فضانگهدارنده دندان کودکان

اگر دندان شیری فرزند دلبندتان بهر دلیلی زودتر از موعد کشیده شود، ممکن است مسیر هدایت دندان‌های اصلی که هنوز نروییده‌اند تغغیر یابد. در اینصورت کودک در بزرگسالی با مشکلاتی چون کجی و بهم‌ریختگی دندان‌ها مواجه خواهد بود. آیا شما در چنین وضعیتی قرار گرفته‌اید؟ در این مقاله درباره فضانگهدارنده دندان می‌خوانیم و با راه حل این معضل آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: فیشورسیلانت دندان کودکان چیست؟


فضانگهدارنده چیست؟

دندان‌های شیری در رشد و استحکام دندان‌های دائمی، استخوان فک و ماهیچه‌های دهان اهمیت بسیاری دارند. آن‌ها کمک می‌کنند تا بعد از افتادن، دندان دائمی زیرین در محل خود قرار گیرد.

هنگامیکه یک دندان شیری زودتر از موعد می‌افتد، اگر فضای خالی ایجاد شده بین دو دندان به درستی حفظ نشود، ممکن است دندان‌های دو طرف آن شروع به حرکت به سمت داخل فضای خالی نمایند. در این صورت فضای کافی برای رویش دندان دائمی زیرین در آن محل وجود نخواهد داشت. این اتفاق باعث انحراف و کج شدن دندان دائمی می‌شود.

فضانگهدارنده یک وسیله مخصوص از جنس فلز (استیل ضد زنگ) یا آکریل (نوعی پلاستیک) است. این وسیله توسط دندانپزشک یا ارتودنتیست به صورت اختصاصی برای فرد مورد نظر ساخته می‌شود. این وسیله میتواند به صورت ثابت در دهان کار گذاشته می‌شود. نوع متحرک آن نیز وجود دارد که درصورت لزوم میتواند مورد استفاده قرار گیرد.

فضانگهدارنده دندان

هدف اصلی این آن باز نگهداشتن فضای خالی بین دو دندان است. تا دندان دائمی زیرین بتواند در محل صحیح خود جوانه زده و رویش نماید.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: بررسی دندان درد در کودکان

READ
روکش دندان شیری کودکان

انواع فضا نگهدارنده دندان را بشناسیم

فضا نگهدارنده دندان به ۲ نوع ثابت و متحرک تقسیم می­ شود.

۱- فضانگهدارنده متحرک

فضا نگهدارنده دندان متحرک و مانند پلاکهای متحرک ارتودنسی هستند که کودک باید ۱۴ ساعت در شبانه­ روز در دهان خود گذاشته و بعد از خوردن غذا پلاک را از دهان خارج کرده و آنرا بشوید. زمانی هم که از پلاک استفاده نمی­ شود حتماً باید داخل ظرف آب گذاشته شود تا تغییراتی در ابعاد پلاک ایجاد نشود.

نگهدارنده های متحرک از آکریلیک ساخته شده اند و از دندان های مصنوعی یا بلوک های مواد دندانی برای نگه داشتن فضاهای باز استفاده می شود. این دستگاه در یک کودکان بزرگ تر بهتر کار می کند، چرا که می تواند دستگاه را خارج کند و آن را تمیز کرده و از آن مراقبت کند. نگهدارنده هاى متحرک تکه اى برای کودکانى که چند دندان ندارند ، مناسب هستند.

۲- فضانگهدارنده ثابت

فضا نگهدارنده دندان ثابت با چسبهای مخصوص دندانپزشکی به دندان کودک چسبیده و جابجا نمی­شود. این نگهدارنده ها  برای بچه های کوچکتر یا کسانی که دندان عقبی خود را از دست داده اند مناسب تر هستند. نگهدارنده هاى یک طرفه در یک طرف ثابت می شوند، در حالی که نگهدارنده هاى دو طرف در هر دو طرف ثابت می شوند.

فضانگهدارنده دندان ثابت

آن‌ها می‌توانند بر روی فک بالا یا پایین نصب شوند. تا حفره ى دندان های جلو یا عقب را بپوشانند. نگهدارنده اى که دندانپزشک شما توصیه می کند بستگی به تعداد و محل دندان های افتاده دارد.


برای مطالعه بیشتر: سیر تا پیاز دیپ بایت

READ
دندان درد در کودکان

دلایل زود از دست دادن دندان شیری

دلایل گوناگونی برای زود افتادن دندان‌های شیری وجود دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • ضربه دیدن دندان و افتادن آن در اثر زمین خوردن یا تصادف
 • کشیده شدن دندان به دلیل پوسیدگی شدید
 • ابتلا به بیماری‌های خونی ، اختلال‌های متابولیسم یا دیگر بیماری‌ها یا عارضه‌های منجر به زود افتادن دندان

روش جاگذاری فضانگهدارنده توسط دندانپزشک

 • قرار دادن فضا نگهدار بند و لوپ ساده است . از دندان‌های کودک قالب گرفته می‌شود و مدل به دست آمده برای تهیه این فضا نگهدار دو بخشی به لابراتوار فرستاده می‌شود.
 • یک بخش بند است که دور دندان پشت دندان غائب قرار می‌گیرد ، بخش دیگر لوپ یا بریسی است که روی لثه‌ی دندان غائب و دندان جلویی قرار می‌گیرد.
 • بند چسبانده شده روی دندان از حرکت کردن دندان به سمت فضای خالی دندان غائب جلوگیری می‌کند و فضای کافی را برای درآمدن دندان دائمی در موقعیت مناسب حفظ می‌کند.
فضانگهدارنده دندان
 • دندانپزشك اطفال وضعیت فضا نگهدار و دندان‌ها را در جلسات چک‌آپ بررسی می‌کنند. فضانگهدارنده را پس از دیده شدن دندان دائمی و بیرون زدن آن از لثه درمی‌آورند.

درباره کیست دندان بیشتر بدانید


نگهداری از فضانگدار دندان کودکان

 • بهتر است از مصرف شیرینی جات، شکلات های چسبناک توسط کودک خودداری شود.
 • کودک نباید با زبان خود یا انگشت به فضا نگهدارنده دندان فشار وارد کند و یا آن را تکان دهد.
 • ازخوردن خوراکی های سفت مثل انجیر خشک و دانه­ های انار و … خودداری شود.
 • بهداشت دهان و فضا نگهدار به­ خوبی رعایت شود که این رعایت بهداشت نیازمند رسیدگی والدین به تمیز کردن فضا نگهدار می­ باشد.
 • معاینات منظم دندانپزشکی برای چک کردن فضا نگهدارنده دندان الزامی است.
READ
فیشورسیلانت دندان کودکان

جایگزین‌

اگر  کودک چند دندان نداشته باشد ، می‌توان به جای فضا نگهدارنده از دندان مصنوعی تکه‌ای استفاده کرد .

دندان مصنوعی تکه‌ای

دندان مصنوعی وسیله‌ای متحرک است که کودک تا زمان درآمدن دندان‌های دائمی از آن به عنوان جایگزین دندان‌های غائب استفاده می‌کند.

سخن پایانی

در این نوشتار درباره فضانگهدارنده دندان سخن گفتیم. دانستیم که این وسیله به نوعی درمانی پیشگیرانه و موثر در کودکان محسوب می‌شود. به خاطر داشته باشید اگر به مشکلات دهان و دندان کودکان زودتر رسیدگی شود، گریبان‌گیر درمان‌های سخت و پرهزینه در بزرگسالی نخواهند شد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید