ارتودنسی دندانانواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی رنگی چیست؟

ارتودنسی دندان روشی برای حل مشکلات دندان و دهان است. این درمان رایج به صورت های مختلفی انجام می‌شود. انواع ارتودنسی دندان همه بر یک پایه و اساس طرح‌ریزی شده‌اند. اما ارتودنسی رنگی چیست؟ اگر ارتودنسی انجام داده باشید می دانید که به مهمترین بخش در ارتودنسی بریس گفته می شود که خود از بخش های مختلفی به شرح زیر تشکیل شده اند:

 • براکت ها که در واقع همان بخشی هستند که در جلوی دندان نصب می شوند.
 • سیم های قوس دار که از میان این براکت ها رد شده و آنها را به یکدیگر متصل می کند.
 • باندها که دور دندان های آسیا متصل می شوند.
 • الاستیک ها که در واقع به براکت ها وصل شده و براکت های بالا و پایین را به یکدیگر متصل می کند. که در واقع منظور از ارتودنسی رنگی همین بخش آخر یعنی الاستیک ها هستند که می توانند با رنگ دلخواه نصب شوند.

به طور حقیقی در دندانپزشکی عنوانی چون، ارتودنسی رنگی وجود ندارد. زمانی که می گوییم ارتودنسیِ رنگی، منظور همان حلقه های کوچک پلاستیکی که معروف به الاستیک های او-رینگ یا O-رینگ است. همچنین این حلقه های پلاستیکی در رنگ های مختلفی وجود دارند. وقتی که از رنگ های مختلف این رینگ ها استفاده میشود، ارتودنسی رنگی نام دارد.در این مقاله می‌خواهیم با انتخاب درست ارتودنسی رنگی بیشتر آشنا شویم. تا پایان همراه ما باشید.

محبوبترین رنگ های ارتودنسی را در ادامه بررسی می‌کنیم:

ارتودنسی بنفش

رنگ بنفش از رنگ های دیگری است که برای کش های ارتودنسی زیاد از آن استفاده می شود. این رنگ مانند آبی باعث می شود دندان ها سفید تر به نظر برسند.

ارتودنسی رنگی

اگر به دنبال رنگی مناسب برای بریس های ارتودنسی خود هستید، رنگ آبی می تواند انتخاب مناسبی باشد.

مطالعه بیشتر
ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی رنگی صورتی

یکی از رنگ هایی که دختران برای انتخاب رنگ بریس دندان های خود تمایل بیشتری نشان می دهد صورتی است. این رنگ برای پوست و موهای روشن مناسب تر است. از ترکیب بنفش و صورتی برای ارتودنسیِ رنگی خودداری کنید.

ارتودنسی قرمز

این رنگ برای اشخاصی که پوست سفید و موهای روشن دارند مناسب است اما استفاده از آن زیاد رایج نیست. ترکیب رنگ قرمز و مشکی یک رنگ پسرانه برای انتخاب بریس ارتودنسی است.

فلز کاری با ارتودنسی رنگی!

رنگ های مات هنوز هم ممکن است برای رنگ لب مد باشد ، اما این بدان معنا نیست که شما نمی توانید در جای دیگری از آنها استفاده کنید. گزینه های نقره ای ، طلایی و رنگ های متالیک براق می توانند براقی را به لبخند شما اضافه کنند، به ویژه برای رویدادهای خاص.

ارتودنسی رنگی آبی

متخصصان ارتودنتیست معمولا چندین رنگ آبی را برای بریس ارائه می‌دهند. جفت شدن یک سایه روشن‌تر و تیره‌تر، یک انتخاب نسبتا مناسب برای هر بیماری است. آبی نیز رنگ خوبی برای بریس می‌باشد، زیرا بعید است که با هیچ یک از لباس‌های‌تان در تضاد باشد.

ارتودنسی رنگی آبی

به علاوه، اگر چشم‌های آبی دارید، رنگ آن‌ها را بیشتر نشان خواهد داد.

ارتودنسی شفاف

چنان چه در وعده های غذایی خود زیاد از غذاهای رنگی مانند سس گوجه فرنگی ، چای ، قهوه ، پفک و… استفاده می کنید به هیچ عنوان از بریس های شفاف استفاده نکنید زیرا این بریس ها به راحتی تغییر رنگ می دهند و بعد از گذشت زمانی اندک دیگر ظاهری جالب ندارند . اگر مایلید رنگ بریسی انتخاب کنید که دندان های شمارا سفید تر نشان دهد رنگ های نقره ای و خاکستری می توانند مناسب باشند. رنگ زرد نیز به سبب این که از دور شبیه به لکه به نظر می رسد مناسب نمی باشد.

مطالعه بیشتر
معرفی 10 متخصص برتر ارتودنسی اصفهان به انتخاب مجله آموزشی جامعه دندانپزشکی برای خانواده

رنگ های نامناسب برای ارتودنسی رنگی

در انتخاب رنگ کش ارتودنسی می بایست مسائلی را مدنظر قرار دهید که از زیبایی صورت و لبخند شما نکاهد. در زیر به برخی از آنها می پردازیم:

کش های ارتودنسیِ زرد رنگ: رنگ زرد می تواند زردی دندان ها را به میزان بیشتری نمایان کند. پس گزینه ی مناسبی برای انتخاب نمی باشد.

کش های ارتودنسی مشکی: کش های مشکی ممکن است به اشتباه در ظاهر تصور شود که دندان شما دچار پوسیدگی و خرابی می باشد.

انواع کش ارتودنسی

کش ارتودنسیِ سفید رنگ: کش های سفید زودتر کثیف می شوند و آلودگی ها و زردی ها را بیشتر نمایان می کنند.

کش های ارتودنسیِ شفاف: این کش ها در طول درمان ممکن است تغییر رنگ بدهند و هم چنین ذرات غذا را نیز نمایان سازند.

کش های سبز و قهوه ای: این دو رنگ ممکن است برای دیگران به اشتباه نشان دهنده مواد غذایی به جا مانده مانند سبزیجات و… باشد.
همواره این نکته را به یاد داشته باشید که مراقبت و رعایت بهداشت در ارتودنسی حرف اول را می زند و در صورتی که این موارد را رعایت نکنید علاوه بر تغییر رنگ کش های ارتودنسی، پوسیدگی کش ها را به دنبال خواهد داشت.

هزینه ارتودنسی رنگی چقدر است؟

هزینه ارتودنسی رنگی تفاوتی با هزینه ارتودنسی با براکت فلزی ندارد و با توجه به نوع روش مورد استفاده، نوع ابزار و دستگاه ها و همچنین بیمه فرد محاسبه می شود:

هزینه ارتودنسی رنگی
 • در صورتی که بیمار تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی باشد، مبلغ ناچیزی از قیمت ارتودنسی را بیمه پرداخت می کند.
 • در صورتی که بیمار تحت پوشش بیمه تکمیلی باشد، بخش قابل توجهی از هزینه درمان را بیمه تقبل خواهد کرد.
 •  در صورتی که فرد تحت پوشش بیمه مسلح باشد، باید به بیمارستان های ارتش مراجعه کند، چرا که بیمه نیروی مسلح مخصوص این بیمارستان ها بوده و هزینه درمان در کلینیک های خصوصی را پوشش نمی دهد.
 • در صورتی که فرد تحت پوشش سایر بیمه ها می باشد، باید بیمه خود را با مرکز درمانی مطابقت دهد تا با مشکل مواجه نشود.
مطالعه بیشتر
هزینه ارتودنسی در سال 1403 چقدر است؟ + بررسی هزینه شکستن براکت ارتودنسی

عوامل موثر بر رنگ بریس با گذر زمان

در تحقیقی که بر روی چهار کش رنگی مختلفی انجام شد متخصصان متوجه شده اند که با گذر زمان رنگ آن‌ها تغییر می‌کند. عواملی که در تغییر رنگ لیگاچر اصلی تاثیر دارند به شرح زیر می‌باشند:

 • برند کش مورد استفاده
 • رنگ مواد غذایی و خوراکی مصرفی
ارتودنسی رنگی
 • مسواک زدن دهان و دندان
 • وجود باکتری‌ها که درون کش خود را پنهان می‌کنند

سخن پایانی

در این محتوا درباره ارتودنسی رنگی و چیستی آن خواندیم. درباره انتخاب رنگ ارتودنسی نیز به شما راهنمایی نمودیم. ارتودنسی سرامیکی نیز از جمله انواع ارتودنسی نامرئی است که در آن از براکت ها سرامیکی شفاف و همرنگ دندان استفاده میشود. در این نوع درمان نیز خبری از ارتودنسی رنگی نیست و اگر دوست ندارید در چندراهی انتخاب رنگ ارتودنسی گیر کنید و به این مسائل اهمیت نمیدهید میتوانید رو به انتخاب براکت های سرامیکی بیاورید.امید است این مطلب برایتان مفید وبده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا