معرفی درمان های دندانپزشکی

ایمپلنت ایرانی چیست؟ و ایمپلنت چه کاربردی دارد؟

در رابطه با ایمپلنت ایرانی چه می دانید؟ آیا ایمپلنت‌ایرانی از کیفیت خوبی برخوردار است؟ جایگاه ایمپلنت ایرانی در جهان چگونه است؟ مزایا و معایب ایمپلنت ایرانی چیست؟ هزینه این نوع ایمپلنت چه قدر است؟ آیا استفاده از ایمپلنت‌ایرانی مناسب است؟ انواع ایمپلنت‌ایرانی چیست؟ این روش درمانی یکی از بهترین روش های جایگزینی دندان از دست رفته است که مانند دندان طبیعی عمل می کند و در لثه ثابت می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراحل کاشت، قیمت، طول عمر و نمونه عکس ایمپلنت قبل و بعد کلیک کنید (نمونه عکس ایمپلنت قبل و بعد). در ادامه با ایران ایمپلنت همراه باشید.


فهرست مطالب


ایمپلنت ایرانی چیست؟

ایمپلنت ایرانی همانند ایمپلنت سوئیسی یکی از انواع ایمپلنت ها می باشد که این روزها طرفدار زیادی را به سمت خود جلب کرده است. کاربرد و کارایی ایمپلنت دندان هر روز گسترده تر از روز بعد می شود. شرکت های سازنده زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که در حال ساختن قطعات ایمپلنت دندان هستند.

ایمپلنت ایرانی

طبق آمارهایی که کشور آمریکا اعلام کرده است، حدود ۱۰ درصد از کل مردم جهان به کاشت ایمپلنت دندان نیاز دارند. از این رو کشور ایران نیز به ساخت ایمپلنت‌ایرانی روی آورده است.

ایمپلنت چه کاربردی دارد؟

ساخت ایمپلنت های دندان بخصوص ایمپلنت ایرانی باعث خواهد شد که هزینه های بیمارانی که به ایمپلنت دندان نیاز دارند، کاهش پیدا کرده و علاوه براین بازار صادرات رونق پیدا کند. ایمپلنت دندان به عنوان یک جایگزین عالی و موثر برای دندان های از دست رفته در هر کلینیک و مطب دندانپزشکی وجود دارد. بریج و دندان مصنوعی بایستی براساس شرایط خاصی ساخته شود و تمامی بیماران نمی توانند از آن استفاده کنند. علاوه براین ایمپلنت دندان بسیار شباهت به دندان طبیعی دارد و همین امر باعث شده است که اشتیاق برای کاشت آن بیشتر از دیگر روش های کاشت دندان باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تخصص های دندانپزشکی را بخوانید.

ایمپلنت ایرانی

ایران نیز به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه چرخه ساخت ایمپلنت  از سالها پیش تحقیقات و تولیدات خود را شروع کرده است. در گذشته بیشتر ایمپلنت هایی که در مطب های دندانپزشکی ایران دیده می شد، محصول کشور های سوئیس و کره می بود. البته نباید فراموش کرد که ایمپلنت آمریکایی نیز جزئی از این مجموعه به حساب می آمد که با وجود تحریم ها از تب و تاب افتاد.

مطالعه بیشتر
همه چیز درباره ایمپلنت دندان

معرفی انواع ایمپلنت ایرانی

ایمپلنت های‌ایرانی به طور کلی به انواع ذکر شده در قسمت زیر تقسیم می شوند:

اولین شرکت ساخت ایمپلنت ایرانی (شرکت کیمیا کاشت اطبا)

سال ۱۳۹۳ در استان کردستان شرکت کیمیا کاشت اطبا شروع به تحقیق در خصوص ساخت و تولید ایمپلنت دندان ایرانی نمود. نزدیک به دو سال زمان نیاز بود که این شرکت تجهیزات مورد نیاز خود را به پیشرفته ترین تکنولوژی های روز دنیا مجهز کند. تیم تخصصی متشکل از تعداد زیادی از دندانپزشکان و مهندسان در این کارخانه شروع به فعالیت نمودند. برای اینکه کار شرکت به بهترین وجه آغاز شود و تولید ایمپلنت‎‌ایرانی رونق بگیرد، امکانات و تسهیلات مختلفی را در اختیار متخصصان این آزمایشگاه قرار دادند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ایمپلنت بعد از کشیدن دندان را بخوانید.

تقریبا بعد از دوسال این متخصص ها توانستند ایمپلنت‌ایرانی را با بهترین کیفیت به بازار عرضه کنند. این محصولات با سه درچه کیفیت از قبیل کیمیا۱، کیمیا۲ و کیمیا۳ روانه بازار تجهیزات دندانپزشکی نمودند. برای اینکه ابعاد این قطعات طبق استانداردهای جهانی باشد از دستگاه CNC کمک گرفته شده است.

شرکت مهندسی تولیدی کوشا فن پارس

بدون شک با دیدن موفقیت های محصولات یک شرکت دیگر شرکت ها به فکر رقابت خواهند افتاد. البته  باید خاطر نشان کرد با افزایش نمونه اینن شرکت ها و سازنده، تولیدات داخلی افزایش پیدا کرده تا جایی که نیازی به وارد کردن محصولات نباشد و در عوض بازار صادرات را رونق داد. یکی از این شرکت ها، شرکت مهندسی تولید کوشا فن پارس بوده که توانست با اقتدار قراردادی با گروه شرکت های اشترومن با تکنولوژی پیشرفته این شرکت جهت تولید ایمپلنت ایرانی استفاده کند.

مطالعه بیشتر
نحوه عصب کشی دندان

کوشا فن پارس به عنوان بزرگترین تولید کننده تجهیزات دندانپزشکی محصولات خود را با کیفیت بالا و قیمت مناسب به بازار عرضه می کند. نه تنها قطعات ایمپلنت‌ایرانی در این شرکت تولید می شود بلکه پروتزهای دندان، لمینت، روکش و مواد دندانپزشکی، رزین ها و محصولات دندان سازی (پورسلین یا زیرکونیا) را با کیفیت بسیار بالا تولید می کند.

آیا ایمپلنت ایرانی از کیفیت خوبی برخوردار است؟

ایمپلنت در سراسر جهان توسط کشور های مختلفی از جمله: آمریکا، ایتالیا، سوئیس، انگلیس، آلمان، کره، چین و ایران ساخته می شوند که به آنها ایمپلنت با گارانتی می گویند  که در این صورت رقابت در میان انواع ایمپلنت در جهان بسیار زیاد است.

تا کنون جایگاه اول در کیفیت ایمپلنت های تولید شده در جهان، به انواع ایمپلنت های آمریکایی متعلق بوده است و پس از آن کشور های اروپایی از قبیل: آلمان، انگلیس، ایتالیا و سوئیس در جایگاه دوم در خصوص کیفیت ایمپلنت قرار گرفته اند.

جایگاه سوم نیز به ایمپلنت های آسیایی یعنی ایمپلنت های ساخته شده توسط کشور چین، کره و ایران تعلق دارد که متاسفانه در این جایگاه سوم نیز ایمپلنت های ایران پس از ایمپلنت های کره ای قرار دارند.با این وجود باید گفت که متاسفانه ایمپلنت های ایرانی در جایگاه بالایی در جهان قرار نگرفته اند اما امیدواریم که با کسب پیشرفت های روزافزون هموطنان عزیزمان در تولید ایمپلنت‌ایرانی، جایگاه بهتری در جهان پیدا کنیم.

لازم به ذکر است که رتبه آخر داشتن ایمپلنت های‌ایرانی در سطح جهان نشان می دهد که کیفیت این ایمپلنت ها در مقایسه با انواع ایمپلنت های ساخته شده توسط کشور های دیگر پایین است و از کیفیت مناسبی برخوردار نیست اما با این وجود به علت ارزان قیمت بودن این نوع ایمپلنت بسیاری از افراد در کشور ما ترجیح می دهند که از این نوع ایمپلنت استفاده کنند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فرق لمینت و کامپوزیت را بخوانید.

مطالعه بیشتر
اسپلینت دندان چیست؟ + در چه مواردی باید از اسپلینت دندان استفاده کرد؟

مزایای ایمپلنت ایرانی چیست؟

اگر بخواهیم مزایای ایمپلنت‌ایرانی را نام ببریم بهتر است در ابتدا آن را با دیگر ایمپلنت کره ای مقایسه کنیم که مزایای بیشتر خود را نشان دهد. برای نمونه ایمپلنت  کیمیا ۱ با ایمپلنت دندان کره ای برابری می کند در حالی که از نظر هزینه نهایی نصف هزینه ایمپلنت کره ای موجود در بازار است. ایمپلنت‌ایرانی کیمیا۲ را براساس استانداردهای کشورهای اروپایی سوئیس، آلمان و فرانسه می سازند و با آنها وارد رقابت شده است. خط سوم تولید را به ایمپلنت  کیمیا۳ اختصاص داده اند که از نظر کیفیت با ایمپلنت آمریکایی وارد رقابت شده است.

از این رو بیشترین مزایای ایمپلنت با لیزر را علاوه بر افزایش قدرت جویدن، تکلم و شباهت با دندان طبیعی، می توان به قیمت مناسب و گارانتی مادام العمر آن اختصاص داد. شرکت کیمیا کاشت اطبا با گارانتی مادام العمر محصولات خود توانست نامی ماندگار در میان رقبای خود به جای گذارد. به نحوی که حتی شرکت های آمریکایی قطعات ایمپلنت دندان را به صورت مادام العمر گارانتی و ضمانت نمی کنند. یکی دیگر از مزایای ایمپلنت‌ایرانی به تنوع سایز آن می باشد که در اندازه های ۸ میلی متر تا ۱۴ میلی متر متنوع می باشد.

معایب ایمپلنت ایرانی چیست؟

ایمپلنت در شهرک غرب در کنار مزیت هایی که دارد از معایبی نیز برخوردار است که معایب آن از قبیل زیر است:

 • بهره بردن از کیفیت پایین تر در مقایسه با ایمپلنت های خارجی
 • طول عمر و دوام کمتر
 • ایجاد ظاهری غیر طبیعی تر در مقایسه با ایمپلنت های خارجی
 • آسیب پذیری بیشتر
مطالعه بیشتر
علت‌ زردی و لکه دار شدن دندان ها چیست؟ + آشنایی با روش های خانگی سفید کردن دندان

آیا استفاده از ایمپلنت ایرانی مناسب است؟

با وجود اینکه ایمپلنت‌ایرانی در مقایسه با سایر ایمپلنت های خارجی ظاهری غیر طبیعی تر ایجاد می کنند و مصنوعی بودن آن مشخص است، این نوع ایمپلنت برای اشخاصی که به زیبایی ظاهری خود و دندان هایشان اهمیت می دهند، مناسب نمی باشد.

به صورت کلی بر اساس نظر پزشکان، استفاده از انواع ایمپلنت‌ایرانی تنها در زمانی به اشخاص توصیه می شود که قادر به پرداخت هزینه مربوط به ایمپلنت های خارجی و با کیفیت نیستند.

اما اگر اشخاص از عهده پرداخت هزینه مورد نیاز بر آیند، استفاده از ایمپلنت آلمانی و آمریکایی برای آنها توصیه می شود زیرا در این صورت می توانند مدت زمان بسیار زیادی حتی تا پایان عمر از دندان های ایمپلنت شده خود استفاده کنند و نیازی به جراحی مجدد دندان ها نخواهند داشت.

هزینه ایمپلنت ایرانی چه قدر است؟

در رابطه با هزینه ایمپلنت در سعادت آباد باید اشاره کنیم که انواع ایمپلنت های چینی و ایرانی از ارزان قیمت ترین انواع ایمپلنت هستند. هزینه مربوط به ایمپلنت‌ایرانی در حدود ۲ الی ۳ میلیون تومان است که از این رو در این مرکز ایمپلنت اقساطی نیز انجام می شود.

ایمپلنت ایرانی

عوامل تعیین کننده هزینه ایمپلنت ایرانی:

عواملی که هزینه مربوط به ایمپلنت‌ایرانی را تعیین می کنند از قبیل زیر هستند:

 • برند ایمپلنت ایرانی
 • تعداد دندان هایی که باید برای هر فردی ایمپلنت شوند
 • کیفیت ساخت ایمپلنت
 • دوام و ماندگاری ایمپلنت مورد نظر
 • استفاده و یا عدم استفاده از بیمه درمانی و تکمیلی
 • استفاده و یا عدم استفاده از کارت تخفیف پزشکی
 • دستمزد دندانپزشک مورد نظر
 • هزینه تعلق گرفته شده به کلینیک دندانپزشکی
 • نیاز به جراحی های دیگر برای کاشت ایمپلنت و یا عدم نیاز به این جراحی ها
مطالعه بیشتر
دندان اضافی چیست؟ + معرفی انواع دندان های اضافی + بررسی ارتودنسی دندان اضافی

سخن پایانی

شما در این مقاله با ایمپلنت ایرانی آشنا شدید. همچنین از کاربرد و مزایا و معایب آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

بعد از کشیدن دندان، تا چند وقت بعد میشود ایمپلنت انجام داد؟

بلافاصله بعد از کشیدن دندان می‌توان ایمپلنت انجام داد. اگر بیشتر از یک سال از کشیدن دندان گذشته باشد، دندان‌پزشک باید فک را معاینه کرده و در صورت نیاز قبل از ایمپلنت پیوند استخوان انجام دهد.

چرا ایمپلنت دندان لق میشود؟

گاهی به دلیل جوش نخوردن ایمپلنت با استخوان فک به‌مرور شل می‌شود. دندان‌پزشک باید آن را معاینه کند. در برخی مواقع فقط قسمت تاج آن شل شده است و مشکل جدی نیست. اما گاهی لازم است ایمپلنت به طور کامل خارج شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا