نماد سایت Dentist Community

معرفی لیست وسایل پرکاربرد در دندانپزشکی + آشنایی با تجهیزات ضروری هر مطب دندان پزشکی + عکس

وسایل دندانپزشکی

تجهیزات دندانپزشکی تاثیر قابل توجهی در فرآیند درمان و سلامت دهان و دندان‌ها دارند. این ابزارها به دندانپزشکان کمک می‌کنند تا تشخیص صحیح‌تری درباره مشکلات دهانی بیماران داشته باشند. علاوه بر این امکان مشاهده جزئیات بیشتری را درباره ساختارهای دهانی جهت تشخیص بیماری‌ها، ترک‌ها، تسکین‌ها و مشکلات دیگر را فراهم می‌کنند. علاوه بر این موارد تجهیزات دندانپزشکی مدرن به منظور افزایش راحتی بیماران نیز طراحی شده‌اند. این تجهیزات همچنین می‌توانند از استرس و اضطراب بیماران کاسته و تجربه درمانی مثبت‌تری را برای آنها فراهم کنند. لیست وسایل دندان پزشکی موارد بسیاری را شامل می‌شود. در نتیجه دندانپزشکی یکی از رشته‌های پزشکی بسیار حساس و البته دارای تجهیزات و ابزار بسیار کاربردی و ظریف است، طراحی و تولید این وسایل طیف گسترده‌ای از مهندسی پزشکی را در برمی‌گیرد. در این مقاله سعی داریم شما را با انواع تجهیزات دندانپزشکی، ابزار دندانپزشکی، لوازم دندانپزشکی و کاربرد آنها آشنا کنیم.


فهرست مطالب


ابزار دندانپزشکی چیست؟

ابزار دندانپزشکی ابزاری از جنس استیل هستند که در دندانپزشکی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و کاربرد فراوانی دارند و هر کدام از آن‌ها در شرایط مختلف استفاده می‌شود. این ابزارها دارای جنسی محکم و مقاوم در برابر شکستن، خمیدگی و قابل استریل در اتوکلاو با دمای بالا هستند. (دندانسازی)

انواع ست های دندانپزشکی کدامند؟

در کنار انواع ست های دندانپزشکی ذکر شده، ست های دیگری نیز وجود دارند که برای انجام درمان های خاص تر مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال، ست های جراحی دندانپزشکی برای انجام عمل های جراحی دندانی مانند جراحی ایمپلنت یا پیوند لثه استفاده می شوند.

ست های دندانپزشکی

ست های دندانپزشکی باید به طور مرتب تمیز و ضدعفونی شوند تا از انتشار عفونت جلوگیری شود. همچنین، ابزارهای ست های دندانپزشکی باید به طور منظم تعویض شوند تا از آسیب دیدن بیمار جلوگیری شود. (ترتیب افتادن دندان شیری)

تجهیزات دندانپزشکی چیست؟

تجهیزات دندانپزشکی طیف وسیعی از رشته مهندسی پزشکی را دربر میگیرد. در این متن به صورت خلاصه توضیحی تحت عنوان تجهیزات دندانپزشکی و کاربرد آنها اشاره شده است.

بطور کلی تجهیزات دندانپزشکی به اجزای زیر تقسیم می شوند:

ساکشن دنداپزشکی:

آشنایی با اسم وسایل دندانپزشکی با عکس

در دندان پزشکی از ابزارها و وسایل بسیار متنوعی استفاده می شود که به طور کلی این لوازم دندان پزشکی در سه گروه دستی، انگشتی و ماشینی قرار می گیرند. در ادامه عکس وسایل دندانپزشکی همراه با اسم پرکاربرد ترین ابزارهای هر گروه را بررسی خواهیم کرد.(مواد دندانپزشکی)

گروه اول: ابزارهای دستی دندان پزشکی

آینه ی دندانپزشکی Dental Mirror

این وسیله برای کنار زدن گونه، زبان، انعکاس نور و دیدن قسمت هایی از دهان که به طور مستقیم دیده نمی شوند، استفاده می شود. می تواند به دو صورت پلاستیکی (یک بار مصرف) و یا فلزی (قابل اتوکلاو شدن) موجود باشد.

آینه دندان پزشکی یا آینه دهانی از ابزارهای بکار رفته در دندانپزشکی است. سر این آینه معمولاً گرد است و بیشتر از شماره ۴ و ۵ این آینه استفاده می‌کنند. شماره ۲ معمولاً وقتی استفاده می‌شود که از اندازه‌ای کوچک تر بخواهیم استفاده کنیم بخصوص در مواقعی که در حال کار روی دندان‌های عقب باشیم و سد دندانی در دهان باشد. دامنه استفاده این آینه وسیع است. مهم‌ترین مزیت‌هایش: دادن دید غیر مستقیم به دندانپزشک، تاباندن نور به سطوح مورد نیاز و استغفار بافت‌های نرم است.

آینه ی دندانپزشکی Dental Mirror

دید غیر مستقیم در جاهایی از دهان که دیده نمی‌شوند یا به سختی قابل دیدن هستند، مورد نیاز است. سطوح خلفی (زبانی) دندان‌های ماگزیلاری، محل‌های مهمی هستند که از آینه دندان پزشکی استفاده می‌شود. بقیه مناطق دهان را به آسانی با استفاده از این آینه می‌توان مشاهده کرد. اگرچه حتی بدون آینه دندان پزشکی هم این سطوح قابل دیدن هستند، مشروط بر اینکه دندانپزشک در وضعیت نامناسب جسمانی خود را قرار دهد. بدون آینه دندانپزشکی، وضیعت‌های نامناسب جسمی برای دندانپزشک هر روز ایجاد می‌شد و باعث بروز دردهای مزمن در ناحیه گردن و کمر می‌گردید. سایت‌های متعددی برای فروش وسایل دندان پزشکی وجود دارند.

مکان‌های دیگری نیز در دندان قرار دارد که حتی با وجود نور بالای سر بیمار، باز هم روشن نمی‌شوند. در این مواقع، از آینه که وسایل دندان پزشکی است برای منعکس کردن نور به این سطوح استفاده می‌شود. این آینه همچنین بسیار مفید واقع می‌شود اگر به‌طور همزمان نور را منعکس کند و سطوح غیرقابل دیدن را نیز نمایان سازد.

همچنین از این آینه برای عقب کشیدن بافت مثل گونه و زبان استفاده می‌شود تا دید بهتری از دندان‌ها بدست آید. مهندس‌ها هم از آینهٔ دندانپزشکی برای دیدن فضاهای باریک و گوشه کنارها استفاده می‌کنند. همچنین در آزمایشگاه‌های لیزر و بینایی هم بصورت مدارم از این آینه استفاده می‌شود. (کامپوزیت دندان تهران)

سوند دندانپزشکی Dental Explorer

این وسایل دندان پزشکی برای معاینه ی دندان ها و پیدا کردن پوسیدگی ها و جرم های دندانی و نیز امتحان سلامت و سختی سطح دندان ها استفاده می شود.

سوند دندانپزشکی Dental Explorer

پنس یا پلایر رل پنبه Cotton plier

با زوایا و نوک های متفاوت برای برداشتن، جایگذاری و انتقال وسایل و ذرات ریز از جمله ریزپنبه، رل پنبه، تکه های ترمیم افتاده در دهان بیمار و… کاربرد دارد.

پنس یا پلایر رل پنبه Cotton plier

آمالگاماتور

دستگاه آمالگاماتور که از لوازم دندان پزشکی است به دونوع تقسیم می شود:

ابزارهای ترمیم آمالگام

کندانسور Condenser
کارور Dental Carver
برنیشر Burnisher

الواتور Elevator

در خارج کردن دندان یا ریشه های دندانی، از این وسیله برای لق نمودن دندان از طریق قطع اتصالات بافت نرم (لثه) و هم چنین اتصالات دندان و استخوان اطراف آن استفاده می شود. به این ترتیب دندان در محل خود مقداری شل شده و راحت تر خارج خواهد شد.

الواتور Elevator

انواع مختلفی از الواتورها با کاربردهای مختلف و شکل سر متفاوت وجود دارند. رایج ترین الواتور، الواتور مستقیم Straight Elevator می باشد.

فورسپس Forceps

فورسپس(به انگلیسی: Forceps) از وسایل دندان پزشکی می باشد که برای گرفتن و نگه داشتن اشیاء بکار می‌رود. زمانی از فورسپس استفاده می‌شود که به علت عمیق بودن ناحیه عمل، ناچار به وسیله‌ای با دسته بلند و جا انگشتی برای فیکس کردن انگشتان می‌باشیم که فورسپس همین ویژگی‌ها را دارا می‌باشد. در خارج از رده پزشکی و نزد عوام (انگلیسی زبان) معمولاً از فورسپس به عنوان موچین، انبرک، انبردست‌ها، کلیپ یا گیره اشاره می‌شود. (قیمت براکت ارتودنسی)

فورسپس پزشکی از جنس فولاد کربنی بوده و قابلیت استریل شدن در دمای بالای اتوکلاو را دارد. در دندانپزشکی نیز به گیره مخصوص کشیدن دندان، فورسپس گفته می‌شود، امروزه نوع یکبارمصرف و از جنس پلاستیک نیز مورد استفاده دارد. نوع دیگری از فورسپس در مامایی استفاده می‌شود و فورسپس مامایی نام دارد که توسط خانوادهٔ چمبرلین اختراع شد؛ کار آن‌ها قابلگی بود. نوزادان اغلب با سر به دنیا می‌آمدند، برای همین فورسپس مامایی که توسط آن‌ها طراحی شد، دارای دو تیغهٔ مسطح با اندکی قوس بود و سر نوزاد را به طور کامل دربر می‌گرفت. با یک کشش بسیار ملایم سر نوزاد بیرون می‌آمده و بقیه بدن به راحتی خارج می‌شد.

نمای کلی فورسپس های فک بالا
نمای کلی فورسپس های فک پایین (زاویه ی ۹۰ درجه ی نوک فورسپس نسبت به دسته)

بعد از این که دندان به وسیله ی الواتور از بافت ها و استخوان اطراف آن جدا شد باید آن را توسط یک وسیله گرفت و از داخل استخوان خارج کرد که این وسیله فورسپس نام دارد. در حالت کلی نوک فورسپس های فک بالا در امتداد دسته قرار داشته و به طور مستقیم می باشد در حالی که نوک فورسپس های فک پایین نسبت به دسته یک زاویه ی تقریبا ۹۰ درجه دارد.

هر یک از فورسپس ها (چه برای فک بالا و چه فک پایین) بر اساس این که برای کشیدن کدام دندان به کار می روند، شکل قسمت سرشان طراحی اختصاصی و متفاوت از یکدیگر دارد. حتی برای برخی دندان ها، فورسپس سمت چپ و راست با یکدیگر متفاوت است.

فرزها، طیفی از پراستفاده‌ترین‌ها

یکی از وسایل دندان پزشکی هستند که برای تراش دندان ها و ایجاد برش در قسمت های سخت مانند دندان ها و صیقلی کردن سطح دندان استفاده میشود.

این وسیله در جنس ها و سایزهای مختلفی به بازار عرضه میشود.جنس الماس آن بیشتر در فرز های توربین مورد استفاده قرار میگیرد.جنس کارباید آن نیز برای فرز های آنگل استفاده میشود و سرعت چرخش آن از توربین کمتر است.دیگر جنس های مورد استفاده در ساخت فرزها سرامیک،پلیمر و استیل هستند.

فرزها burr

Neck،HeadوShank بخش های مهم یک فرز هستند.بزرگترین قسمت یک فرز Shankاست.فرز ها با استفاده از اتوکلاو و بخار پس از هر استفاده ضدعفونی شوند.

گروه دوم: ابزارهای انگشتی دندان پزشکی

فایل اندودنتیک Endodontic File

فایل وسیله ای فلزی است که از آن در درمان ریشه (عصب کشی) برای تمیز کردن داخل کانال ریشه استفاده می شود. جنس فایل ها معمولا از استیل ضد زنگ Stainless Steel و یا نیکل- تیتانیوم (Ni-Ti) می باشد.

فایل ها بر اساس ضخامت نوک قسمت برنده ی آن ها شماره گذاری شده اند و شماره ی هر فایل روی دسته ی آن نوشته شده است. به عنوان مثال فایل شماره ی ۲۰ در نوک فایل ضخامتی برابر با ۰.۲ میلی متر دارد. برای سهولت استفاده، هر سایز با یک رنگ مشخص و ثابت، کدگذاری شده است. به این صورت که سه شماره ی اول (شماره های ۶-۸-۱۰) که نازک ترین فایل ها می باشند، با رنگ های جداگانه ای مشخص می شوند اما از فایل شماره ی ۱۵ به بعد رنگ ها به صورت دوره ای تکرار می شوند:

گروه سوم: ابزارهای ماشینی دندان پزشکی

توربین دندانپزشکی (هندپیس با سرعت بالا)

برای اعمال متنوعی از جمله تراش دندان و برداشت پوسیدگی ها، ، تراش دندان برای روکش، پالیش و پرداخت ترمیم ها و… به کار می رود. عامه مردم و بیماران این وسیله را با نام “دریل دندانپزشکی” می شناسند.

توربین دندانپزشکی Dental turbine

یک ابزار چرخنده ی کوچک (انواع فرزها) در محل مخصوص روی توربین نصب شده و توربین به شلنگ مخصوص روی یونیت دندانپزشکی متصل میشود. با فشار دادن پدال پایی مخصوص، توربین با نیروی فشار هوا شروع به کار می کند و با سرعت بسیار بالا (حدود ۴۵۰۰۰۰ دور در دقیقه) وسیله ی چرخشی (فرز) را می چرخاند که به این ترتیب تراش دندان ممکن می شود.

آنگل (هندپیس با سرعت پایین)

آنگل (هر دو حرف  ̎ن̎  و  ̎گ ̎ را ساکن بخوانید.) یکی از ابزار دندان پزشکی است که می تواند برای اعمال مختلفی از جمله مراحل نهایی برداشت پوسیدگی ها، بروساژ و پروفیلاکسی در جرمگیری، پرداخت و پالیش ترمیم ها و… به کار رود.

آنگل دندانپزشکی Dentistry angle

همانند توربین برای این وسیله نیز یک ابزار چرخنده ی کوچک (مانند فرزهای مخصوص آنگل) در محل مخصوص روی آن نصب شده و آنگل به شلنگ مخصوص روی یونیت متصل می شود. با فشار دادن پدال پایی یونیت، آنگل شروع به کار می کند و با سرعت پایین تری نسبت به توربین (حدود ۲۵۰۰۰ دور در دقیقه) وسیله ی چرخشی را می چرخاند. (کامپوزیت چیست و چه کاربردی دارد)

لایت کیور

اولین نکته درمورد لایت کیور ماهیت نور آن است که برخی به اشتباه آن را لیزر یا اشعه ماورای بنفش می نامند،درحالیکه این نور همان نور مرئی است.برای پر کردن فضای دندان از کامپوزیت استفاده میشود. اما از آنجا که کامپوزیت نرم است،از دستگاه لایت کیور برای سخت کردن استفاده میشود. مخلوطی از مونومر ها کامپوزیت را میسازند. این مونومر ها برای سفت شدن و تبدیل شدن به پلیمر به نور نیاز دارند.قدرت نفوذ این نور به حدود ۲ میلیمتر از کامپوزیت است.لایت کیور ها دو نوع هالوژن و LED دارند. نوع LED این دستگاه از محبوبیت بیشتری برخوردار است. زیرا مصرف و گرمای آن نسبت به هالوژن کمتر است.نوع LED این دستگاه نیاز به خنک کننده ندارد.

تابوره، رخش دندانپزشکان

صندلی تابوره صندلی‌های چرخدار بدون تکیه هستند که در بارها و هم‌چنین در آزمایشگاه از آن استفاده می‌شود تابوره جهت نشستن جراح، کمک جراح، متخصصین بیهوشی در هنگام عمل جراحی در اتاق عمل مورد استفاده قرار می‌گیرد و در اندازه‌های مختلف قابل دسترس است. این صندلی قابلیت قابلیت تنظیم ارتفاع نیز دارد. قابل ذکر است صندلی باید بعد از هر عمل جراحی باید استریل مجدد شود.

یونیت دندانپزشکی

یونیت صندلی شرکت اوستم یکی از مدرنترین و پیشرفته ترین دستگاههای حال حاضر در دنیاست .

یونیت دندانپزشکی Dental unit

زیبایی وطراحی منحصر بفرد ، تکنولوژی روز دنیا و آپشن های گوناگون آن در کنار قیمت مناسب دستگاه از اصلی ترین مزیتهای آن است.

اتوکلاو، حمام ابزارآلات شما

اتوکلاو(به انگلیسی: Autoclave) برای استریل کردن ابزار پزشکی و آزمایشگاهی در فشار و دمای بالا و با استفاده از بخار آب می‌باشد. همچنین از این وسیله در مواردی که برای انجام واکنش شیمیایی نیاز به دما و فشار بالا باشد استفاده می‌شود. ابعاد این وسیله از اندازه آزمایشگاهی که معمولاً به شکل یک استوانه دردار است تا ابعاد صنعتی که طول آن به ۵۰ فوت می‌رسد متغیر است.

این لوازم دندان پزشکی توسط میکروبیولوژیست فرانسوی چارلز چمبرلن در سال ۱۸۷۹ اختراع شد. واژه اتوکلاو از ترکیب دو واژه (auto-) در زبان یونانی به معنی خودکار و (clavis) در زبان لاتین به معنی کلید تشکیل شده‌است.یک لایه فویل داخل آن کشیده شده‌است تا هنگام آزمایش مقاوت دمایی آن بالا رود.

با دوربین داخل دهانی، شما هم یک ناظر باشید

حتما شما هم دوست دارید بدانید دندانپزشکتان در حین درمان چه کاری روی دندان‌های شما انجام می‌دهد و قبل و بعد از درمان دندان شما به چه شکلی درخواهد آمد. در این صورت باید از دندانپزشکتان بخواهید که دستگاه دوربین داخل دهانی‌اش را به کار گیرد. این دستگاه از یک دوربین فیلم‌برداری و عکس‌برداری کوچک تشکیل شده که به‌صورت بدون سیم و یا با یک سیم به یک مانیتور در روبه‌روی شما وصل است. از این ابزار دندان پزشکی برای ارتودنسی سریع استفاده می‌شود. این وسیله از محیط داخل دهان شما فیلم‌برداری کرده و تصویر را روی مانیتور روبه‌روی شما می‌اندازد. با این وسیله می‌بینید که دندان شما قبل ار ترمیم چه وضعیتی دارد و پس از درمان نیز می‌توانید دندان ترمیم شده خود را ببینید. دوربین داخل دهانی وسیله خوبی است که شما را در جریان روند درمانتان قرار می‌دهد. می‌توانید نقاطی از دهانتان را که در حالت عادی نمی‌توانید ببینید، رویت کنید.

معرفی وسایل دندان پزشکی در لوازم مصرفی دندان پزشکی

در حوزه وسایل مصرفی دندان پزشکی، اصطلاحات زیادی وجود دارند که به انواع وسایل و محصولات مرتبط با این حوزه اشاره می‌کنند.لوازم مصرفی مورد نیاز کلینیک های دندانپزشکی تنوع زیادی دارد و بهتر است همه ی اقلام را از یک نمایندگی لوازم مصرفی دندانپزشکی تهیه کنید تا در هزینه ها و وقت خود صرفه جویی کنید. (آناتومی دندان)

۱٫ سرنگ و ست سرم

سرنگ از وسایل دندان پزشکی مهم و اساسی است اما نه برای معاینه بلکه برای انجام عملیات بر روی دندان. بعد از معاینه زمانی که مشخص گردید دندان نیاز به پر کردن یا … دارد و شاید برای شروع کار نیاز به بی حسی دندان باشد. انواع سرنگ تزریق بر اساس استفاده‌ها و خصوصیات مختلف متنوع هستند. با خرید سرنگ و ست سرم از مراکز معتبر فروش سرنگ می توان از انتقال عفونت بین بیماران جلوگیری کرد.

۲٫ آبسلانگ

دندانپزشکان در مطب های دندانپزشکی از آبسلانگ برای کنار زدن قسمت داخلی لب و نگه داشتن زبان برای معاینه دقیق دندانها از استفاده می کنند.

۳٫ آب مقطر

از آب مقطر به عنوان یک عنصر مهم در بسیاری از روند‌ها و مراحل درمانی و بهداشتی استفاده می‌شود. بیشتر کاربرد آن در هنگام انجام مراحل پاکسازی و شستشوی دندان‌ها و اطراف آنهاست. (بهترین دهانشویه برای ایمپلنت)

۴٫ دستکش

مهم ترین لوازم یکبار مصرف در طبقه بندی اسم وسایل دندانپزشکی  که به گوش خورده و از اهمیت آن بی خبریم دستکش لاتکس است. کیفیت و جنس دستکش اهمیت زیادی در سلامت بیماران دارد و اگر از یک دستکش نامناسب استفاده شود، ممکن است ویروس به دهان بیمار وارد شده و به عفونت‌های دهان و دندان مبتلا شود.

۵٫ محلول ضدعفونی کننده

در مطب دندانپزشکی، برای ضدعفونی کردن مواد و تجهیزات مختلف از محلول ضدعفونی‌کننده استفاده می‌شود. با خرید محلول ضدعفونی کننده مرغوب می توان انتقال عفونت‌ها و باکتری‌ها بین بیماران و اعضای مختلف مطب را کاهش و یا از آن کاملا جلوگیری کرد.

۶٫ نخ بخیه

در جراحی‌های حوزۀ دندان پزشکی تجهیزات و مواد مصرفی زیادی به کار برده می‌شود. یکی از مواد مصرفی مهم پس از انجام جراحی‌ در دندانپزشکی، انواع نخ بخیه است. بخیه زدن معمولاً جهت بستن قسمتی از لثه انجام می‌شود.

۷٫ ابزار معاینه

ابزار معاینه شامل وسایل دندانپزشکی با اسم های مختلف هستند.

۸٫ آینه دهان

وقتی که روی یونیت می نشینید شاید در دل استرس و نگرانی را احساس کنید. آینه دهان تنها نام وسایل دندانپزشکی که می توان گفت  هیچ استرسی ایجاد نمی کند. این وسایل دندان پزشکی به متخصص کمک کند تا تمام جهات یک دندان را معاینه کند. همچنین عالوه بر مشاهده دندان در به حرکت در آوردن قسمت های درون دهان نیز کمک می کند.

۹٫ جرمگیر

جرمگیر برای از بین بردن پالک و تارتار، جرمگیر بهترین وسیله است. جرمگیر این قابلیت را دارد که مناطقی از دندان که مسواک و نخ دندان قادر به تمیز کردن آن نیست را تمیز کند. (اسپری لیدوکائین برای دندان درد کودکان)

لیست لوازم مصرفی دندان پزشکی

نام تجهیزات مصرفی و یکبار مصرفتوضیح کوتاه
روکش آستینروکش‌های یکبار مصرف برای پوشش دستگاه‌های دندانپزشکی و ابزارهای بیماران در طی درمان‌ها.
پاپوشلباس‌های یکبار مصرف و محافظ‌های پا را پوشش می‌دهند و برای ایمنی و بهداشت درمان‌گاه استفاده می‌شوند.
پک استریل جراحیبسته‌بندی‌های یکبار مصرف حاوی ابزارهای جراحی و درمانی که قبل از استفاده استریل می‌شوند.
پیش بندیکبار مصرف و بی‌نهایت نرم‌تن و محافظ برای پوشش صورت و بخش‌های حساس پزشک و بیمار.
شانپوشش‌های یکبار مصرف مخصوص کلاه و کلاه‌چه دندانپزشکی جهت حفاظت از رئوس کارکنان.
کاور و روکشکاورها و روکش‌های یکبار مصرف بر روی صندلی و ابزارهای دندانپزشکی جهت بهداشت و استریلیزاسیون.
کلاهلباس‌های یکبار مصرف و محافظ‌های سر را پوشش می‌دهند و برای ایمنی و بهداشت درمان‌گاه استفاده می‌شوند.
گانلباس‌های یکبار مصرف و محافظ‌های دست‌ها را پوشش می‌دهند و برای ایمنی و بهداشت درمان‌گاه استفاده می‌شوند.
لباس ایزولهلباس‌های یکبار مصرف و محافظ‌های بدن را پوشش می‌دهند و برای ایمنی و بهداشت درمان‌گاه استفاده می‌شوند.
آب مقطرآب تصفیه‌شده و مقطر جهت استفاده در ابزارها و پروسه‌های دندانپزشکی استفاده می‌شود.
آبسلانگوسیله ای برای کنار زدن لب ها برای معاینه بهتر دندانپزشک
آینه یکبار مصرف دندانپزشکیآینه‌های کوچک و شفاف یکبار مصرف برای مشاهده و بررسی دندان‌ها و بافت‌های داخل دهان.
اسپاتول همزنابزارهای یکبار مصرف برای مخلوط‌کردن و آماده‌سازی مواد ترمیمی و دارویی دندانپزشکی.
دستکش یکبارمصرفدستکش‌های یکبار مصرف برای حفاظت دست‌ها در هنگام بررسی و درمان بیماران و استفاده از ابزارها.
پد کاغذیپد‌های یکبار مصرف برای تمیزکاری، پاکسازی و حفظ کلینیک‌ها و ابزارهای دندانپزشکی.
پیش بند و گردنبند سربیلباس‌های یکبار مصرف جهت حفظ بهداشت و ایمنی بیماران در هنگام درمان‌های دندانپزشکی.
تست اتوکلاوتست‌های کنترل استریلیزاسیون دستگاه‌های اتوکلاو جهت تضمین بهداشت و استریل بودن ابزارها.
جای وسایلجایگاه‌ها و ظروف مخصوص برای نگه‌داری و نصب ابزارها و وسایل مورد نیاز در کلینیک.
چسب اتوکلاوچسب‌های مخصوص برای بسته‌بندی و استریل کردن بسته‌های یکبار مصرف حاوی ابزارها.
رول پنبهرول‌های مخصوص پنبه برای تمیزکاری و استفاده در موارد مختلف دندانپزشکی.
رول و پاکت اتوکلاورول‌ها و پاکت‌های مخصوص استریل کردن ابزارها و مواد به کمک دستگاه‌های اتوکلاو.
سر ساکشنسرهای مخصوص ساکشن برای انتقال مواد و اشیاء مختلف موجود در دهان بیماران.
سرسوزنسرهای مخصوص سوزن‌ها برای تزریق داروها و مواد به دندان‌ها و بافت‌های دهانی.
سرنگسرهای مخصوص سرنگ‌ها برای تزریق داروها و مواد به دندان‌ها و بافت‌های دهانی.
سیفتی باکس ( سطل سوزن )سطل‌های ایمنی برای دور انداختن سوزن‌ها و وسایل تیز و تیغه‌دار دندانپزشکی.
سینی یکبار مصرفسینی‌های مخصوص یکبار مصرف برای نگه‌داری و حمل ابزارها و مواد در کلینیک‌ها.
عینک و شیلدعینک‌ها و شیلدهای مخصوص برای حفاظت از چشم‌ها و صورت پرسنل دندانپزشکی در هنگام کار.
فریم فیلمفریم‌های مخصوص نگارش فیلم‌های رادیوگرافیکی دندان‌ها و بافت‌های اطراف آن‌ها.
فیلم رادیوگرافیفیلم‌های حساسی که برای گرفتن تصاویر رادیوگرافیکی از دندان‌ها و بافت‌های اطراف آن‌ها به‌کار می‌روند.
کاسه لاستیکیکاسه‌های یکبار مصرف برای آماده‌سازی و مخلوط‌کردن مواد ترمیمی و دارویی دندان‌ها.
کاغذ بایت وینگورق‌های نازک کاغذی مخصوص جلوگیری از اصطکاک بین دندان‌ها در هنگام بررسی و درمان.
گاز دندانپزشکیپارچه‌های یکبار مصرف برای خشک کردن دندان‌ها و بافت‌های دهان در هنگام درمان.
گودهابزارهای یکبار مصرف برای حذف و از بین بردن رسوب‌ها و پلاک‌های دندانی.
ماسکماسک‌های پزشکی که توسط پرسنل و بیماران برای حفظ بهداشت دهان و حفاظت در برابر عفونت‌ها استفاده می‌شود.
محلول ضدعفونی کنندهمحلول‌های مخصوص ضدعفونی‌کننده و ضدعفونی‌کننده‌ها برای استفاده در کلینیک‌ها و درمان‌ها.
مواد ظهور و ثبوتمواد یکبار مصرف برای ظهور دندان‌ها و ثبوت آن‌ها به سطوح و بافت‌های دهانی.
میکروبراشابزارهای یکبار مصرف برای پاکسازی و تمیزکاری دندان‌ها و سطوح دهان استفاده می‌شوند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با کاربرد وسایل و ابزار دندان پزشکی آشنا شدید. همچنین از تجهیزات ضروری هر مطب دندان پزشکی با عکس آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

دستگاه جرم‌گیری دندان در لیست وسایل دندانپزشکی چیست؟

برای جدا کردن و از بین بردن جرم و پلاک روی دندان و داخل لثه از دستگاه جرمگیر یا کویترون استفاده میشود. نوک قلم در گستره ۲۵ تا ۳۰ کیلوهرتز ارتعاش میکند. آب از طریق روزنه باریکی که در نوک قلم وجود دارد به نوک قلم پاشیده میشود و در اثر ارتعاش آب اسپری شده و حباب ایجاد میشود. خنک کردن دندان و سرد نمودن قلم توسط آب اسپری شده انجام میشود و باعث سایش شده و به جرمیگری کمک میکند.

ساکشن در ددانپزشکی چه کاربردی دارد؟

این دستگاه تمام مواد و مایعات باقی مانده از ترمیم دندان را جمع میکند و به داخل خود میکشد. وجود ساکشن در هر مطبی ضروری است. زیرا هنگام کارهای ترمیمی توسط دندانپزشک خشک بودن دندان از اهمیت بالایی برخوردار است.

در نگهداری آمالگاماتور چه مورادی را باید در نظر داشت؟

۱- برای تمیز کردن داخل لوله و درپوش از یک برس مخصوص بعد از هر بار کار کردن با آمالگاماتور استفاده کنید.
۲- از تماس دست با درپوش لوله آمالگاماتور قبل از توقف کامل خودداری شود.
۳- از قراردن آمالگاتور در برابر نور خورشید خودداری کنید.
۴- آمالگاتور را هر هفته یک الی دو بار سر و ته کنید و در جایش قرار دهید.

دوریبین داخل دهانی چه مزایایی دارد؟

۱-آموزش بیمار
۲نمایش تصویری با کیفیت
۳-قدرت بزرگ نمایی زیاد
۴-قابلیت اتصال به کامپیوتر
۵-امکان ثبت اطلاعات

خروج از نسخه موبایل