معرفی درمان های دندانپزشکی

همه چیز درباره بلیچینگ دندان

دندان‌ها علاوه بر اهمیت کاربرد، بر اعتمادبنفس افراد هنگام لبخند زدن و صحبت کردن تاثیرگذارند. تغییر رنگ دندان‌ها، در گذر زمان اجتناب‌ناپذیر است. گاهی افراد بخاطر زرد شدن دندان‌هایشان لبخند زدن را برای خود قدغن می‌کنند. آیا شما راهی برای رفع این تغییر رنگ‌ها دارید؟ فکر می‌کنید سفیدکننده‌های دندان می‌توانند موثر باشند؟ راه‌های بسیاری برای این مسئله پیش روی شماست. از روکش‌های لمینت و کامپوزیت گرفته تا بلیچینگ و خمیردندان‌های سفیدکننده. یکی از ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین این روش‌ها بلیچینگ دندان است. قابل ذکر است گاهی پس از اتمام درمان ارتودنسی دندان لکه‌هایی بر روی دندان ایجاد می‌شوند که برای رفع این مشکل نیز از بلیچینگ استفاده می‌شود. در این مقاله تا پایان با ما همراه باشید تا درباره بلیچینگ بعنوان راه حل زردی دندان‌ها بخوانید. معرفی درمان های دندانپزشکی می‌تواند کمک بسزایی به شما در حفاظت از دندان هایتان بکند.


فهرست مطالب:


دلایلی که منجر به زرد شدن دندان‌ها می‌شوند

عوامل مختلفی می تواند در تغییر رنگ دندانها تاثیر داشته باشد. برخی از متداولترین دلایل عوض شدن رنگ دندان مصرف دارو، قهوه، چای، و سیگار است. افرادی هم که عادت به مصرف بیش از اندازه نوشابه دارند هم با چنین مشکلی مواجه خواهند شد. جدا از رنگ گرفتن دندانها، چهار عامل مهم وجود دارد که می تواند بر رنگ دندان هر فرد تاثیر داشته باشد.

 • ژنتیک در این زمینه نقش موثری دارد. بعضی افراد به طور طبیعی نسبت به بقیه دندانهای سفیدتری دارند.
 • بیماری ها هم می توانند عامل موثری در این رابطه باشند. برخی داروها ممکن است باعث تغییر رنگ دندانها شود. اگر احتمال می‌دهید که تغییر رنگ دندانهایتان به خاطر مصرف یک داروی خاص است، می توانید این مسئله را با دندانپزشکتان مطرح کنید.
 • سیگار کشیدن هم می تواند باعث زرد شدن دندانها شود. از بین رفتن این لکه ها زمان بیشتری می برد. لکه های ناشی از نیکوتین ۱ تا ۳ ماه طول می کشد، تا با مصرف مواد سفیدکننده، به حالت اول برگردند. استفاده از تنباکو نیز از دست رفتن سفیدی دندانها و تغییر رنگ آنها را تسریع می کند.
زرد شدن دندان‌ها
 • بالا رفتن سن نیز با زرد شدن دندانها در ارتباط است. مینای دندان، که بخش سخت خارجی دندان است، به مرور زمان نازک تر شده و باعث می شود لایه زرد داخلی نمودار شود. اکثر این موارد، لکه های زرد و قهوه ای هستند که ممکن است از جمع شدن پلاک دندان، لکه های ناشی از غذا، و بهداشت ضعیف دندانها، ناشی شود. تغییر رنگ دندان مربوط به بالا رفتن سن و وراثت معمولا در هر ۹ نفر از ۱۰ نفر ایجاد میشود. از بین بردن این نوع لکه ها با بلیچینگ خیلی راحت و سریع انجام می گیرد ودر صورت استفاده از روشهای خانگی  بین ۱ تا ۶ هفته صورت می گیرد. به یاد داشته باشید یکی دیگر از مهمترین اقدامات مراقبتی دندان در دندانپزشکی که باید متناوباً انجام شود، جرم گیری دندان است. درباره جرم گیری دندان بیشتر بخوانید.
مطالعه بیشتر
کامپوزیت دندان، لبخند زیبا

روش‌های بلیچینگ دندان

سه روش برای سفید کردن دندان ها وجود دارد: بلیچینگ در مطب، بلیچینگ در منزل و بلیجینگ با محصولات سفید کننده بدون نسخه (OTC).

بلیچینگ در مطب (In Office Bleaching)

این نوع بلیچینگ دندان با استفاده از مواد سفید کننده دندان با غلظت‌های بالا (۲۵-۴۰٪ هیدروژن پراکسید) انجام می‌شود. با آفیس بلیچینگ دندان، دندانپزشک کنترل کاملی در طول عمل و فرایند سفید کردن دندان ها دارد. در این روش، قبل از قرار دادن ژل هیدروژن پراکسید، لثه‌ها توسط ماده‌ای محافظ، به نام اپال‌دم، ایزوله می‌شوند.

پس از انجام اقدامات محافظت از لثه‌ها، ژل سفید کننده بر روی دندان‌ها اعمال می‌شود و در طی زمان مربوطه در مطب دندانپزشکی، به وسیله گرما یا نور (یا بدون آنها) فعال می‌شود. اگر مایلید با وسایل دندانپزشکی دندان بیشتر آشنا شوید تا نگاهی حرفه‌ای‌تر به امور دندانپزشکی خود داشته باشید، لینک رنگی را دنبال کنید.

بلیچینگ دندان خانگی (Home Bleaching)

در این روش از دندان‌های شخص قالب تهیه شده. به عبارتی بر اساس فرم دندان‌ها، یک قالب یا تری (Bleaching trays) تهیه می‌گردد. ژل‌های سفید کنندهِ با غلظت کم در اختیار فرد قرار داده می‌شود تا در منزل داخل تری قرار داده و استفاده کنند.

بلیچینگ دندان

ژل‌های سفید کننده دندان در این روش حاوی عامل سفید کننده کارباماید پراکسید 10 تا ۲۰ درصد است. این مقدار برابر با هیدروژن پراکسید 3.5 تا ۶.۵ درصد است.  به طور کلی، توصیه می‌شود که ماده با ۱۰٪ کاربامید پراکسید به مدت ۸ ساعت در روز و ماده دارای ۱۵-۲۰٪ کاربامید پراکسید به مدت ۳-۴ ساعت در روز استفاده شوند. این درمان (بلیچینگ دندان خانگی) توسط خود بیمار انجام می شود. اما در طی مراجعات و بازنگری باید توسط دندانپزشک تحت نظارت قرار بگیرد.

مطالعه بیشتر
عوامل ظاهری موثر در افزایش اعتماد به نفس

محصولات سفید کننده دندان

در نهایت، به جز بلیچینگ دندان در منزل و مطب، محصولات سفید کننده بدون نسخه ( OTC ) اشاره کرد که در سال‌های اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند. این محصولات از یک ماده سفید کننده دندان با غلظت کم (بین ۳ تا ۶ درصد هیدروژن پراکسید) تشکیل شده‌اند.

هزینه بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان به روش های مختلف انجام داده می شود اما دو نوع بلیچینگ خانگی و بلیچینگ در مطب رایج ترین و پر طرفدارترین روش های سفید کردن دندان هستند. با در نظر گرفتن قیمت بلیچینگ دندان با هر دو روش می توان انتظار داشت که هزینه این درمان در سال ۱۴۰۱ چیزی بین 1.5 تا ۲.۵ میلیون تومان باشد. که البته ممکن است از ۱ میلیون تومان هم شروع شود.

نام درمانکشور سازندههزینه بابت هر فک
بلیچینگ در مطب با مواد ایرانیایران۶۰۰/۰۰۰
بلیچینگ در مطب با مواد FGMبرزیل۹۵۰/۰۰۰
بلیچینگ در مطب با مواد White Smileآلمان۱/۲۰۰/۰۰۰
بلیچینگ دندان در خانه۹۵۰/۰۰۰
 • هزینه سفید کردن دندان ها با کمک خمیر دندان های سفید کننده می تواند به طور میانگین برای خمیر دندان های ایرانی ۳۰ هزارتومان و برای خمیر دندان های خارجی ۲۰۰ هزارتومان باشد.
 • همچنین برای نوارهای سفید کننده همین هزینه می تواند بالاتر از ۵۰۰ هزار تومان باشد.

چگونه بلیچینگ دندان را ماندگارتر کنیم؟

 • می‌توان با پرهیز از خوردن مواد غذایی و عاداتی که باعث تغییر رنگ در دندان‌ها می‌شوند (که در قسمت تغییر رنگ دندان‌ها به آن‌ها اشاره شد). با این کار می‌توان نتیجه حاصل شده از بلیچینگ را به مدت طولانی‌تری حفظ کرد.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها و استفاده از مسواک و نخ دندان به طور مرتب و روزانه. با حذف پلاک میکروبی و رنگدانه ها موجب ماندگاری بیشتر رنگ حاصل از بلیچینگ می‌گردد.
 • همچنین با درمان بلیچینگ دندان دوره‌ای (چه در منزل و چه در مطب) می‌توان به حفظ این نتیجه در مدت زمان طولانی‌تر کمک کرد.
مطالعه بیشتر
معرفی تخصص های دندانپزشکی

کسانی که نباید بلیچینگ دندان انجام دهند

 • در افرادی که تحلیل لثه دارند و ریشه‌های دندان‌ها به محیط دهان باز هستند.
 • کسانی که پوسیدگی‌های دندانی دارند.
 • در افرادی که پوسیدگی درمان نشده دارند (قبل از انجام بلیجینگ بهتر است کلیه‌ی پوسیدگی‌ها ترمیم شوند، زیرا ماده‌ی بلیچینگ به داخل پوسیدگی‌ها و سطوح داخل دندان نفوذ کرده و باعث حساسیت دندان‌ها می‌شود.)
 • در اشخاصی که مینا‌ی دندان‌ها دچار سایش شده است.
بلیچینگ دندان
 • افرادی که ترمیم‌ها و روکش‌های متعددی بر روی دندان‌های مختلف خود دارند.( به این دلیل که بلیچینگ دندان تاثیری روی رنگ مواد کامپوزیتی و سرامیکی ندارد، بنابراین در این افراد در صورت انجام بلیچینگ، لبخندی ناهمگون و نازیبا ایجاد می‌شود).

بلیچینگ بهتر است یا کامپوزیت؟

هزینه کامپوزیت دندان  بیشتر است اما ماندگاری کامپوزیت نیز بیشتر است. ونیر کامپوزیت همچنین می تواند تعدادی از مشکلات دندان را به طور هم زمان حل کند – دندانهای شکسته شده، فاصله ناهموار و تغییر رنگ.

سفید کردن دندان های یا بلیچینگ امری معمول ، ایمن و مؤثر است. خطرات حداقل بوده و هزینه بلیچینگ نیز معقول است. بلیچینگ دندان بسته به نوع تغییر رنگ دندان، ممکن است نتیجه بدهد یا ندهد.  روش بلیچینگ مواردی مانند کجی یا فاصله بین دندان ها را برطرف نمی کند و تنها به سفید کردن دندان به همان شکلی که هستند می پردازد و هیچگونه تغییر شکلی در دندان ها رخ نمی دهد بجز تغییر رنگ. ممکن است مجبور شوید بلیچینگ دندان را هر سال تکرار کنید.

هرگونه تصمیم برای انتخاب بلیچینگ یا کامپوزیت بهتر است با در نظر گرفتن عواملی که برای بیمار مهمتر است، انجام شود. در مورد گزینه های خود با دندانپزشک گفتگو کنید. یک متخصص دندانپزشکی زیبایی به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید بین کامپوزیت  دندان و بلیچینگ دندان کدام را انتخاب کنید. در برخی موارد ممکن دندانپزشک تنها انتخاب کامپوزیت ونیر و یا لمینت دندان را برای شما مناسب بداند.

مطالعه بیشتر
پریودنتیت لثه چیست؟ + فیلم بیماری پریودنتال با شرح کامل

مراقبت های مهم بعد از بلیچینگ

بعد از بلیچینگ دندان هم مثل هر کار دیگر، باید مراقبت‌هایی را انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید:

 • در ساعات اولیه لثه خود را با آب گرم تمیز نمائید. بهتر از برای جلوگیری از درد لثه دندان و التهاب آن را به آرامی ماساژ دهید.
 • از مواد استعمال دخانیات و کشیدن سیگار و قلیان خودداری کنید.
 • دندان های خود را روزی دو بار با آب گرم بشویید.
 • از خوردن غذا ها و مواد غذایی حاوی رنگدانه ها همچون نوشابه تا ۲۴ ساعت اولیه خودداری نمایید و برای داشتن دندان های سفید اگر این مواد به دندان های شما برخورد نمود بهتر از به شستشوی سریع دندان ها اقدام نمایید.
 • از خوردن نوشیدنی هایی مثل چایی پررنگ، قهوه خودداری کنید.
 • در چند روز اول که می خواهید مسواک بزنید از خمیردندان ضد حساسیت استفاده نمایید تا دندان های شما کمتر دچار حساسیت شود و در بروز حساسیت هیچ نگران نباشید برطرف می گردد.
 • یک هفته بعد از انجام بلیچینگ به دندانپزشک خود مراجعه نمایید تا بررسی لازم صورت گیرد.
 • می توانید بعد از بلیچینگ دندان از نوشیدنی های بی رنگ همچون شیر و آب استفاده کنید.
 • میوه هایی همچون موز و سیب پوست گرفته شده استفاده نمائید.

سخن پایانی

در این مطلب درباره‌ی بلیچینگ دندان خواندیم. یادتان باشد که برخی از افراد پس از بلیچینگ، حساسیت دندانی موقتی را تجربه می کنند. این علائم همواره تا ۳ روز پس از قطع درمان و یا اتمام درمان از بین می روند. امید است این محتوا برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

مطالعه بیشتر
جرم گیری دندان چیست؟ + هزینه جرم گیری دندان

سوالات متداول

میزان سفید شدن دندان ها بعد از بلیچینگ دندان چقدر است؟

میزان قطعی برای سفید شدن دندان ها بعد از بلیچینگ دندان نمی توان اعلام کرد چرا که بسته به میزان بد رنگی دندان و جنس دندان بیمار ممکن است دندان ها از یک تا چند درجه تغییر رنگ کند.

در بلیچینگ از چه موادی استفاده می شود؟

دو ماده اصلی که در بلیچینگ استفاده می شود، ماده شیمیایی پراکسید هیدروژن و پراکسید کربامید است. پراکسید هیدروژن در مطب دندان پزشکی و توسط پزشک بکار می رود. اما پراکسید کربامید در منزل و توسط خود فرد استفاده می شود. باید در نظر داشت که هر دو روش باید با تایید دندانپزشک زیبایی انجام شود و هرگز خود فرد بدون داشتن آگاهی های لازم دست به این کار نزند.

آیا بلیچینگ دندان برای دندان ها ضرر دارد؟

خیر، طبق تحقیقات صورت گرفته در سالهای اخیر، بلیچینگ دندان، کم عارضه ترین و بی خطر ترین روش برای سفید کردن دندان هاست.

آیا خانم های باردار می توانند دندان های خود را بلیچینگ کنند؟

انجام بلیچینگ دندان برای خانم های حامله ممنوع است. تحقیقات خیلی کمی در تایید ایمن بودن سفید کردن دندان در دوران بارداری وجود دارد، بنابراین بهترین انتخاب این است که صبر کنید تا این که نوزادتان از شیر گرفته شود و سپس برای بلیچینگ دندان به متخصص بلیچینگ مراجعه کنید.

بازه زمانی درمان بلیچینگ دندان چقدر است؟

بازه زمانی درمان به نوع روشی که برای بلیچینگ انتخاب می‌شود بستگی دارد اگر روش بلیچینگ در مطب انتخاب شود طی ۲ الی ۳ جلسه که هر جلسه حدود ۴۵ دقیقه و اگر روش انتخابی بلیچینگ در خانه باشد حدود ۲ الی ۳ هفته به طول می‌انجامد. فقط باید به این نکته توجه شود که تاثیر مواد سفید کننده در مطب به دلیل اکسیدکنندگی بیشتر از روش بلیچ در خانه تاثیرگذاری بیشتری دارد.

مطالعه بیشتر
قیمت ایمپلنت دندان تهران (سال 1401)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا