ارتودنسی دندانانواع ارتودنسی دندانمطالب کاربردی درباره ارتودنسی

بررسی پلاک نگهدارنده و ریتینر بعد از ارتودنسی + آیا ریتینر هاولی (Hawley) برای ارتودنسی کودکان مناسب است؟

انتخاب بریس ارتودنسی برای فرزند شما یک تصمیم مهم است، بریس‌ها لبخندی سالم به فرزندتان ارائه می‌دهند که نه تنها عالی به نظر می‌رسد، بلکه می‌توانند از بروز پوسیدگی دندان، مشکلات فک و غیره جلوگیری کنند. وقتی بریس‌ها برداشته می‌شوند، لازم است کودک شما از یک ریتینر هاولی یا نگهدارنده استفاده کند . جهت کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


نگهدارنده چیست؟

دندان‌ها داخل استخوان یعنی بافتی زنده قرار دارند و کاملاً ساکن و بی‌حرکت نیستند. ریتینر بخشی ضروری از درمان ارتودنسی است. بیمار پس از خارج کردن بریس باید مدت معینی به طور تمام وقت و پس از آن فقط شب‌ها از پلاک نگهدارنده استفاده کند. ریتینر دندان‌ها را در موقعیت جدید نگه می‌دارد و این فرصت را به عضله‌ها و بافت‌ها می‌دهد تا به وضعیت جدید عادت کنند و بتوانند دندان‌ها را همچنان صاف و مرتب نگه دارند.

چرا کودکتان باید از ریتینر یا نگهدارنده استفاد کند؟

پس از صرف زمان و هزینه برای بریس، نگهدارنده برای حفظ موقعیت دندان‌های فرزند شما ضروری است. پس از برداشتن بریس، دندان‌ها شروع به سکنی گزینی در یک مکان پایدارتر می‌کنند.

 ریتینر بعد از ارتودنسی

جویدن غذا، گاز گرفتن و حتی صحبت کردن می‌تواند در قرار گرفتن آن‌ها تأثیر بگذارد.برای آگاهی بیشتر مقاله ررسی مشکلات براکت‌ها را بخوانید. استفاده از نگهدارنده این اطمینان را حاصل می‌کند که دندان‌ها در موقعیت مناسب برای مدت طولانی قرار خواهند گرفت.

مطالعه بیشتر
ارتودنسی رنگی چیست؟

چند نوع نگهدارنده وجود دارد؟

اکثر متخصصین ارتودنسی سه مدل اولیه از نگهدارنده‌ها را ارائه می‌دهند. دو نوع از آن‌ها قابل جابجایی و یکی از آنها دائمی است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ارتودنسی رنگی را بخوانید.

نگهدارنده یا ریتینر هاولی

اولین نگهدارنده متحرک، ریتینر هاولی نامیده می‌شود. این نگهدارنده از سیم‌های فلزی و اکریلیک محکمی ساخته شده است که برای تناسب با دهان قالب گیری می‌شود.

 ریتینر بعد از ارتودنسی

همان طور که احتمالا دیده‌اید، اکریلیک به سقف دهان ثابت می‌شود، در حالی که سیم‌ها دندان‌ها را در جای خود نگه می‌دارند. اکریلیک در رنگ‌های مختلف وجود دارد و می‌تواند برای کودک شما سفارشی ساخته شود.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: بررسی مواد مورد استفاده در دندانپزشکی

مزایای نگهدارنده هاولی:

 • می‌تواند به گونه‌ای تنظیم شود که موقعیت دندان‌های کودک شما را بهبود ببخشد.
 • از نگهدارنده اسیکس قوی تر است.
 • می‌توانند تعمیر شوند.

معایب نگهدارنده هاولی:

 • سیم فلزی روی دندان‌های جلو بسیار قابل توجه است.
 • می تواند بیش از نگهدانده اسیکس گفتار را تحت تاثیر قرار دهد، هر چند هر دو نوع می‌توانند شیوه صحبت کردن را تغییر دهند.

ریتینر یا نگهدارنده اسیکس یا نگهدارند‌ه‌های شفاف

نگهدارنده متحرک دوم، نگهدارنده اسیکس نامیده می‌شود. این نگهدارنده شفاف، و قابل جابجایی است که متناسب با تمام دندان‌های شما است و شبیه قالب اینویزیلاین می‌باشد. هیچ سیمی وجود ندارد و به سختی دیده می‌شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله روش های ارتودنسی دندان  را بخوانید.

مزایای نگهدارنده اسیکس:

 • به دلیل شکل و رنگ نامرئی آن‌ها به سختی مورد توجه قرار می‌گیرند.
 • حداقل تداخل را با تمیز نگه داشتن دهان به همراه دارد.
مطالعه بیشتر
همه چیز درباره ارتودنسی متحرک | مدت زمان ارتودنسی متحرک

معایب نگهدارنده اسیکس:

 • در صورت لزوم نمی‌توانند تنظیم شوند – آن‌ها باید جایگزین شوند
 • نمی‌توانند تعمیر شوند – باید تعویض گردند

نگهدارنده زبانی فک پایین

نوع سوم نگهدارنده دائمی است و نگهدارنده زبانی پیوندی پایینی نامیده می‌شود. این نگهدارنده یک نوار فلزی است که در داخل دندان‌های جلویی فک پایین شما قرار می‌گیرد. هر انتهای آن به دندان‌های نیش شما متصل می‌شود و در آن‌جا نگه داشته می‌شوند تا موقعیت دندان‌های پایین را حفظ کنند.

چه نگهدارنده‌ای برای ارتودنسی کودک شما مناسب است؟

نگهدارنده‌های دائمی برای نوجوانانی ایده آل هستند که تمام دندان‌های دائمی آنها در آمده‌ است، اما معمولا فقط روی دندان‌های پایینی استفاده می‌شوند. اگر چه نیاز به مراقبت‌های بیشتری برای تمیز نگه داشتن دارند، قابل مشاهده نیستند و طبیعت دائمی آن‌ها باعث می‌شود به سختی شل شوند.

به دلیل شیوه تثبیت شدن شان، آن‌ها را برای دندان‌های بالا توصیه نمی‌کنیم. هنگامی که صحبت از دندان‌های فوقانی شما به میان می‌آید، هر دو نگهدارنده اسیکس و هاولی گزینه‌های خوبی هستند.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: اسم وسایل دندانپزشکی با عکس pdf

مشخص شده است که “ویژگی‌های نگهداری هر دو نگهدارنده اسیکس و هاولی مشابه هستند.” بدین معنا که مهم نیست که کدام نگهدارنده را برای کودک خود انتخاب می‌کنید، شما می‌توانید مطمئن باشید که این امر به حفظ موقعیت دندان‌ها کمک می‌کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله هزینه کنده شدن براکت ارتودنسی را بخوانید. اکثر دندانپزشکان اغلب نگهدارنده هاولی را برای کودکان توصیه می‌کنند، زیرا راحت‌تر می‌توانند به شیوه صحیح مورد استفاده قرار گیرند. نه تنها این مزیت را دارد، بلکه کودکان بیشتر از بزرگسالان ممکن است نگهدارنده‌شان را بشکنند، بنابراین امکان ترمیم یک مزیت بزرگ است. همچنین در صورتی که دندان‌های کودک شما در سن نوجوانی تغییر کند، قابل تنظیم هستند.

مطالعه بیشتر
مدت زمان ارتودنسی نامرئی چقدر است؟ + معرفی عوامل تعیین کننده طول درمان ارتودنسی نامرئی

معرفی ویژگی‌های یک نگهدارنده (ریتینر) خوب

عامل‌های زیر هنگام تعیین بهترین نوع ریتینر در نظر گرفته می‌شود:

 • کارایی: تمام ریتینرها، با توجه به عادت‌های خاص هر بیمار، معمولاً بسیار سودمند هستند، البته به شرطی که به نحو صحیح از آن استفاده شود.
 • راحتی: تاثیرگذاری و کارایی ریتینر تا حد زیادی وابسته به تعهد بیمار به استفاده از آن است، بنابراین بیمار باید پلاکی را انتخاب کند که با آن راحت باشد. ریتینر دائمی بسیار راحت است، چون بیمار مجبور نیست اقدامی فراتر از نگهداری معمولی و رعایت متعارف بهداشت دهان و دندان انجام دهد. پلاک نگه دارنده شفاف و ریتینر هاولی باید به‌طور منظم و به روشی متفاوت ازمسواک زدن و نخ کشیدن معمول دندان‌ها تمیز شود.
 • ظاهر: پلاک شفاف یا دائمی بهترین انتخاب برای بیمارانی است که ظاهر پلاک برایشان مهم است؛ چون این پلاک‌ها عملاً نامرئی هستند.
 • نگهداری از پلاک بسیار مهم است: کوتاهی در مراقبت از پلاک نگهدارنده مشکلات بسیاری مانند پوسیدگی دندان یا بیماری لثه را به بار می‌آورد. ریتینر دائمی هنگام مسواک زدن دندان‌ها آسیب نمی‌بیند. تمیز کردن پلاک ارتودنسی متحرک دشوار نیست، اما باید هر روز به طور مرتب انجام شود.
 • دوام: دوام هر دو نوع ریتینر دائمی و هالی بالا است، اما استحکام پلاک نگهدارنده شفاف کمتر است. برای مثال بیمارانی که عادت به دندان قروچه و روی هم فشار دادن دندان‌ها دارند، بهتر است ریتینر دیگری انتخاب کنند.

چگونه باید از ریتینر یا نگهدارنده هاولی استفاده کرد؟

نگهدارنده هاولی به راحتی استفاده می‌شود – شما به راحتی سیم را در اطراف دندان‌های جلو خود می‌کشید، و اکریلیک محکم به سقف دهان‌تان ثابت می‌شود. بسیار مهم است که نگهدارنده در چند ماه اول به صورت تمام وقت استفاده شود (استفاده تمام وقت به معنی حداقل ۱۸ ساعت در روز است). البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مراقبت‌ های دوران ارتودنسی را بخوانید. این چند ماه اول واقعا برای سکنی گزینی صحیح دندان‌ها مناسب است. بعد از چند ماه، متخصص ارتودنسی شما می‌تواند به طور معمول میزان استفاده روزانه مورد نیاز از نگهدارنده برای حفظ موقعیت دندان‌ها را کاهش دهد.

مطالعه بیشتر
بررسی مشکلات براکت‌ها + شکستن و کنده شدن براکت ارتودنسی

بهداشت و مراقبت از ریتینرها چگونه است؟

مراقبت صحیح از ریتینر بسیار مهم است. در صورت استفاده از نگهدارنده ثابت ممکن است که پلاک روی دندان‌ها جمع شود. بنابراین بهداشت دهان و دندان هنگام استفاده از ریتینر ثابت باید جدی‌تر از پیش رعایت شود. اگر از پلاک نگهدارنده متحرک استفاده می‌کنید، توصیه‌های زیر را برای نگهداری از پلاک رعایت کنید:

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: از ارتودنسی سریع چه می‌دانید؟

 • پلاک را مرطوب نگه دارید: هنگامی که پلاک را از دهان خارج می‌کنید، بهتر است آن را در آب غوطه‌ور کنید تا تمیز و مرطوب باقی بماند.
 • از جوش شیرین استفاده کنید: آب به تنهایی ریتینر را تمیز نمی‌کند. بهتر است هنگام خیساندن پلاک مقداری جوش شیرین نیز در آب بریزید تا پلاک تمیز شود و باکتری‌های جمع شده روی آن نیز از بین برود.
 • مسواک زدن: پلاک نگهدارنده نیز مانند دندان‌ها به مسواک زدن منظم نیاز دارد. برای پاک کردن ریتینر از مسواک دیگری به جز مسواک دندان‌ها و محلولی مانند تمیز کننده دندان مصنوعی استفاده کنید. برای تمیز کردن پلاک خمیردندان به کار نبرید. مسواک زدن ملایم به پلاک آسیب نمی‌زند و در واقع برای زدودن جرم و پلاک ضروری است. ریتینر را حداقل هر چند روز یک بار با مسواک تمیز کنید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با پلاک نگهدارنده و ریتینر بعد از ارتودنسی آشنا شدید. همچنین از نحوه نگهداری و مراقبت های آن آگاه شدید. اگر سوالی یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا باید هر شب ریتینر را تمیز کنیم؟
مطالعه بیشتر
دندان اضافی چیست؟ + معرفی انواع دندان های اضافی + بررسی ارتودنسی دندان اضافی

بله شما موظف هستید هر روز یکبار ریتینر خود را تمیز کنید و شستشو دهید.

آیا با وجود ریتینر ارتودنسی در دهان می توان غذا خورد؟

با وجود نگهدارنده ثابت در دهان به راحتی می توان غذا خورد، اما در صورتی که از ریتینر متحرک استفاده می کنید، باید در زمان مسواک زدن و غذا خوردن آن را از دهان خود خارج کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا