نماد سایت Dentist Community

استفاده از دهانشویه در دوران بارداری

دهانشویه در بارداری

یکی از حساسترین دوران‌های زندگی هر زنی، دوران بارداری وی است. همه‌ی اطرافیان در تلاشند تا سلامت مادر و جنین به خوبی حفظ شود. از سویی در دوران بارداری سلامت دهان و دندان به دلایل مختلفی در خطر بیشتری قرار می‌گیرد. آیا شما فکر می‌کنید استفاده از دهانشویه در دوران بارداری ممکن است مضر باشد؟ باید دانست، اکثر مارک های دهانشویه در بازار و داروخانه ها حاوی الکل هستند و الکل هرچقدر هم کم باشد ، در صورت مصرف در دوران بارداری می تواند مشکلات سلامتی برای نوزاد ایجاد کند ، به همین دلیل پزشکان با استفاده از دهانشویه های حاوی الکل در دوران بارداری مخالف هستند. اگر دوست دارید درباره بهداشت دهان و دندان در بارداری و استفاده‌ی دهانشویه در این دوران بیشتر بخوانید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

دهانشویه در بارداری چگونه مصرف شود؟

در دوران بارداری مصرف الکل حتی به میزان کم برای جنین مضر خواهد بود، بنابراین اکثر پرشکان متخصص زنان، مادران باردار را از نوشیدن الکل به محض اطلاع از بارداری خود منع می کنند.  بر اساس تحقیقات انجمن بارداری امریکا، الکل بر روند رشد و‌تکامل انسان تاثیر می گذارد و می تواند منجر به نقایص جبران ناپذیر ادراکی، جسمی و عصبی مادرزادی شود. از آنجاییکه اکثر دهانشویه ها حاوی الکل هستند، بهتر است که در دوران بارداری از مصرف آنها خودداری شود. به جای آنها از دهانشویه های بدون الکل و دهانشویه های با مواد طبیعی استفاده کنید. اگر دوست دارید با دهانشویه ها بیشتر آشنا شوید روی لینک آبی کلیک کنید.

هشدار: بر اساس اظهارات دانشکده پزشکی هاروارد، روغن اوکالیپتوس حاوی یک سم شناخته شده است که باید مصرف آن توسط بانوان باردار منع شود. اگر تمایل دارید که دهانشویه حاوی الکل را با یک  دهانشویه طبیعی جایگزین کنید، قبل از خرید برچسب و اطلاعات روی آن را به دقت بخوانید. چنانچه محصولی حاوی روغن اوکالیپتوس باشد از خرید آن صرف نظر کنید.

دهانشویه فلوراید دار در بارداری خطر دارد یا خیر؟

فلوراید در خمیر دندان و دهانشویه شما موجود می باشد و احتمال زیادی دارد که آن را قورت دهید. اما تحقیقات اخیر نشان داده اند که سطوح خاصی از فلوراید ممکن است برای جنین در رحم مضر باشند.

اگر شما باردار هستید یا قصد بارداری دارید، باید بیشتر مراقب آنچه وارد بدن شما می شود باشید. فلوراید یک ماده ی معدنی طبیعی یافت شده در تمام بسترهای آب می باشد. این ماده معمولاً به خمیر دندان یا دهانشویه ها اضافه می شود و بسیاری از مناطق فلوراید بیشتری به آب نوشیدنی خود اضافه می کنند تا مطمئن شوند که سطوح بهینه ای را برای بهداشت دهان خود دریافت می کنند. بعنوان یک مادر که به زودی فرزند دلبند خود را در آغوش می‌گیرد، لازم است درباره دندان‌های شیری کودکتان از پیش آگاهی کسب نمایید. درباره اهمیت دندان شیری و ترتیب رویش آن‌ها بیشتر مطالعه کنید.                      

مراقبت از دندان‌ها در بارداری

 لازم است به نکاتی برای محافظت از دندان ها و لثه ها توجه کنید. در اینجا برخی از نکات کلی بهداشتی دندان در بارداری ذکر شده:

دهانشویه فلوراید در بارداری چه معایبی می‌تواند داشته باشد؟

در حالیکه، مزایای دهان شویه بسیار عالی هستند، استفاده از دهان شویه معایب اندکی دارد که شما باید از آن آگاه باشید. برای اطمینان از ایمن بودن استفاده از دهان شویه، شما باید با یک دندانپزشک حرفه ای مشورت کنید و از اطلاعات و توصیه های کافی بهره مند شوید. برخی از معایب استفاده از دهان شویه شامل موارد زیر می شوند:

چند نکته مهم برای استفاده از دهانشویه در دوران بارداری

اگر حالت تهوع شما در بارداری به قدری شدید است که هر روز حال شما به هم می‌خورد، استفاده از دهانشویه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. با استفراغ هر روزه، دندان‌های شما در معرض اسید معده قرار می‌گیرد که می‌تواند مینای دندان را خراب کند؛ در این شرایط استفاده از دهانشویه ایده خوبی برای محافظت از مینای دندان است.

سخن پایانی

در این محتوا درباره استفاده دهانشویه در دوران بارداری خواندیم. لازم به ذکر است که زنان باردار برای تقویت مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های خود، روزانه از یک دهانشویه فلورایددار و بدون الکل استفاده کنند. AAPD استفاده از دهانشویه ۰.۰۵ درصد سدیم فلورید را به صورت یک بار در روز و دهانشویه ۰.۰۲ درصد سدیم فلورید را به صورت دو بار در روز توصیه می‌کند. اگر مشکل پلاک دندان دارید، ممکن است دندانپزشک شما به جای یک دهانشویه فلورایددار، دهانشویه آنتی‌باکتریال یا آنتی میکروبیال را برای شما تجویز کند. بعضی از دندانپزشکان شستشوی دهان با دهانشویه آنتی‌باکتریال را در صبح و شستشوی دهان با دهانشویه فلورایددار را در شب پیشنهاد می‌کنند.

امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

منبع

خروج از نسخه موبایل