نماد سایت مجله آموزشی جامعه دندانپزشکی برای خانواده

همه چیز درباره بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

دندان‌ها علاوه بر اهمیت کاربرد، بر اعتمادبنفس افراد هنگام لبخند زدن و صحبت کردن تاثیرگذارند. تغییر رنگ دندان‌ها، در گذر زمان اجتناب‌ناپذیر است. گاهی افراد بخاطر زرد شدن دندان‌هایشان لبخند زدن را برای خود قدغن می‌کنند. آیا شما راهی برای رفع این تغییر رنگ‌ها دارید؟ فکر می‌کنید سفیدکننده‌های دندان می‌توانند موثر باشند؟ راه‌های بسیاری برای این مسئله پیش روی شماست. از روکش‌های لمینت و کامپوزیت گرفته تا بلیچینگ و خمیردندان‌های سفیدکننده. یکی از ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین این روش‌ها بلیچینگ دندان است. قابل ذکر است گاهی پس از اتمام درمان ارتودنسی دندان لکه‌هایی بر روی دندان ایجاد می‌شوند که برای رفع این مشکل نیز از بلیچینگ استفاده می‌شود. در این مقاله تا پایان با ما همراه باشید تا درباره بلیچینگ بعنوان راه حل زردی دندان‌ها بخوانید.


فهرست مطالب:


دلایلی که منجر به زرد شدن دندان‌ها می‌شوند

عوامل مختلفی می تواند در تغییر رنگ دندانها تاثیر داشته باشد. برخی از متداولترین دلایل عوض شدن رنگ دندان مصرف دارو، قهوه، چای، و سیگار است. افرادی هم که عادت به مصرف بیش از اندازه نوشابه دارند هم با چنین مشکلی مواجه خواهند شد. جدا از رنگ گرفتن دندانها، چهار عامل مهم وجود دارد که می تواند بر رنگ دندان هر فرد تاثیر داشته باشد.

روش‌های بلیچینگ دندان

سه روش برای سفید کردن دندان ها وجود دارد: بلیچینگ در مطب، بلیچینگ در منزل و بلیجینگ با محصولات سفید کننده بدون نسخه (OTC).

بلیچینگ در مطب (In Office Bleaching)

این نوع بلیچینگ دندان با استفاده از مواد سفید کننده دندان با غلظت‌های بالا (۲۵-۴۰٪ هیدروژن پراکسید) انجام می‌شود. با آفیس بلیچینگ دندان، دندانپزشک کنترل کاملی در طول عمل و فرایند سفید کردن دندان ها دارد. در این روش، قبل از قرار دادن ژل هیدروژن پراکسید، لثه‌ها توسط ماده‌ای محافظ، به نام اپال‌دم، ایزوله می‌شوند.

پس از انجام اقدامات محافظت از لثه‌ها، ژل سفید کننده بر روی دندان‌ها اعمال می‌شود و در طی زمان مربوطه در مطب دندانپزشکی، به وسیله گرما یا نور (یا بدون آنها) فعال می‌شود. اگر مایلید با وسایل دندانپزشکی دندان بیشتر آشنا شوید تا نگاهی حرفه‌ای‌تر به امور دندانپزشکی خود داشته باشید، لینک رنگی را دنبال کنید.

بلیچینگ دندان خانگی (Home Bleaching)

در این روش از دندان‌های شخص قالب تهیه شده. به عبارتی بر اساس فرم دندان‌ها، یک قالب یا تری (Bleaching trays) تهیه می‌گردد. ژل‌های سفید کنندهِ با غلظت کم در اختیار فرد قرار داده می‌شود تا در منزل داخل تری قرار داده و استفاده کنند.

ژل‌های سفید کننده دندان در این روش حاوی عامل سفید کننده کارباماید پراکسید 10 تا ۲۰ درصد است. این مقدار برابر با هیدروژن پراکسید 3.5 تا ۶.۵ درصد است.  به طور کلی، توصیه می‌شود که ماده با ۱۰٪ کاربامید پراکسید به مدت ۸ ساعت در روز و ماده دارای ۱۵-۲۰٪ کاربامید پراکسید به مدت ۳-۴ ساعت در روز استفاده شوند. این درمان (بلیچینگ دندان خانگی) توسط خود بیمار انجام می شود. اما در طی مراجعات و بازنگری باید توسط دندانپزشک تحت نظارت قرار بگیرد.

محصولات سفید کننده دندان

در نهایت، به جز بلیچینگ دندان در منزل و مطب، محصولات سفید کننده بدون نسخه ( OTC ) اشاره کرد که در سال‌های اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند. این محصولات از یک ماده سفید کننده دندان با غلظت کم (بین ۳ تا ۶ درصد هیدروژن پراکسید) تشکیل شده‌اند.

هزینه بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان به روش های مختلف انجام داده می شود اما دو نوع بلیچینگ خانگی و بلیچینگ در مطب رایج ترین و پر طرفدارترین روش های سفید کردن دندان هستند. با در نظر گرفتن قیمت بلیچینگ دندان با هر دو روش می توان انتظار داشت که هزینه این درمان در سال ۱۴۰۱ چیزی بین 1.5 تا ۲.۵ میلیون تومان باشد. که البته ممکن است از ۱ میلیون تومان هم شروع شود.

نام درمانکشور سازندههزینه بابت هر فک
بلیچینگ در مطب با مواد ایرانیایران۶۰۰/۰۰۰
بلیچینگ در مطب با مواد FGMبرزیل۹۵۰/۰۰۰
بلیچینگ در مطب با مواد White Smileآلمان۱/۲۰۰/۰۰۰
بلیچینگ دندان در خانه۹۵۰/۰۰۰

چگونه بلیچینگ دندان را ماندگارتر کنیم؟

کسانی که نباید بلیچینگ دندان انجام دهند

بلیچینگ بهتر است یا کامپوزیت؟

هزینه کامپوزیت دندان  بیشتر است اما ماندگاری کامپوزیت نیز بیشتر است. ونیر کامپوزیت همچنین می تواند تعدادی از مشکلات دندان را به طور هم زمان حل کند – دندانهای شکسته شده، فاصله ناهموار و تغییر رنگ.

سفید کردن دندان های یا بلیچینگ امری معمول ، ایمن و مؤثر است. خطرات حداقل بوده و هزینه بلیچینگ نیز معقول است. بلیچینگ دندان بسته به نوع تغییر رنگ دندان، ممکن است نتیجه بدهد یا ندهد.  روش بلیچینگ مواردی مانند کجی یا فاصله بین دندان ها را برطرف نمی کند و تنها به سفید کردن دندان به همان شکلی که هستند می پردازد و هیچگونه تغییر شکلی در دندان ها رخ نمی دهد بجز تغییر رنگ. ممکن است مجبور شوید بلیچینگ دندان را هر سال تکرار کنید.

هرگونه تصمیم برای انتخاب بلیچینگ یا کامپوزیت بهتر است با در نظر گرفتن عواملی که برای بیمار مهمتر است، انجام شود. در مورد گزینه های خود با دندانپزشک گفتگو کنید. یک متخصص دندانپزشکی زیبایی به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید بین کامپوزیت  دندان و بلیچینگ دندان کدام را انتخاب کنید. در برخی موارد ممکن دندانپزشک تنها انتخاب کامپوزیت ونیر و یا لمینت دندان را برای شما مناسب بداند.

مراقبت های مهم بعد از بلیچینگ

بعد از بلیچینگ دندان هم مثل هر کار دیگر، باید مراقبت‌هایی را انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید:

سخن پایانی

در این مطلب درباره‌ی بلیچینگ دندان خواندیم. یادتان باشد که برخی از افراد پس از بلیچینگ، حساسیت دندانی موقتی را تجربه می کنند. این علائم همواره تا ۳ روز پس از قطع درمان و یا اتمام درمان از بین می روند. امید است این محتوا برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

میزان سفید شدن دندان ها بعد از بلیچینگ دندان چقدر است؟

میزان قطعی برای سفید شدن دندان ها بعد از بلیچینگ دندان نمی توان اعلام کرد چرا که بسته به میزان بد رنگی دندان و جنس دندان بیمار ممکن است دندان ها از یک تا چند درجه تغییر رنگ کند.

در بلیچینگ از چه موادی استفاده می شود؟

دو ماده اصلی که در بلیچینگ استفاده می شود، ماده شیمیایی پراکسید هیدروژن و پراکسید کربامید است. پراکسید هیدروژن در مطب دندان پزشکی و توسط پزشک بکار می رود. اما پراکسید کربامید در منزل و توسط خود فرد استفاده می شود. باید در نظر داشت که هر دو روش باید با تایید دندانپزشک زیبایی انجام شود و هرگز خود فرد بدون داشتن آگاهی های لازم دست به این کار نزند.

آیا بلیچینگ دندان برای دندان ها ضرر دارد؟

خیر، طبق تحقیقات صورت گرفته در سالهای اخیر، بلیچینگ دندان، کم عارضه ترین و بی خطر ترین روش برای سفید کردن دندان هاست.

آیا خانم های باردار می توانند دندان های خود را بلیچینگ کنند؟

انجام بلیچینگ دندان برای خانم های حامله ممنوع است. تحقیقات خیلی کمی در تایید ایمن بودن سفید کردن دندان در دوران بارداری وجود دارد، بنابراین بهترین انتخاب این است که صبر کنید تا این که نوزادتان از شیر گرفته شود و سپس برای بلیچینگ دندان به متخصص بلیچینگ مراجعه کنید.

بازه زمانی درمان بلیچینگ دندان چقدر است؟

بازه زمانی درمان به نوع روشی که برای بلیچینگ انتخاب می‌شود بستگی دارد اگر روش بلیچینگ در مطب انتخاب شود طی ۲ الی ۳ جلسه که هر جلسه حدود ۴۵ دقیقه و اگر روش انتخابی بلیچینگ در خانه باشد حدود ۲ الی ۳ هفته به طول می‌انجامد. فقط باید به این نکته توجه شود که تاثیر مواد سفید کننده در مطب به دلیل اکسیدکنندگی بیشتر از روش بلیچ در خانه تاثیرگذاری بیشتری دارد.

خروج از نسخه موبایل