نماد سایت مجله آموزشی جامعه دندانپزشکی برای خانواده

پیوند استخوان فک پیش از ایمپلنت دندان

پیوند استخوان پیش از ایمپلنت

ایمپلنت دندان در چه شرایطی انجام می‌شود؟ در واقع ایمپلنت یک دندان دائمی جایگزین دندان‌هایی‌ست که به هر دلیل از دست رفته‌اند.اما باید دانست که اگر دندانی وجود نداشته باشد استخوان آلوئولار شروع به تحلیل رفتن می کند. به علاوه با هر بار جویدن استخوان فک نیز تقویت می شود. اما نبود استخوان آلوئولار، ممکن است منجر به تحلیل استخوان فک گردد. فکر می‌کنید ضرورت ابتدایی برای انجام ایمپلنت چیست؟ ایمپلنت دندان متکی بر جوش خوردن استخوان با ایمپلنت دندان است و بدون وجود استخوان، امکان انجام ایمپلنت نیز وجود ندارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر با این پیوند آشنا شوید.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: همه چیز درباره ایمپلنت دندان


تشریح شیوه‌ی انجام پیوند استخوان

ابتدا برای انجام این عمل جراحی لازم است که یک متخصص پریودنتال خوب را شناسایی کنید. برای حل مشکل خود به آن مراجعه کنید. پزشک قبل از هرگونه اقدامی از استخوان فک با پرینتر سه بعدی دندانپزشکی دیجیتال یک اسکن داخل دهانی تهیه میکند. تا بتواند به طور دقیق وضعیت استخوان فک و موقعیت دندانها و ریشه شما را بررسی کند.

پس از انجام بررسی های لازم و شرح مراحل درمانی برای بیمار، یک وقت برای انجام عمل جراحی تعیین می شود. زمانی که بیمار برای انجام جراحی مراجعه می کند قبل از آنکه هرگونه عملی صورت بگیرد با استفاده از داروهای بیحسی موضعی ناحیه فک و صورت به طور کامل بی حس می شود تا بیمار چیزی از عمل جراحی متوجه نشود. برای دسترسی به ریشه دندان و استخوان فک نیاز است که بافت لثه شکاف داده شود و کنار کشیده شود. جراح این کار را با استفاده از ابزار مخصوص انجام می دهد.

زمانی که دسترسی به ریشه و استخوان امکان پذیر شد باید ریشه دندان کاملا تمیز شود. تا بتوان با استفاده از موادی که برای پیوند استخوانی استفاده می شود نواقص و ضایعات ایجاد شده در استخوان فک را بازسازی کرد. اگر روی این مواد پیوندی بسته نشود ممکن است که استخوان فک رشد کند و به داخل آن ورود کند. به همین دلیل برای جلوگیری از رشد استخوان درون این مواد از غشای سلولی برای پوشاندن روی این مواد استفاده میشود. بافت شکاف داده شده لثه را باید سر جای خود بر گرداند و از بخیه برای بستن آن استفاده کرد. اگر در هنگام انجام این جراحی اتفاقات ناخواسته به وجود نیاید ۱ ساعت زمان برای انجام آن پیش بینی می شود.


این مطلب مفید را هم از دست ندهید: آناتومی دندان (عصب، ریشه، تعداد، شکل دندان)


انواع پیوند‌های استخوان دندان


درباره‌‌ی کیست دندان چه می‌دانید؟


عوارض احتمالی عمل پیوند

بعد از انجام پیوند استخوان فک، احتمال بروز عوارضی وجود دارد. بسیاری از آنها با انجام مراقبتهای خاصی که پزشک به شما آموزش میدهد قابل کنترل است.


برای مطالعه‌ بیشتر: کامپوزیت دندان، لبخند زیبا


مزایای پیوند استخوان فک

افرادی که می‌خواهند عمل پیوند استخوان در کاشت ایمپلنت دندان را انجام دهند این سؤال را می‌پرسند که آیا عمل پیوند استخوان مزایایی به همراه دارد؟ از جمله مهم‌ترین مزایایی که این عمل با خود به همراه دارد محکم و پایدار کردن استخوان‌های فک است. وقتی عمل با موفقیت انجام شود، ایمپلنت دندان نیز بدون مشکلی در استخوان قرار خواهد گرفت.

وقتی استخوان فک شما قوی باشد و این عمل از طریق پیوند استخوان انجام شود، به این ترتیب مراحل ایمپلنت و بهبودی بعد از آن با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد. فرد با پیوند استخوان و بعد از آن با کمک کاشت دندان می‌تواند به صورت مادام‌العمر از دندانی دائمی برخوردار شود و مثل سایرین از خوردن غذا بدون نگرانی لذت ببرد.


شاید این محتوا نیز برایتان جالب باشد: رابطه‌ی بیماری‌های دندان و دیابت


نکات مهم پیرامون پیوند استخوان


جهت آگاهی: بلیچینگ دندان چیست؟


عوامل موثر بر هزینه پیوند استخوان برای ایمپلنت

پیوند استخوان یک عمل جراحی مهم محسوب می‌شود که عوامل مهمی در قیمت این عمل تأثیر می‌گذارند. مهم‌ترین این عوامل به شرح زیر هستند:

سخن پایانی

در این محتوا درباره پیوند استخوان فک پیش از ایمپلنت دندان خواندیم. نحوه‌ی انجام، عوارض و مزایای آن را بررسی نمودیم و فهمیدیم چه عواملی برذاین جراحی اثرگذار است. باید بدانید که در مرحله انجام عمل، دردی را حس نخواهید کرد چون دندان‌پزشک از بی‌حسی استفاده می‌کند. درد بعد از آن نیز با مصرف مسکن‌هایی که جراح تجویز می‌کند کاملا کنترل خواهد شد. پس نگران نباشید. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

خروج از نسخه موبایل