ارتودنسی دندانانواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی مخفی چیست؟ + قیمت ارتودنسی لینگوال

امروزه افراد زیادی با عارضه‌ها و ناهنجاری‌های دندانی چون اپن بایت، دیپ بایت، اورجت یا کراودینگ دندان، دست و پنجه نرم می‌کنند. شاید شما هم جزو کسانی باشید که بدنبال درمانی برای بهبود ظاهر نامرتب دندان‌ها و فک خود باشید. اما چه راه درمانی برای این مال اکلوژن‌ها وجود دارد؟ بله درست است، ارتودنسی دندان! ارتودنسی انواع و روش‌های مختلفی دارد. از ارتودنسی بدونِ جراحی کاموفلاژ گرفته تا ارتودنسی سریع یا ارتودنسی متحرک. هر یک از این روش‌ها مزایا و اهداف درمانی خود را دارند. رایج‌ترین نوع ارتودنسی، ارتودنسی ثابت دندان است. در این روش براکت‌ها و سیم‌ها به جلوی دندان می‌چسپند و ظاهر ارتودنسی برای بیمار و اطرافیان کاملا مشخص است. اما ارتودنسی لینگوال چیست؟

شما تا کنون درباره ارتودنسی لینگوال چیزی شنیده بودید؟ واژه لینگوال از کلمه لاتین «لینگوا» به معنای زبان گرفته شده است. در این روش براکت ها و سیم های فلزی را در پشت دندان ها می چسبانند و به همین دلیل برای افرادی که نمی خواهند کسی از درمان آن ها مطلع شود و یا از ظاهر زننده این براکت ها در ارتودنسی معمولی که در جلوی دندان هایشان قرار می گیرد خوششان نمی آید، روش مناسبی می باشد. از این شیوه درمانی و مزایا و معایب آن چه می‌دانید؟ در این مقاله تا پایان با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی درباره یکی از انواع ارتودنسی دندان بدست آورید.


فهرست مطالب:

مطالعه بیشتر
مدت زمان ارتودنسی نامرئی چقدر است؟ + معرفی عوامل تعیین کننده طول درمان ارتودنسی نامرئی

افراد مناسب ارتودنسی لینگوال

افراد بزرگسال و نیز نوجوانان و جوانانی که می‌خواهند بدون آنکه کسی با دیدن آنها متوجه بریس‌های ارتودنسی در دهانشان شود، دندان‌های خود را صاف و مرتب کرده و لبخند زیبایی داشته باشند، می‌توانند کاندیداهای خوبی برای ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی مخفی  باشند. این روش بیشترین کارآیی را برای مواردی دارد که ناهنجاری‌ها و انحراف دندان‌ها بیشتر مربوط به دندان‌های جلویی باشد. به طور کلی برای استفاده از روش ارتودنسی لینگوال در نظر داشته باشید که:

 • اگر از وضعیت ظاهری دندان‌های خود احساس رضایت ندارید و در عین حال با استفاده از بریس‌های سنتی و سیم‌کشی دندان‌های خود هم مشکل دارید، بریس‌های لینگوال گزینه ایده‌آلی برای شما هستند.
 • اگر نگران آن هستید که برای درمان ارتودنسی باید حتماً از بریس‌های سنتی که در دهان شما کاملاً مشخص هستند استفاده کنید، ارتودنسی لینگوال برای شما انتخاب مناسبی خواهد بود.
ارتودنسی لینگوال
 • اگر شما هم به واسطه شغل خود به طور مکرر با مخاطبان یا مشتریان زیادی سر و کار دارید و می‌خواهید تصویر حرفه‌ای و زیبا از چهره خود را حفظ کنید و در عین حال به دندان‌های مرتب و لبخند زیباتری دست پیدا کنید، بریس‌های لینگوال بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

افراد نامناسب برای ارتودنسی لینگوال

 1. اگر اوربایت شدید یا جلوزدگی بیش از حدِ فکِ بالا داشته باشید. که در این صورت براکت‌ها قابل مشاهده خواهند بود و به لب‌ها و دندان‌ها آسیب می‌زنند.
 2. اگر سطح پشت دندانی کافی نداشته باشید تا براکت‌ها به دندان متصل شوند. بر همین اساس افرادی که دچار تحلیل دندانی شده‌اند یا کودکان که سطوح پشتی دندان‌شان کوچک است مناسب ارتودنسی زبانی نیست.
 3. اگر به صورت پیش فرض و در حال حاظر در ادای برخی حروف و کلمات مشکل دارید.
 4. اگر زبان‌تان بیش از حد دچار زخم و التهاب می‌شود.
 5. اگر سطح بهداشت دهان و دندان شما ضعیف است.
مطالعه بیشتر
دندان اضافی چیست؟ + معرفی انواع دندان های اضافی + بررسی ارتودنسی دندان اضافی

مزایای بریس‌ های لینگوال

 • توانایی احتیاط و دقت بیشتر هنگام اصلاح دندان‌ها
 • روشی مناسب برای افرادی که در بزرگسالی دندان های خود را ارتودنسی می کنند و نیاز به قرار گرفتن در اجتماع و محل کار را دارند.
 • ارتودنسی لینگوال تمامی مزیت های ارتودنسی های سنتی و فلزی را دارد. با این تفاوت که دیده نخواهد شد و در پشت دندان قرار می گیرد.
 • توانایی بستن شکاف‌ های ناشی از کشیدن دندان‌ ها
 • تنظیم کردن قد دندان‌ ها
 • تغییر رنگ و لکه ای که بر اثر ارتودنسی های سنتی بر روی دندان می افتد در این روش وجود نخواهد داشت.
 • ریس‌های لینگوال برای هر بیمار بصورت سفارشی ساخته می‌شوند بنابراین بیمار با آن احساس راحت تری دارد.

معایب بریس‌ های لینگوال

 • برای بیماران مبتلا به اوربایت روش مناسبی نمی باشد.
 • ارتودنسی لینگوال ممکن است برای افراد در صحبت کردن مشکلاتی را به وجود آورد.
 • همانند اکثر بریس‌ها، ممکن است ناراحتی‌ ها یا زخم‌هایی ایجاد شود.

برندهای پرکاربرد ارتودنسی لینگوال

برند مناسب با توجه به پیشنهاد متخصص ارتودنسی و ترجیح بیمار انتخاب می‌شود. ساز و کار عملکرد تمام بریس‌ها، صرف نظر از شرکت سازنده آن، یکسان است و تفاوت تنها به طراحی و شیوه اتصال و محکم کردن بریس‌ها به پشت دندان مربوط می‌شود.

ارتودنسی لینگوال

پرکاربردترین برندهای ارتودنسی لینگوال عبارت‌اند از:

 • اینکاگنیتو
 • آی بریسز
 • این اویشن
 • سیستم لینگوال سبک STb
 • لبخند مطمئن لینگوال QT

شیوه انجام ارتودنسی لینگوال

برای انجام این ارتودنسی که به نام ارتودنسی زبانی نیز معروف است، مراحل به ترتیب زیر می باشد:

 1. دندانپزشک متخصص ارتودنسی بوسیله مواد پلاستیکی از دندان ها قالب گیری می کند.
 2. قالب دندان ها پس از چند هفته آماده می شوند و دندانپزشک طی یک فرآیند فنی، براکت های تهیه شده را در پشت دندان ها قرار می دهد.
 3. سپس در قسمت پشتی دندان ها چسب مخصوصی زده می شود
 4. و پس از آن براکت های دندانی فلزی بر روی چسب ها سوار می شوند.
مطالعه بیشتر
مراقبت‌ های دوران ارتودنسی

عملکرد این براکت ها به این نحو است که با وارد آوردن نیرویی ممتد و ملایم و به مرور زمان دندان ها را به محل درست خود هدایت می کنند.

همانند روش درمان ارتودنسی ثابت طول این درمان نیز بین ۱ سال و نیم تا ۳ سال متغییر است و بتسگی به وضعیت دندان و شدت بهم ریختگی آنها دارد اما عموما ۲ سال بطول خواهد انجامید. و با ایجاد فشار مداوم و ملایم به محل مناسب خود هدایت خواهند شد.

اصول مهم مراقبتی از ارتودنسی

 • مسواک زدن (حداقل ۲ بار در روز)
 • تمیز کردن خط لثه و دندان ها با استفاده کردن از مسواک با الیاف گرد و نرم
 • در صورت وجود فاصله بین دندان ها، برای از بین بردن پلاک و ذرات غذای باقی مانده بین آنها از مسواک بین دندانی یا نخ دندان استفاده کنید.
مراقبت از ارتودنسی لینگوال
 • استفاده کردن از وسیله آب پاشی دهان برای بیرون راندن ذرات غذایی گیر کرده در اطراف پلاک ها و دندان ها
 • استفاده کردن مکرر از دهان شویه های فلوراید دار برای تقویت دندان ها. پاکسازی تخصصی دندان ها باید هر ۶ ماه یکبار انجام شود. بهتر است درباره مراقبت‌های مهم دوران ارتودنسی آگاهی کاملی داشته باشید. با دنبال کردن مقاله در لینک رنگی اطلاعات مفیدی بدست آورید.

قیمت ارتودنسی لینگوال

برخلاف پروسه‌های رایج دندانپزشکی (مانند کشیدن دندان که روند و تعرفه مشخصی دارد)، ارتودنسی یک درمان کاملا متفاوت است که نحوه درمان از شخصی به شخص دیگر متغییر است. یعنی هیچ دو شخصی عیناً مشابه هم درمان نمی‌شوند. بنابراین ذکر تعرفه دقیق ارتودنسی بدون معاینه حضوری ممکن نیست.

هزینه حدودی ارتودنسی لینگوال ۱۵ میلیون تومان است.

هزینه ارتودنسی لینگوال کمی بالاتر از هزینه ارتودنسی ثابت معمولی است. دلیل بالا بودن این هزینه هم واضح است:

 • نصب و تنظیم بریس لینگوال دشوار است زیرا دسترسی به پشت دندان ها سخت است
 • هزینه تعمیر یا جایگزینی بریس ها در صورت شکسته شدن زیاد است
 • تخصص زیادی نیاز دارد.
مطالعه بیشتر
استفاده از دهانشویه در ارتودنسی

سخن پایانی

در این نوشتار درباره ارتودنسی لینگوال صحبت کردیم. باید در نظر داشت که هنگامی که صحبت می کنید، زبان شما پشت دندانهای شما را لمس می کند تا صداهای خاصی ایجاد شود. از آنجایی که براکت ها در قسمت پشت دندان های شما قرار دارند، وقتی برای اولین بار از ارتودنسی لینگوال استفاده می کنید، گفتار شما کمی تحت تأثیر قرار می گیرد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

در ارتودنسی لینگوال هر چند وقت یکبار نیاز مراجعه به متخصص ارتودنسی است؟

ارتودنسی لینگوال نیاز به تنظیم و سفت کردن هرچهارتا شش هفته دارند ولی ممکن است برای معاینات بیشترلازم باشد زودتر به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید.

آیا من می‌توانم فقط دندانهای جلوی خود را با ارتودنسی پشت دندانی صاف کنم؟

بله کاملا. از براکت های زبانی می توان برای هدف قرار دادن بخش های کوچک از جمله شش دندان جلو استفاده کرد. در این موارد، درمان سریعتر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.

ارتودنسی لینگوال چگونه دندان ها را حرکت می دهد؟

ارتودنسی لینگوال فشار بیشتری به دندان شما وارد خواهد کرد. این باعث می شود که غشای پریودنتال آنها کشش و فشرده شود و دندان ها شل شوند. سپس استخوان جدید در اطراف دندانها شکل خواهد گرفت و آنها را در موقعیت جدید خود قرار می دهند.

طول دوره درمان با ارتودنسی زبانی چقدر است؟

مدت زمان ارتودنسی لینگوال بسته به شدت مشکل و سن و سال متفاوت است. مطابق تجربه و تعداد بیمارانی که ما داشته ایم حدودا بین ۱۸ تا ۳۶ ماه طول خواهد کشید تا مشکلاتی دندانی و مال اکلوژن ها با کمک این سیستم اصلاح شوند.

مطالعه بیشتر
ارتودنسی نامرئی چیست؟ | قیمت ارتودنسی نامرئی 1401
آیا ارتودنسی لینگوال با درد همراه است؟

گاهی ممکن است به دلیل برخورد بریس لینگوال به ناحیه زبان و لثه ها، بخشی از این نواحی و حتی بخش داخلی لپ و گونه نیز دچار درد و ناراحتی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا