ارتودنسی دندانانواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان خرگوشی

شاید شما هم تا کنون اصطلاح دندان خرگوشی را شنیده باشید. به چه حالتی دندان خرگوشی می‌گویند؟ معمولا زمانی به یک فرد دندان خرگوشی گفته می شود که دندان های فک پایینی فرد در جای خود قرار داشته باشند و دندان های بالایی کمی جلوتر و به رو به جلو حرکت کرده باشند و بزرگ هم باشند. درمان دندان خرگوشی چیست؟ باید با آن چه کرد؟ یکی از رایج‌ترین و اصولی‌ترین درمان‌ها، ارتودنسی دندان است. اما کدام روش ارتودنسی؟ با مطالعه مجموعه مقالات” انواع ارتودنسی دندان ” می‌توانید، اطلاعات بیشتری در این باره بدست آورید. اگر می‌خواهید درباره ارتودنسی بعنوان درمانی موثر برای دندان خرگوشی بیشتر بخوانید؛ تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

دلایل بروز دندان خرگوشی

این حالت می تواند در سنین مختلف و به دلایل مختلفی از جمله ژنتیک اتفاق بیفتد. این عارضه منجر به بروز ناراحتی های مختلفی شده و باید سریعا تحت درمان قرار بگیرد. دندان خرگوشی گاهی در سنین کودکی تشخیص داده شده و گاهی ممکن است، در سنین جوانی و یا بزرگسالی نمایان شود. گاهی ممکن است وجود دندان‌های عقل فضا را برای دندان‌های پیشین تنگ کرده باشد. از این ضرورت جراحی (یا کشیدن) دندان عقل بیش از پیش مشخص می‌شود. در ادامه به برسی علل ایجاد آن می پردازیم:

علل ژنتیکی

یکی از مهم ترین علل ایجاد ناهنجاری های دهان و دندان از جمله دندان خرگوشی، ژنتیک و عوامل وراثتی می باشند. بعضی از افراد از همان بدو تولد و به صورت مادرزادی دچار مشکلات فک و دندان هستند. ممکن است دچار جلو زدگی و یا عقب زدگی فک شوند و یا فک آن ها بیش از حد کوچک باشد، که به دنبال این مشکلات ممکن است، فرد دچار این ناهنجاری می شود.

مطالعه بیشتر
مدت زمان ارتودنسی نامرئی چقدر است؟ + معرفی عوامل تعیین کننده طول درمان ارتودنسی نامرئی

عوارض دهانی

عوارض و مشکلات دهانی از جمله وجود تومورها و کیست های دهان و فک و یا وجود دندان های نهفته، دندان های اضافه و …. نیز می توانند، موجب بروز دندان خرگوشی شوند.

عادات غلط دهانی

عادات غلط دهانی در دوران کودکی نیز می تواند موجب بروز دندان خرگوشی شود. ناگفته نماند بعضی از این عادات در دوران بزرگسالی نیز دیده می شوند، اما در کودکی رایج تر بوده و به دلیل تکرر بیش از حد می توانند، موجب بروز ناهنجاری های مختلف در دهان شوند. این عادات عبارتند از:

  • مکیدن انگشت، پستانک و شیشه شیر: یکی از عادت های غلط دهانی که شامل اکثر کودکان می شود، استفاده از شیشه شیر و پستانک می باشد. استفاده مکرر از این وسایل و مکیدن بیش از حد آن ها، موجب ورود فشار بیش از حد به دندان های جلو شده و در نهایت خطر ایجاد ناهنجاری های دهانی از جمله دندان خرگوشی ار افزایش می دهد.
دلایل دندان خرگوشی
  • از دیگر عادت های غلطی که در اکثر کودکان و در سنین۳ سال به بالا رواج دارد، می توان به مکیدن انگشت اشاره کرد، که این عادت نیز موجب ورود فشار به دندان های جلو و ایجاد ناهنجاری های مختلف دهانی از جمله جلو زدگی دندان ها، فک و … می شود.
  • رانش زبانی: کی از عادات غلط دهانی، زمانی اتفاق می افتد که زبان در حین خوردن غذا و یا صحبت کردن بیش از حد معمول به سمت جلو می آید. این اتفاق معمولا به دلیل وجود عارضه و ناهنجاری اپن بایت و یا طبق عادت اتفاق می افتد و می تواند موجب بروز ناهنجاری های دیگر از جمله دندان خرگوشی شود. البته این وضعیت بیشتر در کودکان دیده می شود اما گاهی بزرگسالان نیز دچار این وضعیت شده و به همین دلیل به مروز زمان دچار این عارضه و یا ناهنجاری های دیگر می شوند.
مطالعه بیشتر
ارتودنسی دیمون چیست؟ + از مزایا تا هزینه

روش های ارتودنسی دندان خرگوشی

روش های درمانی موثر ارتودنسی برای اصلاح دندان خرگوشی عبارتند از:

استفاده از بریس

اکثر کودکان و نوجوانان برای اصلاح ناهنجاری های دهانی خود مانند دندان خرگوشی، از بریس های ارتودنسی استفاده می کنند.

ارتودنسی دندان خرگوشی

البته این روش برای بزرگسالان نیز استفاده شده و می تواند، نتایج مثبتی را همراه داشته باشد. در این روش ارتودنتیست به کمک بریس و سیم های متصل شده به دندان ها، دندان های جلویی را به سمت عقب هدایت کرده و صاف می کند. فراموش نکنید مراقبت‌های دوران ارتودنسی تاثیر زیادی بر کیفیت و سرعت درمان دارد.

استفاده از گسترش دهنده کام

یکی دیگر از گزینه های درمان ارتودنسی، استفاده از ابزار گسترش دهنده کام و فک یا همان پالاتال اکسپندر می باشد. در این حالت، ارتودنتیست گسترش دهنده فک را در دهان قرار داده و و آن را به دندان های آسیاب فک بالا وصل می کند. این روش به صورت تدریجی موجب گسترش فک بالا شده و برای افرادی که فک بالایی آن ها بیش از اندازه کوچک است و دچار دندان خرگوشی شده اند، مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از Invisalign

یکی دیگر از گزینه های درمانی ارتودنسی و ابزاری که به اصلاح ناهنجاری خفیف دندان های خرگوشی در سنین کودکی و بزرگسالی کمک می کند، استفاده از دستگاه invisalign می باشد. این دستگاه به صورت نظم دهنده پلاستیکی و با توجه به قالب و الگوی دندان های فرد ساخته شده و روی دندان ها قرار می گیرد و به تدریج موجب قرار گیری دندان های خرگوشی به سمت عقب می شود. ناگفته نماند این روش نسبت به سایر روش ها گران تر و اما راحت تر می باشد. گاهی افراد از درمان ارتودنسی بخاطر زمان طولانی درمان آن گریزانند، اگر جزو این دسته افراد هستید؛ درباره ارتودنسی سریع بخوانید.

مطالعه بیشتر
دستگاه ارتودنسی فانکشنال + عکس ارتودنسی فانکشنال

مزایای ارتودنسی بعنوان درمانی برای دندان خرگوشی

در مورد استفاده از این روش، مزایای متعددی وجود دارد که به صورت اختصار در ادامه بیان می‌شوند:

  • تامین زیبایی ظاهری و ایجاد لبخند زیبا
  • افزایش اعتماد به نفس
  • ایجاد سلامت و بهداشت دهانی و دندانی و کاهش خطرهای مرتبط با لثه
  •  افزایش طول عمر دندان‌ها و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با دندان
  • برطرف شدن مشکلات مرتبط با صحبت کردن و تکلم
  • امکان استفاده از آن برای درمان دندان خرگوشی در سنین مختلف

در نگاه نخست، لبخند زیبا را می‌توان یکی از دلایل استفاده از درمان ارتودنسی توسط یک ارتودنتیست برجسته به شمار آورد. افراد، مطمئنا به زیبایی ظاهری خود اهمیت زیادی می‌دهند و در شرایط مختلف و وجود ناهنجاری‌ های دندانی، شاید اعتماد به نفس خود را از دست بدهند.

مزایای ارتودنسی دندان خرگوشی


دندان خرگوشی را می توان توسط دستگاه های متحرک و ثابت ارتودنسی درمان کرد. ارتودنسی متحرک برای سنین پایین به کار می‌رود چرا که استخوان‌های فک این افراد میزان تغییر پذیری بیشتری در این سن دارند و به راحتی توسط دستگاه های متحرک درمان می شوند. درمان دندان خرگوشی در سنین بالای بلوغ توسط ارتودنسی ثابت انجام می شود. با فشارهای وارد شده توسط ارتودنسی ثابت فک، دندان‌ ها به خوبی به محل مناسب هدایت می شوند و مشکل دندان خرگوشی حل می گردد.

سخن پایانی

در این محتوا درباره ارتودنسی دندان خرگوشی خواندیم. باید ذکر نمود بیماران مبتلا به دندان خرگوشی معمولا دچار عارضه اورجت، اورجت یا اپن بایت می باشند. درمان ارتودنسی ناهنجاری های دندانی با استفاده از ارتودنسی حدود یک سال و نیم الی دو سال طول می کشد. اگر بیمار دچار مشکلات فکی نیز باشد این مدت زمان طولانی تر خواهد بود. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

مطالعه بیشتر
مراقبت‌ های دوران ارتودنسی

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا