بهداشت دهان و دندانمعرفی درمان های دندانپزشکی

نگاهی به تاثیرات سیگار بر کامپوزیت دندان

همانطور که گفته شد کشیدن سیگار می تواند بر کامپوزیت دندان تاثیر بسیار زیادی بگذارد. علاوه بر این با کشیدن سیگار، رنگ دندان ها به آسانی تغییر پیدا می کند. زرد شدن و لک شدن دندان ها از مهم ترین مضرات کشیدن سیگار هستند. دندان هایی که روکش کامپوزیت را دریافت کرده اند بیشتر از دندان های طبیعی در معرض خطر تغییر رنگ هستند.ونیرهایی سرامیکی که در کامپوزیت دندان استفاده می شوند می توانند به آسانی در برابر سیگار حساسیت نشان دهند. به همین دلیل کلینیک های دندانپزشکی و دندانپزشکان به افرادی که قصد دریافت کامپوزیت را دارند، توصیه می کنند که از کشیدن سیگار پرهیز کنند. تاثیر سیگار نه تنها باعث تغییر رنگ کامپوزیت می شود، بلکه می تواند پیوند میان مینای دندان و کامپوزیت را کاملا از بین ببرد. به همین خاطر اگر مدت زمان زیادی را صرف کشیدن سیگار کرده باشید، متوجه خواهید شد که کامپوزیت شما از دندانتان جدا شده است. در ادامه به مهم ترین تاثیرات کشیدن سیگار بر کامپوزیت دندان می پردازیم.

تفاوت بین کامپوزیت و لمینت چیست؟

  • ونیر لمینت

ونیر های سرامیکی شبیه به ناخن مصنوعی هستند اما برای دندان طراحی شده و مستقیما روی دندان قرار می گیرند. این روکش ها جلوه ای بسیار طبیعی و زیبا برای دندانهای شما به وجود می آورد. خاصیت شفاف بودن سرامیک، مانند انعکاس نور مینای دندان طبیعی جلوه می کند و ظاهری براق به وجود می آورد. از این نوع ونیرها برای به وجود آوردن ظاهری شبیه به دندان طبیعی برای پوشاندن مشکلات پیچیده تری در ظاهری دندان های طبیعی استفاده می کنند که در نتیجه لبخندی واقعا زیبا و نه چندان متفاوت از لبخند واقعی برای شما به ارمغان می آورد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله لیست تجهیزات دندانپزشکی را بخوانید.

  • کامپوزیت ونیر
مطالعه بیشتر
با این 11 روش خانگی عفونت و آبسه دندان و لثه را سریع درمان کنید!

کامپوزیت ونیرهای جدید از رزین های دندانپزشکی که برای پر کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ ساخته شده اند و بدون آسیب رساندن به ساختار دندان، جلوه ای زیبا خلق می کنند و طول عمر زیادی دارند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دندان کامپوزیت طرح لبخند را بخوانید.

در کامپوزیت های ونیر، رزین های هم رنگ با دندان طبیعی، به صورت یک لایه، روی دندان اعمال می شود و با فرم دهی صحیح پس از سفت شدن با لیزر ظاهری زیبا به لبخند بیمار می دهند. این کامپوزیت ها برای رفع مشکلات ظاهری جزئی مانند تغییر رنگ دندان ها، پوسیدگی وعدم تناسب در شکل قرارگیری دندان های طبیعی مورد استفاده قرار می گیرند.

برای داشتن کامپوزیت های سالم وزیبا باید به چه نکاتی توجه کنید؟

  • اگر می توانید، سیگار را ترک کنید. نیازی به گفتن نیست! سیگار کشیدن بعد از کامپوزیت علاوه بر تغییر رنگ احتمال ابتلا به سرطان های حلق و دهان را افزایش می دهد.
  • مقدار مصرف قهوه، چای و شراب را کاهش دهید.
  • در صورت وارد کردن ضربه های محکم و جویدن مواد سخت مانند یخ، مداد، هویج یا حتی ناخن، روکش های شما به زودی آسیب خواهند دید.
  • رعایت بهداشت و مراقبت خوب از دهان و دندان به افزایش طول عمر آنها کمک می کند بنابراین روزانه دوبار دندان های خود را مسواک بزنید و یک بار از نخ دندان استفاده کنید. هر ۶ ماه یک بار به پزشک خود مراجعه و دندان های خود را مورد معاینه قرار دهید.

تاثیر سیگار بر کامپوزیت دندان چیست؟

پوسیدگی دندان ها

مطالعه بیشتر
تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟ + بررسی مزایای روکش لمینت و کامپوزیت دندان همراه با عکس

افرادی که کامپوزیت دندان را دریافت نموده اند بیشتر از بقیه افراد درگیر پوسیدگی دندان می شوند. دندان هایی که روکش کامپوزیت را دریافت کرده اند با دود سیگار پوسیده می شوند. در این شرایط فرد مجبور می شود کامپوزیت خود را حذف کند و دندان پوسیده خود را درمان نماید. درباره هزینه شکستن براکت ارتودنسی بیشتر بدانید.

کامپوزیت دندان

توجه داشته باشید کامپوزیت‌ها اغلب اوقات نمی توانند مقاومت بالایی در برابر کشیدن سیگار داشته باشند. به همین خاطر سیگار تاثیر بسیار زیادی در پوسیدگی دندان ها دارد. متخصصین و دندانپزشکان پیشنهاد می کنند که پیش از انجام کامپوزیت حتما باید از کشیدن سیگار اجتناب کنید. بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: درمان خانگی دندان درد کودکان

تحلیل سریع لثه

کشیدن سیگار در افرادی که کامپوزیت دندان را دریافت نموده اند، تحلیل لثه را به دنبال خواهد داشت. بهتر است بدانید تحلیل سریع لثه در اطراف کامپوزیت دیده می شود. کامپوزیت می تواند به آسانی از لثه پس بزند و ظاهر دندان را تغییر دهد. از طرفی شیارهای نامنظمی برای جمع شدن میکروب ها ایجاد می شود. به همین خاطر کشیدن سیگار باعث می شود که کامپوزیت لق شود.

عوض شدن رنگ کامپوزیت دندان

خوب است بدانید کامپوزیت‌دندان از مواد شیمیایی رزینی تولید شده است. این روکش ها می توانند باعث تغییر رنگ کامپوزیت شوند. از طرفی دود سیگار رنگدانه های قهوه ای دارد.

به همین دلیل سیگار کشیدن رنگ کامپوزیت را کاملا تغییر می دهد. لازم به ذکر است بدانید اگر در مدت زمان ۴۸ ساعت، پس از دریافت کامپوزیت سیگار بکشید، رنگ کامپوزیت شما کاملا تغییر می کند.

مطالعه بیشتر
ترک و شکستگی دندان

آیا ونیرهای سرامیکی می توانند در برابر کشیدن سیگار مقاوم باشند؟

ما در بخش قبل به تاثیرات کشیدن سیگار بر کامپوزیت‌دندان پرداختیم. همانطور که گفته شد کشیدن سیگار به شدت در تغییر رنگ کامپوزیت موثر می باشد. این موضوع موجب می شود خیلی از افراد قبل از اینکه کامپوزیت را دریافت کنند، کشیدن سیگار را کاملا ترک کنند. البته یک نکته مهم که باید در نظر داشته باشید این است که بهتر است برای انجام کامپوزیت خود از ونیرهای سرامیکی استفاده نمایید. زیرا این مدل ونیرها می توانند مقاومت نسبتا بالایی در برابر سیگار داشته باشند. اما پس از مدتی ونیرها نیز صدمه می بینند. علاوه بر این امکان دارد کامپوزیت‌ها پوسیده و جدا شوند. به همین خاطر بهتر است قبل از دریافت ونیرهای سرامیکی به طور کامل سیگار را ترک کنید. اکثر دندانپزشکان توصیه می کنند که کشیدن سیگار می تواند موجب تغییر رنگ سریع کامپوزیت‌ها می شود.

آیا با کامپوزیت های ونیر می توان سیگار کشید؟

ونیرها از سرامیک یا رزین های دندان پزشکی ساخته می شوند. رزین ها، به اندازه دندان طبیعی شما در برابر سیگار کشیدن مقاومت ندارند و سیگار کشیدن بعد از کامپوزیت به مرور زمان، موجب تغییر رنگ آنها خواهد شد.

لکه های موجود در دندان، وقتی در معرض خوراکی های با رنگدانه قوی نظیر قهوه، چای، دود سیگار و شراب قرار بگیرد، گسترش خواهند یافت و احتمال پوسیدگی دندان های کامپوزیت شده نیز افزایش می یابد. بنابراین توصیه می شود پیش از نصب ونیر دندان، سیگار کشیدن را ترک کنید. 

پس از کامپوزیت دندان بهتر است چه رژیم غذایی رعایت شود؟

به یاد داشته باشید سیگار کشیدن تنها یکی از عوامل تغییر رنگ کامپوزیت‌دندان محسوب می شود. اگر شما ژیم غذایی را به درستی رعایت نکنید، می توانید به آسانی رنگ کامپوزیت‌دندان خود را تغییر دهید. سعی کنید در رژیم غذایی خود نوشیدن قهوه و چای را به حداقل برسانید. مواد غذایی که دارای رنگدانه یا اسید هستند، با گذشت زمان رنگ کامپوزیت را تغییر می دهند. به همین خاطر کسانی که سیگاری هستند، با داشتن یک رژیم غذایی مناسب می توانند از تغییر رنگ کامپوزیت خود جلوگیری کنند. علاوه بر این لبخند زیباتر و دندان های براق تری داشته باشند.

مطالعه بیشتر
ری اندو یا عصب کشی مجدد چیست؟ + نحوه انجام عصب کشی مجدد دندان چگونه است؟

چکاپ های منظم دندانپزشکی

تمام افراد باید سالانه دو بار به دندانپزشکی مراجعه نمایند. افرادی که کامپوزیت دندان خود را دریافت نموده اند دندان های حساس تری دارند. به همین خاطر این افراد باید به طور منظم به دندانپزشکی مراجعه نمایند. اگر این افراد دندان های پوسیده و یا بیماری لثه دارند باید هر چه سریع تر درمان خود را آغاز نمایند.

آیا پیش از کامپوزیت دندان باید جرمگیری انجام شود؟

معمولا دندانپزشکان توصیه می کنند که پیش از کامپوزیت دندان جرمگیری انجام شود. نکته بسیار مهم این است کسانی که قصد کامپوزیت‎‌دندان را دارند حتما باید مشکلات دهان و دندان و پوسیدگی های دندان های خود را درمان کنند. این موضوع برای کسانی که سیگار می کشند، کاربرد بیشتری دارد. اگر مشکلات دهان و دندان به موقع درمان نشوند، با گذشت زمان فرد عفونت دندان و لثه را تجربه خواهد کرد. این عفونت می تواند به آسانی تشدید شود.

سیگار چگونه دندان ها را زرد می کند؟

مصرف سیگار، علاوه بر مضراتی که بر سلامتی انسان دارد، نقش مهمی در تغییر رنگ دندان ها هم ایفا می کند. محصولات دارای تنباکو و مخصوصا سیگار، دندان را لک دار می کنند و به تدریج باعث تغییر رنگ آن می شوند. رسوب تیره رنگی که در دود سیگار وجود دارد، به مینای دندان یا کامپوزیت‌ونیرها می چسبد و منجر به تغییر رنگ دندان می شود.

نیکوتین های بی رنگ هم وقتی در معرض هوا قرار می گیرند، کم کم تغییر رنگ داده و زرد می شوند. به همین علت سیگار کشیدن بعد از کامپوزیت یا مصرف هرگونه دخانیات حاوی نیکوتین مانند سیگار یا تنباکو جویدنی، باعث تغییر رنگِ کامپوزیت‌دندان به زرد یا قهوه ی کم رنگ می شود.

مطالعه بیشتر
ایمپلنت دندان اقساطی در اصفهان+شرایط پرداخت و دریافت مشاوره رایگان

سخن پایانی

شما در این مقاله با تاثیرات سیگار کشیدن بر روی کامپوزیت آشنا شدید. همچنین از مراقبت های لازم آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

مضرات نیکوتین به روی دندان ها چیست؟

نیکوتین موجود در سیگار لایه ای روی سطح دندان ها ایجاد می کند و این لایه باعث تسریع تشکیل باکتری در دهان می شود، زیرا زیبایی دندان ها را مختل می کند و مقاومت دندان ها را در برابر پوسیدگی کاهش می دهد.

آیا سیگار به ساختار دندان آسیب می رساند؟

سیگار باعث ایجاد پلاک باکتریایی دندانی افزایش می یابد و به مرور زمان مشکلات لثه، کاهش حس چشایی و در نهایت کاهش ایمنی منجر به کانون های التهاب در دهان می شود. نیکوتین در بین تمام محصولات تنباکو شناخته شده ترین است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا