درمان های دندانپزشکی

لمینت دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟ + فیلم مراحل انجام لمینت دندان + قیمت لمینت دندان

آیا می‌دانید لمینت دندان چیست؟ آیا می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد لمینت دندان داشته باشید؟ امروزه رشته دندانپزشکی به شاخه‌های متعددی تقسیم شده‌است و هر یک از آنها خدمات و سرویس‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند. لبخند زیبا یکی از مؤلفه‌های اصلی زیبایی است. ظاهر دندان‌های شما تأثیر قابل‌توجهی بر عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس شما دارد. درعین‌حال، شما را جذاب‌تر و جوان‌تر می‌کند. اگر هنگام لبخند‌زدن به خاطر نامرتب‌بودن دندان‌هایتان احساس راحتی نمی‌کنید، بهتر است بدانید که یکی از گزینه‌های خوب برای رفع این مشکل لمینت دندان است. به لطف دندانپزشکی زیبایی مدرن، می‌توانید از لبخندی زیبا در حین معاشرت با دیگران لذت ببرید. یکی از محبوب‌ترین خدمات زیبایی دندان‌پزشکی امروزی، لمینت دندان است. اما لمینت چیست و به چه منظوری انجام می‌شود؟ در ادامه این مطلب بیشتر با لمینت دندان و مشخصات آن آشنا خواهیم شد.


فهرست مطالب


لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان (Dental laminate) که گاهی به آن ونیر (Veneer) نیز گفته می شود، روکش نازکی است که همرنگ دندان، و جهت بهبود زیبایی لبخند و ظاهر کلی فرد طراحی شده است. وقتی قطعات کوچک لمینت روی دندان ها قرار می‌گیرند، باعث تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان‌ها به وضعیت دلخواه فرد می شوند. لمینت‌ها بجز مزایای زیبایی شناختی، مزایای دیگری نیز دارند از جمله اینکه در مقایسه با مینای دندان، مقاومت و قدرت دندان ها را افزایش می دهند و با پوشاندن ناهمترازی و سایر عیوب دندان، ردیف دندانها را مرتب و یکنواخت نشان می دهند.

لمینت دندان

لمینت‌ها را می‌توان از جنس پرسلن (چینی)، یا مواد کامپوزیت رزین تهیه کرد. لمینت های دندان چینی بهتر از کامپوزیت رزین در برابر لکه ها مقاومت می کنند. بعضی‌ها روکش های پرسلن را از این نظر که در برابر لکه‌ها مقاوم‌ترند و ویژگی‌های بازتابش نور در آنها به دندان‌های طبیعی نزدیک‌تر است، ترجیح می دهند. شما باید درباره انتخاب بهترین و مناسب‌ترین مواد روکش برای دندانهایتان با دندانپزشک مشورت کنید.

تفاوت لمینت دندان با روکش های دندانی چیست؟

روش‌های درمانی برای بهبود ظاهر و زیبایی دندان‌ها بسیار متفاوت است. روکش‌های دندانی و لمینت دندان دو روش پر کاربردند که معمولا بسیاری از افراد آنها را با هم اشتباه می‌گیرند. در هر دو روش از یک سری روکش‌ها استفاده می‌شود. روکش دندان پوسته‌های نازکی به رنگ دندان هستند که برای بهبود ظاهر دندان‌ها روی سطح دندان قرار می‌گیرند و به مراجعه‌کنندگان لبخندی زیباتر می‌دهند. روشی که برای قراردادن روکش‌ها استفاده می‌شود کم تهاجمی است و نیاز به برداشتن مقدار کمی از مینای دندان برای جا افتادن آنها دارد.

لمینت‌های دندان عملکردی مشابه روکش‌ها دارند و گاهی اوقات این دو اصطلاح به‌جای هم استفاده می‌شوند. لمینت‌ها از این نظر متفاوت هستند که بسیار نازک‌تر بوده و برای قراردادن آنها نیاز به برداشتن مینای کمتری وجود دارد.

دانستن تفاوت بین لمینت‌های دندانی و روکش‌های دندانی مهم است، زیرا می‌تواند به بیمار کمک کند تصمیم بگیرد که کدام گزینه برای دندان‌ها و نیازهای لبخندش بهترین است. به‌عنوان‌مثال، افرادی که دندان‌های کج دارند یا دارای شکاف هستند، بهتر است روکش‌هایی را که انعطاف‌پذیرتر و پایدارتر از لمینت‌های دندانی هستند را تهیه کنند. بااین‌حال، اگر مشکل تغییر رنگ یا تراشه‌های جزئی باشد، لمینت‌ها گزینه بسیار خوبی هستند زیرا سبک‌وزن بوده و نیازی به حذف مینای دندان ندارند.

کاربرد لمینت دندان چیست؟

معمولا لمینت (سرامیکی و کامپوزیتی) برای درمان مشکلات زیر استفاده میشود. وضعیت دندان ها، هزینه ای که برای درمان در نظر گرفته اید و در نهایت تشخیص پزشک نوع درمان را مشخص خواهد کرد.

مطالعه بیشتر
با مراقبت های بعد از انجام ایمپلنت دندان آشنا شویم

۱. اصلاح لکه‌های داخلی و تغییر رنگ دندان‌ها
۲. درمان تیرگی و کدر شدن دندان‌ها
۳. اصلاح اشکالات دندان از نظر شکل، اندازه و چرخش
۴. ترمیم پوسیدگی سطوح جلوی دندان‌ها

لمینت دندان

۵. اصلاح و بهبود طرح لبخند
۶. پر کردن فاصله و فضا‌های زیاد بین دندان‌ها به ویژه در وضعیت دیاستم یا فاصله بین دو دندان از خط وسط جلو
۷. ترمیم دندان شکسته و لبه‌های خرد شده ناشی از زمین خوردن، ضربه ناگهانی یا حوادث
۸. افزایش طول دندان‌های کوچک و کوتاه

معرفی انواع لمینت دندان

لمینت دندان در دو نوع ونیر کامپوزیت  و لمینت سرامیکی دسته بندی می شوند. که نوع لمینت کامپوزیتی دندان به دلیل انتخاب نوع رنگ و ضخامت کمی که دارد (معمولا ۵/۰ میلی متر است) و همچنین عدم نیاز به تراش دندان محبوبیت بیشتری دارند. از دیگر محاسن لمینت کامپوزیتی میتوان به اصلاح طرح لبخند و فرم دهی آن با توجه به فیزیک صورت اشاره کرد. همچنین شما می­توانید از خدمات ترمیم دندان که به راحتی توسط متخصص انجام می­شود بهره بگیرید.

لمینت دندان

لمینت سرامیکی دندان یا پرسلن ونیر که قیمت آن نسبتا بالاتر از نوع کامپوزیتی است، در اکثر موارد نیاز به تراش و گاهی فرم دهی دندان دارد و معمولا در لابراتوار ساخته می­شود اما از نظر انتخاب نوع جنس و شفافیت تنوع بیشتری دارد و البته ظاهر زیبای آن که یکی از مهمترین پارامتر های انتخاب توسط افراد است. به علت کیفیت و ماندگاری بیشتر این نوع لمینت برای افراد بهتر است.

 • لمینت سرامیکی دندان چیست؟

دسته‌ای از انواع لمینت، روکش‌های چینی است که گزینه‌ای به‌مراتب زیباتر و خاص‌تر هستند. لمینت‌های پرسلن به‌طورکلی در انعکاس نور مانند دندان‌های واقعی هستند، عملکرد بهتری دارند و ظاهرشان درست مانند دندان‌های واقعی است؛ بنابراین این دسته لمینت‌ها ظاهر طبیعی‌تری نسبت به ونیرهای کامپوزیت دارند.

ونیر چینی همچنین طول عمر بیشتری دارند و بیشتر آنها بین ۱۰ تا ۲۰ سال ماندگاری دارند. از آن جایی که مواد چینی متراکم‌تر بوده و دوام بالاتری هم دارند این روکش‌ها در برابر لکه‌ها مقاوم‌ترند. مشخصات و ویژگی‌های لمینت‌های چینی خصوصا زمانی اهمیت می‌یابد که تنها یک یا دو دندان نیاز به روکش داشته باشد.

در حالت عادی اگر تنها یک یا دو دندان با ونیز کامپوزیت لمینت شوند، احتمالا ظاهر و رنگ آنها با سایر دندان‌ها متفاوت خواهد بود. درصورتی‌که اگر از لمینت چینی استفاده شود، به‌دلیل ماهیت این نوع لمینت ظاهر و رنگ این دندان‌ها با سایر دندان‌ها تفاوت چندانی ندارد و قابل تشخیص نیست. این نوع از لمینت دندان قطعا هزینه بیشتری دارد. لمینت‌های سرامیکی خود انواع مختلفی دارند که بسته به شرایط فرد و نوع دندان‌هایش می‌توان از هر یک از آنها استفاده کرد. انواع لمینت چینی عبارت‌اند از:

 • سرامیک‌های فشرده
 • سرامیک‌های توده‌ای
 • دی سیلیکات لیتیوم
 • زیرکونیا.

عیوب استفاده از لمینت‌ سرامیکی دندان:

۱. لمینت‌های سرامیکی اکثرا در صورت شکست باید عوض شوند.
۲. عمر متوسط لمینت‌های سرامیکی معمولا ۱۰ سال است و پس از ان باید اقدام به تعویض آن نمود.
۳. در صورت تراش بیش از حد و رسیدن به عاج دندان، باند ضعیف شده و ممکن است لمینت سریعتر بیفتد.
۴. لمینت‌های سرامیکی در دندان‌ها با پوسیدگی گسترده و یا پر کردگی‌های قدیمی به کار نمی‌آید.
۵. پس از چسباندن لمینت بر روی دندان رنگ و شکل آن دیگر قابل تغییر نمی‌باشد.
۶. هزینه لمینت‌های سرامیکی مقداری بالاست و همه افراد قادر به استفاده از آن نیستند.

برتری‌های استفاده از لمینت‌ سرامیکی دندان:

 1. لمینت‌های سرامیکی به علت انعکاس نور روی دندان، زیبایی دندان دو چندان می‌شود.
 2. سطح شیشه‌ای سرامیکی لمینت رنگ نمی‌گیرد.
 3.  لک نشدن لمینت سرامیکی به دلیل تخلخل نداشتن پس از لعاب دادن سرامیک.
 4. عدم نیاز به بی حسی در لمینت‌های سرامیکی.
 • لمینت کامپوزیتی دندان چیست؟
مطالعه بیشتر
ایمپلنت دندان چیست؟ + نحوه استفاده از دهانشویه بعد از ایمپلنت و مراقبت های لازم

در مقابل لمینت سرامیکی، کامپوزیت ها قرار دارد که نسبت به لمینت سرامیکی تراش کمتری به دندان داده میشود (و حتی در مواردی که شرایط دندانی مناسب باشد بدون تراش انجام می‌شود)، میزان پایش پذیری (براق‌تر شدن سطح) و عبور نور کامپوزیت دندان بیشتر است و تنوع رنگ بیشتری داشته (پس میتواند کاملا همرنگ دندان‌های دیگر باشند). همچنین قیمت لمینت با این روش ارزان‌تر از روش دیگر است. کامپوزیت نوعی پوشش است که روی دندان‌های شما در یک جلسه کامل قرار می‌گیرد. به کار گیری صحیح کامپوزیت روی دندان‌های شما دقت و مهارت بسیار زیادی می‌خواهد.

برتری‌های استفاده از کامپوزیت دندان:

۱. لمینت کامپوزیتی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر است
۲. میزان تراش دندان شما در بکارگیری لمینت کامپوزیتی کمتر است
۳. با لمینت کامپوزیتی به راحتی می‌توانید دندان‌های شکسته خود را ترمیم نمایید
۴. کاربرد کامپوزیت برای ترمیم موارد محدود و افراد کم سن بهتر جوابگو است

عیوب استفاده از کامپوزیت دندان:

۱. در لمینت کامپوزیتی امکان سایش بین دندان‌ها وجود دارد
۲. زیبایی و جلوه بیشتر دندان‌های شما کمتر است
۳. در لمینت کامپوزیتی امکان برگشت تغییر رنگ وجود دارد
۴. کامپوزیت از طول عمر و دوام کمتری برخوردار است

مراحل لمینت دندان چگونه است؟

تهیه لمینت دندان معمولاً نیاز به سه بار رفتن به مطب دندانپزشک دارد که بار اول آن برای مشاوره و دو بار دیگر برای زمینه آماده‌سازی و کار گذاشتن لمینت می باشد.

مرحله اول از مراحل لمینت دندان، مشاوره

در جلسه مشاوره ابتدا شما اهداف مورد نظرتان را با دندانپزشک در میان می‌گذارید. با توجه به این اهداف، دندانپزشک دندان ها را معاینه می کند تا مطمئن شود لمینت برای شما مناسب است. وی همچنین ممکن است برای بررسی دقیق‌تر، از دندان‌ها با اشعه ایکس تصویربرداری کند، یا با تهیه یک نمونه تصویربرداری زیبایی (cosmetic imaging)، به شما نشان دهد که بعد از لمینت چه شکلی خواهید شد.

مرحله دوم از مراحل لمینت دندان، آماده سازی

لمینت دندان در حقیقت جانشین بخشی از مینای دندان می‌شود. به همین دلیل ابتدا باید مقدار کمی از مینای سطح دندان برداشته شود تا فضای مناسب برای قرار دادن لمینت روی دندان ایجاد شود. مقدار مینایی که تراشیده می‌شود در بیشتر موارد بین سه دهم تا یک میلی متر است که تقریباً برابر با ضخامت روکش لمینت است. این کار می تواند با بی‌حسی یا بدون آن صورت بگیرد. بعد از تراشیدن مینا، دندانپزشک قالب یا مدلی از دندان شما ایجاد می کند و آن را به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می‌کند تا لمینت سفارشی شما ساخته شود. معمولاً ۲ تا ۴ هفته طول می‌کشد تا روکش های لمینت از آزمایشگاه برگردند. در این فاصله برای پوشاندن دندان‌ها از روکش های موقت استفاده می‌شود.

مرحله سوم از مراحل لمینت دندان، اتصال (Bonding)

آخرین مرحله، قرار دادن لمینت روی دندان است. دندانپزشک قبل از چسباندن دائمی لمینت با سیمان مخصوص، آن را روی دندان می‌گذارد تا تناسب و رنگ آن را بررسی کند. در صورت لزوم، آن را مرتبا برداشته، برش می دهد تا به تناسب مورد نظر برسد. رنگ روکش را می توان با سایه سیمان مورد استفاده تنظیم کرد. وی سپس دندان شما را تمیز کرده، جلا می دهد و کمی سطح دندان را زبر می‌کند تا اتصال قوی‌تری ایجاد شود.

بعد از آن سیمان مخصوصی که معمولا یک رزین حساس به نور است را، به روکش می‌زند و آن را روی دندان شما قرار می‌دهد. وقتی که روکش در جای درست خود قرار گرفت، وی نور درمانی خاصی به آن می‌تاباند تا مواد شیمیایی موجود در سیمان فعال شده، سفت شدن آن تسریع شود. نهابتا، سیمان اضافی پاک شده، ردیف دندان‌ها بررسی و هرگونه تنظیمات لازم انجام می‌شود. احتمالا دندانپزشک از شما خواهد خواست که طی دو هفته آینده برای ویزیت پیگیری مراجعه کنید.

مطالعه بیشتر
بررسی 10 تا از بهترین ایمپلنت دندان با قیمت که باید بشناسید

چه کسانی میتوانند دندان های خود را لمینت کنند؟

مسایل زیادی میتواند بر روی کاندیدا بودن شما تاثیرگذار باشد. در این بخش ما دسته بندی جزیی از این افراد با شرایط های مختلف خواهیم داشت:

بستن فاصله میان دندانی یا دیاستم

فاصله بین دندانها ممکن است کم یا زیاد باشد. همچنین حالت قرارگیری دندانها نیز متغیر است. در اکثر موارد بدون درمانهای دیگر می توان دیاستم بین دندانها را بست. فاصله بین دندانها در صورتی که کم باشند می توان با اضافه کردن کامپوزیت به یک طرف دندان فاصله بین دندانی را بست. در صورتی که فاصله بین دندانها زیاد باشد. یا نیاز به اضافه کردن به هر دو طرف دندان برای بستن فاصله باشد؛ با انجام ونیر کامپوزیتی فاصله بسته می شود. نه فقط با اضافه کردن کامپوزیت به یک سطح دندان.

گاهی به علت قرارگیری دندانها نسبت به هم و اندازه اصلی دندانها، فقط با اضافه کردن به یک طرف دندان و یا ونیر کامپوزیت نمی توان فاصله را به طرزی که زیبایی به دست آید بست. در این شرایط ممکن است نیاز به پیش درمان باشد.

به این مثال توجه کنید. دندانهای وسط شخصی بسیار بزرگ است. همچنین فاصله آنها از هم زیاد است، به گونه ای که در دو طرف به دندانهای کناری چسبیده اند. در این شرایط اگر فقط به دندانهای وسط اضافه شود این دندانها بزرگتر خواهند شد. و نسبت طلایی این دندانها نسبت به دندانهای مجاور حفظ نخواهد شد. در این موارد باید دندانهای وسط در طول مدت دو هفته توسط کش به هم نزدیک شوند. و سپس هر چهار دندان ونیر کامپوزیت شوند.

درمان نامرتبی دندان ها با لمینت

اصولا درمان نامنظمی دندانها با توجه به شدت آن به ترتیب لمینت کامپوزیتی یا همان ونیر کامپوزیت و نهایتا ارتودنسی است. در نامنظمی های کمتر که نیاز به تراش وسیع دندان نمی باشد، برای روشنتر کردن دندانها و یا تغییر فرم آنها از ونیر کامپوزیتی استفاده می شود. در نامنظمی های شدیدتر که بدون تراش دندانها قابل انجام نیست، از لمینت سرامیکی و در بی نظمی شدید از درمان ارتودنسی استفاده می شود. لمینت اصولا چند کاربرد دارد:

 • روشن کردن رنگ دندانها
 • تغییر فرم دندانها
 • و یکی از اصلی ترینهای آنها منظم کردن دندانهایی است که تا حدی نامرتب هستند.

لازم به ذکر است اگر این نامنظمی از حدی بیشتر باشد و یا به علت قرارگیری قوس های فکی فرد فضا برای اضافه کردن به سطح دندانها نداشته باشیم، ممکن است به جای ونیر کامپوزیتی نیاز به انجام سرامیکی و یا در موارد شدیدتر نیاز به انجام ارتودنسی باشد.

لمینت دندان

در واقع میتوان گفت در صورتیکه نامرتبی دندانها بسیار شدید نباشد و در معاینه مشخص شود که با کامپوزیت قابل حل است، نیاز به ارتودنسی نخواهد بود. و به این ترتیب از درمان طولانی مدت ارتودنسی (معمولا یک و نیم الی دو سال) اجتناب می شود. و فرد در یک یا دو جلسه به لبخند دلخواه خود می رسد. اما گاهی این بی نظمی به طوری است که بدون ارتودنسی قابل حل نیست. و حتی گاهی فقط با ارتودنسی نیز قابل حل نیست. بنابراین بیمار پس از اتمام درمان ارتودنسی میتواند جهت درمانهای زیبایی ارجاع داده شود.

درمان ناهنجاری فکی با لمینت

معمولا ناهنجاری فکی به صورتی نیست که بتوان با اضافه کردن کامپوزیت به سطح آنها و یا با تراش اندک سرامیکی آنها را اصلاح کرد. به عبارت دیگر ناهنجاریهای فکی معمولا نیاز به ارتودنسی و حتی ارتوسرجری (یعنی ترکیب درمانهای ارتودنسی و جراحی فک) دارند. و در موارد بسیار اندکی که ناهنجاری در حد جزیی است، قابل اصلاح توسط لمینت کامپوزیتی و یا سرامیکی هستند.

مطالعه بیشتر
جرم گیری دندان چیست؟ + هزینه جرم گیری دندان

لمینت در دوران بارداری

در دوران بارداری هیچ گونه درمان انتخابی دندانپزشکی انجام نمی شود. منظور از انتخابی، نقطه مقابل اجباری و اورژانسی است. همچنین در این دوره به علت تغییر هورمونهای بدن مادر، التهاب لثه و خونریزی از لثه ایجاد می شود. زمانی که التهاب لثه وجود دارد، لمینت انجام نمی شود. چرا که لمینت میتواند باعث افزایش التهاب لثه شود.

پروتز متحرک و لمینت دندان

با پروتز متحرک نمی توان لمینت گذاشت. اگر قصد لمینت دارید، باید به جای پروتز متحرک دندانهایتان را ایمپلنت کنید. تا بتوان بقیه دندانها را لمنیت کرد. آسیب پروتز متحرک به لمنیت به علت عدم ثبات پروتز متحرک و کلاسپهای یا همان چنگکهای پروتز روی دندان پایه می باشد.

لمینت دندان شیری

امکان لمینت دندان های شیری وجود ندارد. این کار به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

لمینت فک پایین

یکی دیگر از سوالاتی که مراجعین دارند، درباره لمینت فک پایین است. لمینت فک پایین امکان پذیر است. اما این پاسخ در هر بیمار میتواند متفاوت باشد. به طور کلی در صورتی که رابطه فکی شما اجازه بدهد، امکان استفاده از لمینت روی دندان های پایین ممکن خواهد بود.

درمان دندان های شکسته و لب پر شده

لمینت روشی درمانی برای دندان شکسته و لب پر است. اما پاسخ به این سوال، بستگی به میزان شکستگی دارد. در برخی موارد با کامپوزیت و در برخی دیگر با سرامیک و گاهی با هیچ کدام ممکن نیست. در چنین مواردی از روکش دندان استفاده می شود. به طور کلی میتوان گفت امکان انجام یا عدم انجام لمینت برای دندان شکسته، بستگی به میزان شکستگی درگیری یا عدم درگیری عصب دندان دارد.

لمینت دندان سیاه

ابتدا باید علت سیاه شدن دندان ریشه یابی شود. معمولا عواملی که باعث سیاه شدن دندانها می شوند، در واقع موارد بازدارنده از لمینت هستند. مثلا دندان اندو شده معمولا سیاه می شود. این نوع دندان ها یکی از موارد منع لمینت است. به طور کلی دندان های سیاه، ابتدا باید بررسی و علت یابی شوند. معمولا این سری از دندان ها قابلیت لمینت ندارند. و باید روکش شوند.

مزایای لمینت دندان چیست؟

درست مانند هر عمل درمانی و زیبایی، انجام لمینت دندان هم یک سری مزایا و معایب دارد. از مزایایی که این خدمت زیبایی دندان‌پزشکی دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. رفع تغییر رنگ ایجاد شده در دندان ها

به‌مرورزمان، دندان‌ها ظاهر سفید و شفاف خود را ازدست‌داده و کدر می‌شوند. زرد شدن دندان‌ها خصوصا در صورت عدم مراقبت از آنها یا مصرف برخی مواد غذایی و سیگارکشیدن، موجب می‌شود دندان‌ها ظاهر زیبای خود را از دست بدهند. درمان‌های زیادی برای رفع زردی دندان یا یکدست کردن رنگ دندان‌ها وجود دارد، اما در برخی موارد، روش‌های سفید کردن دندان یا امکان‌پذیر نیستند یا به قدر کافی مؤثر نیستند.

برخی از لکه‌ها، مانند لکه‌های ناشی از داروهای تجویزی، استفاده بیش‌ازحد از فلوراید یا عصب‌کشی متعدد، آنقدر شدید هستند که نمی‌توان آنها را از طریق سفیدکردن ساده یا بلچینگ از بین برد. در این شرایط می‌توان با استفاده از لمینت دندان، رنگ سفیدتری را روی دندان‌های طبیعی اعمال کرد تا ظاهر دلخواه را به دست آورد. دندان لمینت شده ظاهری به‌مراتب زیباتر و شیک‌تر دارد.

۲. اصلاح ظاهر دندان های فرسوده یا شکسته

گاهی اوقات یک دندان ساییده، تراشیده یا شکسته می‌شود، اما گزینه‌های سنتی مانند ترمیم دندان و پرکردن دندان به قدر کافی کارآمد نیستند یا نگهداری از آنها کمی سخت است. در این صورت بسته به شرایط می‌توان لمینت‌ها را روی چند دندان یا فقط برای یک دندان‌شکسته یا کج‌شده استفاده کرد.

مطالعه بیشتر
ایمپلنت فوری چیست | قیمت، مزایا و مراحل

لمینت دندان کج یا لمینت دندان‌های شکسته می‌تواند تأثیر زیادی در بهبود ظاهر افراد داشته باشد. ازاین‌رو در پاسخ به این سؤال که آیا لمینت دندان کج ممکن است یا خیر یا این که امکان لمینت دندان شکسته وجود دارد یا خیر، می‌توان گفت بله امکان لمینت دندان کج یا شکسته هم وجود دارد و اساسا لمینت یکی از روش‌های ترمیم دندان برای این دسته از دندان‌هاست.

۳. بهبود ظاهر دندان ها

دندان‌های دارای برآمدگی یا دهانه، دندان‌های ناهموار یا دندان‌های نامرتب را می‌توان با افزودن روکش دندان بهبود بخشید. قبل از قراردادن لمینت‌ها، یک دندانپزشک مقدار کمی از مینای دندان را برش می‌دهد. این نه‌تنها از شلوغی بیش از حد روکش‌ها جلوگیری می‌کند، بلکه به یکنواخت شدن شکل دندان‌ها هم کمک می‌کند. این روش می‌تواند به‌عنوان یک روش مؤثر برای ترمیم دندان و بهبود شرایط آنها مورداستفاده قرار بگیرد. خصوصا اینکه لمینت را می‌توان با سایر روش‌های درمانی برای دندان‌ها نظیر ارتودنسی یا بایندینگ هم انجام داد.

۳. بستن شکاف بین دندان ها

فاصله بین دندان‌ها نه صرفا یک موضوع زیبایی‌شناختی است، بلکه می‌تواند باعث تحلیل‌رفتن استخوان فک و تغییر موقعیت دندان‌ها در موقعیت‌های غیرطبیعی شود. استفاده از لمینت‌ها می‌تواند شکاف‌ها را ببندد و از بروز این مشکلات جلوگیری کند. ازاین‌رو ظاهر دندان لمینت‌شده نه‌تنها زیبایی را به ارمغان می‌آورد، بلکه لمینت دندان فاصله‌دار می‌تواند از بروز مشکلات فک و دندان هم پیشگیری کند. به همین دلیل شاید برای بسیاری از افراد انجام لمینت واجب هم باشد.

معایب و عوارض لمینت دندان چیست؟

تقریبا هر روش درمان زیبایی و ترمیم دندان دارای یک سری عوارض جانبی است. در خصوص لمینت دندان خوشبختانه، اکثریت‌قریب‌به‌اتفاق این عوارض جانبی قابل‌تحمل هستند. برخی از این عوارض عبارت‌اند از:

 • حساسیت خفیف دندان‌‌ها
 • بی‌نظمی در رنگ دندان‌ها
 • حساس شدن و واکنش‌پذیری بافت لثه.

بافت‌های لثه ممکن است کمی طول بکشد تا با روکش‌های تازه قرار داده شده سازگار شوند. احتمالا التهاب یا ناراحتی جزئی در لثه وجود خواهد داشت. دندانپزشک در طول معاینه پس از عمل، هرگونه التهاب باقیمانده در بافت لثه را بررسی خواهد کرد و برای رفع آن اقدامات موردنیاز را انجام می‌دهد. ممکن است بعد از قراردادن روکش‌ها، یک سری ناراحتی عمومی هم در فرد ایجاد شود. درد و حساسیت‌های عمومی از جمله این مواردند.

مراقبت های پس از لمینت چیست؟

از آن جایی که روکش‌های زیبایی دندان‌پزشکی می‌توانند مشکلات مختلف دندان مانند شکاف دندان‌ها، فاصله دندانی و شلوغی و ناهماهنگی دندانی را برطرف کند، داشتن یک روال منظم برای مراقبت از روکش‌های دندانی هم اهمیت زیادی دارد.

 • بعد از لمینت دندان باید حتما با استفاده از اصول مراقبت از لمینت دندانی، از این روکش‌های زیبای دندان‌ها مراقبت کرد تا طول عمر و جذابیت زیبایی روکش‌های دندانی را حفظ کرد. بااین‌حال مراقبت‌های پس از لمینت کار چندان دشواری نیست. کافی است همان روتین‌های مراقبت روزانه از دندان‌ها را دنبال کرد و با رعایت بهداشت روزانه دهان و دندان، طول عمر و کیفیت لمینت‌ها را افزایش داد.
 • توصیه می‌شود بعد از قراردادن لمینت‌ها از مصرف نوشیدنی‌ها الکلی و اسیدی مانند نوشابه‌های گازدار و انواع قهوه تا جای ممکن خودداری شود.
 • مصرف مواد غذایی سفت و شیرین هم بهتر است تا جای ممکن محدود شود.
 • اگر به بروکسیسم یا دندان قروچه مبتلا هستید، بهتر است که از محافظ‌های شبانه استفاده کنید تا از فشار به ونیر شما جلوگیری شود و آسیب نبیند.
 • سعی کنید از سیگار کشیدن و مصرف دخانیات تا حد امکان بپرهیزید. زیرا ممکن است که تغییر رنگ در لمینت و کامپوزیت ونیر شما ایجاد شود.
 • از فشردن دندان‌های خود به هم تا حد امکان پرهیز کنید. اگر ونیر آسیب ببیند، بعید نیست که دندان هم آسیب ببیند.
 • مسواک زدن را فراموش نکنید که می‌تواند اصلی‌ترین عامل حفظ ونیر شما باشد.
 • به طور منظم به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا اگر اشکالی در ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی شما وجود دارد، آن را به موقع درمان کند تا به دندان‌ها و ونیر شما آسیبی نرسد.
مطالعه بیشتر
دندانساز کیست؟ + شرایط گرفتن مدرک دندانسازی تجربی چگونه است؟

طول عمر لمینت دندان چقدراست؟

مهارت دندانپزشک در طول عمر لمینت بسیار موثر است. چرا که اگر به درستی اجرا نشود، ممکن است کنده یا شکسته شود. در چنین حالتی نیاز به درمان مجدد است. این پروسه میتواند برای بیمار بسیار آزاردهنده باشد. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که حتما به سراغ پزشک متخصص بروید تا از آسیب های بعدی جلوگیری کنید.

همچنین اگر محیط دهان با تغییرات گرما و سرما مواجه شود، ممکن است لمینت کنده شود. در صورت رعایت بهداشت و مراقبت از لمینت سرامیکی، طول عمر آن تا ۱۰ سال خواهد بود. کامپوزیت ونیر یا لمینت کامپوزیتی نیز، اگر به درستی مراقبت شوند، میتوانند تا پنج سال عمر داشته باشند.

قیمت لمینت دندان چقدر است؟

به‌صورت کلی هزینه خدمات دندان‌پزشکی بالاست. این خدمات بسته به کیفیت، کارایی، جنس و هزینه مواد مصرفی و مواردی ازاین‌دست هزینه‌های متفاوتی دارند. اما برای دریافت خدمات دندان‌پزشکی معمولا پرداخت این هزینه‌ها ارزش آن را دارد. برای بسیاری این سؤال مطرح می‌شود که هزینه لمینت دندان چقدر است؟ پاسخ به این سؤال کمی پیچیده‌است.

اگر لمینت از نوع ونیر های کامپوزیتی باشد، معمولا هزینه کمتری در مقایسه با لمینت‌های سرامیکی یا چینی دارند. لمینت‌های سرامیکی و چینی دوبرابر کامپوزیت‌ها هزینه‌بر هستند.

نکته مهم در خصوص این دسته از خدمات دندانپزشکی این است که این خدمات جزو خدمات زیبایی دندان محسوب‌شده و معمولا تحت پوشش بیمه‌های درمانی نیستند. ازاین‌رو هزینه‌ی آنها معمولا به‌صورت آزاد است. قیمت خدمات دندانپزشکی از نوع زیبایی ممکن است در کلینیک‌های مختلف دندان‌پزشکی هم متفاوت باشد. هر دندان‌پزشک باتوجه‌به کیفیت کار خود و تجربه، مهارت و متریالی که استفاده می‌کند ممکن است هزینه‌های متفاوتی را دریافت نماید. حتی ممکن است قیمت لمینت دندان در تهران با سایر شهرها هم متفاوت باشد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با لمینت دندان آشنا شدید. همچنین از مراحل و مزایا و معایب های آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا در طی لمینت دندان‌ها را می تراشند؟

در خصوص روکش‌های دندانی باید مینای دندان کمی تراشیده‌شود. اما برای قراردادن لمینت‌های کامپوزیتی سبک‌وزن روی دندان‌ها، نیازی به تغییر ساختار مینای دندان نیست و می‌توان آنها را بدون نیاز به برداشتن میزان بالایی از مینای دندان، روی دندان‌ها قرار داد. به همین دلیل لمینت‌های کامپوزیتی دندانی آسیب کمتری به دندان‌ها وارد می‌کنند.

بهترین لمینت دندان کدام است؟

انتخاب بهترین لمینت دندان باید بر اساس شرایط فرد و مشخصات و جنس دندان‌های او صورت بگیرد. بسته به میزان مقاومت دندان‌ها، ضعیف بودنشان، میزان فاصله بین دندانی، شکستگی‌های دندانی، رنگ و سایر موارد می‌توان بهترین گزینه را انتخاب کرد. برای مثال انواع لمینت‌های دی سیلیکات لیتیوم را می‌توان برای افرادی که درگیر دندان‌قروچه هستند مناسب دانست.
شرکت سازنده لمینت‌ها هم در انتخاب بهترین نوع آنها تعیین‌کننده است. بهتر است حتما لمینت‌ها را از برترین و شناخته‌شده‌ترین برندها انتخاب کرد تا از کیفیت و دوام آنها مطمئن بود. دندان‌پزشک شما قطعا می‌تواند بهترین راهنمایی‌ها را برای انتخاب بهترین نوع لمینت به شما ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا