سیر تا پیاز بلیچینگ دندان

دندان‌ها علاوه بر اهمیت کاربرد، بر اعتمادبنفس افراد هنگام لبخند زدن و صحبت کردن تاثیرگذارند. تغییر رنگ دندان‌ها، در گذر زمان اجتناب‌ناپذیر است. گاهی افراد بخاطر زرد شدن دندان‌هایشان لبخند زدن را برای خود قدغن می‌کنند. آیا شما راهی برای رفع این تغییر رنگ‌ها دارید؟ فکر می‌کنید سفیدکننده‌های دندان می‌توانند موثر باشند؟ در این مقاله تا پایان با ما همراه باشید تا درباره بلیچینگ دندان بعنوان راه حل زردی دندانها بخوانید.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: جرم گیری دندان، ضرورتی برای سلامت دهان


عوامل و دلایلی که منجر به زرد شدن دندان‌ها می‌شوند

عوامل مختلفي مي تواند در تغيير رنگ دندانها تاثير داشته باشد. برخي از متداولترين دلايل عوض شدن رنگ دندان مصرف دارو، قهوه، چاي، و سيگار است. افرادي هم که عادت به مصرف بيش از اندازه نوشابه دارند هم با چنين مشکلي مواجه خواهند شد. جدا از رنگ گرفتن دندانها، چهار عامل مهم وجود دارد که مي تواند بر رنگ دندان هر فرد تاثير داشته باشد.

 • ژنتيک در اين زمينه نقش موثري دارد. بعضي افراد به طور طبيعي نسبت به بقيه دندانهاي سفيدتري دارند.
 • بيماري ها هم مي توانند عامل موثري در اين رابطه باشند. برخي داروها ممکن است باعث تغيير رنگ دندانها شود. اگر احتمال مي‌دهيد که تغيير رنگ دندانهايتان به خاطر مصرف يک داروي خاص است، مي توانيد اين مسئله را با دندانپزشکتان مطرح کنيد.
 • سيگار کشيدن هم مي تواند باعث زرد شدن دندانها شود. از بين رفتن اين لکه ها زمان بيشتري مي برد. لکه هاي ناشي از نيکوتين ۱ تا ۳ ماه طول مي کشد، تا با مصرف مواد سفيدکننده، به حالت اول برگردند. استفاده از تنباکو نيز از دست رفتن سفيدي دندانها و تغيير رنگ آنها را تسريع مي کند.
زرد شدن دندان‌ها
 • بالا رفتن سن نيز با زرد شدن دندانها در ارتباط است. ميناي دندان، که بخش سخت خارجي دندان است، به مرور زمان نازک تر شده و باعث مي شود لايه زرد داخلي نمودار شود. اکثر اين موارد، لکه هاي زرد و قهوه اي هستند که ممکن است از جمع شدن پلاک دندان، لکه هاي ناشي از غذا، و بهداشت ضعيف دندانها، ناشي شود. تغيير رنگ دندان مربوط به بالا رفتن سن و وراثت معمولا در هر ۹ نفر از ۱۰ نفر ايجاد ميشود. از بين بردن اين نوع لکه ها با بلیچینگ خيلي راحت و سريع انجام مي گيرد ودر صورت استفاده از روشهای خانگی  بين ۱ تا ۶ هفته صورت مي گيرد.
READ
پیوند استخوان فک پیش از ایمپلنت دندان

برای مطالعه بیشتر: با ارتودنسی دندان بیشتر آشنا شوید


روش‌های بلیچینگ دندان

سه روش برای سفید کردن دندان ها وجود دارد: بلیچینگ در مطب، بلیچینگ در منزل و بلیجینگ با محصولات سفید کننده بدون نسخه (OTC).

بلیچینگ در مطب (In Office Bleaching)

این نوع بلیچینگ دندان با استفاده از مواد سفید کننده دندان با غلظت‌های بالا (۲۵-۴۰٪ هیدروژن پراکسید) انجام می‌شود. با آفیس بلیچینگ دندان، دندانپزشک کنترل کاملی در طول عمل و فرایند سفید کردن دندان ها دارد. در این روش، قبل از قرار دادن ژل هیدروژن پراکسید، لثه‌ها توسط ماده‌ای محافظ، به نام اپال‌دم، ایزوله می‌شوند.

پس از انجام اقدامات محافظت از لثه‌ها، ژل سفید کننده بر روی دندان‌ها اعمال می‌شود و در طی زمان مربوطه در مطب دندانپزشکی، به وسیله گرما یا نور (یا بدون آنها) فعال می‌شود.

بلیچینگ در منزل (Home Bleaching)

در این روش از دندان‌های شخص قالب تهیه شده. به عبارتی بر اساس فرم دندان‌ها، یک قالب یا تری (Bleaching trays) تهیه می‌گردد. ژل‌های سفید کنندهِ با غلظت کم در اختیار فرد قرار داده می‌شود تا در منزل داخل تری قرار داده و استفاده کنند.

بلیچینگ دندان

ژل‌های سفید کننده دندان در این روش حاوی عامل سفید کننده کارباماید پراکسید 10 تا 20 درصد است. این مقدار برابر با هیدروژن پراکسید 3.5 تا 6.5 درصد است.  به طور کلی، توصیه می‌شود که ماده با ۱۰٪ کاربامید پراکسید به مدت ۸ ساعت در روز و ماده دارای ۱۵-۲۰٪ کاربامید پراکسید به مدت ۳-۴ ساعت در روز استفاده شوند. این درمان (بلیچینگ دندان خانگی) توسط خود بیمار انجام می شود. اما در طی مراجعات و بازنگری باید توسط دندانپزشک تحت نظارت قرار بگیرد.

READ
نکاتی مهم و ضروری درباره دندانپزشکی کودکان که والدین باید بدانند

محصولات سفید کننده دندان

در نهایت، به جز بلیچینگ دندان در منزل و مطب، محصولات سفید کننده بدون نسخه ( OTC ) اشاره کرد که در سال‌های اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند. این محصولات از یک ماده سفید کننده دندان با غلظت کم (بین 3 تا 6 درصد هیدروژن پراکسید) تشکیل شده‌اند.


درباره‌ی کیست دندان چه می‌دانید؟


چگونه بلیچینگ دندان را ماندگارتر کنیم؟

 • می‌توان با پرهیز از خوردن مواد غذایی و عاداتی که باعث تغییر رنگ در دندان‌ها می‌شوند (که در قسمت تغییر رنگ دندان‌ها به آن‌ها اشاره شد). با این کار می‌توان نتیجه حاصل شده از بلیچینگ را به مدت طولانی‌تری حفظ کرد.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها و استفاده از مسواک و نخ دندان به طور مرتب و روزانه. با حذف پلاک میکروبی و رنگدانه ها موجب ماندگاری بیشتر رنگ حاصل از بلیچینگ می‌گردد.
 • همچنین با درمان بلیچینگ دندان دوره‌ای (چه در منزل و چه در مطب) می‌توان به حفظ این نتیجه در مدت زمان طولانی‌تر کمک کرد.

این محتوای مفید را هم دنبال کنید: فیشورسیلانت دندان کودکان


کسانی که نباید بلیچینگ دندان انجام دهند

 • در افرادی که تحلیل لثه دارند و ریشه‌های دندان‌ها به محیط دهان باز هستند.
 • کسانی که پوسیدگی‌های دندانی دارند.
 • در افرادی که پوسیدگی درمان نشده دارند (قبل از انجام بلیجینگ بهتر است کلیه‌ی پوسیدگی‌ها ترمیم شوند، زیرا ماده‌ی بلیچینگ به داخل پوسیدگی‌ها و سطوح داخل دندان نفوذ کرده و باعث حساسیت دندان‌ها می‌شود.)
 • در اشخاصی که مینا‌ی دندان‌ها دچار سایش شده است.
بلیچینگ دندان
 • افرادی که ترمیم‌ها و روکش‌های متعددی بر روی دندان‌های مختلف خود دارند.( به این دلیل که بلیچینگ دندان تاثیری روی رنگ مواد کامپوزیتی و سرامیکی ندارد، بنابراین در این افراد در صورت انجام بلیچینگ، لبخندی ناهمگون و نازیبا ایجاد می‌شود).
READ
علت دندان درد را بشناسید و آن را درمان کنید

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: سیر تا پیاز دیپ بایت


سخن پایانی

در این مطلب درباره‌ی بلیچینگ دندان خواندیم. یادتان باشد که برخی از افراد پس از بلیچینگ، حساسیت دندانی موقتی را تجربه می کنند. این علائم همواره تا ۳ روز پس از قطع درمان و یا اتمام درمان از بین می روند. امید است این محتوا برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید