نماد سایت Dentist Community

بلیچینگ دندان چیست؟ + بررسی مزایا و معایب و مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

دندان‌ها علاوه بر اهمیت کاربرد، بر اعتمادبنفس افراد هنگام لبخند زدن و صحبت کردن تاثیرگذارند. تغییر رنگ دندان‌ها، در گذر زمان اجتناب‌ناپذیر است. گاهی افراد بخاطر زرد شدن دندان‌هایشان لبخند زدن را برای خود قدغن می‌کنند. آیا شما راهی برای رفع این تغییر رنگ‌ها دارید؟ فکر می‌کنید سفیدکننده‌های دندان می‌توانند موثر باشند؟ راه‌های بسیاری برای این مسئله پیش روی شماست. از روکش‌های لمینت و کامپوزیت گرفته تا بلیچینگ و خمیردندان‌های سفیدکننده. یکی از ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین این روش‌ها بلیچینگ دندان است. قابل ذکر است گاهی پس از اتمام درمان ارتودنسی دندان لکه‌هایی بر روی دندان ایجاد می‌شوند که برای رفع این مشکل نیز از بلیچینگ استفاده می‌شود. در این مقاله تا پایان با ما همراه باشید تا درباره بلیچینگ بعنوان راه حل زردی دندان‌ها بخوانید. معرفی درمان های دندانپزشکی می‌تواند کمک بسزایی به شما در حفاظت از دندان هایتان بکند.


فهرست مطالب


بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان یا اصلاح لبخند به شما کمک می نماید دندان های زیباتری داشته باشید و لبخندی زیبا را به دیگران هدیه نمایید. بلیچینگ دندان روشی برای سفید کردن دندان ها می­باشد که در مطب توسط پزشک یا در خانه توسط خود فرد انجام می­شود. سفیدی دندان ها موجب افزایش اعتماد به نفس در افراد می­شود و از آنجایی سفیدی دندان­ها نقش زیادی در زیبایی صورت دارد، بلیچینگ دندان طرفداران زیادی دارد. دندان دارای دو بخش مینا و عاج می­باشد. مینای دندان روی قسمت عاج قرار گرفته و موجب سفیدی و شفافیت دندان می­شود.

با گذشت زمان ضخامت مینای دندان کم شده و باعث می­شود تا رنگ عاج نمایان تر شود. عوامل مختلفی باعث می­شوند تا رنگ دندان ها سریع­تر زرد شود از جمله: سیگار کشیدن، عادات بد غذایی، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، مصرف بیش از حد نوشیدنی های قندی. حتی ممکن است افرادی که مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده می­کنند، باز هم در اثر عوامل محیطی و مواد غذایی خاصی دچار زردی دندان بشوند و برای رفع این مشکل به پزشک مراجعه کنند. بلیچینگ دندان را میتوان به عنوان یکی از روش های اصلاح طرح لبخند محسوب کرد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله چگونه دندانپزشک تجربی شوم را بخوانید.

چه زمان دندان های ما به بلیچینگ نیاز دارند؟

چه عللی باعث تغییر رنگ دندان ها می‌شوند؟

از آنجایی که برخی از تغییر رنگ‌ها نسبت به فرآیند بلیچینگ یا سفید کردن دندان واکنش بهتر و بیشتری نشان می دهند، بنابراین، قبل از هرچیزی باید علت تغییر رنگ دندان افرادی که تمایل به بلیچینگ دندان دارند مشخص شود. از این رو علل تغییر رنگ باید به دقت مورد ارزیابی قرار گیرد تا بهتر بتوان میزان و درجه‌ای که برای بلیچینگ یا سفید کردن و بهبود رنگ دندان نیاز است را پیش بینی کرد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مواد مورد استفاده در دندانپزشکی را بخوانید.

عللی که باعث تغییر رنگ دندان ها می‌شوند به طور کلی به دو دسته خارجی و داخلی تقسیم می شوند. (دسته اول تغییر رنگ هایی هستندکه منشاء خارج دندانی دارند و دسته دوم که منشاء داخل دندانی دارند.)

۱. تغییر رنگ دندان ناشی از عوامل خارج دندانی

ذکر این نکته مهم است که عوامل خارجی در ابتدا سطحی هستند و کم رنگ. بنابراین می‌توان آن‌ها را  با روش بروساژ معمولی از بین برد. ولی با پیشرفت فرآیند، تیره‌تر و پایدارتر می‌شوند و حذف کردن آن‌ها نیازمند تکنیک‌های پیچیده‌تر است. بلیچینگ دندان ها می‌تواند به راحتی این تغییر رنگ‌ها را بر طرف کند. به طور کلی بلیچینگ بر روی تغییر رنگ‌های خارجی اثر با ثبات‌تری دارد (مخصوصا برای برطرف کردن تغییر رنگ‌های ناشی از چای و قهوه و سیگار)

۲. تغییر رنگ دندان ناشی از عوامل داخلی

عوامل داخلی تغییر رنگ دندان ها مستقیماً روی ترکیب عاج و مینای دندان تاثیر می‌‎گذارد  و سخت‌تر از عوامل خارجی برطرف می‌شوند. درباره هزینه براکت ارتودنسی بیشتر بدانید. به طور کلی تغییر رنگ داخلی دندان ممکن است در دو زمان اتفاق افتد:

 اما اگر بخواهیم وارد جزئیات شویم موارد زیر هر کدام می‌توانند موجب تغییر رنگ دندان ها شود:

سایش دندان‌ها:

یکی از علل شایع تغییر رنگ داخلی دندان ها افزایش سن، و ساخته شدن عاج ثانویه زردتر و از طرفی سایش دندان به مرور زمان می‌باشد که باعث زردتر شدن دندان می‌شود. تغییر رنگ ناشی از سایش دندان ها معمولا با بلیچینگ دندان از بین نمی‌رود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درمان خانگی آبسه دندان کودکان را بخوانید.

مصرف برخی داروها:

تغییر رنگ ناشی از مصرف دارو، ممکن است قبل یا بعد از اینکه دندان به طور کامل تشکیل می‌شود، رخ دهد. تتراسایکلین در طول کلسیفیکاسیون دندان به دنتین یا عاج دندان وارد شده و احتمالا از طریق واکنش با کلسیم و تشکیل تتراسایکلین اورتوفسفات سبب تغییر رنگ دندان ها می شود.

یرقان:

یرقان طولانی مدت در کودکی، از علل دیگر است که تعداد بیشتری از دندان‌ها را درگیر می‌کند.

ضربه و تروما:

ضربه هم می‌تواند رنگ دندان را تغییر دهد مثلا:

برخی از ترمیم های دندانی:

ترمیم‌های آمالگام نیز می‌توانند در طول زمان به علت اکسید شدن فلزات آن و نفوذ در نسج دندان باعث تغییر رنگ سیاه دندان شوند.

زیاده روی در استفاده از فلوراید:

مصرف بیش از حد فلوراید بخصوص وجود فلوراید بیش از حد در آب آشامیدنی یعنی بیش از(۱-۲ ppm) که در بعضی از نواحی کشور خودمان نیر این میزان بالا از فلوراید در آب آشامیدنی وجود دارد. این میزان بیش از حد فلوراید باعث تغییرات متابولیکی در آملوبلاست‌ها ( سلول‌های سازنده مینا دندان) و کلسیفیکاسیون نامناسب در دندان می‌شود.

وراثت:

علاوه بر این، تغییر رنگ‌های داخلی می‌تواند منشاء ارثی داشته باشند مانند مشکلاتی مثل آملوژنز ایمپرفکتا و دنتینوژنز ایمپرفکتا (که در آنها، ساختار مینا و عاج دندان معیوب بوده و دچار تغییر رنگ هستند).

چه ماده ای برای بلیچینگ دندان استفاده می شود؟

ماده اصلی که برای بلیچینگ استفاده می­شود، مواد شیمیایی به نام های پراکسید هیدروژن یا پراکسید کربامید است. در مطب از ماده پراکسید هیدروژن استفاده می­شود و ماده پراکسید کربامید برای روش خانگی بکار می­رود. تجویز این دو روش باید زیر نظر دندان­ پزشک زیبایی انجام شود. این مواد به ساختار کریستالی مینا نفوذ کرده و با گذشت زمان رنگ دانه هایی که روی دندان رسوب کرده اند، را اکسید کرده و رنگ عاج دندان نیز روشن تر می­شود. باید توجه داشت که این مواد شیمیایی با لثه و صورت تماس نداشته باشند.

بعد از انجام بلیچینگ دندان بهتر است که یک سری مراقبت هایی انجام داد تا میزان تاثیر این کار بیشتر نمایان شود و در کوتاه مدت به ترمیم و اصلاح نیاز نداشته باشد.

معرفی روش‌های بلیچینگ دندان

سه روش برای سفید کردن دندان ها وجود دارد: بلیچینگ در مطب، بلیچینگ در منزل و بلیجینگ با محصولات سفید کننده بدون نسخه (OTC).

بلیچینگ در مطب (In Office Bleaching)

این نوع بلیچینگ دندان با استفاده از مواد سفید کننده دندان با غلظت‌های بالا (۲۵-۴۰٪ هیدروژن پراکسید) انجام می‌شود. با آفیس بلیچینگ دندان، دندانپزشک کنترل کاملی در طول عمل و فرایند سفید کردن دندان ها دارد. در این روش، قبل از قرار دادن ژل هیدروژن پراکسید، لثه‌ها توسط ماده‌ای محافظ، به نام اپال‌دم، ایزوله می‌شوند.

پس از انجام اقدامات محافظت از لثه‌ها، ژل سفید کننده بر روی دندان‌ها اعمال می‌شود و در طی زمان مربوطه در مطب دندانپزشکی، به وسیله گرما یا نور (یا بدون آنها) فعال می‌شود. اگر مایلید با وسایل دندانپزشکی دندان بیشتر آشنا شوید تا نگاهی حرفه‌ای‌تر به امور دندانپزشکی خود داشته باشید، لینک رنگی را دنبال کنید.

بلیچینگ دندان خانگی (Home Bleaching)

در این روش از دندان‌های شخص قالب تهیه شده. به عبارتی بر اساس فرم دندان‌ها، یک قالب یا تری (Bleaching trays) تهیه می‌گردد. ژل‌های سفید کنندهِ با غلظت کم در اختیار فرد قرار داده می‌شود تا در منزل داخل تری قرار داده و استفاده کنند.

ژل‌های سفید کننده دندان در این روش حاوی عامل سفید کننده کارباماید پراکسید 10 تا ۲۰ درصد است. این مقدار برابر با هیدروژن پراکسید 3.5 تا ۶.۵ درصد است.  به طور کلی، توصیه می‌شود که ماده با ۱۰٪ کاربامید پراکسید به مدت ۸ ساعت در روز و ماده دارای ۱۵-۲۰٪ کاربامید پراکسید به مدت ۳-۴ ساعت در روز استفاده شوند. این درمان (بلیچینگ دندان خانگی) توسط خود بیمار انجام می شود. اما در طی مراجعات و بازنگری باید توسط دندانپزشک تحت نظارت قرار بگیرد.

محصولات سفید کننده دندان

در نهایت، به جز بلیچینگ دندان در منزل و مطب، محصولات سفید کننده بدون نسخه ( OTC ) اشاره کرد که در سال‌های اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند. این محصولات از یک ماده سفید کننده دندان با غلظت کم (بین ۳ تا ۶ درصد هیدروژن پراکسید) تشکیل شده‌اند.

چگونه بلیچینگ دندان را ماندگارتر کنیم؟

چه کسانی نباید بلیچینگ دندان انجام دهند؟

آیا بلیچینگ بهتر است یا کامپوزیت؟

هزینه کامپوزیت دندان  بیشتر است اما ماندگاری کامپوزیت نیز بیشتر است. ونیر کامپوزیت همچنین می تواند تعدادی از مشکلات دندان را به طور هم زمان حل کند – دندانهای شکسته شده، فاصله ناهموار و تغییر رنگ.

سفید کردن دندان های یا بلیچینگ امری معمول ، ایمن و مؤثر است. خطرات حداقل بوده و هزینه بلیچینگ نیز معقول است. بلیچینگ دندان بسته به نوع تغییر رنگ دندان، ممکن است نتیجه بدهد یا ندهد.  روش بلیچینگ مواردی مانند کجی یا فاصله بین دندان ها را برطرف نمی کند و تنها به سفید کردن دندان به همان شکلی که هستند می پردازد و هیچگونه تغییر شکلی در دندان ها رخ نمی دهد بجز تغییر رنگ. ممکن است مجبور شوید بلیچینگ دندان را هر سال تکرار کنید.

هرگونه تصمیم برای انتخاب بلیچینگ یا کامپوزیت بهتر است با در نظر گرفتن عواملی که برای بیمار مهمتر است، انجام شود. در مورد گزینه های خود با دندانپزشک گفتگو کنید. یک متخصص دندانپزشکی زیبایی به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید بین کامپوزیت  دندان و بلیچینگ دندان کدام را انتخاب کنید. در برخی موارد ممکن دندانپزشک تنها انتخاب کامپوزیت ونیر و یا لمینت دندان را برای شما مناسب بداند.

مراقبت های مهم بعد از بلیچینگ چگونه است؟

بعد از بلیچینگ دندان هم مثل هر کار دیگر، باید مراقبت‌هایی را انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید:

غذاهایی که بعد از بلیچینگ دندان می توان استفاده نمود عبارتند از:

مراقبت های بعد از انجام بلیچینگ دندان خانگی

در نهایت بعد از درآوردن قالب دندان ها را با مسواک به طور کامل تمیز نمایید.

نکته حائز اهمیت این است که دندان ها بعد از این عمل احتیاج به ترمیم و بازسازی داشته و اشتباه است که دیگر دندان ها نیاز به سفید شدن ندارند. اما اگر از دندان ها به طور معمول به خوبی محافظت شود و رعایت بهداشت دندان و دهان گردد فرد تا چندین سال دندان های تمیز و سفید خواهد داشت که احتیاج به بازسازی ندارد.

نکته دیگری که حائز اهمیت می باشد استفاده بیش از اندازه و حد مجاز از ژل سفید کننده باعث آسیب زدن به دندان ها و بیش از اندازه سفید شدن دندان می گردد.

میزان سفید شدن دندان ها بعد از بلیچینگ دندان بستگی به جنس دندان و نوع رنگ دانه های رسوب­ کرده، دارد.  این روش یک درمان دائمی نیست و ممکن است بعد از مدت ها نیاز به تکرار داشته باشد. بلیچینگ دندان در مطب سریعتر نتیجه میدهد.  زمانی می­توان بهترین نتیجه را گرفت که هر دو روش بلیچینگ دندان در مطب و در خانه باهم انجام شود. یعنی ابتدا بلیچینگ در مطب و سپس در خانه انجام شود.  هم­چنین مدت ماندگاری بلیچینگ به عواملی از جمله بهداشت دهان و دندان فرد ، پرهیز از خوردن و آشامیدن خوراکی های رنگی مثل چای، قهوه، نوشابه بستگی دارد.

قبل از انجام بلیچینگ دندان در صورت وجود جرم روی دندان ها، باید اقدام به جرم­گیری دندان کرده و دندان های پوسیده نیز ترمیم شوند. بلیچینگ دندان روی دندان های پر کرده و روکش ها، لامینت و قسمت هایی از ریشه که در اثر تحلیل لثه زرد شده اند، تاثیری ندارد.

مزایا و معایب بلیچینگ دندان چیست؟

مزایا:

معایب:

سخن پایانی

شما در این مقاله با بلیچینگ دندان آشنا شدید. همچنین از مزایا و معایب و مراقبت های لازم بعد از انجام بلیچینگ آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

میزان سفید شدن دندان ها بعد از بلیچینگ دندان چقدر است؟

میزان قطعی برای سفید شدن دندان ها بعد از بلیچینگ دندان نمی توان اعلام کرد چرا که بسته به میزان بد رنگی دندان و جنس دندان بیمار ممکن است دندان ها از یک تا چند درجه تغییر رنگ کند.

آیا خانم های باردار می توانند دندان های خود را بلیچینگ کنند؟

انجام بلیچینگ دندان برای خانم های حامله ممنوع است. تحقیقات خیلی کمی در تایید ایمن بودن سفید کردن دندان در دوران بارداری وجود دارد، بنابراین بهترین انتخاب این است که صبر کنید تا این که نوزادتان از شیر گرفته شود و سپس برای بلیچینگ دندان به متخصص بلیچینگ مراجعه کنید.

خروج از نسخه موبایل