جرم گیری دندان، ضرورتی برای سلامت دهان

جرم گیری دندان یا تمیز کردن دندان روشی است که برای از بین بردن پلاک ها و رسوبات استفاده می شود. همچنین روش مفیدی برای جلوگیری از بیماری های پریودنتال نیز شناخته می شود. شما فکر می‌کنید جرم‌های دندانتان از کجا می‌آیند؟ چه عاملی بوجودآورنده‌ی جرم‌هاست؟ باید گفت که دلایل زیادی برای ایجاد پلاک وجود دارد. مانند غذاهای بدون قند ، تکنیک های مسواک زدن نادرست ، مایعات رنگی ، مراقبت از دهان ضعیف و غیره. در این مقاله تا پایان با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی درباره جرم‌های دندان و جرم‌گیری دندان بدست آورید.


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: همه چیز درباره ارتودنسی متحرک


انواع جرم های دندانی

 • یک سری تغییر رنگ های خاکستری و تیره در برخی نقاط قهوه ای تیره روی دندان دیده می شود این جرم ها روی سطوح دندان و سطوح جونده یا سطح پشتی دندان که قابل دید نیست ایجاد حفره می کند. زمانی که حفره تشکیل شده این تغییر رنگ پوسیدگی نام می گیرد.
انواع جرم دندان
 • یک سری تغییر رنگ دیگری وجود دارد که معمولا دائمی هستند که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد ممکن است از فلوارید بالای آب، مصرف دارو توسط مادر در دوران بارداری که در نتیجه ایجاد تغییر رنگ در دندان نوزاد می شود.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: روکش دندان شیری کودکان


انواع روش‌های جرم گیری دندان

در واقع سه روش اصلی برای جرمگیری دندان وجود دارد :

۱. روش دستی جرم گیری دندان، که روشی است قدیمی و بسیار دردناک و زمان بر

۲. روش استفاده از دستگاههای جرم گیری دندان( اولتراسونیک و یا پیزوالکتریک)، که روش شایع در مطبها و کلینیکهای دندانپزشکی است.

READ
تجهیزات دندانپزشکی

۳. روش جراحی، که در موارد جرمهای گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

عمل کردن به روشهای خانگی مثل استفاده از خمیر دندانهای سیگاریها و یا پودرهای جرمگیری و .... عملا مضر وفاقد ارزش درمانی جرم گیری است. این مواد به علت بالا بودن درصد ساینده ها، مینای دندان را برداشته و دندانها را براق می کنند ولی بر جرم تشکیل شده روی دندانها تاثیری ندارند.

درباره‌ی بلیچینگ دندان چه می‌دانید؟


اهداف ارزیابی دندان پیش از جرم گیری

اولین اقدامی که دندانپزشک قبل از شروع جرمگیری دندان انجام می دهد، بررسی وضعیت فعلی دهان شما است. دندانپزشک با استفاده از آینه، دهان شما را ارزیابی می کند تا ببیند آیا موارد نگران کننده ای در خصوص دهان و دندان شما وجود دارد یا خیر.

هدف از ارزیابی پیدا کردن مشکلات دندانی زیر است:

لکه ها، توده ها یا زخم های دهانی

وجود هر یک از موارد ذکر شده در داخل دهان افراد ممکن نشان دهنده سرطان دهان باشد.

اهداف ارزیابی پیش از جرم گیری

در صورت وجود لکه، توده یا زخم دهانی دندانپزشک آن ها را لمس می کند تا نحوه واکنش بیمار نسبت به لمس را ارزیابی کند.

پوسیدگی دندان و حفرات دندانی

اولین و رایج ترین مسئله ای که اکثر دندانپزشکان طی چکاپ دندانپزشکی به دنبال آن هستند، وجود هر نوع پوسیدگی و حفره دندان است. دندان های پوسیده ابتدا باید درمان شوند سپسس فرآیند جرمگیری را آغاز کرد.

مشکلات فکی و نحوه قرار گرفتن فک ها روی هم

دندانپزشک می کوشد تا نحوه قرار گرفتن دندان ها و فکین روی همدیگر را بررسی کند و با مشاهده بصری مشکلات احتمالی را تشخیص دهد. مشکلات بایت (همپوشانی فکی) می تواند باعث ساییده شدن دندان ها، تحلیل دندان و افزایش احتمال پوسیدگی و بیماری لثه می شود.

READ
علت دندان درد را بشناسید و آن را درمان کنید

فاصله ضعیف لثه

مسئله مشترک دیگری که دندانپزشک به دنبال آن خواهد بود، بیماری لثه است. فضای بین دندان ها و لثه شما نشان می دهد که آیا ممکن است بیماری پریودنتال وجود داشته باشد یا خیر.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: کامپوزیت دندان، لبخند زیبا


از فواید جرمگیری دندان بیشتر بدانید

یکی از دلایل از دست دادن دندان، بیماری لثه می باشد، علاوه بر این بیماری لثه می تواند دردناک نیز باشد. یکی از روش های درمانی این مشکل که نیاز به عمل جراحی ندارد، جرم گیری دندان می باشد. از دیگر مزایای این روش می توان اشاره به موارد زیر داشت:

 1. کاهش خونریزی از لثه ها
 2. جلوگیری از پخش شدن عفونت لثه در بدن
 3. سفید کردن دندان
 4. از بین بردن بودی بد دهان (اگر علت آن ناشی از بیماری لثه باشد)

برای مطالعه بیشتر: پیوند استخوان فک پیش از ایمپلنت دندان


چرا دندان‌ها پس از جرم گیری دچار حساسیت می‌شوند؟

 بعد از عمل جرم گیری دندان، ممکن است دندان ها دچار حساسیت شوند. بدین ترتیب که نسبت به گرما یا سرما واکنش نشان دهند. اما نگران نباشید این یک امر طبیعی است و بعد از گذشت چند روز از بین خواهد رفت.

جرم گیری دندان

دلیل حساس شدن دندان ها بعد از جرمگیری از بین رفتن و حذف جرم های روی لثه است. با حذف آن قسمتی از ریشه دندان به قسمت بیرونی اکسپوز میشود. حساس شدن دندان بعد از جرمگیری دندان امری طبیعی است.

علت لق شدن شدن دندان‌ها بعد از جرم‌گیری

مساله اصلی که باعث لقی دندان یا از دست دادن دندان ها می شود جرم است نه جرمگیری. مکانیسم دستگاه های جرمگیری به صورت لرزشی می باشد و به هیچ وجه قدرت برداشتن مینای دندان که حاوی مواد معدنی بسیاری می باشد را ندارد. مساله ای که گفته می شود بعد از جرمگیری بین دندان ها فاصله می افتد به این دلیل است که پس از گذشت مدتی شما جرمگیری را انجام نمی دهید این جرم های انباشته شده بین دندان ها باعث تخریب لثه و به تبع آن باعث تخریب استخوان زیرین می شود و باعث ایجاد فواصلی بین دندان های می شود اما به دلیل پر شدن آنها با جرم دیده نمی شوند و بعد از جرمگیری این فواصل به نظر می آید و دیده می شود.

READ
درجه حرارت بدن و دندانپزشکی

جهت آگاهی: سیر تا پیاز دیپ بایت


برای مراقبت هر چه بیشتر از دندان‌هایتان:

 • هر روز 3 بار مسواک بزنید و نخ دندان را فراموش نکنید. برخی شواهد وجود دارد که مسواک برقی، به غیر از آنهایی که دارای حرکت متقاطع هستند، موثرتر از مسواک دستی است پس سعی کنید از مسواک برقی استفاده کنید.
 • از خمیر دندان هایی که حاوی فلوراید هستند استفاده کنید.
 • استفاده از دهان شویه به صورت روزانه در برنامه خود بگذارید.
جرم گیری دندان
 • از محلول آب و نمک به صورت هفته ای برای پاکسازی دهان استفاده کنید.
 • سیگار و نوشیدنی های الکلی ، قهوه، چای و استفاده از محصولات دارای تنباکو را ترک کنید.

سخن پایانی

در این محتوا درباره‌ی جرم گیری دندان خواندیم. قابل ذکر است که اغلب دندانپزشکان پس از پایان جرمگیری دندان و پالیش کردن با کمک فلوراید تراپی دندان ها را تقویت می کنند تا مدت زمان بی جرمی دندان ها بیشتر شود و تا چند ماه دندان ها عاری از جرم باشند. طی این روش فلوراید موضعی به مدت دست کم 60 ثانیه به روی دندان ها اعمال می شود. امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید