درمان های دندانپزشکی

همه چیز درباره ایمپلنت دندان

کاشت دندان در مرکز ایمپلنت تهران، یکی از روش‌های مطمئن و دائمی برای درمان بی‌دندانی است. استفاده از ایمپلنت علاوه بر درست کردن دندان ازدست‌رفته به زیباشدن لبخند، بهبود جویدن غذا، اصلاح تکلم و به بالابردن اعتماد به‌نفس نیز کمک می‌کند.

بنابراین در این مقاله سعی داریم شما را به مطالعه معرفی و بررسی ایمپلنت دندان و مراحل آن دعوت کنیم پس تا آخر مطلب با ما همراه باشید.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت یا همان کاشت دندان مصنوعی ثابت یک پیچ فلزی است که به‌جای قسمت ریشه دندان ازدست‌رفته قرار داده می‌شود. یک تاج بر روی پایه‌ نصب می‌شود. ایمپلنت استحکام بسیار بالایی دارد و تا حد زیاد شبیه به دندان‌های طبیعی عمل می‌کند.

جنس پایه ایمپلنت از تیتانیوم است. تیتانیوم موجود در این دندان مصنوعی ثابت با استخوان فک کاملا سازگاری دارد که باعث لغزش، سروصدا و آسیب استخوانی نمی‌شوند.

همچنین ایمپلنت دندان ‌شامل چند مرحله مختلف است که در ادامه شما را با آنها آشنا می‌کنیم.

مراحل ایمپلنت دندان در مرکز ایمپلنت تهران

مراحل ایمپلنت دندان در مرکز ایمپلنت تهران به عوامل مختلفی از جمله تعداد دندان‌های درگیر، کیفیت و مقدار استخوان روی محل، و سلامت کلی بیمار بستگی دارد.

پیدا کردن متخصص ایمپلنت دندان

اولین و مهم‌ترین مرحله برای کاشت دندان، پیدا کردن بهترین مرکز ایمپلنت تهران است. پزشکی که درکار خود تخصص نداشته باشد می‌تواند باعث ایجاد عفونت و بیماری‌های دیگر در دهان شود.

انجام معاینه RTG و CT D3

یکی از معاینه‌های بسیار مهم که برای بررسی شرایط بیمار در مرکز ایمپلنت تهران برای انجام کاشت دندان مصنوعی ثابت صورت می‌گیرد، معاینه RTG است. در این روش به کمک اشعه ایکس از دندان‌های بیمار عکس گرفته می‌شود که درداخل عکس ساختار استخوان‌های فک بیمار به‌طور کامل بررسی شده و استخوان‌هایی که برای کاشت مناسب هستند، مشخص می‌شوند. پس از آن دندان‌پزشک می‌تواند برای تعداد و نوع ایمپلنت تصمیم‌گیری کند.

مطالعه بیشتر
ایمپلنت دندان چه عوارضی دارد؟

۳D هم ساختار و ابعاد آناتومیکی را نشان می‌دهد. در این صورت متخصص با آگاهی کامل برای درمان اقدام کرده و از بروز مشکلات پیش‌بینی‌نشده جلوگیری می‌کند.

کشیدن دندان‌های آسیب دیده

اگر فرد دارای دندان‌های آسیب‌دیده باشد یا فقط مقداری از آن باقی ‌مانده که بخواهد به‌جای آن‌ها از کاشت ایمپلنت استفاده کند، باید ابتدا برای کشیدن دندان‌ها به مرکز ایمپلنت تهران مراجعه کند. این کار را باید با دقت و حساسیت بسیاری انجام داد تا صفحه باکال و استخوان‌های اطراف دندان به هیچ عنوان دچار آسیب نشوند.

پس از کشیدن دندان، اطراف آن و استخوان‌ها به‌طور کامل بررسی می‌شوند. حفره داخل استخوان در صورت سالم‌بودن برای ادامه کاشت دندان آماده می‌شود. در غیر این صورت باید درمان‌های جانبی انجام شود.

پیوند استخوان

گاهی اوقات لازم است در مراحل کاشت دندان مصنوعی ثابت عمل‌هایی مانند جراحی پیوند استخوان یا لیفت سینوس اجرا شود که این کار فقط توسط دندان‌پزشک انجام می‌گیرد. در این شرایط بیمارِ دارای استخوان فک ضعیف باید درمان شود. پس از انجام عمل پیوند استخوان در مرکز ایمپلنت تهران معمولا ۱روز تا چند ماه زمان برای بهبودی لازم دارید.

در واقع پس از اتمام روند درمان و بهبودی کامل می‌توانید برای کاشت اقدام کنید.

قرارگیری ایمپلنت در فک در مراحل کاشت ایمپلنت

مرکز ایمپلنت تهران پس از آماده‌شدن کامل استخوان، کاشت دندان مصنوعی را به‌صورت تخصصی انجام می‌دهد. در مرحله کاشت دندان، یک سوراخ کوچک در استخوان فک ایجاد و ایمپلنت در آن قرار داده می‌شود.

همان‌طور که گفتیم جنس این پیج  از تیتانیوم بوده و مقاومت و سازگاری بالایی با استخوان و بدن انسان دارد. از این فلز به‌عنوان ریشه دندان استفاده می‌شود. معمولا مرحله قرارگیری آن ۱ تا ۲ ساعت زمان می‌خواهد. پس از کاشت فلز درون استخوان باید مدت‌زمانی را برای بهبودی و جوش‌خوردن استخوان فک منتظر بمانید.

مطالعه بیشتر
ایمپلنت ایرانی چیست؟ و ایمپلنت چه کاربردی دارد؟

 این پروسه ممکن است برای هرکس متفاوت باشد. پس از بهبودی کامل سایر مراحل انجام ایمپلنت صورت می‌گیرد.

استفاده از هیلینگ کپ بر روی ایمپلنت

در این مرحله دندان‌پزشک مرکز ایمپلنت تهران هیلینگ کپ یا همان تاج موقت را بر روی پایه فلزی قرار می‌دهد. معمولا هیلینگ کپ از جنس آلیاژهای تیتانیوم یا خود تیتانیوم ساخته می‌شود. پس از قرارگیری این تاج موقت، بافت لثه ترمیم یافته و بهبود می‌یابد.

این تاج موقت به‌صورت یک قطعه فلزی است که باعث دور شدن لثه بیمار از ایمپلنت می‌شود. این تاج باید به مدت چند روز باقی بماند. پس از گذشت چند روز توسط دندان پزشک برداشته‌شده تا فرد برای مراحل بعدی آماده شود.

نصب اباتمنت روی ایمپلنت

اباتمنت بخش مهمی از مراحل ایمپلنت دندان است که برای محافظت از تاج بر روی ایمپلنت قرار می‌گیرد که قابل مشاهده نیست. در واقع تاج موقت پس از قرارگیری اباتمنت بر روی دندان مصنوعی ثابت قرار می‌گیرد. مد‌ت‌زمانی که دکتر برای بهبود شرایط در نظر می‌گیرد در اصل مهلتی است که به بافت لثه اجازه می‌دهد در اطراف ایمپلنت شکل گرفته و دقیقا مشابه با دندان طبیعی شود.

تاج برای مدت ۴ تا ۶ هفته در دهان بیمار قرار می‌گیرد. در این بازه زمانی تاج دائمی طراحی و ساخته می‌شود.

قالب‌گیری در مراحل ایمپلنت دندان

پس از قرارگرفتن پایه درون استخوان فک و قرارگیری اباتمنت بر روی آن نوبت به قالب‌گیری و آماده‌کردن روکش اصلی است. دندان‌پزشک مرکز ایمپلنت تهران ابتدا وضعیت ایمپلنت شما را بررسی کرده و قالب‌گیری را انجام می‌هد که معمولا کار قالب‌گیری برعهده متخصص پروتز‌های دندانی است. قالب‌ها به لابراتوار ارسال خواهد شد تا روکش دندان شما ساخته شود. در نهایت روکش بر روی پایه قرار می‌گیرد.

مطالعه بیشتر
ایمپلنت دندان چیست؟ + نحوه استفاده از دهانشویه بعد از ایمپلنت و مراقبت های لازم

قرار‌گیری تاج دائمی

آخرین مرحله، مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش کاشت دندان مصنوعی ثابت، تاج اصلی و دائمی است که برای زیبایی نهایی اهمیت زیادی دارد. تاج دائمی در مرحله پایانی درون اباتمنت قرار داده می‌شود. معمولا برای این کار از چسب‌های قوی استفاده می‌کنند تا ظاهر نهایی دندان زیباتر شود.

 برخی از دندان‌پزشکان نیز از پیچ برای اینکار استفاده می‌کنند. معمولا هر تاج به یک ایمپلنت وصل می‌شود. ولی در شرایطی می‌توان چند تاج دندان‌ را به‌وسیله بریج به‌هم وصل کرد تا روی ایمپلنت قرار بگیرند.

سوالات متداول درباره ایمپلنت

 معمولا کسانی که تصمیم به کاشت دندان مصنوعی دارند سوالات زیادی در این زمینه دارند که ما چند پرسش از این سوالات مهم را در ادامه برایتان آورده‌ایم.

چند دندان را می‌توان با ایمپلنت جایگزین کرد؟

می‌توانید یک یا چند دندان یا تمام آن‌ها را با کاشت مصنوعی ثابت جایگزین کنید. حتی لازم نیست برای تک‌تک آنهایی که ازدست‌رفته این کار را انجام دهید. ۲ ایمپلنت نیز می‌تواند دندان مصنوعی پایین را نگه دارد، ۴ ایمپلنت نیز برای نگه‌داشتن یک دست دندان کامل و دائمی پایین یا بالا کافی است.

آیا جراحی کاشت دندان با درد همراه است؟

اکثر بیماران به‌خوبی جراحی کاشت دندان را تحمل می‌کنند. ناراحتی پس از جراحی معمولاً با مصرف داروهای ضدالتهاب غیرتجویزی مانند ایبوپروفن یا مسکن‌های بدون نسخه آرام می‌شود. یخ نیز یکی از بهترین روش‌ها برای تسکین درد است.

کاشت دندان برای چه افرادی مناسب است؟

کاشت دندان مصنوعی برای افراد جوان و تمام گروه‌های سنی مناسب است، به شرط آن که متقاضی درمان از سلامت عمومی مناسبی برخوردار بوده و رشد فک کامل شده باشد.
در اکثر موارد در محل دندان غائب باید استخوان کافی برای نگه‌داشتن ایمپلنت وجود داشته‌باشد. حتی اگر استخوان تحلیل از بین رفته‌ است، می‌توان این مشکل را با پیوند استخوان جبران کرد تا در محلی که دندان برای مدت طولانی وجود نداشته استخوان کافی برای نگه‌داشتن ایمپلنت ایجاد شود.

مطالعه بیشتر
آیا بلیچینگ عوارض نگران کننده ای دارد؟ + آیا بلیچینگ دندان به ترک سیگار کمک می‌کند؟
ماندگاری ایمپلنت چقدر است؟

امروزه ایمپلنت یکی از بادوام‌ترین و پیش‌بینی ‌پذیرترین روش‌های جایگزینی دندان است. اگر به‌خوبی از آن مراقبت کنید، دندان کاشته‌شده سال‌های سال در دهان باقی خواهد ‌ماند. بسیاری از ایمپلنت‌ها بیش از ۴۰ سال محکم و استوار در استخوان فک باقی‌می‌ماند.

آیا ایمپلنت دندان گران است؟

کاشت دندان مصنوعی ثابت در نگاه اول گران‌تر از دیگر روش‌های جایگزینی مانند دندان مصنوعی یا بریج به‌نظر می‌رسد. اما در نظر داشته باشید که ایمپلنت طول عمر بیشتری دارد و در واقع هرگز نیاز به تعویض پیدا نمی‌کند. با این توصیف ایمپلنت در درازمدت بهترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین روش است که سلامتی و راحتی را به ارمغان می‌آورد.

بهترین مرکز ایمپلنت تهران

بهترین مرکز تخصصی ایمپلنت تهران روش بازسازی کامل دهان را در فک بالا و پایین انجام می‌دهد. مرکز ایمپلنت تهران انواع خدمات از جمله کاشت دندان مصنوعی ثابت و پروتز دندان را توسط بهترین اساتید دانشگاهی و با پیشرفته‌ترین تجهیزات دندان‌پزشکی را به ۲ روش معمولی و دیجیتال اجرا می‌کند.

 بنابراین تمام دندان‌هایتان را می‌توانید دوباره به روش کاشت مصنوعی که راه خوبی برای جایگزینی دندان‌های افتاده یا شکسته است را داشته باشید.

جمع‌بندی

مرکز ایمپلنت تهران بهترین روش برای ترمیم و درمان بیمارانی که به‌دلایل مختلفی دندان‌های طبیعی خود را از دست داده‌اند پیشنهاد می‌کند. کاشت باعث زیباشدن لبخند و اصلاح تکلم و افزایش اعتمادبه‌نفس ‌در هر فرد می‌شود. ایمپلنت دندان یک پیچ فلزی است که به جای ریشه دندان نداشته قرار داده می‌شود و از استحکام برخوردار است.

ایمپلنت دارای چند مرحله از جمله پیدا کردن بهترین متخصص ایمپلنت دندان،  انجام معاینه RTG و CT D3، کشیدن دندان‌های آسیب‌دیده، پیوند استخوان، قرارگیری ایمپلنت در فک در مراحل کاشت ایمپلنت، استفاده از هیلینگ کپ بر روی ایمپلنت،  نصب اباتمنت روی ایمپلنت، قالب‌گیری در مراحل ایمپلنت دندان و قرار‌گیری تاج دائمی است.

مطالعه بیشتر
بهترین سن برای ایمپلنت دندان

کاشت دندان مصنوعی برای افراد جوان و تمام گروه سنی مناسب بوده، همچنین یکی از بادوام‌ترین روش‌ها برای جایگزین‌کردن دندان‌های ازدست‌رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا