سیر تا پیاز دیپ بایت

سلامت دندان‌ها و چینش صحیح دندان های هر شخص می تواند از بروز آسیب‌های شدید دهانی جلوگیری کند. همچنین از کاهش اعتماد به نفس فرد بکاهد. از عواملی که می تواند موجب اختلال در سلامت دندان ها و زیبایی لبخند فرد شود، می توان به عوارض مختلف و ناهنجاری های فک و دندان ها از جمله  ناهنجاری دیپ بایت اشاره کرد.

دیپ بایت چیست؟

یکی از عوارض و ناهنجاری های معمول و شایع در بین افراد که با جلو زدگی بیش از حد دندان های فک بالا همراه است، دیپ بایت نام دارد. دیپ بایت نوع حاد و شدید ناهنجاری اوربایت است. در آن هم پوشانی دندان های فک بالا با فک پایین بسیار بیشتر از حد طبیعی است. این مقدار بیش از ۴ میلی متر می باشد. این ناهنجاری زمانی اتفاق می افتد که دندان های فک پایین زیر دندان های فک بالا پنهان شوند.

علل ایجاد

علل بوجود آورنده دیپ بایت می تواند تحت تاثیر عوامل ژنتیکی و یا محیطی باشد شامل:
۱- رشد بیش از حد دندانهای قدامی( اکستروژن)
۲- رشد ناکافی دندانهای خلفی (اینتروژن)
۳- ترکیبی از اکستروژن و اینتروژن
۴- رشد ناکافی استخوان فک.

نشانه های بروز دیپ بایت

این عارضه نیز با نشانه ها و علائمی همراه است. این علائم به دو مرحله اولیه و پیشرفته تقسیم می شوند و عبارتند از:

  • مرحله اولیه: در این مرحله فرد با علائمی از جمله مشکلات تکلمی، اختلالات بلع، ساییدگی دندان های فک پایین، شکستگی های کوچک از جمله لب پر شدن دندان ها، خون ریزی ناگهانی لثه به هنگام مسواک زدن و پوسته پوسته شدن و نازکی دندان ها مواجه می شود.
دیپ بایت
  • مرحله پیشرفته: در مراحل پیشرفته و با گسترش و تشدید ناهنجاری ها، تحلیل رفتگی لثه نیز رخ می‌دهد. لبه دندان های فک پایین و بالا نیز دچار شکستگی می شوند. نتیجتاً روز به روز در زیبایی چهره و لبخند فرد نیز اختلال ایجاد می شود. به دنبال آن عوارض شدیدی در نواحی فک، صورت و همچنین سر فرد نمایان می شود.
READ
نکاتی مهم و ضروری درباره دندانپزشکی کودکان که والدین باید بدانند

روش تشخیص دیپ بایت

این عارضه همان نوع بسیار شدید اوربایت می‌باشد. که بعد از ابتلای فرد به آن در سنین کودکی (۷ تا ۱۲سالگی) و همچنین بزرگسالی فرد با علائمی مواجه می شود. بعد از مشاهده و احساس این علائم و مراجعه به مطب ارتودنسی، عکس کامل از فک و دهان بیمار گرفته میشود. سپس با توجه به میزان و زاویه جلو زدگی دندان های فک بالا، سایش دندان ها، عوارض و آسیب های ناشی از این ناهنجاری، میزان پوشش دندان های فک پایین و همچنین سن بیمار، ارتودنتیست نوع روش درمانی را مشخص کرده و درمان را آغاز می کند.

عوارض ناشی از دیپ بایت

ناهنجاری های فک و دندان از جمله دیپ بایت می توانند، منجر به بروز عوارض مختلف در دهان شوند. البته در صورت مراجعه به موقع به مطب ارتودنسی و درمان سر وقت می توان از بروز این عوارض جلوگیری کرد. اما در صورتی که در سنین کودکی به این عارضه (دیپ بایت) توجه نشود، در سنین بزرگسالی علاوه بر تشدید عارضه و ایجاد عوارض جدید و ناراحتی های بیشتر، درمان نیز سخت تر شده و فرد به جراحی نیاز خواهد داشت. از جمله عوارض این ناهنجاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این عارضه موجب کاهش اعتماد به نفس و ایجاد مشکلات ظاهری در صورت و چهره فرد می شود و اجازه داشتن لبخندی زیبا را به فرد نمی دهد.
  • این عارضه موجب ساییدگی زودتر از موقع دندان های فرد و همچنین آسیب دیدگی و از بین رفتن مینای دندان می شود.
  • دیپ بایت یا همان اوربایت عمیق می تواند موجب بروز آسیب هایی از جمله پوسیدگی و شکستگی دندان ها شود.
  • دیپ بایت می تواند موجب بروز آپنه و مشکلات تنفسی در خواب شود.
دیپ بایت
  • دیپ بایت می تواند منجر به ایجاد اختلال و ناهنجاری های عملکردی فک و دهان شود.
  • این عارضه منجر به بروز دردهای شدید در ناحیه فک، صورت، گوش و همچنین سر می شود.
  • این عارضه منجر به آسیب دیدن دستگاه گوارش به دلیل مشکلات بلع و جویدن مواد غذایی می گردد.
  • این عارضه می تواند منجر به بروز مشکلات تکلمی و گفتاری شود.
READ
درجه حرارت بدن و دندانپزشکی

درمان دیپ بایت

ناهنجاری دیپ بایت یا همان اوربایت شدید، مانند سایر عوارض فک قابل درمان است. با توجه به میزان و شدت عارضه، سن بیمار و همچنین صلاح دید متخصص ارتودنسی توسط روش های مختلفی درمان می شود. بعد از مراجعه به مطب ارتودنسی و انجام بررسی های لازم، با توجه به سن بیمار و تکمیل یا عدم تکمیل رشد استخوان های فک، شدت و میزان آسیب دیدگی، عوارض ناشی از آسیب دیدگی، بیمار توسط یکی از روش های زیر تحت درمان قرار می گیرد:

کشیدن دندان

این روش ممکن است در مواقع خاص و در صورت کوچک بودن فک و عدم قرار گرفتن دندان درون فک، صورت بگیرد. در بعضی از موارد خاص، با توجه به شرایط بیرون زدگی دندان ها و تعداد دندان های بیرون زده از فک، ممکن است قبل از ارتودنسی، دندان پزشک یک یا دو دندان بیمار را بکشد. با این کار علاوه بر زیبایی، مانع پوسیدگی دندان نیز شود.

ارتودنسی

یکی دیگر از روش های موثر درمانی عارضه دیپ بایت که در صورت حاد نبودن وضعیت فک و دندان های فرد و در دوران کودکی (سنین ۷ تا ۱۲ سالگی ) که هنوز استخوان های فک به طور کامل رشد نکرده اند، انجام می شود، ارتودنسی است.

دیپ بایت

این روش به صورت های مختلفی از جمله متحرک و یا ثابت انجام می‌گیرد. متخصص ارتودنسی برای انجام آن از بریس، سیم و کش های مخصوص مرئی و نامرئی ارتودنسی استفاده می کند.

در سنین بزرگسالی در صورت حاد نبودن وضعیت بیمار، به طور معمول از روش ارتودنسی ثابت و چسباندن براکت ها بر روی دندان ها استفاده می شود. این روش درمانی به منظور بهبود وضعیت دندان ها و فک صورت می‌گیرد. ارتودنسی به بهبود وضعیت جلو زدگی فک و برهم ریختگی و نامنظمی بودن دندان ها کمک می کند. در طی آن متخصص ارتودنسی با کمک تجهیزات مختلف و بریس و دستگاه های ارتودنسی، دندان ها را در سر جای خود قرار می‌دهد. بدین ترتیب فک را به سمت عقب و جایگاه اصلی خود هدایت می کند. گاهی ممکن است، به دلیل حاد بودن وضعیت بیمار، اول جراحی فک و دندان صورت بگیرد. بعد از آن برای مدتی از دستگاه ارتودنسی و بریس های مخصوص استفاده شود.

READ
رابطه‌ی بیماری‌های دندان و دیابت

جراحی

یکی از روش های موثر درمان دیپ بایت که با بیهوشی بیمار انجام می گیرد، جراحی فک می باشد. گاهی در صورتی که وضعیت فک و دندان ها و ناهنجاری دیپ بایت شدید و حاد باشد و رشد استخوان های فک نیز تکمیل شده باشد و یا حتی در مواقعی که وضعیت بیمار با انجام ارتودنسی بهبود نیابد، ارتودنتیست با کمک جراح فک از روش تهاجمی جراحی فک استفاده کرده و سعی می کند فک را در وضعیت مناسب خود قرار دهد و سپس با استفاده از پیچ و پلاک های مخصوص، فک را سر جای خود نگه داشته و فیکس می کند.

سایر روش های درمانی

جهت زیبایی بیشتر دندان ها و اصلاح کجی و جلو زدگی دندان ها و یا اصلاح لب پریدگی و فاصله های دندانی از ونیر کامپوزیت و یا لمینت استفاده شود. همچنین ممکن است بعد از جراحی نیز از بریس های مخصوص دندانی نیز استفاده شود .در صورت پوسیدگی دندان نیز از روش درمانی باندینگ استفاده خواهد شد.

سخن پایانی

در این مقاله درباره ناهنجاری دندانیِ دیپ‌بایت سخن گفتیم. عوارض و راه‌های درمانی آن را بررسی کردیم. باید دوباره تاکید کرد که مراجعه زودهنگام در کودکی به دندانپزشک، می‌تواند درمانی موثرتر و به مراتب سادهتر و کم‌هزینه‌تر را در بر داشته باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت بنویسید.

ارگ این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/3BrvoNFhttps://b2n.ir/d10760
https://cutt.ly/ORLG4PQyun.ir/p3qrw8
https://1ea.ir/TyNphttp://iwo.ir/0tso9

دیدگاهتان را بنویسید