نماد سایت Dentist Community

روکش دندان شیری کودکان

روکش دندان شیری

آیا تا کنون نامی از روکش دندان شیری شنیده‌اید؟ برخی کودکان بخاطر بی‌حوصلگی در رعایت بهداشت دهان و دندان و نیز بی‌توجهی والدین به این موضوع، به سرعت دندان‌هایشان دچار پوسیدگی می‌شود. در چنین حالتی دندان‌ها دچار شکستگی شده و گاهاً کودک دندان‌های شیری خود را از دست می‌دهد. بدین سبب روکش کردن این دندان‌ها یک راه حل مناسب است. شما درباره تفاوت این روکش‌ها با روکش‌های مرسوم بزرگسالان چه می‌دانید؟ بعنوان والدین با تولد فرزند دلبندتان، باید با درمان‌هایی در حوزه دندانپزشکی کودکان همچون فیشور سیلانت دندان، فضا نگهدار دندان شیری، دندان درد کودکان و درمان‌های آن آشنا شوید.در این مقاله با ما همراه باشید تا با روکش دندان شیری کودکان بیشتر آشنا شوید.


فهرست مطالب:


علل لزوم روکش کردن دندان شیری

حفظ دندان شیری تا زمانی که نوبت به افتادن آن می رسد به چند دلیل اهمیت دارد و نیاز به ترمیم را ایجاب می کند:

انواع روکش دندان‌های شیری

روکش‌های مختلفی برای حفظ و ترمیم دندان‌های شیری وجود دارد که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارد و برای استفاده در بخش خاصی از دهان مناسب‌تر است.

روکش استیل دندان شیری “ضدزنگ”

روکش استریپ کامپوزیتی

روکش استیل ونیری (فلز جوش داده شده به چینی)

روکش زیرکونیوم

نحوه انجام روکش دندان کودکان

هزینه روکش دندان شیری

هزینه روکش دندان شیری به عوامل متعددی نظیر ساخت روکش، محل دندان، اندازه دندان، میزان پوسیدگی و کار های لازم که روی دندان باید انجام شود، دارد. قیمت مصوب این درمان دندانپزشکی در 

نوع روکش دندانمحدوده قیمت
روکش فلز سرامیک۲٫۴ میلیون به بالا
روکش تمام سرامیک۳ میلیون به بالا
روکش زیرکونیا۳٫۵ میلیون به بالا
روکش استیل ضد زنگ۸۰۰ هزار تومان به بالا
روکش تمام رزین
روکش طلا۸۰۰$
روکش تمام فلز
روکش دندان موقت۲۰۰ به بالا
چسباندن هر واحد روکش۱۵۰ هزارتومان به بالا
چسباندن مجدد روکش۱۵۰ هزارتومان به بالا
خارج کردن روکش قدیمی۱۵۰ هزار تومان به بالا
چسباندن روکش قدیمی۱۵۰ هزاتومان به بالا

چگونه از روکش دندان شیری مراقبت کنیم؟

افتادن روکش دندان شیری

امکان افتادن روکش در خواب یا حالت عادی وجود ندارد و برای خارج کردن آن نیازمند وسایل دندانپزشکی است، این روکش ها با چسب مخصوص به دندان چسبانده می شوند، اگر تحت فشار زیاد و رعایت نکردن اصول اولیه روکش درآمد امکان چسباندن مجدد آن توسط دندانپزشک وجود دارد و جای هیچگونه نگرانی نیست.

همچنین جز موارد استثنا، روکش دندان شیری باید تا زمان رویش دندان دائمی نگه داشته شود و در نهایت این دندان مانند سایر دندان ها لق شده، افتاده و دندان دائمی جایگزینش می شود. اگر می‌خواهید درباره ترتیب رویش دندان‌های دائمی و اهمیت دندان‌های شیری بیشتر بدانید، لینک آبی را دنبال کنید.

عوارض احتمالی پس از روکش دندان

سخن پایانی

در این نوشتار درباره روکش دندان‌های شیری کودکان سخن گفتیم. اگر دندان شیری کودکتان به شدت دچار پوسیدگی شده یا عصب کشی شده است نمی توان آن را به راحتی پرکرد زیرا این کار دندان کودک را از ترک و شکستگی حفظ نمی کند.در این شرایط دندانپزشک کودک، از روکش های پیش ساخته استفاده می کند. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

پس از افتادن دندان شیری تکلیف دندان و روکشی که روی آن گذاشته شده چیست و دقیقا چه اتفاقی برای آن می افتد؟

باید گفت که هیچ جای نگرانی نیست . زیرا روکش به دندان متصل بوده و با لق شدن و نهایتا افتادن دندان شیری ، روکش نیز می افتد و هیچ محدودیتی برای رویش دندان دائمی ایجاد نمیکند.

آیا روکش دندان شیری برای کودکان دردناک است ؟‌

روکش دندان شیری به هیچ عنوان دردناک نبوده و مانند ترمیم دندان است ، در زمان کوتاهی انجام میشود و کودک در حین انجام و حتی بعد از آن هیچ دردی را احساس نمیکند.

آیا روکش دندان شیری برای کودکان دردناک است؟‌

روکش دندان شیری به هیچ عنوان دردناک نبوده و مانند ترمیم دندان است، در زمان کوتاهی انجام میشود و کودک در حین انجام و حتی بعد از آن هیچ دردی را احساس نمیکند.

روکش دندان های شیری تا چه زمانی داخل دهان کودک باقی میمانند؟

جز موارد استثنا، روکش دندان شیری باید تا زمان رویش دندان دائمی نگه داشته شود و در نهایت این دندان مانند سایر دندان ها لق شده، افتاده و دندان دائمی جایگزینش می شود.

خروج از نسخه موبایل