نماد سایت Dentist Community

بررسی پلاک نگهدارنده و ریتینر بعد از ارتودنسی + آیا ریتینر هاولی (Hawley) برای ارتودنسی کودکان مناسب است؟

ریتینر بعد از ارتودنسی

انتخاب بریس ارتودنسی برای فرزند شما یک تصمیم مهم است، بریس‌ها لبخندی سالم به فرزندتان ارائه می‌دهند که نه تنها عالی به نظر می‌رسد، بلکه می‌توانند از بروز پوسیدگی دندان، مشکلات فک و غیره جلوگیری کنند. وقتی بریس‌ها برداشته می‌شوند، لازم است کودک شما از یک ریتینر هاولی یا نگهدارنده استفاده کند . جهت کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


نگهدارنده چیست؟

دندان‌ها داخل استخوان یعنی بافتی زنده قرار دارند و کاملاً ساکن و بی‌حرکت نیستند. ریتینر بخشی ضروری از درمان ارتودنسی است. بیمار پس از خارج کردن بریس باید مدت معینی به طور تمام وقت و پس از آن فقط شب‌ها از پلاک نگهدارنده استفاده کند. ریتینر دندان‌ها را در موقعیت جدید نگه می‌دارد و این فرصت را به عضله‌ها و بافت‌ها می‌دهد تا به وضعیت جدید عادت کنند و بتوانند دندان‌ها را همچنان صاف و مرتب نگه دارند.

چرا کودکتان باید از ریتینر یا نگهدارنده استفاد کند؟

پس از صرف زمان و هزینه برای بریس، نگهدارنده برای حفظ موقعیت دندان‌های فرزند شما ضروری است. پس از برداشتن بریس، دندان‌ها شروع به سکنی گزینی در یک مکان پایدارتر می‌کنند.

جویدن غذا، گاز گرفتن و حتی صحبت کردن می‌تواند در قرار گرفتن آن‌ها تأثیر بگذارد.برای آگاهی بیشتر مقاله ررسی مشکلات براکت‌ها را بخوانید. استفاده از نگهدارنده این اطمینان را حاصل می‌کند که دندان‌ها در موقعیت مناسب برای مدت طولانی قرار خواهند گرفت.

چند نوع نگهدارنده وجود دارد؟

اکثر متخصصین ارتودنسی سه مدل اولیه از نگهدارنده‌ها را ارائه می‌دهند. دو نوع از آن‌ها قابل جابجایی و یکی از آنها دائمی است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ارتودنسی رنگی را بخوانید.

نگهدارنده یا ریتینر هاولی

اولین نگهدارنده متحرک، ریتینر هاولی نامیده می‌شود. این نگهدارنده از سیم‌های فلزی و اکریلیک محکمی ساخته شده است که برای تناسب با دهان قالب گیری می‌شود.

همان طور که احتمالا دیده‌اید، اکریلیک به سقف دهان ثابت می‌شود، در حالی که سیم‌ها دندان‌ها را در جای خود نگه می‌دارند. اکریلیک در رنگ‌های مختلف وجود دارد و می‌تواند برای کودک شما سفارشی ساخته شود.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: بررسی مواد مورد استفاده در دندانپزشکی

مزایای نگهدارنده هاولی:

معایب نگهدارنده هاولی:

ریتینر یا نگهدارنده اسیکس یا نگهدارند‌ه‌های شفاف

نگهدارنده متحرک دوم، نگهدارنده اسیکس نامیده می‌شود. این نگهدارنده شفاف، و قابل جابجایی است که متناسب با تمام دندان‌های شما است و شبیه قالب اینویزیلاین می‌باشد. هیچ سیمی وجود ندارد و به سختی دیده می‌شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله روش های ارتودنسی دندان  را بخوانید.

مزایای نگهدارنده اسیکس:

معایب نگهدارنده اسیکس:

نگهدارنده زبانی فک پایین

نوع سوم نگهدارنده دائمی است و نگهدارنده زبانی پیوندی پایینی نامیده می‌شود. این نگهدارنده یک نوار فلزی است که در داخل دندان‌های جلویی فک پایین شما قرار می‌گیرد. هر انتهای آن به دندان‌های نیش شما متصل می‌شود و در آن‌جا نگه داشته می‌شوند تا موقعیت دندان‌های پایین را حفظ کنند.

چه نگهدارنده‌ای برای ارتودنسی کودک شما مناسب است؟

نگهدارنده‌های دائمی برای نوجوانانی ایده آل هستند که تمام دندان‌های دائمی آنها در آمده‌ است، اما معمولا فقط روی دندان‌های پایینی استفاده می‌شوند. اگر چه نیاز به مراقبت‌های بیشتری برای تمیز نگه داشتن دارند، قابل مشاهده نیستند و طبیعت دائمی آن‌ها باعث می‌شود به سختی شل شوند.

به دلیل شیوه تثبیت شدن شان، آن‌ها را برای دندان‌های بالا توصیه نمی‌کنیم. هنگامی که صحبت از دندان‌های فوقانی شما به میان می‌آید، هر دو نگهدارنده اسیکس و هاولی گزینه‌های خوبی هستند.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: اسم وسایل دندانپزشکی با عکس pdf

مشخص شده است که “ویژگی‌های نگهداری هر دو نگهدارنده اسیکس و هاولی مشابه هستند.” بدین معنا که مهم نیست که کدام نگهدارنده را برای کودک خود انتخاب می‌کنید، شما می‌توانید مطمئن باشید که این امر به حفظ موقعیت دندان‌ها کمک می‌کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله هزینه کنده شدن براکت ارتودنسی را بخوانید. اکثر دندانپزشکان اغلب نگهدارنده هاولی را برای کودکان توصیه می‌کنند، زیرا راحت‌تر می‌توانند به شیوه صحیح مورد استفاده قرار گیرند. نه تنها این مزیت را دارد، بلکه کودکان بیشتر از بزرگسالان ممکن است نگهدارنده‌شان را بشکنند، بنابراین امکان ترمیم یک مزیت بزرگ است. همچنین در صورتی که دندان‌های کودک شما در سن نوجوانی تغییر کند، قابل تنظیم هستند.

معرفی ویژگی‌های یک نگهدارنده (ریتینر) خوب

عامل‌های زیر هنگام تعیین بهترین نوع ریتینر در نظر گرفته می‌شود:

چگونه باید از ریتینر یا نگهدارنده هاولی استفاده کرد؟

نگهدارنده هاولی به راحتی استفاده می‌شود – شما به راحتی سیم را در اطراف دندان‌های جلو خود می‌کشید، و اکریلیک محکم به سقف دهان‌تان ثابت می‌شود. بسیار مهم است که نگهدارنده در چند ماه اول به صورت تمام وقت استفاده شود (استفاده تمام وقت به معنی حداقل ۱۸ ساعت در روز است). البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مراقبت‌ های دوران ارتودنسی را بخوانید. این چند ماه اول واقعا برای سکنی گزینی صحیح دندان‌ها مناسب است. بعد از چند ماه، متخصص ارتودنسی شما می‌تواند به طور معمول میزان استفاده روزانه مورد نیاز از نگهدارنده برای حفظ موقعیت دندان‌ها را کاهش دهد.

بهداشت و مراقبت از ریتینرها چگونه است؟

مراقبت صحیح از ریتینر بسیار مهم است. در صورت استفاده از نگهدارنده ثابت ممکن است که پلاک روی دندان‌ها جمع شود. بنابراین بهداشت دهان و دندان هنگام استفاده از ریتینر ثابت باید جدی‌تر از پیش رعایت شود. اگر از پلاک نگهدارنده متحرک استفاده می‌کنید، توصیه‌های زیر را برای نگهداری از پلاک رعایت کنید:

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: از ارتودنسی سریع چه می‌دانید؟

سخن پایانی

شما در این مقاله با پلاک نگهدارنده و ریتینر بعد از ارتودنسی آشنا شدید. همچنین از نحوه نگهداری و مراقبت های آن آگاه شدید. اگر سوالی یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا باید هر شب ریتینر را تمیز کنیم؟

بله شما موظف هستید هر روز یکبار ریتینر خود را تمیز کنید و شستشو دهید.

آیا با وجود ریتینر ارتودنسی در دهان می توان غذا خورد؟

با وجود نگهدارنده ثابت در دهان به راحتی می توان غذا خورد، اما در صورتی که از ریتینر متحرک استفاده می کنید، باید در زمان مسواک زدن و غذا خوردن آن را از دهان خود خارج کنید.

خروج از نسخه موبایل