ارتودنسی لینگوال، درمانی مخفی از نظرها

شما تا کنون درباره ارتودنسی لینگوال چیزی شنیده بودید؟ واژه لینگوال از کلمه لاتین «لینگوا» به معنای زبان گرفته شده است. در این روش براکت ها و سیم های فلزی را در پشت دندان ها می چسبانند و به همین دلیل برای افرادی که نمی خواهند کسی از درمان آن ها مطلع شود و یا از ظاهر زننده این براکت ها در ارتودنسی معمولی که در جلوی دندان هایشان قرار می گیرد خوششان نمی آید، روش مناسبی می باشد. از این شیوه درمانی و مزایا و معایب آن چه می‌دانید؟ در این مقاله تا پایان با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی درباره آن بدست آورید.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: با ارتودنسی دیمون آشنا شوید


افراد مناسب ارتودنسی لینگوال

افراد بزرگسال و نیز نوجوانان و جوانانی که می‌خواهند بدون آنکه کسی با دیدن آنها متوجه بریس‌های ارتودنسی در دهانشان شود، دندان‌های خود را صاف و مرتب کرده و لبخند زیبایی داشته باشند، می‌توانند کاندیداهای خوبی برای ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی مخفی  باشند. این روش بیشترین کارآیی را برای مواردی دارد که ناهنجاری‌ها و انحراف دندان‌ها بیشتر مربوط به دندان‌های جلویی باشد. به طور کلی برای استفاده از روش ارتودنسی لینگوال در نظر داشته باشید که:

 • اگر از وضعیت ظاهری دندان‌های خود احساس رضایت ندارید و در عین حال با استفاده از بریس‌های سنتی و سیم‌کشی دندان‌های خود هم مشکل دارید، بریس‌های لینگوال گزینه ایده‌آلی برای شما هستند.
 • اگر نگران آن هستید که برای درمان ارتودنسی باید حتماً از بریس‌های سنتی که در دهان شما کاملاً مشخص هستند استفاده کنید، ارتودنسی لینگوال برای شما انتخاب مناسبی خواهد بود.
ارتودنسی لینگوال
 • اگر شما هم به واسطه شغل خود به طور مکرر با مخاطبان یا مشتریان زیادی سر و کار دارید و می‌خواهید تصویر حرفه‌ای و زیبا از چهره خود را حفظ کنید و در عین حال به دندان‌های مرتب و لبخند زیباتری دست پیدا کنید، بریس‌های لینگوال بهترین گزینه برای شما خواهد بود.
READ
با ارتودنسی دندان بیشتر آشنا شوید

این محتوای مفید را هم دنبال کنید: هر آنچه باید از ارتودنسی متحرک بدانید


افراد نامناسب برای ارتودنسی لینگوال

 1. اگر اوربایت شدید یا جلوزدگی بیش از حدِ فکِ بالا داشته باشید. که در این صورت براکت‌ها قابل مشاهده خواهند بود و به لب‌ها و دندان‌ها آسیب می‌زنند.
 2. اگر سطح پشت دندانی کافی نداشته باشید تا براکت‌ها به دندان متصل شوند. بر همین اساس افرادی که دچار تحلیل دندانی شده‌اند یا کودکان که سطوح پشتی دندان‌شان کوچک است مناسب ارتودنسی زبانی نیست.
 3. اگر به صورت پیش فرض و در حال حاظر در ادای برخی حروف و کلمات مشکل دارید.
 4. اگر زبان‌تان بیش از حد دچار زخم و التهاب می‌شود.
 5. اگر سطح بهداشت دهان و دندان شما ضعیف است.

درباره‌ی دندان درد در کودکان چه می‌دانید؟


مزایای بریس‌ های لینگوال

 • توانایی احتیاط و دقت بیشتر هنگام اصلاح دندان‌ها
 • روشی مناسب برای افرادی که در بزرگسالی دندان های خود را ارتودنسی می کنند و نیاز به قرار گرفتن در اجتماع و محل کار را دارند.
 • ارتودنسی لینگوال تمامی مزیت های ارتودنسی های سنتی و فلزی را دارد. با این تفاوت که دیده نخواهد شد و در پشت دندان قرار می گیرد.
 • توانایی بستن شکاف‌ های ناشی از کشیدن دندان‌ ها
 • تنظیم کردن قد دندان‌ ها
 • تغییر رنگ و لکه ای که بر اثر ارتودنسی های سنتی بر روی دندان می افتد در این روش وجود نخواهد داشت.
 • ریس‌های لینگوال برای هر بیمار بصورت سفارشی ساخته می‌شوند بنابراین بیمار با آن احساس راحت تری دارد.

برای مطالعه بیشتر: رابطه‌ی بیماری‌های دندان و دیابت


معایب بریس‌ های لینگوال

 • برای بیماران مبتلا به اوربایت روش مناسبی نمی باشد.
 • ارتودنسی لینگوال ممکن است برای افراد در صحبت کردن مشکلاتی را به وجود آورد.
 • همانند اکثر بریس‌ها، ممکن است ناراحتی‌ ها یا زخم‌هایی ایجاد شود.
READ
درمان آپنه خواب با ارتودنسی

شیوه انجام ارتودنسی لینگوال

برای انجام این ارتودنسی که به نام ارتودنسی زبانی نیز معروف است، مراحل به ترتیب زیر می باشد:

 1. دندانپزشک متخصص ارتودنسی بوسیله مواد پلاستیکی از دندان ها قالب گیری می کند.
 2. قالب دندان ها پس از چند هفته آماده می شوند و دندانپزشک طی یک فرآیند فنی، براکت های تهیه شده را در پشت دندان ها قرار می دهد.
 3. سپس در قسمت پشتی دندان ها چسب مخصوصی زده می شود
 4. و پس از آن براکت های دندانی فلزی بر روی چسب ها سوار می شوند.

عملکرد این براکت ها به این نحو است که با وارد آوردن نیرویی ممتد و ملایم و به مرور زمان دندان ها را به محل درست خود هدایت می کنند.

ارتودنسی لینگوال

همانند روش درمان ارتودنسی ثابت طول این درمان نیز بین 1 سال و نیم تا 3 سال متغییر است و بتسگی به وضعیت دندان و شدت بهم ریختگی آنها دارد اما عموما 2 سال بطول خواهد انجامید. و با ایجاد فشار مداوم و ملایم به محل مناسب خود هدایت خواهند شد.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: سیر تا پیاز دیپ بایت


اصول مهم مراقبتی

 • مسواک زدن (حداقل ۲ بار در روز)
مراقبت از ارتودنسی لینگوال
 • تمیز کردن خط لثه و دندان ها با استفاده کردن از مسواک با الیاف گرد و نرم
 • در صورت وجود فاصله بین دندان ها، برای از بین بردن پلاک و ذرات غذای باقی مانده بین آنها از مسواک بین دندانی یا نخ دندان استفاده کنید.
 • استفاده کردن از وسیله آب پاشی دهان برای بیرون راندن ذرات غذایی گیر کرده در اطراف پلاک ها و دندان ها
 • استفاده کردن مکرر از دهان شویه های فلوراید دار برای تقویت دندان ها. پاکسازی تخصصی دندان ها باید هر ۶ ماه یکبار انجام شود.
READ
مراقبت‌های مهم در دوران ارتودنسی

جهت آگاهی: پیوند استخوان فک پیش از ایمپلنت دندان


سخن پایانی

در این نوشتار درباره ارتودنسی لینگوال صحبت کردیم. باید در نظر داشت که به طور کلی ه بیمارانی که تحت درمان با ارتودنسی زبانی هستند بسته به نوع و شدت مشکلی که دارند معمولاً بین  18 تا 12 ماه طول می‌کشد تا دندان‌هایشان تراز، صاف و منظم شوند. که البته ممکن است طول دوره درمان و مدت زمان ارتودنسی با این روش نزدیک به 1 سال هم باشد. با این وجود مخفی بودن آن، مزیتی قابل توجه است. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید