چیست؟


مراحل انجام ارتودنسی دندان

بیماران و مراجعانی که برای منظم کردن دندان ها به کلینیک مراجعه می کنند معمولا روند مشخصی را طی می کنند:

مراحل انجام ارتودنسی ثابت

 1. عکس برداری
 2. قالب گیری
 3. چسباندن براکتها

مراحل انجام ارتودنسی متحرک

 1. عکس برداری
 2. قالب گیری
 3. ساخت پلاک

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: رابطه‌ی بیماری‌های دندان و دیابت


زمان مناسب برای انجام ارتودنسی دندان

شروع درمان ارتودنسی بستگی به نوع ناهنجاری دارد.افرادی که مشکلات اسکلتی دارند به عنوان مثال افرادی که فک بالای آنها جلوتر از موقعیت طبیعی است و یا بر عکس فک پایین شان عقب تر از حالت عادی است ،بهترین زمان برای ارتودنسی سالهای قبل از بلوغ است چون می توان از رشد کودکان برای درمان ناهنجاری استفاده کرد.

ارتودنسی دندان

برای مشکلاتی که صرفا مربوط به دندان ها می شود محدویدت سنی وجود ندارد ولی بهترینزمان برای این افراد حوالی سن 12 سالگی است.با این حال ارتودنسی محدودیت زمانی ندارد و تا زمانیکه دندانها سالم هستند می توان این درمان را انجام داد.


جهت آگاهی: درباره کیست دندان بیشتر بدانید


طول درمان ارتودنسی دندان چقدر است؟

طول درمان ارتودنسی برای تمام بیماران یکسان نیست؛ اصلاح بعضی مشکلات زمان‌برتر است، ارتودنسی به طور متوسط حدود دو سال طول می‌کشد. با این حال متخصصین ارتودنسی می‌توانند مشکلات متوسط‌‌‌‌تر را ظرف فقط شش ماه درمان کنند، حال آن که اصلاح مشکلات پیچیده‌تر سه سال یا بیشتر طول می‌کشد. دندانپزشک بهترین و موثق‌ترین منبع کسب اطلاعات درباره درمان ارتودنسی و مدت زمان آن است.

READ
همه چیز درباره ارتودنسی متحرک

درباره‌ی دیپ بایت بیشتر بخوانید.


ارتودنسی عوارض دارد یا نه؟

به طور قاطع خیر! درمان‌های ارتودنسی دندان جز سود و منفعت و کمک به حفظ سلامت دهان و دندان هیچ گونه خطری ندارند. همانطور که چند بار دیگر در مقاله ذکر شد، برعکس اگر این درمان‌ها صورت نگیرد امکان دارد که مشکلات بدتر شده و سلامت دهان و دندان به خطر بیفتد. اینکه گفته می‌شود ارتودنسی باعث لق شدن دندان‌ها یا مشکلات لثه کاملا نادرست است. گاهی اوقات هم میگویند این درمان ها موجب زرد شدن دندان می شوند که البته این موضوع طبیعی است و بعد از درمان برطرف خواهد شد.

سخن پایانی

در این محتوا درباره ارتودنسی دندان خواندیم. باید خاطرنشان کرد که ارتودنسی دندان تنها بخاطر جنبه زیبایی صورت نمی‌گیرد. مشکلات دندانی چون کجی و نامرتبی می‌تواند مشکلات زیادی در تکلم، جویدن و بلع غذا ایجاد کند و همچنین خرابی و پوسیدگی دندان‌ها را بدنبال داشته باشد. پس اگر مشکلی دارید که فکر می‌کنید با ارتودنسی قابل درمان است در اسرع وقت به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید