معرفی درمان های دندانپزشکی

دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی چگونه است؟

شاید شما عنوان هایی نظیر دندانپزشکی زیبایی یا دندانپزشک ترمیمی را شنیده اید، اما تفاوت بین آن ها چیست و هر یک شامل چه روش های درمانی است. برای کسب اطلاعات کافی در این زمینه ادامه مقاله را مطالعه نمایید.

متخصص دندانپزشک زیبایی با توجه به شرایط فرد، زیبایی دندان ها را هدف گذاری می کند، این در حالی است که در دندانپزشکی ترمیمی، ترمیم دندان ها هدف است. لازم به ذکر است که ترمیم دندان ها مقدمه ای برای درمان های زیبایی است. معمولا درمان های زیبایی بر روی دندان های سالم و بدون عیب انجام می گیرد.

اگر قصد بهره گیری از خدمات دندانپزشکی را دارید، پیشنهاد ما بهره گیری از خدمات کلینیک های دندانپزشکی است. در کلینیک های دندانپزشکی مجموعه درمان ها توسط متخصصین ارائه می گردد و از این طریق می توان انواع درمان ها را انجام داد. با انتخاب کلینیک دندانپزشکی معتبر با خیال آسوده اقدام به درمان های دندانپزشکی نمایید. کلینیک دندانپزشکی رایا یکی از بهترین مراکز برای درمان های ترمیمی و زیبایی است.

دندانپزشکی زیبایی چیست؟

دقت نمایید که دندانپزشک در حوزه زیبایی با دندانپزشکی که درمان های عمومی را ارائه می دهد، متفاوت است. دندانپزشک عمومی یک ارائه دهنده مراقبت های اولیه دندانی است و نمی تواند در حوزه زیبایی درمانی را ارائه دهد. یک دندانپزشک عمومی تنها می تواند درمان هایی نظیر مراقبت های پیشگیرانه، درمان های دندانپزشکی ترمیمی مانند پر کردن دندان و … را ارائه دهد.

دندانپزشکی زیبایی بر بهبود ظاهر و زیبایی لبخند شما تمرکز دارد. او برای رسیدن به این هدف از مجموعه درمان های دندانپزشکی بهره می گیرد، روش های رایج دندانپزشکی زیبایی شامل سفید کردن دندان، باندینگ دندان و روکش های دندانی، درمان ها ارتودنسی، جراحی های زیبایی لثه و … می باشند که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

دندانپزشکی ترمیمی

ارتودنسی دندان

ردیف بودن و داشتن هماهنگی بین دندان ها یکی از مهم ترین مواردی است که بر زیبایی دندان ها تاثیر دارد، برخی از افراد دارای دندان های نامرتب هستند، راه حل درمانی برای این دسته از افراد، بهره گرفتن از درمان ارتودنسی دندان است.

مطالعه بیشتر
آیا بلیچینگ عوارض نگران کننده ای دارد؟ + آیا بلیچینگ دندان به ترک سیگار کمک می‌کند؟

در ارتودنسی دندان با استفاده از براکت های دندانی و سیم بندی، به مرور زمان دندان ها به محل اصلی خود باز می گردند، از این رو با ارتودنسی دندان ها ردیف و یک دست می شوند. متخصص ارتودنسی تمامی جوانب را برای بیمار در نظر می گیرد، به عنوان مثال در روش های پیشرفته ای نظیر ارتودنسی نامرئی می توان براکت ها و سیم بندی را پنهان کرده و بدین صورت ارتودنسی تاثیر منفی بر روی زیبایی دندان ها ندارد.

ذکر این نکته نیز لازم است که ارتودنسی درمانی طولانی مدت است، باید چند ماه این درمان انجام شده و با گذشت زمان دندان ها به محل اصلی خود هدایت شوند. با این وجود می توان درمان های دیگری را نیز برای افراد در نظر گرفت.

لمینت دندان چیست؟

لمینت های دندانی یکی از پر کاربردترین روش ها در دندانپزشکی زیبایی محسوب می گردند، در این روش درمانی، لمینت به صورت یک لایه بسیار نازک بر روی مینای دندان قرار می گیرد. جنس لمینت ها به صورت سرامیکی یا کامپوزیتی است. نوع لمینت بر روی قیمت آن تاثیر دارد، لمینت های سرامیکی دارای قیمت بالاتری نسبت به لمینت کامپوزیتی می باشد.

برای نصب لمینت ها بر روی مینای دندان، ابتدا دندان را تراش می دهند. این امر باعث می گردد که فضای کافی برای نصب لمینت فراهم گردد. لمینت ها، سفیدی و درخشندگی بالایی دارند و می تواند در اصلاح ارتفاع دندان و سفیدی و درخشندگی آن ها بسیار تاثیر بگذارند.

لازمه نصب لمینت بر روی دندان ها، داشتن دندان های سالم است. اگر دندان دچار پوسیدگی و … باشد باید ابتدا درمان های ترمیمی صورت گیرد، سپس به سراغ درمان های زیبایی رفت.

دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی

همه لمینت ها حداقل نیاز به برداشتن مینای طبیعی دارند، به این معنی که بسته به نوع انتخابی شما می‌توانند برگشت‌پذیر باشند. در بیشتر موارد، لمینت های سرامیکی هر ۱۰ سال یا بیشتر نیاز به تعویض دارند.

مطالعه بیشتر
نگاهی به تاثیرات سیگار بر کامپوزیت دندان

سفید کردن دندان چگونه است؟

یکی از ملاک های زیبایی دندان ها، سفیدی آن ها است. برای سفید کردن دندان در دندانپزشکی، با استفاده از ژل مخصوص و فراهم کردن حرارت کاملا کنترل شده، سفید کردن دندان ها صورت می گیرد. حال آن که با پیشرفت های ایجاد شده در این حوزه، دقت افزایش یافته است، بطوریکه با بهره گیری از فناوری لیزر می توان سفید کردن دندان ها را دقیق تر انجام داد.

باید این نکته را در نظر بگیرید که سفید کردن دندان، درمانی موفقت است و بعد از گذراندن یک دوره زمانی به درمان مجدد نیاز دارید، اما نحوه مراقبت افراد از دندان ها و رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند در افزایش این دوره زمانی تاثیر داشته باشد.

با گذشت زمان، غذاها و نوشیدنی های تیره رنگ می توانند دندان های شما را لکه دار کنند. سفید کردن دندان حرفه ای می تواند به طور چشمگیری دندان های شما را روشن کند و لبخند شما را درخشان کند. سفید کردن در مطب حدود یک ساعت طول می کشد تا کامل شود.

سفید کردن دندان رایج ترین عمل زیبایی دندان است. این روش به افراد اجازه می دهد تا بدون انجام درمان های تهاجمی لبخند خود را بهبود بخشند.

کاشت ایمپلنت دندان

یکی از نقص های دندانی که تاثیر بسیاری بر روی زیبایی دندان ها دارد، کاشت دندان است. در کاشت دندان با استفاده از ایمپلنت و جایگذاری آن درون استخوان فک بیمار، شرایطی همانند دندان طبیعی برای افراد فراهم می گردد. کاشت دندان می تواند لبخند زیبا را برای افراد به ارمغان آورده و افراد با لبخند زدن با چنین دندان هایی لذت خواهند برد.

مطالعه بیشتر
اسپلینت دندان چیست؟ + در چه مواردی باید از اسپلینت دندان استفاده کرد؟

ایمپلنت برای تمامی سنین قابل استفاده است، حتی کسانی که از دندان های مصنوعی نیز استفاده میکنند می توانند با استفاده از ایمپلنت، پروتز دندان مصنوعی را ثابت نموده و از این طریق به افراد در تکلم و غذا خوردن کمک نمود.

ایمپلنت ها دارای کیفیت های مناسبی هستند، با این وجود باید از مراکز دندانپزشکی بخواهید از با کیفیت ترین برندها برای دندان های شما بهره گیرند. نوع برند مورد استفاده برای فرد می تواند در قیمت نهایی ایمپلنت تاثیر داشته باشد. معمولا برندهای مطرح اروپایی دارای هزینه بیشتری هستند، البته کیفیت این نوع برندها نیز بالاتر است.

روکش های دندانی

روکش ها با پوشش کامل دندان ها، از آن ها محافظت نموده و استحکام کافی را به آن ها می دهند. روکش های مورد استفاده در دندانپزشکی می تواند از جنس های مختلف مورد استفاده قرار گیرند. دو نوع روکش سرامیکی و زیرکونیا دارای استحکام و زیبایی مناسبی هستند که هم کاربرد زیبایی و هم ترمیمی دارند.

حتی برای ایمپلنت کاشته شده نیاز به روکش های دندانی است، نحوه ساخت و آماده سازی روکش ها تاثیر فراوانی بر زیبایی آن ها دارد، باید از فناوری های روزی نظیر کد کم CAD/CAM که امکان ساخت روکش به صورت سه بعدی را فراهم کرده است بهره گرفت تا روکش های بسیار زیبا را برای استفاده بر روی دندان های فرد فراهم کرد.

دندانپزشکی ترمیمی چیست؟

در درمان های ترمیمی، هدف بهره گیری از درمان ها برای ترمیم و بهبودی دندان ها است. از جمله درمان های ترمیمی می توان درمان پر کردن دندان، عصب کشی دندان ها، درمان ها و جراحی های دهان و دندان و … را نام برد. هر یک از این روش های درمانی باید توسط افراد با تجربه صورت گیرند تا نتایج درمانی مناسب بدست آید.

مطالعه بیشتر
ایمپلنت کره ای چیست و مزایا و معایب آن کدام است؟

پر کردن دندان

برای پر کردن دندان می توان از مواد ترمیمی نظیر آمالگام یا کامپوزیت بهره گرفت. هر یک از این موارد ترمیمی با شرایط خاصی که دارند، می تواند گزینه مناسبی برای دندان های افراد باشند. با این وجود پر کردن دندان با کامپوزیت بر زیبایی دندان ها تاثیر بیشتری دارد زیرا همرنگ دندان بوده و ظاهر طبیعی دندان ها حفظ می گردد.

با این وجود هزینه پر کردن دندان با کامپوزیت، بالاتر از هزینه با آمالگام است. امروزه بیشتر پر کردن دندان ها خصوصا در مورد دندان های جلویی افراد، با کامپوزیت صورت می گیرد.

عصب کشی و درمان ریشه دندان

به متخصص عصب کشی اندودنتیست گفته می شود، متخصص با تجربه می تواند درمان موفق تری را برای بیمار به ارمغان اورد. این نکته را نیز در نظر بگیرید که دندانی که عصب کشی شده است، حساس است و معمولا نیاز به روکش برای نصب روی آن است.

هزینه عصب کشی دندان های مختلف، متفاوت است. دندانپزشک روش درمانی را بسته به نوع دندان و شرایط بیمار در نظر می گیرد.

کدام روش درمانی را انتخاب نماییم؟

انتخاب روش درمانی برای بیماران، برعهده دندانپزشک است. او است که با توجه به بررسی ها و مشاوره های لازم با بیماران، بهترین روش های درمانی را برای بیماران در نظر می گیرد. در cosmetic dentistry هدف درمان های زیبایی است، اما باید بدانید که دندانپزشکی ترمیمی، مقدمه ای برای زیبایی دندان ها است. بدون ترمیم و بهبود دندان ها نمی توان اقدام به انجام درمان های زیبایی نمود.

مطالعه بیشتر
خدمات دندانپزشکی زیبایی و درمانی اقساطی + قیمت ارتودنسی و ایمپلنت

بهره گیری دندانپزشک نیز از تجهیزات و فناوری های روز برای درمان بیماران تاثیر مناسبی دارد. این فناوری ها دقت و نتایج درمانی را به شکل مناسبی افزایش می دهد. اگر قصد مراجعه به مراکز دندانپزشکی را دارید، سعی نمایید از بهترین مراکز در این حوزه بهره گیرید تا درمانی موفق را پشت سر نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا