دندانپزشکی کودکان

دندان درد کودکان + روش درمان خانگی دندان درد اطفال

هیچ والدی دوست ندارد فرزند دلبندش از دندان درد رنج ببرد. آیا شما تجربه همچین اتفاقی را داشته‌اید؟ زمانی که دندان درد کودکان شدید شود دچار بی خوابی می شود و غذا خوردن و آشامیدن او دچار اختلال می شود. برای کاهش درد چه راهکاری در نظر دارید؟ آیا از اهمیت دندان‌های شیری کودکان بعنوان نخستین دندان‌های وی آگاهید؟ بعنوان یک پدر یا مادر، با تولد فرزند خود باید با حوزه‌ی دندانپزشکی کودکان بیشتر آشنا شوید. آگاهی از درمان‌هایی پیشگیرانه و مفید چون فیشورسیلانت دندان، روکش دندان شیری و همچنین آشنایی با وسایل دندانپزشکی بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله با ما همراه باشید تا همه‌ی جزئیات دندان درد کودکان را بررسی کنیم.


فهرست مطالب:


علائم دندان درد در کودکان

علایم دندان درد کودکان متفاوت میباشد و هر کودک ممکن است دندان درد به روشی متفاوت بروز کند اما اغلب کودکان در این علائم مشترک بوده و همه علائم زیر را دارا میباشند.

 • درد دائمی دندان و شکایت کودک از درد دندان که دندان درد دارد.
 • بیشتر شدن درد دندان هنگامی که دندان لمس میشود یا غذا خورده میشود.
 • درد بیش از حد دندان هنگامی که کودک غذای سرد یا گرم مصرف میکند یا نوشیدنی سرد یا گرم مینوشد.
 • تب داشتن و احساس خستگی کردن.

در صورتی که کودک شما دارای نشانه ها و علائم بالا میباشد حتما وی را نزد دندانپزشک ببرید تا از لحاظ سلامتی دندان وی مطمئن شوید. و یا اگر دندان های وی نیاز به درمان داشت درمان آن ها به موقع انجام گردد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله لیست مواد دندانپزشکی را بخوانید.

مطالعه بیشتر
آشنایی با عارضه‌ی اپن بایت

علت دندان درد در کودکان

درد دندان در کودکان به دلایل گوناگونی رخ می‌دهد. این دلایل عبارتند از: 

 • پوسیدگی دندان 
 • تشکیل پلاک دندانی
 • دندان در آوردن 
دندان درد کودکان
 • خالی شدن دندان و نیاز به پر کردن آن
 • گیر کردن غذا بین دندان‌ها 
 • آبسه دندان
 • عفونت سینوس‌ها
 • دندان شل یا لق شده (اگر دندان شیری فرزندتان به هر دلیلی زودتر از موعد افتاد، حتما با دندانپزشک برای استفاده از فضانگهدار دندان کودکان مشورت نمائید.)
 • شکستگی، ترک خوردگی و یا آسیب به دندان بر اثر تصادفات 
 • افتادن و یا شل شدن پر شدگی دندان 
 • عفونت دندان – این مورد معمولاً زمانی رخ می‌دهد که یک دندان نهفته سر از لثه بیرون آورده باشد ولی فضای کافی برای رشد در اختیار نداشته باشد. 
 • وجود مشکلی در سیمکشی‌های دندان‌های ارتودنسی شده

درمان دندان درد کودکان به روش خانگی

راه‌حل‌هایی موقتی برای کاهش نسبی درد در خانه وجود دارد. اما حتی در صورت قطع درد شما باز هم باید برای معاینه کودک دلبندتان را پیش دندانپزشک ببرید.

مسواک و نخ دندان

دو طرف دندان های خراب را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا باقی مانده غذا از دندان خارج شود. در صورتی که کودک بزرگ شده باشد خودش باید به دندان خود مسواک بزند و نخ دندان بکشد و فقط والدین باید به کار آنها نظارت کنند.

شست و شو با آب نمک

برای کاهش درد و ورم اطراف دندان کودک باید آب نمک را در دهانش بچرخاند و بعد از ۳۰ ثانیه آن را بیرون بریزد. برای درست کردن آب نمک حدود نصف قاشق چای خوری نمک را درون یک فنجان آب گرم بریزید و هم بزنید تا حل شود. در صورت ادامه داشتن درد هر چند ساعت یک بار از محلول آب و نمک استفاده کنید.

مطالعه بیشتر
معرفی 6 متخصص برتر دندانپزشک اطفال (کودکان و نوجوانان) در تهران به انتخاب مجله آموزشی جامعه دندانپزشکی برای خانواده

استفاده از کمپرس سرد 

روی گونه‌ی کودک در نزدیکی ناحیه‌ی دردناک و یا متورم کمپرس سرد قرار دهید. اگر کمپرس‌ سرد در خانه ندارید، چند قطعه یخ را درون حوله و یا جوراب تمیزی قرار داده و به مدت ۱۵ دقیقه روی گونه کودک قرار دهید.

دندان درد کودکان

بین هر ۱۵ دقیقه به همین مقدار زمان دهید. 

استفاده از مسکن‌های ضد درد و یا روغن گل میخک 

اگر درد ادامه پیدا کند، از داروهای ضدالتهابی مانند استامینوفن و ایبوپروفن استفاده کنید. توجه کنید که پیش از مصرف هرگونه دارویی برای کودک به دقت موارد درج شده روی بسته‌ی آن را مطالعه کنید. مواد فعال تشکیل دهنده‌ی هر دارو و مقدارمناسب مصرف را به دقت پیش از استفاده بررسی کنید. بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: درباره دندان سازی تجربی

 1. است داروی شما به صورت مایع باشد زیرا ممکن است جویدن قرص برای کودک شما دردناک و سخت باشد.
 2. میتوانید از ژل های مسکن نیز برای تسکین درد استفاده نمایید.
با وجود اینکه مصرف گروه داروهای ضد التهابی در کودکان بی خطر است باید حتما توسط پزشک تجویز شود و دوز آن مشخص شود، زیاده روی در مصرف این دارو، مشکلات جدی همچون نارسایی کلیوی، فشار خون پایین و خونریزی را به همراه دارد.

نعناع گیاهی همه‌کاره

گیاه نعناع تاثیر بسیار زیادی در کاهش علائم سرماخوردگی، سر درد و حالت تهوع دارد. همچنین به درمان دندان درد کمک می‌کند. روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از این گیاه به منظور کاهش درد دندان استفاده کنید.

 • یک کیسه چای نعناع را دم کنید و هنگامی که به اندازه کافی گرم شد، آن را روی دندانی که درد می‌کند قرار دهید.
 • نعناع تازه را در دهان، نزدیک دندانی که درد می‌کند قرار دهید.
 • روغن نعناع را با چند قطره روغن شبدر روی یک پنبه مخلوط کنید و برای تسکین موقتی آن را به دندانی که درد می‌کند بمالید.
مطالعه بیشتر
اورجت دندان از علل تا درمان

سیر درمانی قوی برای تسکین دندان درد کودکان

سیر یک آنتی بیوتیک طبیعی است، قدرت مهار فعالیت باکتریها را دارد، بنابراین می‌تواند در درمان دندان درد مفید باشد. کافی است یک حبه سیر را خرد کرده و روی دندانی که درد دارد بمالید. بعد از چند دقیقه دهان را با آب گرم بشویید.

تمامی مراحل بالا راه های موقت برای تسکین دندان درد کودکان میباشد و برای درمان آن حتما باید نزد دندانپزشک ‌بروید و با کشف علت اصلی دندان درد کودکان  برای درمان آن اقدام نمایید. (کامپوزیت دندان)

چرا باید دندان شیری را پر کرد؟ “اهمیت دندان شیری کودکان”

اگر بخواهیم به لزوم ترمیم دندان های شیری پی ببریم کافی است به اهمیت دندان های اولیه باز نگاهی بی اندازیم. همانطور که گفتیم این دندانها در توسعه و شکل گیری فک و دهان نقش به سزای دارند. افرادی با دندان های شیری پوسیده می توانند مشکلات جدی در فک و دندان های دائمی خود در آینده داشته باشند. پس با توجه به اهمیت دندان شیری می توان دلایل ترمیم دندان شیری را به ترتیب زیل بازگو کنیم.

 1. پر کردن دندان کودکان از گسترش عفونت جلوگیری می‌کند.
 2. لبخند و حالت دندان‌های کودکتان بر اعتماد بنفس او تاثیرگذار است.
 3. دندانهای اولیه الگویی برای رویش دندان‌های دائمی هستند. در صورت افتادن یا کشیدن آنها بخاطرپوسیدگی، دندان‌های دائمی ممکن است در جای نامناسبی رشد کنند.
 4. این دندان‌های  با آسان کردن کار جویدن، در تغذیه مناسب کودک نقش دارند.
 5. این دندان‌های  به کودک کمک می‌کنند تا بهتر صحبت کند.
 6. دندان‌های اولیه پوسیده می‌توانند بر رشد دندان‌های دائمی تاثیر گذار باشند.
 7. عدم درمان پوسیدگی دندان‌ها می‌تواند منجر به دنداندرد شدید کودکان و شاید ایجاد آبسه دندان گردد.
مطالعه بیشتر
نکاتی مهم و ضروری درباره دندانپزشکی کودکان که والدین باید بدانند

فراموش نکنید که بعنوان یک والد آشنایی با اهمیت دندان‌های شیری و زمان و ترتیب رویش دندان‌های دائمی بسیار نقش بسزایی در سلامت دندان فرزندتان در آینده دارد.

چگونه از دندان درد در کودکان پیشگیری کنیم؟

اگر کودک پیش‌تر به دندان درد دچار شده و یا در حال حاضر با این مشکل مواجه است، شما به عنوان والدین احتمالاً دوست دارید که این آخرین دندان دردی باشد که کودک تجربه می‌کند. برخی از دلایل دندان درد مانند عفونت سینوس‌ها، دندان در آوردن، درد ناشی از دندان لق شده و دندان آسیب دیده در تصادفات قابل پیشگیری نیستند. ولی برای حفاظت از دندان‌ها و پیشگیری از درد دندانی ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان کارهای زیادی می‌توان انجام داد. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درمان دیپ بایت دندان را بخوانید.

بنابراین بهترین راه برای پیشگیری از دندان درد، تمیز و سالم نگه داشتن دندان‌ها و لثه‌ها است. برای این کار: 

 • باید به صورت منظم و سالانه چندین بار به دندانپزشک مراجعه کرده و دندان‌های کودک توسط دندانپزشک معاینه شود.
 • مصرف غذاهای شیرین و نوشیدنی‌ها باید محدود شود. غذاهای شیرین و چسبناک به اطراف دندان و لثه چسبیده و احتمال بروز پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد. به جای غذاهای شیرینی که ارزش غذایی زیادی ندارند، کودک را تشویق کنید که روزانه میوه‌هایی همچون سیب و موز مصرف کند.
 • کودک را تشویق کنید که دوبار در طول روز و هر بار به مدت ۲ دقیقه به کمک مسواکی نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزند. تمیزکردن دندان‌های عقبی اهمیت زیادی دارد، به کودک آموزش دهید که این دندان‌ها را هم به صورت کامل مسواک بزند. 
پیشگیری از دندان درد کودکان
 • به کودک آموزش دهید که یکبار در روز، بین دندان‌ها را به کمک نخ دندان و مسواک‌های بین دندانی تمیز کند. این کار برای خارج کردن پلاک‌های دندانی و اجزای باقی مانده‌ی مواد غذایی بین دندان‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. 
مطالعه بیشتر
دیپ بایت چیست؟ + درمان دیپ بایت دندان

سخن پایانی

در این نوشتار در مورد دندان درد در کودکان سخن گفتیم. فراموش نکنید که کودکان بیشتر از بزرگسالان در معرض عفونت‌های دندانی قرار دارند. اگر کودک درد زیاد، خستگی و یا تب را تجربه می‌کند، باید هر چه سریع‌تر با پزشک متخصص کودکان تماس گرفت تا اقدامات درمانی مورد نیاز فوراً برای کودک انجام شود. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

آیا قطره آن عامل خراب شدن دندان‌های کودکان است؟

قطره آهن عامل خراب شدن دندان ها نیست. قطره آهن دارای رنگدانه است و روی نواحی دندانی رنگ آن باقی می ماند. برای اینکه این اتفاق نیفتد دهان کودک خود را بعد از مصرف قطره بشویید یا با یک گاز پاک کنید. در نهایت اینکه مطمئن باشید قطره آهن فقط تغییر رنگ ایجاد می کند و نه پوسیدگی.

آیا استفاده از ژل و اسپری‌های موضعی برای کودکان هنگام دندان درد مجاز است؟

توصیه بر این است که از پل و اسپری موضعی در کودکان استفاده نشود. اسپری لیدوکائین به کلی غیر مجاز است. ژل‌های دنتا فورت و دنتوگان برای زیر ۲ سال اکیدا ممنوع و برای سنین بالاتر باید با مشورت پزشک استفاده گردند.

دندانهای شیری ریشه یا عصب دارند ؟

همه دندانها چه شیری وچه دائمی هم ریشه وهم عصب دارند به طور طبیعی ریشه دندانهای شیری در سن مخصوص خود کوتاه شده و می افتد امادندانهای آسیای کودک ۶-۵ ساله هنوز ریشه های بلند و محکمی دارند که در صورت بروز پوسیدگی گاهی نیازمند درمان عصب خواهند بود.

مطالعه بیشتر
تروما دندان چیست؟ + بررسی ترومای دندان در کودکان و راه های پیشگیری از آن
آیا رابطه‌ای بین دندان های شیری و دایمی از بُعد استعداد پوسیدگی وجود دارد؟

بین دندان های شیری و دایمی از لحاظ جنس و مقاومت به پوسیدگی ، شکل و غیره رابطه معنی داری اعلام نشده است. ممکن است کودک دندان های شیری محکم و بدون پوسیدگی داشته باشد ،در حالی که دندان های دایمی او مستعد پوسیدگی و به شدت دچار پوسیدگی شوند و یا بالعکس.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا