فیشورسیلانت دندان کودکان

هیچ یک از والدین دوست ندارند که دندان‌های کودک دلبندشان پوسیده شود. اما گاهی با وجود تمام مراقبت‌ها دندان‌ها از شیارهای باریک و عمیقی شروع به پوسیدگی می‌کنند. این اتفاق علی‌الخصوص در مورد دندان‌های آسیا که پهنتر هستند بیشتر رخ می‌دهد. در مدت زمان کوتاهی این پوسیدگی گسترش یافته و به یک معضل تبدیل می‌شود. شما راه پیشگیرانه‌ای برای این چالش می‌شناسید؟ فیشورسیلانت یکی از کارآمدترین راه‌حل‌های پیشگیرانه است. در این مقاله با ما همراه باشید تا با این درمان آشنا شوید.


درباره‌ی آناتومی دندان چه می‌دانید؟


فیشور سیلانت چیست؟

درباره کارکرد شیارهای روی دندان‌ها چه می‌دانید؟ کمک به درست جویدن و خرد کردن هرچه بهتر مواد غذایی، وظیفه‌ای است که به عهده‌ی این خطوط ریزودرشت روی دندان قرار داده‌شده است. برخی از شیارهای روی دندان دارای عمق بیشتری هستند. در نتیجه امکان نفوذ غذا در آن فراهم است. که حتی با حفظ بهداشت دهان و دندان نیز نمی‌توان آن‌ها را به‌طور کامل تمیز کرد.به‌ مرور زمان این غذاها فاسد شده و در دهان تبدیل به اسید می‌شوند. اسید تولیدشده در دهان یکی از اصلی‌ترین دلایل آسیب رسیدن به ساختار دندان و پوسیدگی آن است.با توجه به اینکه کودکان توانایی کمتری در رعایت بهداشت دهان و دندان دارند لذا توجه به این موضوع برای آن‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است.

فیشورسیلانت دندان کودکان

درمان فیشور سیلانت برای کودکان یک راه امن و بی‌خطر برای محافظت دندان از پوسیدگی است. فیشور سیلانت یک پوشش پلاستیکی محافظ است که به سطوح جونده دندان‌های عقب اعمال می‌شود.سیلانت یک محافظ سخت را در دهان تشکیل می‌دهد. بدین ترتیب مانع از وارد شدن غذا و باکتری‌ها به شیارهای ریزودرشت دندان می‌شود. فیشورسیلانت ماده ای ترمیمی و هم رنگ دندان است که توسط آن شیارهای عمیق سطح جونده دندان ها با آن پوشیده شده و بدین  ترتیب شیارها کم عمق می شود.

READ
دندان درد در کودکان

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: دندان درد در کودکان


مراحل انجام فیشورسیلانت

  • درابتدا سطح دندان ها کاملا با برس مخصوص پاک می شود تا میکروب ها و پلاک دندان ها برداشته شوند.
  • در صورتی که درحفره ها پوسیدگی شروع شده باشد، پوسیدگی ها رفع می شوند.
  • سطح دندان با مواد مخصوص آماده می شود و چسب دندان مخصوص کامپوزیت زده شده و با اشعه مخصوص سفت می شود.
  • مواد فیشورسیلنت روی سطح دندان گذاشته می شود و با نور آبی رنگ سفت می شود.
فیشورسیلانت دندان کودکان
  • در انتهااضافه ماده فیشورسیلنت درصورت وجود بلندی کوتاه می شود.

درباره کیست دندان بیشتر بدانید


فیشورسلانت و نکاتی مهم که باید بدانیم

  • به طور معمول این سیلانت ها برای مدت طولانی روی شیارها را می پوشانند. اما بهتر است هر 6 ماه یکبار توسط دندانپزشک کودکان کنترل شوند تا در صورت ایجاد مشکل احتمالی به دنبال دندان قروچه، جویدن غذاهای خیلی سفت، هسته ی میوه ها، خوراکی های جسبنده و … اصلاح شوند.
  • همچنین این درمان به طور ویژه ای سابقا برای دندان های آسیای اول دائمی (دندان 6) بلافاصله بعد از رویش آن استفاده می شد. ولی در حال حاضر توصیه می شود برای تمام دندان های خلفی که دارای شیارهای عمیق، غیرقابل دسترس و نیز مستعد پوسیدگی می باشند، انجام پذیرد. علت آن است که این دندان ها در 6 سالگی رویش می یابند. یعنی سنی که متاسفانه هنوز بیشتر کودکان و والدین آن ها مراقبت های لازم بهداشتی و تغذیه ای برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک را رعایت نمی کنند.
فیشورسیلانت دندان کودکان
  • دلیل دیگر آن است که چون رویش دندان 6 با افتادن هیچ کدام از دندان های شیری همراه نیست، متاسفانه خیلی از والدین حتی متوجه رویش این دندان دائمی در دهان کودکشان نمی شوند و به اشتباه تصور می کنند این دندان هم یکی از دندان های شیری است که در نهایت خواهد افتاد.
READ
فضانگهدارنده دندان کودکان

مناسب‌ترین زمان برای فیشورسیلانت

معمولا بهترین زمان انجام فیشور سیلانت بعد از رویش کامل دندان و قبل از پوسیده شدن آن است.

چون اولین دندان آسیای دائمی در سن 6 سالگی رویش می کند، لازم است که حدود 7-6 سالگی فیشور سیلانت آن انجام شود. در این سن کودک هنوز همکاری کافی برای انجام کامل و دقیق بهداشت دهان را ندارد ، علاوه بر این چون رویش دندان 6 همراه با افتادن دندان شیری نیست ، بسیاری از والدین حتی متوجه رویش آن نمی شوند.

دومین دندان آسیای دائمی هم در سن 11 سالگی می روید. این سن مناسبی برای انجام شیارپوش روی دندان 7 است.

تفاوت فیشورسیلانت با پرکردن دندان

هنگامی که پوسیدگی دندان به حدی پیشرفت کند که باعث ایجاد حفره در دندان شود، لازم است که قسمت های پوسیده دندان تراشیده و برداشته شود. نهایتاً قسمت های باقیمانده دندان با مواد مناسب ترمیم و پر شود.
در مورد فیشور سیلانت، دندان دست نخورده باقی می‌ماند. هیچ قسمتی از دندان حذف و تراشیده نمی شود. در عوض شیار های عمیق دندان با مواد ویژه بسته و مهر و موم میشود. در نتیجه مواد غذایی و باکتری ها نخواهند توانست به داخل این شیار ها نفوذ کرده و موجب پوسیدگی دندان شوند. در واقع پر کردن دندان یک عمل درمانی و فیشور سیلانت کردن دندان یک کار پیشگیرانه به شمار می آید.


برای مطالعه بیشتر: سیر تا پیاز دیپ بایت


آیا پس از فیشورسیلانت هم باید بسواک بزنیم؟

بله انجام این کار هنوز بسیار مهم است. مسواک زدن سطح صاف و فیشور سیلانت شده آسان تر است.

فیشورسیلانت دندان کودکان

استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید، در شب و حداقل یک بار دیگر در طول روز، به محافظت از دندان های شما کمک می کند. 

READ
فضانگهدارنده دندان کودکان

سخن پایانی

در این نوشتار درباره فیشورسیلانت دندان سخن گفتیم. فیشور سیلانت روشی ایمن و بدون درد برای محافظت از دندان های شما در برابر پوسیدگی دندان هستند. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید