ارتودنسی دندانمطالب کاربردی درباره ارتودنسی

هزینه ارتودنسی در سال ۱۴۰۳ چقدر است؟ + بررسی هزینه شکستن براکت ارتودنسی

تعرفه و هزینه ارتودنسی دندان با توجه به انتخاب نوع درمان، ابزارهای قابل استفاده، طول مدت درمان، شدت ناهنجاری فک و دندان و تخصص دندانپزشک و متخصص ارتودنسی، می تواند متفاوت باشد. اما همواره در نظر داشته باشید که برای درمان های اساسی که مربوط به دهان و دندان می باشد، همواره بهترین متخصص ارتودنسی در تهران را انتخاب نمایید تا در این زمینه تخصص لازم را داشته باشد و شما را به نتیجه دلخواه برساند. مجموعه مقالات ” مطالب کاربردی درباره ارتودنسی” را از دست ندهید. با این مقالات شما با آگاهی درمان مطمئن‌تری را پشت سر خواهید گذاشت.


فهرست مطالب


هزینه ارتودنسی چقدر است؟

هزینه ارتودنسی دندان بستگی به حجم تخریب و یا کج بودن و بهم ریختگی دندان های هر فرد دارد و برای هر فرد متفاوت خواهد بود. این قیمت ها پس از بررسی و معاینه دانپزشک مربوطه معلوم می شود و در نهایت به فرد بیمار اعلام می گردد. بعضی از دندانپزشکان شاید در ابتدا برآورد و قیمت درستی از قیمت ارتودنسی دندان بیمار نداشته باشند و بعد از مشخص شدن عکس دندان های بیمار و اینکه چه مقدار زمان و یا کار باید برای ایجاد هماهنگی و ایستایی و در کنار هم قرار دادن دندان فرد بیمار لازم است، می تواند قیمت ارتودنسی دندان را متغیر و متفاوت کند.

در ابتدا باید معنی و تعریفی مختصر، مفید و تحت الفظ در یک جمله از ارتودنسی دندان داشته باشیم که این کلمه عبارتست از:

<<وجود ناهنجاری و بهم ریختگی در دندان ها و اصلاح درست و اصولی به صورت علمی و کاربردی >>

این تعریف می تواند در حال سادگی خیلی گسترده و در حال گستردگی خیلی ساده به نظر برسد. اما باید گفت که ایجاد هماهنگی در دندان ها با ابزار و وسایل پیشرفته ارتودنسی می تواند کمک بزرگی در ایجاد یک دندان مرتب و تمیز و ایده آل برای ما داشته باشد. (اسم وسایل دندانپزشکی با عکس pdf)

جدول هزینه ارتودنسی سال ۱۴۰۲

ارتودنسی دندان ها انواع مختلفی دارد و هر یک از انواع ارتودنسی، دارای مزایا و معایب به خصوص به خود هستند که شما باتوجه به نیاز های خود می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید.قیمت ارتو دنسی در تهران سال ۱۴۰۲ به طور میانگین ۸.۰۰۰.۰۰۰ الی ۲۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان به ازای هر فک هزینه دارد که این قیمت وابسته به نوع، جنس ارتودنسی و وضعیت فک متغیر می باشد.

مطالعه بیشتر
خدمات دندانپزشکی زیبایی و درمانی اقساطی + قیمت ارتودنسی و ایمپلنت
نوع ارتودنسیهزینه ارتودنسی ( هر فک )
هزینه ارتودنسی سرامیکی۱۹ تا ۲۱ میلیون تومان
هزینه ارتودنسی فلزی۱۶ تا ۲۰ میلیون
قیمت ارتودنسی متحرک۸ تا ۱۳ میلیون
هزینه ارتودنسی نامرئی۱۸ تا ۲۳ میلیون تومان
هزینه ارتودنسی سال 1403
هزینه ارتودنسی سال ۱۴۰۳

هریک از انواع ارتودنسی دندان دارای قیمت و هزینه متفاوتی هستند، قیمت ارتودنسی دندان با توجه به نوع ارتودنسی و جنس آن بسیار متغیر است.

هزینه‌های جانبی احتمالی درمان ارتودنسی

 • هزینه مشاوره اولیه + ارزیابی تخصصی
 • تمیز کردن دندان ها با روش هایی مثل جرمگیری و بلیچینگ دندان
 • ویزیت های دوره ای برای تنظیم بریس ها و تاثیر آن ها بر قیمت ارتودنسی دندان
 • هزینه گرفتن تصاویر از دهان و دندان با کمک اشعه ایکس
 • نگهدارنده های ارتودنسی

بررسی قیمت ارتودنسی دندان به روشهای مختلف

با در نظر گرفتن مهمترین فاکتورهای عنوان شده در بخش قبل، ما به معرفی شناخته شده ترین روش های ارتودنسی دندان میپردازیم و قیمت انواع ارتودنسی دندان با هر کدام را به صورت حدودی درج خواهیم کرد. دقت کنید که این قیمت ها حدودی هستند و صرفا حداقل و حداکثر هزینه ارتودنسی دندان ۱۴۰۳ را شامل میشود.

۱- قیمت ارتودنسی ثابت با بریس های معمولی

به طور کلی هزینه ارتودنسی ثابت با بریس های معمولی به ازای هر فک از ۲۰ میلیون تومان به بالا و هزینه ارتودنسی دو فک از ۴۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان به بالا خواهد بود.

۲- هزینه ارتودنسی نامرئی با براکت سرامیکی

ارتودنسی نامرئی یکی از پرطرفدارترین روش های ارتودنسی دندان و مورد توجه بزرگسالان است. مهمترین دستگاه های نامرئی اینویزیلاین ها، الاینرها و سایر پلاک های شفاف ارتودنسی هستند. با این حال ارتودنسی های دیمون شفاف، لینگوال و سرامیکی نیز جزء این نوع ارتودنسی به شمار میروند. براکت های سرامیکی بیشتر از سایر دستگاه های دیگر توسط بزرگسالان به کار برده میشوند و قیمت آن ها از ۵ میلیون تومان برای هر فک شروع می شود.

ارتودنسی نامرئی با براکت سرامیکی

به عبارتی متوسط هزینه ارتودنسی دندان با کمک بریس سرامیکی (۸,۰۰۰,۰۰۰) تومان است. در نظر داشته باشید که این قیمت تنها برای یک فک است و اگر قصد انجام ارتودنسی سرامیکی برای هر دو فک را دارید، هزینه بیشتر می‌شود.

۳- هزینه ارتودنسی دیمون با بریس های سِلف لیگیتینگ

ارتودنسی دیمون یکی از بهترین روشهای درمان و اصلاح فرم ناهماهنگ دندان ها است. ارتودنسی با این روش بسیار راحتر بوده و طول دوره درمان نیز کمتر است. این روش درد کمتری دارد و همچنین نیاز بسیار کمی به جلسات تنظیم سیم دارد. هزینه ارتودنسی دندان با روش دیمون گرانتر از بریس های فلزی معمولی است. این روش تقریباً ۱۰ میلیون تومان گرانتر از ارتودنسی ثابت معمولی است. به عبارتی هزینه ارتودنسی دیمون ۲۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان به ازای هر فک است. (ترتیب دندان ها)

مطالعه بیشتر
ارتودنسی نگین دار مناسب چه افرادی است؟ + بررسی وظایف اصلی ارتودنسی نگین دار

۴- هزینه ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی پشت دندانی، یک سیستم پیچیده درمانی است که اجزای آن به پشت دندان ها متصل میشوند. در حالت عادی ما سیم ها و براکت ها و سایر اجزاء را به جلو دندان ها متصل میکنیم و اینکار ساده تری است.

ارتودنسی لینگوال

اما روش لینگوال هم سخت و هم پیچیده تر است بنابراین هزینه ارتودنسی لینگوال بییشتر از روش معمولی ارتودنسی ثابت است. قیمت لینگوال نیز مانند سیستم های دیمون و سرامیکی بیشتر از ارتودنسی ثابت معمولی است. 

۵- هزینه ارتودنسی نامرئی با اینوزیلاین ها

زمانی که صحبت از ارتودنسی نامرئی به میان می‌آید بیشتر منظورمان پلاک های متحرک و شفاف ارتودنسی است. به دلیل متحرک بودن این پلاک ها بعضا به آن ها ارتودنسی متحرک نیر گفته میشود. مشهورترین دستگاه های شفاف و نامرئی اینوزیلاین ها هستند و هزینه ارتودنسی با این روش بین  75,000,000 تومان بر اساس شدت مشکل، تعداد پلاک و کمپانی سازنده پلاک خواهد بود.

۵- هزینه ارتودنسی برای یک فک و دو فک

گاهی اوقات شما فقط نیاز دارید که یک فک خود را ارتودنسی کنید، به همین دلیل هزینه ارتودنسی برای شما متفاوت خواهد بود، همانطور که در جدول بالا ذکر شده است، قیمت ارتودنسی فقط برای یک فک (یا فک بالا یا فک پایین) از ۲۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان و برای هر دو فک با هم از ۴۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان شروع می‌شود. (لیست مواد مصرفی دندانپزشکی)

۶- قیمت ارتودنسی چهار دندان جلو

قیمت درمان ارتودنسی برای چهار دندان جلو، به عوامل مختلفی وابسته است. این عوامل شامل مواردی مانند مکان جغرافیایی، تخصص و تجربه پزشک ارتودنتیست، نوع ارتودنسی که انتخاب میشود، مدت زمان مورد نیاز برای درمان، و همچنین میزان جبران و تصحیح مشکلات دندانی میباشد.

ارتودنسی چهار دندان جلو

هزینه‌های ارتودنسی شامل مطالبه برای ملاقات ها و جلسات مرتبط، دستگاه های ارتودنسی، فرآیندهای تشخیصی مانند عکسبرداری و…  میشود. برای اطلاعات دقیقتر درباره قیمت ارتودنسی چهار دندان جلو، توصیه میشود با یک پزشک ارتودنتیست مشورت کنید تا بهترین تخمین قیمت براساس موارد خاص شما دریافت کنید.

براکت ارتودنسی یا براکت دندان چیست؟

براکت، یکی از ابزارهای اصلی مراحل ارتودنسی است که برای اصلاح ناهنجاری‌های دهان و دندان در کنار بریس‌ها (پلاک‌­های نگه دارنده) به کار می‌روند. اگر عکس براکت‌های ارتودنسی را دیده باشید، این براکت­‌ها در واقع همان نگین­‌هایی هستند که در طول درمان و مراحل ارتودنسی روی دندان‌­ها توسط پزشک چسبانده می­‌شوند.

مطالعه بیشتر
مراقبت‌ های دوران ارتودنسی

مطمئنا یک سیم قوسی را نیز در عکس براکت ارتودنسی دیده­‌اید، براکت‌­های ارتودنسی برای اتصال پذیری همین سیم با چسب یا باند روی دندان­‌ها در مراحل ارتودنسی به کار می‌رود.

براکت­‌های ارتودنسی، نیروی سیم ارتودنسی را به دندان‌­ها منتقل می­‌کنند تا به محل صحیح خود هدایت شوند. آن‌ها معمولا دو شیار برای قرارگیری سیم روی خود دارند. فروش براکت ارتودنسی با توجه به ماده سازنده آن شامل براکت فلزی (طلا، تیتانیوم، کامپوزیت، کبالت و …)، سرامیکی و پلاستیکی در بازار انجام می­‌شود. (بهترین دکتر کامپوزیت)

قیمت براکت ارتودنسی چقدر است؟

به‌طور کلی خدمات دندانپزشکی به دلیل استفاده از ابزار و تجهیزات مختلف هزینه بردار است؛ بنابراین می‌توان گفت از جمله عوامل مهم و تاثیرگذار در محاسبه قیمت براکت ارتودنسی قطعا نوع براکت‌های مورد استفاده خواهد بود. معمولا براکت‌هایی که از جنس فلز هستند از قیمت کمتری نسبت به براکت‌های سرامیکی برخوردار خواهند بود. براکت‌های دیمون نیز با توجه به این که از سیستم پیشرفته‌تری برخوردار هستند قیمت بالاتری نیز دارند.

قیمت براکت ارتودنسی به عوامل متعددی بستگی دارد، اما مهمترین آنها، نوع براکت مورد نظر است. مقرون به صرفه‌ترین نوع براکت، براکت‌های فلزی هستند. به عنوان مثال، براکت لینگوال به دلیل نصب دشوارتر، هزینه بالایی دارد.

درباره شکستن براکت ارتودنسی

از جمله مشکلاتی که در زمینه درمان ارتودنسی وجود دارد، شکستن براکت های ارتودنسی است که می تواند ناشی از فشار بیش از حد، تماس و یا ضربات شدید ایجاد گردد.

هزینه شکستن براکت در ارتودنسی با توجه به وضعیت شکستن براکت ارتودنسی می تواند متفاوت باشد. در برخی موارد اگر براکت ها آسیب زیادی ندیده باشند، می توان آن را دوباره استفاده کرده و تعمیر نمود. در این صورت لازم است اجزای ارتودنسی را همراه خود به متخصص دندانپزشک برده و درخواست بررسی آن را نمایید که می تواند هزینه کمتری داشته باشد.

هزینه شکستن براکت ارتودنسی

همچنین در مورد قیمت براکت ارتودنسی باید گفت در برخی موارد، متخصصین ارتودنسی هزینه ای برای شکستن ارتودنسی در همان ابتدای درمان از شما اخذ می کنند که در این صورت، در مراجعات بعدی که این حادثه برای شما رخ داده است، هزینه شکستن براکت ارتودنسی دریافت نمی گردد.

در واقع با توجه به شدت و نوع شکستگی براکت ها و مشکل به وجود آمده، مسئله مهمی که می تواند بر هزینه جدا شدن براکت ارتودنسی اثر گذار باشد، بازگرداندن آن به وضعیت اولیه است که دندانپزشک برای اصلاح مشکل به وجود آمده، هزینه ای دریافت می کند. همچنین فاکتور دیگر می تواند نوع براکتی باشد که برای درمان ارتودنسی از آن استفاده شده است.

مطالعه بیشتر
متخصص ارتودنسی دندان کیست ؟ + وظیفه ارتودنتیست‌ ها چیست؟

کنده شدن براکت ارتودنسی

کنده شدن براکت ارتودنسی نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که ممکن است با آن مواجه شوید؛ چه از براکت ارتودنسی نامرئی، براکت دیمون، و یا انواع دیگر استفاده کنید. هرچند جنس خوب براکت و چسب ارتودنسی با کیفیت احتمال کنده شدن براکت ارتودنسی را بسیار کاهش خواهد داد. این مسئله نیز می­تواند اتمام مراحل ارتودنسی را به تعویق بیندازد. در صورت کنده شدن براکت ارتودنسی نیز بهتر است هرجه سریع­تر به پزشک خود مراجعه کنید.

رنگ براکت ارتودنسی

یکی از مواردی که می‌تواند زیبایی ویژه‌ای در ارتودنسی شما ایجاد کند، رنگ‌های براکت ارتودنسی است. شما می‌توانید از بین رنگ‌های متفاوتی که ساخته می‌شوند، متناسب با سلیقه خود، رنگ‌های دلخواه‌تان را انتخاب کنید؛ و بهترین رنگ براکت ارتودنسی را بر مبنای سلیقه خودتان انتخاب کنید.

معرفی بخش های مختلف براکت ارتودنسی

براکتها چهار بخش اصلی دارند که در شکل دیده میشود:

 • براکتهای ساخته شده از فلز یا سرامیک: به هر دندان یک براکت وصل میشود
 • مواد باندینگ (چسب) یا بند فلزی: این بخش براکتها را به دندانها میچسباند.
 • آرچ وایر یا سیم: یک سیم فلزی نازک است که از براکتی به براکت دیگر کشیده میشود و همه آنها را به هم وصل میکند و موجب وارد آمدن فشار بر دندانها میگردد.
 • الاستیک لیگاچور (که به عنوان او – رینگ نیز شناخته میشود): این بخش، الاستیک رنگی کوچکی است که براکت را به آرچ سیم نگه میدارد. لیگاچورها معمولا در هر بار تنظیم، عوض میشوند. برخی انواع براکتها نیاز به لیگاچورهای الاستیک ندارند (به آنها خود باز شونده میگویند).

زمانی که سیم به براکتهای نصب شده بر روی دندان، نیرو وارد میکند، دندانها حرکت میکنند. گاهی اوقات فنر یا بند پلاستیکی نیروی زیادی در یک جهت ویژه اعمال میکند. براکتها فشار دائمی اعمال میکنند که به مرور زمان دندان را به موقعیت مناسب میراند. گهگاهی بزرگسالان ممکن است نیاز به استفاده از هدگیر ارتودنسی داشته باشند تا مانع حرکت دندان خاصی شوند.

در هنگام شکستن ارتودنسی چیکار کنیم؟

پس از شکستن براکت ارتودنسی، لازم است همه اجزای براکت را در دهان خود مورد بررسی قرار داده و در صورتی که تمام براکت شکسته شده باشد، آن را در یک پارچه تمیز با خود همراه پزشک ببرید. همچنین در صورت شکستن براکت ارتودنسی لازم است تکه سیم هایی که درون دهان قرار گرفته اند، با وسیله ای مانند ناخن گیر بریده شده تا آسیبی به بقیه قسمت های دندان ها، لثه ها و زبان وارد نشود.

اگر در صورت شکستن براکت ارتودنسی، براکت لبه تیزی دارد، آن را با وسیله ای مانند وکس یا موم ارتودنسی بپوشانید. حال باید همراه اجزای براکت ارتودنسی به پزشک مراجعه کنید و جریان را با متخصص مربوطه در میان بگذارید. پس از شکسته شدن براکت ها، لازم است زخم هایی که باعث سوزش بافت های دهان می شود، با بنزوکائین یا ایبوپروفن درمان شود.

مطالعه بیشتر
درمان آپنه خواب با ارتودنسی

هزینه کنده شدن براکت ارتودنسی چقدر است؟

هزینه براکت کنده شده با توجه به وضعیت شکستن براکت ارتودنسی می تواند متفاوت باشد. در برخی موارد اگر براکت ها آسیب زیادی ندیده باشند، می توان آن را دوباره استفاده کرده و تعمیر نمود. در این صورت لازم است اجزای ارتودنسی را همراه خود به متخصص دندانپزشک برده و درخواست بررسی آن را نمایید که می تواند هزینه کمتری داشته باشد.

همچنین در مورد هزینه براکت کنده شده باید گفت در برخی موارد، متخصصین ارتودنسی هزینه ای برای شکستن ارتودنسی در همان ابتدای درمان از شما اخذ می کنند که در این صورت، در مراجعات بعدی که این حادثه برای شما رخ داده است، هزینه شکستن براکت ارتودنسی دریافت نمی گردد.

در واقع با توجه به شدت و نوع شکستگی براکت ها و مشکل به وجود آمده، مسئله مهمی که می تواند بر هزینه جدا شدن براکت ارتودنسی اثر گذار باشد، بازگرداندن آن به وضعیت اولیه است که دندانپزشک برای اصلاح مشکل به وجود آمده، هزینه ای دریافت می کند. همچنین فاکتور دیگر می تواند نوع براکتی باشد که برای درمان ارتودنسی از آن استفاده شده است.

چه عوامل در هزینه ارتودنسی دندان موثر است؟

عوامل موثر بر هزینه درمان ارتودنسی را بطور کلی می توان به سه بخش درمانگر، تجهیزات کلینیک ارتودنسی و مواد مصرفی درمان تقسیم نمود. مهمترین فاکتورهای تاثیر گذار بر حداقل قیمت ارتودنسی دندان عبارتند از:

سن و سال بیمار

خیالتان از اینکه ارتودنسی در هر سن و سالی انجام شود، نتیجه می‌دهد راحت باشد، اما اگر شما در سنین پایین اقدام به درمان ارتودنسی کنید، هم درمان راحت‌تری خواهید داشت و هم روند درمان سریعتر پیش می‌رود در نتیجه هزینه ارتودنسی دندان هم کمتر می‌شود؛ اما این پروسه در بزرگسالان نیاز به زمان بیشتری دارد.

نوع و شدت مشکل

بسته به نوع مشکل شما، که می‌تواند از فاصله جزئی بین دندانها تا نامتقارن بودن فک و دندان باشد، نیازمند درمان و کارهای متفاوتی خواهد بود.

هزینه ارتودنسی دندان
هزینه ارتودنسی دندان

همچنین شدت آن مشکل هم ممکن است در دو بیمار با یک مشکل یکسان متفاوت باشد، که نیاز به درمان ارتودنسی با مدت زمان بیشتر است، تمامی این موارد می‌تواند روی قیمت ارتودنسی دندان موثر باشند.

مطالعه بیشتر
ارتودنسی کاموفلاژ، درمانی بدون جراحی

مدت زمان ارتودنسی

مدت درمان، رابطه مستقیم با هزینه ارتودنسی دارد؛ در واقع هرچه پروسه درمان بیشتر شود، تعداد دفعات مراجعه به مطب و کارهای جانبی بیشتر می‌شود که به دنبال آن هزینه درمان هم افزایش می‌یابد. طول دوره درمان ارتودنسی به عواملی مانند شدت مشکلات دندانی و فکی، سن بیمار، تعداد و جایگاه دندانها، و روش درمانی که انتخاب شده است، بستگی دارد. در برخی موارد، دوره درمان ارتودنسی ممکن است تا چند ماه یا حتی چند سال به طول بیانجامد. این مدت زمان ممکن است با جلسات منظم و تعیین شده با پزشک ارتودنتیست تنظیم شود تا به نتایج مطلوب برسیم. به همین دلیل، مدت زمان ارتودنسی از اهمیت ویژهای برخوردار است.

نوع روش ارتودنسی

یکی از موارد مهم و موثر در قیمت ارتودنسی نوع روشی است که متخصص برای رفع مشکل شما مناسب می بیند. در بین روش های مختلف، ارتودنسی ثابت نسبت به متحرک پر هزینه تر است و در بین انواع روش های ثابت، ارتودنسی دیمون و لینگوال دارای هزینه بیشتری هستند، آن هم به دلیل نوع ساختارشان است.

چند نکته درباره قیمت ارتودنسی دندان:

 • ارتودنسی متحرک در مقابل ارتودنسی ثابت دارای تعرفه کم‌تری است. ارتودنسی دیمون، ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی شفاف با براکت‌های همرنگ مینای دندان و ارتودنسی لینگوال در مقایسه با ارتودنسی به وسیله براکت های فلزی هزینه‌ی بالاتری دارند.
 • هزینه‌ی ارتودنسی نامرئی به دلیل پیچیدگی، هزینه‌های لابراتور، تعداد پلاک‌ها، تکنولوژی پیشرفته و طول درمان، در مقایسه با سایر روش‌های ارتودنسی بالاتر است.
هزینه ارتودنسی دندان
قیمت ارتودنسی دندان
 • همچنین در ارتودنسی نامرئی، چون پلاک‌ها وارداتی هستند و در لابراتورهای داخلی ساخته نمی‌شوند، بیمار هزینه بیشتری را پرداخت می کند.
 • مبلغ ارتودنسی لینگوال نیز به دلیل مخفی بودن براکت‌ها در حین درمان که زیبایی ظاهر بیمار حفظ می‌شود به علت ساخت سفارشی براکت‌ها در لابراتور، بیشتر خواهد شد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با هزینه ارتودنسی در سال ۱۴۰۳ آشنا شدید. همچنین از هزینه ی براکت شکسته ارتودنسی دندان آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا کشیدن دندان برای درمان ارتودنسی لازم است؟

در بعضی موارد برای درمان، کشیدن یک یا چند دندان الزامی است و بیشتر مردم نگران این موضوع هستند. اما باید به این نکته توجه داشت که فضای خالی که بعد از کشیدن دندان بین دندان‌ها بوجود می‌آید طی درمان ارتودنسی از بین خواهند رفت.

آیا جدا نشدن براکت از دندان از اهمیت بالایی برخوردار است؟

بله، نیروی مورد نیاز برای حرکت دندان‌ها از سیم به براکت‌ها وارد می‌شود. بنابراین درصورتی که مشکلی برای براکت‌ها پیش بیاید، دندان‌ها از مسیر درمان خارج می‌شوند و بالتبع طول درمان طولانی‌تر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا