دندانپزشکی کودکان

دندان درد در کودکان

دندان درد کودکان به شکل­های مختلف برای اطفال ظاهر می شود. یعنی ممکن است این درد بطور ممتد و مداوم و یا دوره ای باشد و یا میزان درد آن شدت و ضعف داشته باشد. از طرف دیگر، دندان درد کودکان ممکن است خود به خود یا در پاسخ به محرک­های خاص رخ دهد. این درد طاقت فرسا معمولاً به نشانه این است که کودک شما از آسیب یا عفونت دندانی رنج می­برد. صرف نظر از شکل دندان درد در کودک شما، بهترین راه برای کمک به دندان درد کودک، مراجعه به دندانپزشک کودکان است؛ زیرا مراجعه به هنگام موجب می­شود تا قبل از شدید شدن وضعیت و دیدن آسیب یا عفونت، کودک درمان و مراقبت های مورد نیاز خود را دریافت کند.

یک نکته مهم دیگر این است که گاه والدین به تسکین و درمان موقتی برای کودک عزیزشان بسنده می­کنند. اگرچه این کار برای آرام نمودن کودک لازم است اما اصلا کافی نیست و عدم توجه و پیگیری به موقع، موجب عمیق­تر شدن پوسیدگی و در نتیجه بازگشت دوباره دندان درد کودکان شما می­شود. لذا مراجعه به دکتر دندانپزشک اطفال امری ضروری و لازم خواهد بود.

در این مقاله می­خواهیم در خصوص علل و عوامل بروز دندان درد کودکان و راه­های درمان آن با شما والدین عزیز صحبت نمائیم.

عوامل دندان درد کودکان

دندان درد کودکان معمولاً در نتیجه ی آسیب دیدن یا پوسیدگی قسمت “عاج” یا “پالپ دندان” رخ می­دهد. تاج دندان کودک که شامل قسمت قابل مشاهده دندان بالای خط لثه می­باشد از سه لایه تشکیل شده است. لایه بیرونی آن محافظ مینای دندان محسوب می­شود. در زیر مینای دندان عاج قرار دارد که یک سطح سخت اما متخلخل است. در زیر عاج بافت نرمی به نام پالپ دندان وجود دارد که شامل اعصاب، رگ های خونی و بافت همبند می­باشد.

مطالعه بیشتر
اورجت دندان از علل تا درمان

انواع مختلف صدمات و عفونت های دندانی منجر به دندان درد می شود که اگر بطور دقیق محل آسیب، حفره، عفونت و پوسیدگی شناخته شود زودتر می­تواند به سلامت لثه و دندان­ها کمک نماید.:

پالپدندان بخاطر داشتن عصب، شدیدترین درد را پس از آسیب دیدگی خواهد داشت. و نقطه اصلی دندان درد در کودکان همین عصب­های نهفته در پالپ دندان می­باشد.

*عامل دیگر که موجب ایجاد دندان درد کوکان می­شود میتواند وجود آبسهدردندان باشد. آبسه دندان در واقع تجمع چرک در دندان در پاسخ به عفونت باکتریایی است که بخاطر ماندگاری ذرات ریز غذا وشیرینی در دهان کودک ایجاد می­شود.

نکاتی که والدین باید در خصوص دندان­های کودکان خود بدانند

یکی از نکات مهم درخصوص پیشگیری از دندان درد کودکان این است که اهمیت دندان شیری کودک خود را جدی بگیرید و سریعا به درمان دندان درد در کودکان بپردازید. برخی از والدین به گمان اینکه دندان­های شیری ماندگاری زیادی ندارد مراقبت از آن از جمله مسواک زدن، نخ کشیدن و حفظ بهداشت آن را به کودک خود آموزش نمی­دهند. این درحالی است که دندانپزشکان معتقد هستند که مراقبت از از دندان­های شیری به سلامت دندان های اصلی هر فرد کمک زیادی می­کند.

نکته دیگر اینکه اگر احیانا کودک شما در حین بازی و وارد شدن ضربه دچار آسیب شد و احساس درد داشت این مسئله را بطور جدی دنبال نموده و سریعا با دندانپزشک طفل خود درمیان بگذارید. گاه عدم توجه به همین نکات به ظاهر کوچک موجب بروز دندان درد کودکان و ایجاد پوسیدگی عمیق  می­شود.

نکته مهم دیگر اینکه درمان ترک خوردگی دندان کودک به نوع، محل و اندازه ترک و میزان آسیبی که ترک به دندان وارد کرده است بستگی دارد. در برخی موارد، یک پر کردن ساده دندان ممکن است کافی باشد. اما اگر سریعا پیگیری نشود درصد شکستگی به مرور بیشتر شده و پزشک ناچار به کشیدن دندان کودک دلبند شما می­باشد.

مطالعه بیشتر
راهنمای خرید بهترین مارک خمیر دندان کودکان

راهکارهایی برای پیشگیری از شدید شدن دندان درد کودکان

زمانی که درد دندان شدت می­یابد قطعا تحمل آن خارج از ظرفیت و توان کودک دلبندتان می­باشد. بطوری که این درد حتی برای بزرگسالان نیز سخت و طاقت فرساست. اطلاع از این مسئله موجب می­شود تا والدین با دقت ونگرانی بیشتری این مسئله را دنبال نمایند. دندان کودک بخاطر بافت استخوانی ظریفی که دارد زمانی که شروع به پوسیدگی نماید کنترل آن بسیار سخت می­شود. نشانه های دندان درد در کودکان خبر از این دارد که پوسیدگی دندان او از مینای دندان گذشته و به ناحیه عاج دندان رسیده است. لذا هرچقدر میزان این پوسیدگی بیشتر می شود دندان درد کودکان نیز شدیدتر می­گردد. مهمترین راهکار برای پیشگیری از شدت درد آن است که در همان مراحل اولیه احساس درد و دیدن نشانه­های پوسیدگی، سریعا کودک خود را نزد دندانپزشک ببرید تا وضعیت حفره دهانی-دندانی او مورد معاینه قرار گیرد و علت دندان درد بهتر مشخص شود. دندانپزشک پس از واکاوی، با تجویز دستورالعمل های لازم با هدف جلوگیری از امتداد سطح پوسیدگی مانع از خراب شدن و شدت دندان درد در کودکان می­شود.

قاعدتا به طور معمول توصیه های پزشک شامل موارد ذیل خواهد بود:

  • مسواک زدن و نخ کشیدن
  • استفاده از خمیرندان حاوی فلوراید
  • کاهش مصرف غذاهای شیرین
  • استفاده کودک از محافظ دندان زمان انجام فعالیت های سنگین ورزشی

نتیجه گیری

کودکان نیز از زمانی که اولین دندان­های شیری خود را تجربه می­کنند مانند بزرگسالان در معرض آسیب و پوسیدگی هستند. بروز هرنوع آسیب دیدگی در اکثر مواقع با دندان درد کودکان همراه خواهد بود. والدین باید درصورت مشاهده چنین حس ناخوشایندی در کودک دلبندشان آن را جدی گرفته و برای پیشگیری از درد شدید­تر و آسیب بیشتر به دندانپزشک اطفال مراجعه نمایند. دندان قروچه در کودکان نیز میتواند باعث آسیب شدید به دندان ها شود و کودک درد حس کند به همین دلیل بهتر است هر چه سریع تر علت دندان درد بررسی شود. مسواک زدن، نخ کشیدن، عدم استفاده زیاد از شیرینیجات و… از نکات بسیار مهم جهت حفظ سلامت دهان و دندان کودکان می­باشد.

مطالعه بیشتر
تروما دندان چیست؟ + بررسی ترومای دندان در کودکان و راه های پیشگیری از آن

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا