تفاهم ایران و هند برای استفاده از واکسن کرونا

سعید نمکی وزیر بهداشت در خصوص خرید واکسن از یک شرکت هندی در جلسه هیئت دولت بیان کرد: یک شرکت هندی ۱۰۰ میلیون دوز واکسن به آمریکا پیش فروش کرده و از همان کشور مجوز ارسال ۲۰ درصد از محصولات به سراسر جهان را دریافت کرده است.

او افزود: این شرکت هندی هم وعده ۲۰ درصد از واکسن‌های کرونا خود را با قیمت ارزان‌تر و پیش پرداخت مناسبتر و با ریسک کمتر به کشور ما اختصاص داده است.

وزیر بهداشت در خصوص واکسن کرونایی که مرحله حیوانی را پشت سرگذاشته و به مراحل انسانی رسیده است، گفت:  این واکسن ۸۰ درصد از مراحل آماده‌سازی خود را طی کرده و اگر مراحل انسانی آن موفق نشود که احتمال آن بسیارضعیف خواهد بود و هزینه در نظر گرفته شده برای کارهای تحقیقاتی در نظر گرفته خواهد شد.

نمکی با اشاره به اینکه این شرکت برای جمعیت ۸ میلیونی و هر فرد ۲ دوز در نظر گرفته است، بیان کرد:  مجموع این آمار و ارقام ۱۶ میلیون دوز واکسن کروناست.

اعطاء ۲۰ درصد از واکسن تولیدی شرکت هندی به ایران

او اضافه کرد: برای این ۱۶ میلیون دوز ماسک ۳ قیمت در نظر گرفته شده است که در کشور‌هایی با درآمد بالا ۴۵ دلار، کشور‌هایی با درآمد متوسط ۱۶ میلیون و کشور‌هایی با درآمد پایین ۶ میلیون دلار در نظر گرفته شده است، البته این در حالی است که کشور ما حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰ میلیون دلار و حدود ۱۵ درصد قیمت را تاکنون پرداخته است.

وزیر بهداشت بیان کرد: طبق تفاهم نامه‌ها اگر مراحل انسانی این واکسن به ثمر ننشیند و این موضوع به نتیجه نرسد، مبلغ دریافتی این شرکت  برای انجام کار‌های تحقیقاتی استفاده می‌شود تا محصول به نتیجه برسد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید