اخبارمعرفی درمان های دندانپزشکی

بررسی صفر تا صد ایمپلنت دندان جلو

از دست رفتن دندان جلو اتفاقی ناراحت کننده است که اعتماد به نفس و زیبایی لبخند افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما پیشرفت‌های علم پزشکی در سال‌های اخیر، جای نگرانی برای این موضوع باقی نگذاشته است. ایمپلنت دندان جلو، یکی از روش‌های جایگزینی دندان یا دندان‌های از دست رفته‌ی جلوی صورت است.

ایمپلنت دندان جلو چیست؟

این روش به شما کمک می‌کند تا لبخندی زیبا و طبیعی داشته باشید و اعتماد به نفس از دست رفته‌ی خود را بازگردانید. اما سوال اینجاست که ایمپلنت دندان‌های جلو چگونه انجام می‌شود؟ چقدر طول می‌کشد و در چه شرایطی امکان انجام آن وجود دارد؟

ایمپلنت دندان جلو چیست؟

بسیاری از افراد دندان‌های جلوی فک خود را به دلایلی مانند پوسیدگی، ساییدگی، ضربه و یا شکستگی از دست می‌دهند. این شرایط بی دندانی، خصوصا در مواقعی که ناحیه مورد نظر در معرض دید باشد، افراد را به تکاپوی جایگزینی دندان از دست رفته می‌اندازد.

ایمپلنت دندان جلو ایده‌آل‌ترین و بهترین راهکار برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته در ناحیه جلوی دهان است. این روش کاشت دندان، یک دندان با ظاهری طبیعی و عملکردی مشابه یک دندان واقعی را برای شما ایجاد می‌کند تا لبخندی زیبا و طبیعی داشته باشید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

این ایمپلنت دندان جدید هیچ تفاوتی با یک دندان معمولی ندارد. در نتیجه‌ شما می‌توانید با ایمپلنت خود غذاها را به صورت کامل بجویید و به راحتی صحبت کنید.

آیا همه می‌توانند دندان جلوی خود را ایمپلنت کنند؟

خیر. متاسفانه همه افراد کاندیدای انجام ایمپلنت دندان جلوی صورت نیستند. افراد متقاضی این روش باید شرایط ویژه‌ای داشته باشند که در ادامه به تعدادی از این شرایط اشاره خواهیم کرد:

 • کافی بودن تراکم استخوان در فک
 • سلامت عمومی فردی
 • عدم وجود عادت‌های مضر
مطالعه بیشتر
معرفی بهترین متخصصان ایمپلنت دندان در ایران 1402 به انتخاب مجله آموزشی جامعه دندانپزشکی برای خانواده

البته این به آن معنا نیست که افراد غیرواجد شرایط به هیچ عنوان امکان جایگزینی دندان خود را نداشته باشند. بلکه ممکن است برای دستیابی به این شرایط مجبور به انجام برخی فرایندهای جانبی مانند جراحی پیوند استخوان فک و یا سینوس لیفت شوید.

در مواقع دیگری نیز ممکن است دندانپزشک به شما پیشنهاد کند تا از سایر روش‌های جایگزینی دندان (مانند بریج یا پروتز) استفاده کنید. در هر صورت، تصمیم گیری نهایی در خصوص این موضوع بر عهده دندانپزشک متخصص شما خواهد بود.

­­­تصاویر ایمپلنت دندان جلو

روش‌های کاشت ایمپلنت دندان جلو

به طور کلی، دو روش کاشت ایمپلنت دندان وجود دارد:

 • ایمپلنت دندان تک مرحله‌ای
 • ایمپلنت دندان دو مرحله‌ای

در ایمپلنت تک مرحله‌ای، هیلینگ هم زمان با جراحی نصب پایه‌ی فیکسچر در استخوان فک روی فیکسچر بسته می‌شود. به همین دلیل، شما تنها یک بار به جراحی نیاز خواهید داشت.

اما در ایمپلنت دو مرحله‌ای (که نمونه‌ای رایج‌تر و متداول‌تر از روش اول است)، دندانپزشک در دو مرحله ایمپلنت را برای شما نصب می‌کند. در مرحله اول، فیکسچر را درون استخوان فک قرار و پس از بستن کاور اسکرول لثه را روی فیکسچر بخیه می‌زند. در مرحله دوم و پس از گذشت ۳ الی ۶ ماه برش کوچکی روی لثه صورت می‌گیرد، کاور اسکرول باز و به جای آن هیلینگ برای شکل دادن به لثه قرار می‌گیرد.

برای ایمپلنت دندان جلو، معمولا از روش دوم (ایمپلنت دندان دو مرحله‌ای) استفاده می‌شود. زیرا احتمال موفقیت این روش نسبت به روش تک مرحله‌ای بسیار بیشتر است. علاوه بر این، ایمپلنت دو مرحله‌ای به هیچ عنوان منجر به تحلیل استخوان در بالای فیکسچر نخواهد شد.

مطالعه بیشتر
آشنایی با روند درمان ارتودنسی
عوارض ایمپلنت دندان جلو

برای انجام ایمپلنت دندان جلو به کدام دندانپزشک مراجعه کنیم؟

برای انجام ایمپلنت دندان‌‌های جلو، باید به یک دندانپزشک متخصص (و نه دندانپزشک عمومی) مراجعه کنید. چرا که فرایند ایمپلنت دندان به خودی خود فرایندی پیچیده است و به مهارت زیادی نیاز دارد. چه برسد به زمانی که دندان مورد نظر در جلوی فک باشد!

دندانپزشکان متخصصی که در یکی از رشته‌های تخصص جراح فک و صورت، پروتزیست و پریودنتیست تحصیل کردند، مناسب‌ترین گزینه برای انجام جراحی ایمپلنت دندان جلو خواهند بود. این دندانپزشکان از تجربه و مهارت کافی برای انجام این کار برخوردار هستند.

کلینیک دندانپزشکی دکتر بنیانیان یکی از مراکز معتبر ارائه دهنده خدمات ایمپلنت دندان جلو در تهران است. این کلینیک با بهره‌گیری از متخصصان مجرب و با تجربه، خدمات ایمپلنت دندان را با بالاترین کیفیت به شما متقاضیان عزیز ارائه می‌دهد.

انجام ایمپلنت دندان جلو در کلینیک دکتربنیانیان

خدمات و مزایای انجام ایمپلنت دندان جلو در کلینیک دندانپزشکی دکتر بنیانیان:

 • مشاوره و معاینه تخصصی و رایگان در جلسه اول
 • انجام جراحی ایمپلنت با کمترین میزان درد و خونریزی
 • ارائه خدمات و آموزش‌های لازم پس از جراحی
 • استفاده از ایمپلنت‌های باکیفیت
 • حضور برترین متخصصان مجرب تهران
 • امکان پرداخت هزینه ایمپلنت به صورت اقساطی و در طی فرایند درمان

مزایای ایمپلنت دندان جلو

 • ایمپلنت دندان جلو ظاهری طبیعی دارد.
 • عملکرد آن مشابه یک دندان واقعی است.
 • کاشت دندان جلو به بهبود گفتار شما کمک خواهد کرد.
 • منجر به حفظ استخوان فک شما می‌شود.
 • کاشت دندان جلو می‌تواند به بهبود اعتماد به نفس شما کمک کند.
 • آن‌ها می‌توانند مادام العمر در دهان شما باقی بمانند.

معایب ایمپلنت دندان

 • ایمپلنت دندان جلو ممکن است برای همه مناسب نباشند.
 • قیمت ایمپلنت دندان نسبتا گران است.
 • یک روش جراحی است و برای مدتی شما را آزرده خواهد کرد.
 • زمان بر است و چند ماه طول می‌کشد.
مطالعه بیشتر
اباتمنت دندان چیست؟ + بررسی مزایا و معایب و انواع آن

ایمپلنت دندان جلو چقدر طول می‌کشد؟

طول درمان ایمپلنت دندان‌های جلو به عوامل مختلفی (مانند مهارت دندانپزشک، نوع ایمپلنت و روش کاشت دندان) بستگی دارد. اما به طور کلی، این فرایند بین ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد.

آیا امکان انجام ایمپلنت فوری دندان جلو وجود دارد؟

پیش از هر چیز، بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که ایمپلنت فوری به معنای دستیابی به یک دندان طبیعی و واقعی در عرض یک جلسه و یا حتی یک ماه نیست! چرا که روش ایمپلنت دندان در نهایت و در حداقل حالت ممکن سه ماه زمان می‌‌برد.

اما در شرایطی که شما قصد ایمپلنت کردن دندان جلوی صورت خود را داشته باشید (و طبیعتا ظاهر دندان‌هایتان برایتان حائز اهمیت باشد)، می‌توانید این موضوع را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

در این مواقع، دندانپزشک پیش از شروع فرایند جراحی نسبت به تهیه یک اسکن از دندان‌های شما اقدام می‌کند تا لابراتوار دندانپزشکی، پیش از جایگذاری فیکسچر برای شما یکروکش موقت تولید کند.

با این کار، روکش موقت بلافاصله پس از جایگذاری فیکسچر روی دندان شما قرار می‌گیرد و ظاهر نازیبای پایه ایمپلنت و خلا دندان را مخفی می‌کند. البته باید توجه داشته باشید که این روکش تنها نوعی محافظ ظاهری برای شما است. یعنی امکان فشار آوردن به آن و صرف غذاهای سفت با آن وجود ندارد. 

این روکش موقت پس از جوش خوردن پایه ایمپلنت به استخوان فک شما با یک روکش دائمی جایگزین خواهد شد.

قیمت ایمپلنت دندان جلو

قیمت اجرای فرایند ایمپلنت دندان جلو به عوامل متعددی مانند کشور سازنده و برند ایمپلنتی که قصد نصب آن را دارید، تخصص پزشک کاشت ایمپلنت، جنس روکش و هزینه های جانبی کاشت ایمپلنت بستگی دارد.

مطالعه بیشتر
ایمپلنت دندان چه عوارضی دارد؟

به همین دلیل، امکان تعیین دقیق قیمت ایمپلنت دندان پیش از مشخص کردن این فاکتورها وجود ندارد. اما به طور کلی، هزینه ایمپلنت دندان جلو در سال ۱۴۰۳ می‌تواند از ۳ تا ۲۵ میلیون تومان متغیر باشد.

مراقبت از ایمپلنت دندان جلو

مراقبت از ایمپلنت دندان جلو برای حفظ سلامت و طول عمر آن حائز اهمیت بسیار زیادی است. سعی کنید پس از تکمیل مراحل درمان خود روزانه ۲ بار دندان‌های خود را با استفاده از مسواک نرم و خمیر دندان غیرساینده تمیز کنید. استفاده از نخ دندان و دهانشویه نیز به افزایش طول عمر ایمپلنت دندان شما کمک خواهد کرد.

عکس ایمپلنت دندان جلو | مراقبت از ایمپلنت دندان

سعی کنید غذای خود را به آرامی بجوید و از ایمپلنت دندان جلوی خود به عنوان ابزاری برای باز کردن درب اشیا، غذاهای سفت، آب نبات و یا آجیل‌ها استفاده نکنید. 

علاوه بر این، مراجعه منظم به دندانپزشکی، عدم استعمال دخانیات، ترک عادات اشتباه (مانند دندان قروچه و جویدن ناخن‌ها) و جرم‌گیری دندان‌ها نیز به افزایش طول عمر و ماندگاری ایمپلنت دندان شما کمک خواهد کرد.

با رعایت این نکات می‌توانید سالیان سال از ایمپلنت دندان جلو خود استفاده کنید.

نتیجه گیری

از دست دادن یک دندان در جلوی فک می‌تواند آسیبی جدی به اعتماد به نفس، نحوه صرف غذا و حتی صحبت کردن فرد وارد کند. کاشت دندان به روش ایمپلنت دندان جلو می‌تواند تمام این مشکلات را از بین ببرد. در صورتی که با این مشکل مواجه هستید به یک دندانپزشک متخصص، ماهر و با تجربه مراجعه کنید و در خصوص شرایط انجام این کار با او مشورت کنید.

مطالعه بیشتر
درباره پر کردن دندان چه می‌دانید؟

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا