درمان های دندانپزشکیدندان پزشکی نوین

پروتز دندان چیست و آیا پروتز دندان درد دارد؟

از دست دادن دندان‌ها تجربه‌ی ناخوشایندی است که نه تنها بر زیبایی ظاهر شما، بلکه بر توانایی شما در غذا خوردن، صحبت کردن و حتی عزت نفس‌تان تاثیر می‌گذارد. اما خوشبختانه، این روزها راهکارهای متعددی برای جایگزین دندان یا دندان‌های از دست رفته معرفی شده است که پروتز دندان، یکی از این راهکارها است.

ما در این مقاله جامع، به دنیای پروتزهای دندان سفر خواهیم کرد و تمام اطلاعات لازم در خصوص این قطعات را در اختیار شما قرار خواهیم داد. از انواع مختلف پروتز و نحوه عملکرد آنها گرفته تا مراحل درمانی، مزایا و معایب هر نوع، هزینه‌ها و مراقبت‌های بعد از درمان، همه چیز را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

پروتز دندان چیست؟

پروتز دندان، که از دید بسیاری از افراد همان دندان مصنوعی است، در واقع قطعه‌ای مصنوعی است که برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته و ترمیم نقص ساختارهای نرم یا سخت فک و کام در دهان قرار داده می‌شود.

هدف از استفاده از پروتزهای دندانی، بازگرداندن عملکرد و زیبایی طبیعی دهان است. در حقیقت، پروتزها می‌توانند به افراد در جویدن غذا، صحبت کردن، لبخند زدن و افزایش اعتماد به نفس کمک کنند.

دندان مصنوعی یکی از انواع پروتز دندان است. اما الزاما هر پروتزی دندان مصنوعی (یا دست انداز) نامیده نمی‌شود. چرا که پروتزها، انواع مختلفی دارند.

انواع پروتز دندان

اگر بخواهیم پروتزهای دندان را تقسیم بندی کنیم، می‌توانیم آن‌ها را در یکی از سه دسته‌ی اصلی ثابت، نیمه متحرک و متحرک قرار دهیم.

پروتز دندان ثابت

این نوع از پروتزها، انواع ثابت و غیرقابل حرکتِ پروتز دندان هستند. یعنی شخص و یا حتی دندانپزشک نمی‌توانند آن‌ها را به راحتی حرکت بدهند. ظاهری شبیه به دندان‌های طبیعی دارند و عملکردشان نسبت به پروتزهای متحرک و نیمه محترک بسیار بهتر است.

مطالعه بیشتر
جرم گیری دندان چیست؟ + هزینه جرم گیری دندان

ایمپلنت دندان، روکش تک واحدی، بریج دندان، ونیر و اینله و آنله، همگی جزو دسته بندی پروتزهای ثابت قرار می‌گیرند.

پروتزهای نیمه متحرک

اگر ساخت پروتز به نوعی باشد که هم با استحکامی بالا در دهان قرار بگیرد و هم در صورت نیاز قابل خارج کردن باشد، در دسته‌ی پروتزهای نیمه متحرک قرار می‌گیرد. با این پروتزها، هم می‌توانید از استحکام بالای پروتز بهره‌مند شوید و هم در مواقع لزوم، پروتز را از دهانتان خارج کنید.

اوردنچر متکی بر ایمپلنت (Over Denture) و فلیپر دندان، هر دو نوعی پروتز نیمه متحرک محسوب می‌شوند.

پروتز متحرک دندان

همانطور که از نام این گروه از پروتزها پیداست، شما می‌توانید هر زمان که خواستید، آن‌ها را از دهان خود خارج کنید. دندان مصنوعی کامل(دست انداز)، پارسیل و اوردنچر از جمله پروتزهای متحرک هستند.

این گروه از پروتزها برای افرادی که تمام دندان‌های خود را از دست دادند، گزینه‌ی بسیار مناسبی به حساب می‌آید. هر چند که تحلیل استخوان فک با گذشت زمان، از جمله معایبی است که نادیده گرفتن آن درباره این پروتزها غیرممکن است.

کدام یک از انواع پروتز دندان بهتر است؟

شما باید بهترین نوع پروتز را پس از مشورت با یک دندانپزشک متخصص پروتز و همچنین پس از بررسی شرایط و بودجه‌ی خود انتخاب کنید. اما با این حال، در صورتی که محدودیتی برای انتخاب پروتز دندان نداشتید، می‌توانید پس از بررسی و مقایسه انواع پروتز دندان، یکی از این گزینه‌ها را انتخاب کنید.

ویژگیپروتز متحرکپروتز نیمه متحرکپروتز ثابت
نحوه اتصالتوسط بیمار از دهان خارج می‌شود.توسط قلاب یا اتصالات به دندان های طبیعی یا پایه ایمپلنت متصل می‌شود.به طور دائمی به دندان‌های طبیعی یا ایمپلنت متصل می‌شود.
ثباتکممتوسطبالا
ظاهریغیرطبیعینسبتا طبیعیکاملا طبیعی
عملکردضعیفمتوسطبالا
مراقبتنیاز به مراقبت‌های ویژهنیاز به مراقبت‌های منظمنیاز به مراقبت‌های روزانه
هزینهکممتوسطبالا
طول عمر۵ تا ۱۰ سال۱۰ تا ۱۵ سال۲۰ سال یا بیشتر
مزایاهزینه کم، نصب و برداشتن آسانظاهری نسبتا طبیعی، عملکرد جویدن بهتر از دندان مصنوعی کاملظاهری و عملکردی کاملا طبیعی، دوام بالا، جلوگیری از تحلیل استخوان فک
معایبظاهری غیرطبیعی، کاهش اعتماد به نفس، نیاز به مراقبت‌های ویژه، کاهش قدرت جویدننیاز به قلاب یا اتصالات برای اتصال به دندان‌های طبیعی، ممکن است باعث ناراحتی لثه شودتراش خوردن دندان‌های سالم برای نصب بریج یا روکش، هزینه بالا

متخصص پروتز دندان

یک متخصص پروتز دندان که به عنوان متخصص پروتزیست هم شناخته می‌شود، دندانپزشکی است که پس از گذراندن دوره دندان‌پزشکی عمومی خود (به مدت ۶ سال)، یک دوره تخصصی و ۴ ساله دیگر نیز با موضوع تخصص پروتز گذرانده است.

مطالعه بیشتر
بررسی 10 تا از بهترین ایمپلنت دندان با قیمت که باید بشناسید

یک متخصص پرتز حرفه‌ای و باتجربه، تخصص زیادی در کلیه زمینه‌های زیر دارد:

 • معاینه و ارزیابی دهان و دندان
 • تشخیص و درمان بیماری‌های لثه
 • جایگزینی دندان‌های از دست رفته با پروتزهای مختلف مانند بریج، روکش، ایمپلنت و دندان مصنوعی
 • ترمیم دندان‌های شکسته یا آسیب دیده
 • جراحی دهان و صورت
 • درمان اختلالات مفصل تمپورومندیبولار (TMJ)

اگر به دنبال جایگزینی دندان‌های از دست رفته خود هستید یا از مشکلات مربوط به لثه یا ساختارهای دهان و صورت رنج می‌برید، مراجعه به یک متخصص پروتز دندان می‌تواند بهترین گزینه برای درمان این گروه از مشکلات شما باشد.

ساخت پروتز دندان چقدر طول می‌کشد؟

معمولا مدت زمان ساخت پروتز دندان به نوع پروتز، جنس آن و سرعت لابراتوار در تحویل پروتز بستگی دارد. اما به طور کلی، می‌توانیم زمان ساخت پروتزهای دندانی را با توجه به نوع آن‌ها به سه قیمت تقسیم کنیم:

متحرک:

 • دندان مصنوعی کامل: ساخت این نوع پروتز معمولا ۱ تا ۲ هفته طول می‌کشد.
 • پروتز پارسیل: ساخت این نوع پروتز معمولا ۲ تا ۳ هفته طول می‌کشد.

نیمه متحرک:

 • اوردنچر: ساخت این نوع پروتز معمولا ۳ تا ۴ هفته طول می‌کشد.

ثابت:

 • بریج: ساخت این نوع پروتز معمولا ۲ تا ۴ هفته طول می‌کشد.
 • روکش: ساخت این نوع پروتز معمولا ۱ تا ۲ هفته طول می‌کشد.
 • ایمپلنت دندان: ساخت روکش پروتزی ایمپلنت (صرف نظر از سایر قیمت‌ها) بین ۱ تا ۲ هفته طول می‌کشد.

مزایا و معایب استفاده از پروتز دندان

مطمئن باشید که وجود هر گونه جایگزین در جای خالی دندان از دست رفته‌ی شما، بهتر از خالی ماندن آن فضا است. این موضوع به آن معناست که استفاده از پروتز دندان، نقش بسیار پررنگی در بازگرداندن زیبایی به دندان‌ها، پیشگیری از جابجایی دندان‌های مجاورِ از دست رفته به سمت فضای خالی و بازگشت حالت عادی غذا خوردن شما خواهد داشت.

مطالعه بیشتر
دندانساز کیست؟ + شرایط گرفتن مدرک دندانسازی تجربی چگونه است؟

در مقابل، این روش معایبی هم با خود به همراه دارد. برای مثال، هر یک از انواع پروتز دندان به مراقبت‌های ویژه و مخصوصی نیاز دارند. ممکن است کمی احساس غیرطبیعی بودن به شما بدهند و یا اینکه نیاز به ویزیت و تنظیم مرتب داشته باشند. هر چند که باز هم تاکید می‌کنیم که وجود آن‌ها، بهتر از نبودشان است.

آیا پروتز دندان درد دارد؟

فرایند قالب گیری و حتی جایگذاری پروتز روی لثه‌های شما فرایند درناکی نیست. اما با این حال، ممکن است در چند روز اول پس از نصب پروتز، احساس ناراحتی خفیف یا درد داشته باشید. این امر به دلیل تحریک لثه‌ها و بافت‌های دهان توسط پروتز جدید شما است.

درد ناشی از پروتز دندان معمولا با مسکن‌های بدون نسخه‌ای مانند ایبوپروفن، نوافن یا استامینوفن قابل کنترل است. این درد ماندگار و طولانی مدت نیست و باید پس از نهایتا یک هفته برطرف شود.

اما اگر احساس کردید که درد (یا همان احساس ناراحتی) بهبود پیدا نکرد و با علائم دیگری مانند تورم، قرمزی، خونریزی لثه و مشکل در غذا خوردن یا صحبت کردن همراه شد، این موضوع را با متخصص پروتز خود در میان بگذارید.

قیمت پروتز دندان

هزینه پروتز دندان با توجه به عوامل مختلفی تعیین می‌شود. رای مثال، اصلی‌ترین عامل موثر بر قیمت پروتز دندان، به نوع آن ارتباط پیدا می‌کند. یعنی اینکه پروتز مد نظر شما ثابت باشد یا متحرک. دومین عامل موثر بر قیمت پروتز هم تعداد پروتزهای مورد نیاز شما است. یعنی طبیعتا یک پروتز کامل (که قرار است جایگزین تمام دندان‌های یک یا هر دو فک شما شود)، قیمت بیشتری نسبت به پروتزی که صرفا در جای یک دندان قرار می‌گیرد خواهد داشت.

مطالعه بیشتر
ری اندو یا عصب کشی مجدد چیست؟ + نحوه انجام عصب کشی مجدد دندان چگونه است؟

با توجه به این موارد، قیمت پروتز دندان عددی غیر ثابت و متغیر است که می‌تواند از حدود ۲۰ میلیون تومان برای یک فک شروع تا حدود ۱۰۰ میلیون تومان برای هر دو فک متفاوت باشد.

پروتز دندان در مجموعه دندانپزشکی دکتر بنیانیان

یکی از مجموعه‌های تخصصی دندانپزشکی شهر تهران که با همکاری برترین لابراتوارها، خدمات پروتز دندان را به مراجعین خود ارائه می‌دهد، مجموعه دندانپزشکی دکتر بنیانیان است. این مجموعه با حضور مجرب‌ترین دندانپزشکان ایران و پیشرفته‌ترین روش‌های تهیه و نصب پروتز دندان، به شما کمک می‌کند تا دوباره به لبخند زیبا و درخشان خود دست یابید.

متخصصان مجرب و کارآزموده این کلینیک با بهره‌گیری از دانش و تجربه خود و همچنین تجهیزات مدرن و به‌روز، طیف گسترده‌ای از خدمات پروتز دندان را به شما عزیزان ارائه می‌دهند. خدماتی از جمله:

 • مشاوره تخصصی و رایگان برای انتخاب بهترین نوع پروتز متناسب با نیاز شما
 • همکاری با برترین لابراتوارهای برای ساخت انواع پروتزهای دندانی متحرک، نیمه متحرک و ثابت با ظاهری طبیعی و زیبا
 • استفاده از مواد و متریال‌های درجه یک و باکیفیت برای تضمین طول عمر و ماندگاری پروتز
 • ارائه راهکارها و مراقبت‌های دوره‌ای برای حفظ سلامت و کارایی پروتز

جهت دریافت نوبت از بهترین کلینیک دندانپزشکی شمال تهران می‌توانید به سایت دکتر بنیانیان مراجعه نمایید و یا به آدرس این مجموعه واقع در میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر (بخارست)، خیابان ششم غربی، پلاک ۲۲، واحد ۷ مراجعه نمایید.

در نهایت

هیچکس دوست ندارد با جای خالی یک یا چند دندان به دیگران لبخند بزند و یا در فرایندهای صرف غذا . حتی صحبت کردن دچار مشکل شود. به همین دلیل، باید از اولین فرصتِ پس از از دست رفتن دندان به دندانپزشکی مراجعه و با استفاده از راهکاری مانند پروتز دندان نسبت به جایگزینی این جای خالی اقدام کند.

مطالعه بیشتر
با مراقبت های بعد از انجام ایمپلنت دندان آشنا شویم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا