ارتودنسی دندانانواع ارتودنسی دندانمطالب کاربردی درباره ارتودنسی

مدت زمان ارتودنسی نامرئی چقدر است؟ + معرفی عوامل تعیین کننده طول درمان ارتودنسی نامرئی

برای مرتب کردن دندان ها روش های مختلفی در درمان ارتودنسی وجود دارد. مدت زمان درمان در هر روش نیز متفاوت است و اینطور نیست که همه روش ها در یک مدت زمان خاص دندان های افراد را مرتب کنند. روش سنتی ارتودنسی شامل استفاده از سیم و براکت و اتصال آن ها به دندان ها است که مدت زمان درمان با آن زیاد است. همچنین سریع ترین روش مرتب کردن دندان ها استفاده از ارتودنسی نامرئی با الاینرها است. با ارتودنسی نامرئی نتایج سریع با حداقل تهاجم و هزینه تجربه می شود و چیزی که اینجا می خوانید توضیحات کاملی دربار مدت زمان ارتودنسی نامرئی و عوامل موثر بر آن است.


فهرست مطالب


درمان با ارتودنسی نامرئی چه مدت طول می کشد؟

ارتودنسی (Orthodontic) یک تخصص دندانپزشکی است.اولین تخصص در علم دندانپزشکی و دومین تخصص در علم پزشکی بعد از علم جراحی قلب، ارتودنسی است که به اصلاح انواع نامرتبی‌های دندان و ناهنجاری‌های فک می‌پردازد. یک متخصص ارتودنسی، دانش‌آموخته همین تخصص دندانپزشکی، به عنوان تنها پزشکی که صلاحیت اصلاح نامرتبی‌های دندان را دارد شناخته می‌شود. نامرتبی‌های دندانی اگر درمان نشوند، مشکلات و عوارض بسیاری را برای فرد بیمار به همراه دارند.

 ارتودنسی نامرئی

نامرتبی‌های دندانی می‌توانند توسط روش‌های متفاوت ارتودنسی درمان شوند، ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک و ارتودنسی نامرئی رایج‌ترین روش‌های درمان ارتودنسی برای اصلاح نامرتبی‌های دندانی هستند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ارتودنسی دیمون چیست را بخوانید. ارتودنسی نامرئی به عنوان یکی از روش‌های ارتودنسی شناخته می‌شود که درآن دستگاه‌های ارتودنسی یا الاینر‌ها از پلاستیکی شفاف ساخته می‌شوند و به اصطلاح نامرئی هستند.

مطالعه بیشتر
فیکسچر چیست؟ + بررسی نحوه انتخاب فیکسچر مناسب ایمپلنت

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: دندان پزشک تجربی چیست

طول درمان ارتودنسی نامرئی برای افراد مختلف فرق دارد. اکثر بیماران پس از دو هفته اولیه متوجه حرکت واضح دندان‌های خود به وسیله الاینرها خواهند شد. با این حال، حدود دوازده تا هجده ماه طول می کشد تا اثر کامل درمان دیده شود. پس از این زمان نیز، بیمار ارتودنسی که درمان خود را کامل کرده است باید برای جلوگیری از بازگشت یا شکست درمان ارتودنسی همواره در این مرحله از نگه‌دارنده‌های ارتودنسی استفاده کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بررسی مشکلات براکت‌ها را بخوانید.

با توجه به اینکه نامرتبی‌های دهان و شرایط هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است، تعیین یک بازه زمانی دقیق برای طول درمان ارتودنسی نامرئی دشوار است. بیمارانی که نیاز به اصلاحات جزئی برای نامرتبی‌های خود دارند را می توان در ۶ ماه به وسیله ارتودنسی نامرئی درمان کرد. کسانی که نیاز به اصلاحات اساسی دارند ممکن است طول درمان ارتودنسی برایشان تا ۱۸ ماه طول بکشد. در عین حال اگر بیماری به دلیل یک ناهنجاری فکی به جراحی هم نیاز داشته باشد، در اینصورت هم طول درمان و هم هزینه ارتودنسی برای او طولانی تر و گرانتر خواهد بود.

چه عواملی روی مدت زمان ارتودنسی نامرئی تاثیر میگذارند؟

ازدحام دندان ها

به طور کلی اگر میزان کج و شلوغ بودن دندان های شما جزئی تا متوسط باشد می توانید کمتر از یک سال درمان خود را به اتمام برسانید. اما اگر میزان کجی دندان زیاد باشد مدت زمان ارتودنسی نامرئی بیشتر خواهد شد.

فاصله بین دندان ها

فاصله بین دندان ها که به نام دیاستما شناخته می شود، می تواند ناشی از رشد بیش از حد دندان در مقایسه با استخوان فک باشد. درست مانند شلوغی، فاصله های بین دندانی جزئی نسبت به فواصل شدید زمان کمتری برای اصلاح و برطرف شدن نیاز دارند.

 ارتودنسی نامرئی

اگر هم بین دندان هایتان فاصله ای به اندازه متوسط ​​تا شدید دارید و کجی یا شلوغی دندان نیز تجربه می کنید می توانید انتظار داشته باشید که بسته به سرعت تنظیم دندان‌هایتان، درمان شما نزدیک به ۱۸ ماه طول بکشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله قیمت ریتینر ارتودنسی ۱۴۰٢ را بخوانید.

مطالعه بیشتر
بررسی مشکلات براکت‌ها + شکستن و کنده شدن براکت ارتودنسی

سن و سال شما

ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف هم برای نوجوانان و هم برای بزرگسالان عالی است، اما سن شما نیز می تواند بر سرعت عملکرد آن تأثیر بگذارد. از آنجایی که نوجوانان هنوز در حال رشد هستند، دندان هایشان سریعتر و راحت تر از بزرگسالان حرکت می کند بنابراین مدت زمان ارتودنسی نامرئی برای نوجوانان و جوانان کمتر است.

پایندی شما به انجام صحیح درمان

حتی اگر دندان‌های شما از ابتدا فقط به اصلاح حداقلی نیاز داشته باشند، استفاده نکردن از الاینرها طبق برنامه دندانپزشک شما می‌تواند مدت زمان ارتودنسی نامرئی شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: مواد مورد استفاده در دندانپزشکی

برای حصول بهترین نتیجه، باید پلاک های خود را حداقل ۲۲ ساعت در روز استفاده کنید. می توانید آنها را بیرون بیاورید تا تمیزشان کنید، بخورید و دندان هایتان را مسواک بزنید. اما در هر زمان دیگری از روز یا شب (حتی زمانی که خواب هستید) باید آنها را استفاده کنید.

مدت زمان ارتودنسی نامرئی از اولین ویزیت تا شروع درمان چقدر است؟

در این بخش توضیح خواهیم داد که چقدر زمان نیاز است تا شما درمان خود را با پلاک ها شروع کنید و به طور کلی مراحل ارتودنسی نامرئی به چه شکل خواهد بود.

ویزیت اولیه

ابتدا متخصص ارتودنسی از دندان‌های شما قالب‌گیری می‌کند و از این قالب‌ها برای ایجاد الاینرهای مخصوص شما استفاده می‌شود. متخصص تنها به گرفتن قالب بسنده نمی کند و بعد از معاینه دقیق با کمک تصاویر رادیوگرافی و اسکن ۳ بعدی اطلاعات دقیقی از موقعیت دندان هایتان به دست می آورد.

مطالعه بیشتر
دندان اضافی چیست؟ + معرفی انواع دندان های اضافی + بررسی ارتودنسی دندان اضافی

ساخته شدن الاینرها

نتیجه اسکن ها، تصاویر و قالبی که متخصص ارتودنسی از دهان و دندان شما تهیه کرده به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می شود.

 ارتودنسی نامرئی

در آنجا بر اساس اطلاعات ارسال شده مسیر مرتب شدن دندان ها از وضعیت کنونی تا وضعیت منظم شده پیش بینی می شود و بر اساس آن تعدادی الاینر ساخته می شود که باید به ترتیبی که لابراتوار مشخص کرده استفاده شوند. به طور کلی مدت زمان ارتودنسی نامرئی تا پیش از آغاز درمان ممکن است بین ۱ تا ۲ هفته به طول بی انجامد.

آموزش نحوه استفاده و آغاز درمان

مطابق ترتیبی که متخصص و لابراتوار مشخص می کنند شما باید استفاده از الاینرها را شروع کنید. هر الاینر باید به مدت دو هفته استفاده شود و سپس نوبت به الاینر بعدی می رسد تا زمانی که با آخرین الاینر دندان ها مرتب شوند. مدت زمان ارتودنسی نامرئی بعد از شروع درمان ممکن است به طور میانگین ۱ سال طول بکشد.

چگونه می‌توان طول درمان ارتودنسی نامرئی را کوتاه‌تر کرد؟

چند راهکاروجود دارد که می توانید انجام دهید تا مطمئن شوید که زمان درمان شما تا حد امکان کوتاه‌تر می‌شود. همیشه دستورالعمل هایی را که متخصص ارتودنسی به شما می دهد دنبال کنید. اگر به شما گفته می شود که حداقل ۲۲ ساعت در روز از الاینرها استفاده کنید، مطمئن شوید که این کار را انجام می دهید. دندان‌ها و فک‌های شما ممکن است در ابتدا کمی حساس به نظر برسند، اما این بخشی از درمان و اصلاح مجدد لبخند شماست.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: قیمت ایمپلنت دندان یک روزه

مطالعه بیشتر
روش های ارتودنسی دندان و تمام دانسته هایی که باید در مورد آن بدانیم

از الاینرهای خود به درستی مراقبت کنید. اگرالاینرهای شما ترک خورد، حتماً به متخصص ارتودنسی خود اطلاع دهید تا بتواند یک الاینر جایگزین برای شما آماده کند.

ذرات غذا و پلاک‌هایی را که می‌توانند روی الاینر‌ها گیر کنند را پاک کنید. شما باید حداقل یک یا دو بار در هفته الاینرهای خود را تمیز کنید تا به درستی کار کند و دندان‌هایتان در سلامت کامل باشند. به یاد داشته باشید که اگر قصد سفر دارید، الاینرهای خود را در تاریخ مناسب عوض کنید و با خود ببرید.

برای مرتب شدن دندان ها به چه تعداد پلاک ارتودنسی نیاز داریم؟

تعداد الاینرها روی مدت زمان ارتودنسی نامرئی تاثیر مستقیمی می گذارد. و اینکه دقیقا چه تعداد الاینر برای مرتب کردن دندان های شما مورد نیاز است بیشتر از هر چیزی به نوع و شدت نامرتبی دندان هایتان بستگی دارد.

در ساده ترین حالت که میزان نامرتبی جزئی باشد ممکن است برای منظم کردن دندان ها یک مجموعه ۱۰ تا ۱۵ عددی از الاینرهای ارتودنسی نامرئی کافی باشد. اما کسانی که شدت مشکلشان بیشتر است ممکن است بین ۳۰ تا ۴۰ عدد الاینر نیاز داشته باشند. اما به طور کلی بیشتر افراد بین ۲۰ تا ۲۵ عدد الاینر برایشان کافی است. اگر الاینرها را ۲۵ عدد در نظر بگیریم مدت زمان ارتودنسی نامرئی تقریبا ۱ سال خواهد بود.

آیا ارتودنسی نامرئی دردناک است؟

اگر پلاک های ارتودنسی نامرئی شما به درستی ساخته شده باشند، در حین استفاده از آن ها نباید دردی احساس کنید. به طور کلی اعتقاد بر این است که این پلاک ها به دلیل ساختار ساده و عدم استفاده از سیم و براکت، کم دردترین درمان صاف کردن دندان ها است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ارتودنسی مخفی چیست را بخوانید. ممکن است در مراحل اولیه استفاده از الاینرها ناراحتی بسیار جزئی را تجربه کنید، اما این کاملاً طبیعی است و بعد از چند روز که به روند درمان عادت کردید دیگر هیچ ناراحتی احساس نخواهید کرد.

این در حالی است که با کمک سایر روش های ارتودنسی مانند ارتودنسی ثابت تجربه درد و ناراحتی در روزهای اول زیاد است و زمان بیشتری نیاز هست تا بیمار به شرایط عادت کند. حتی سایر انواع ارتودنسی نامرئی مانند ارتودنسی سرامیکی میزان تجربه درد و ناراحتی می تواند بیشتر باشد.

مطالعه بیشتر
ارتودنسی دندان نیش

سخن پایانی

شما در این مقاله با طول درمان ارتودنسی نامرئی آشنا شدید. همچنین از عوانل تعیین کننده در طول درمان آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

چه کسی می تواند از ارتودنسی نامرئی استفاده کند؟

ارتودنسی نامرئی برای این که مخاطبین شما متوجه براکت ارتودنسی بر روی دندان های شما نشوند گزینه بسیار مناسبی است. بنابراین از انواع ارتودنسی نامرئی ثابت و متحرک می توان برای یک درمان موفق سود برد.

آیا ارتودنسی نامرئی منجر به بروز پوسیدگی می شود؟

در هنگام استفاده از ارتودنسی نامرئی به علت اینکه این دستگاه ها به صورت طلق های شفافی می باشند و از روی دندانها جدا می شوند بیمار بهتر می تواند دندانها را تمیز کند بدین ترتیب دچار پلاک های دندانی و جرم دندان نمی شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا