اخباربهداشت دهان و دنداندرمان های دندانپزشکی

آیا جراحی دندان عقل درد دارد؟

کشیدن یا جراحی دندان عقل مثل هر درمان دیگری در دندانپزشکی باید هر چه زودتر و قبل از ایجاد آسیب به دیگر دندان های مجاور و یا استخوان فک باشد. دندان های عقل از آخرین دندان هایی هستند که رشد میکنند و سن رشد دندان های عقل معمولا حدود ۱۷ تا ۲۵ سالگی است. دندان عقل به تعداد ۴ عدد در انتهای هر فک در بالا و پایین قرار دارند. لازم است بعد از رویش دندان ها با تهیه عکس رادیوگرافی از دندان نزد پزشک رفته و همراه با مشورت کامل او اقدام به کشیدن یا جراحی دندان عقل کنید.

آیا جراحی دندان عقل درد دارد؟
آیا جراحی دندان عقل درد دارد؟

 در برخی مواقع دندان عقل به صورت کامل رشد کرده و از لثه بیرون میزند، ولی در برخی دیگر بصورت نهفته در فک باقی می ماند و یا به شکل نیمه نهفته در لثه پدیدار میشود. زمانی که دندان عقل به شکل نهفته یا نیمه نهفته رویش میکند بهتر است هر چه زودتر نسبت به کشیدن یا جراحی دندان عقل اقدام شود تا کمترین میزان آسیب به دیگر دندان ها وارد شود. اگر شما هم دچار چالش جراحی دندان عقل هستید و قصد جراحی دندان عقل نهفته یا جراحی دندان عقل نیمه نهفته خود را دارید در این مقاله از کلینیک سبز، کلینیک تخصصی  جراحی دهان، فک و صورت در نارمک با ما همراه باشید.

با ترس از جراحی دندان عقل چه کنیم؟

برخی دیگر از افراد که دچار ترس از دندانپزشکی هستند همواره این سوال در ذهنشان است که آیا جراحی دندان عقل نهفته درد دارد؟، بخاطر این ترس و این ابهام در ذهنشان که میگویند” از جراحی دندان عقل میترسم” از کشیدن یا جراحی دندان عقل و یا انجام کلیه درمان های دندانپزشکی امتناع میکنند، خوشبختانه روش های نوین دندانپزشکی که سدیشن دندانپزشکی (دندانپزشکی تحت آرامبخشی و خواب عمیق ) یا بیهوشی کامل نام دارد به کمک این دسته افراد آمده و به راحتی میتوانند تمامی درمان های خود را در یک جلسه تحت سدیشن دندانپزشکی که همراه با نظارت و مانیتورینگ پزشک متخصص بیهوشی است انجام دهند و به ترس های خود مبنی بر اینکه آیا جراحی دندان عقل درد دارد پایان دهند.

مطالعه بیشتر
هزینه دندانپزشکی در هر کشور چقدر است؟

 تمامی امکانات درمانی با روش های پیشرفته پزشکی، در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سبز برای شما که ترس از دندانپزشکی را دارید، در محیطی آرام و خالی از استرس با تجهیزات پیشرفته توسط متخصصین این مرکز انجام میگیرد.

دلایل نیاز به جراحی دندان عقل؛ چرا باید دندان عقل را بکشیم؟

 • نهفته یا نیمه نهفته بودن دندان عقل: زمانی که دندان عقل به علت های مختلفی مثل کوچک بودن استخوان فک، ژنتیک و … به طور کامل از استخوان فک و لثه بیرون نمی آید شرایط دهان و دیگر دندان ها را دچار مشکلاتی میکند.
 • فشار به دیگر دندان ها و آسیب به آنها: دندان عقل زمانی که به شکل نهفته قرار بگیرد موجب فشار و جا به جایی دندان های دیگر میشود.
 • عفونت و التهاب: دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته باعث ایجاد التهاب لثه و عفونت در لثه میشود.
 • پوسیدگی دندان عقل: زمانی که دسترسی برای رعایت بهداشت دندان عقل مثل مسواک زدن و کشیدن نخ دندان  دشوار میشود و نمیتوان به طور صحیح به آن دسترسی ایجاد کرد، این شرایط منجر به پوسیدگی دندان عقل میشود.

مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل

از آنجایی که مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل برای بهبودی هر چه بهتر و سریع تر ناحیه جراحی از اهمیت ویژه ای برخوردار است باید تمامی موارد را جهت جلوگیری از عفونت انجام دهید، همچنین اگر میخواهید بدانید که آیا جراحی دندان عقل نهفته درد دارد یا نه، لازم است تمامی نکات بعد از جراحی را رعایت کنید تا هیچ دردی را تحمل نکنید و یا درد بعد از جراحی دندان عقل را بتوانید کنترل کنید.

 • به هیچ عنوان پانسمانی که پزشک بعد از جراحی روی دندان شما میگذارد را در ساعت های اولیه تعویض نکنید و آن را به آرامی روی محل جراحی تا یک ساعت فشار دهید.
 • بعد از اتمام جراحی مشاهده خونریزی و خونابه طبیعی است که تا یک یا دو روز بعد کاهش میابد.
 • به هیچ عنوان تف نکنید. اینکار موجب خونریزی و دردناک شدن ناحیه جراحی میشود، در صورتی که مجبور به تخلیه آب دهان بودید، آب دهان خود را با یک دستمال به آرامی خارج کنید.
 • هنگام استراحت و خواب سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید.
 • از کمپرس یخ برای کاهش درد و تورم استفاده کنید.
 • به هیچ عنوان محل جراحی را دستکاری نکنید.
 • از انجام ورزش و فعالیت های سنگین تا ۳ روز خودداری کنید.
 • از غذاهای نرم و خنک و به شکل ابکی استفاده کنید.
 • عدم استفاده از نی برای نوشیدنی ها
 • از مصرف نوشیدنی های گازدار و الکلی در روزهای اولیه پس از جراحی پرهیز کنید.
 • شست و شو با آب نمک رقیق (نصف قاشق چای خوری نمک در یک لیوان اب ولرم) تا ۲۴ ساعت بعد از جراحی و بعد از هر وعده غذایی به مدت ۳ هفته.
مطالعه بیشتر
معرفی تخصص های دندانپزشکی

چه غذاهایی را بعد از جراحی دندان عقل میتوانید بخورید؟

یک از سوالات پرتکرار و دغدغه افرادی که جراحی دندان عقل انجام میدهند این است که بعد از جرا چه غذاهایی میتوانند میل کنند؟

 • تا یک روز بعد از جراحی غذاهای نرم و خوراکی های خنک مثل بستنی بدون روکش و مغز، آبمیوه های طبیعی بدون قند، سوپ سرد، ماست، شیر و دسرهای ژله ای میل کنید.
 • غذاهای سفت نخورید و هنگام نوشیدن از مصرف نی بپرهیزید.
 • سیگار و دخانیات ممنون است زیرا باعث ایجاد عفونت در ناحیه جراحی میشود.

آیا جراحی دندان عقل  نهفته درد دارد ؟

دغدغه افرادی که قصد کشیدن دندان عقل را دارند این است که آیا آیا جراحی دندان عقل نهفته درد دارد؟  جراحی دندان عقل با بی حسی و یا انجام جراحی با روش های سدیشن یا بیهوشی باعث میشود شما حین درمان دردی را احساس نکنید اما بعد از جراحی ممکن است دچار درد و اذیت شوید که درد بعد از جراحی دندان عقل به عوامل موثر مختلفی بستگی دارد.

عوامل مؤثر بر میزان درد بعد از جراحی دندان عقل شامل موارد زیر است:

 • میزان پیچیدگی جراحی و مدت زمان لازم که هر چقدر زمانبر باشد ممکن است درد بعد از جراحی دندان عقل نیز کمی بیشتر باشد.
 • موقعیت دندان: اگر دندان عقل نهفته باشد پزشک برای دسترسی به دندان لازم است جراحی پیچیده تری را انجام دهد بنابراین ممکن است بعد از از بین رفتن اثر بی حسی درد بیشتری را احساس کنید.
 • سلامت عمومی شخص و میزان تحمل فرد نیز در میزان درد بعد از جراحی دندان عقل تاثیر گذار است.
مطالعه بیشتر
ری اندو یا عصب کشی مجدد چیست؟ + نحوه انجام عصب کشی مجدد دندان چگونه است؟

در تمامی این مراحل این نکته را در نظر داشته باشید که پزشک برای کاهش میزان درد بعد از جراحی دندان عقل داروهای مسکن را برای شما تجویز میکند.دقت کنید که داروهارا مرتب و سر وقت مصرف کنید، همچنین رعایت دستورالعمل های پس از جراحی دندان عقل نیز برای تسکین درد بسیار تاثیر گذار است.

در صورت مشاهده علائم زیر با پزشک خود حتما تماس حاصل فرمایید

 • باقی ماندن اثر بی حسی بیشتر از ۱۲ ساعت بعد از جراحی
 • متوقف نشدن خونریزی با وجود گاز مرطوب روی ناحیه جراحی بعد از ۳۰ دقیقه
 • تورم، کبودی و احساس درد بیشتر از ۱۰ روز بعد از جراحی

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا