نماد سایت مجله آموزشی جامعه دندانپزشکی برای خانواده

کامپوزیت دندان، لبخند زیبا

کامپوزیت دندان

همه‌ی ما به دنبال این هستیم که لبخند زیباتر و جذاب‌ترین داشته باشیم. این مهمّ تا حد زیادی به دندان‌های ما وابسته است. شما چه را‌هایی برای سفیدتر شدن دندان‌ها می‌شناسید؟ معرفی درمان های دندانپزشکی گزینه‌های بسیاری به ما ارائه می‌دهد. راه‌های بسیاری چون لمینت و حتی ساده‌تر از آن یعنی بلیچینگ دندان وجود دارد. کامپوزیت دندان راهی برای یک‌فرم و یکدست نمودن دندان‌هاست. با کامپوزیت دندان شما می‌توانید تغییر رنگ‌های اندک یا ترک و شکستگی‌های دندانی خود را به سادگی بپوشانید. البته تا چند سال پیش کامپوزیت ماده‌ای برای پر کردن دندان و یک ماده‌ی ترمیمی محسوب می‌شد. با ورود کامپوزیت به دنیای دندانپزشکی زیبایی تحول بزرگی ایجاد شده و امکان داشتن لبخنید زیبا برای همه فراهم شد. اگر مشتاق هستید درباره کامپوزیت دندان بیشتر بدانید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.


فهرست مطالب:


کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت‌ها، یکی از پرکاربردترین و پرمصرف‌ترین مواد مورد استفاده در دندان پزشکی‌ هستند. کامپوزیت دندان به موادی شبیه خمیر می‌گویند. دندان ‌پزشک با استفاده از آن مواد، دندان‌های شکسته، پوسیده، ترک‌ خورده یا سیاه شده را ترمیم می‌کند.

باید توجه کنید هر کامپوزیت به دلیل رنگ سفید و استحکام، قابلیت استفاده در امور زیبایی دندان را ندارد. همچنین، مواد کامپوزیت باید قابلیت بازسازی لایه به لایه را داشته باشند. در ضمن، استحکام و قابلیت پولیش آن نیز در حد عالی، درخشنده و طبیعی جلوه کنند.

انواع کامپوزیت دندان

در ادامه به معرفی انواع کامپوزیت می پردازیم که در دندانپزشکی ها ارائه می شود:

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر یکی از بهترین انواع کامپوزیت است که زیبایی بسیاری به دندانهای شما می بخشد. کسانی که دچار فاصله بسیار در بین دندان های جلویی هستند و یا دندان های جلویی‌شان ترک خورده است، از این روش برای زیبایی و تغییرات قابل توجهی استفاده می کنند. یکی دیگر از ویژگی‌های خاص کامپوزیت ونیر سفید کردن دندان ها است. بدون این که نیاز باشد دندان ها تراشیده شود.

ونیر دندان یا (Veneer) روکش های دندانپزشکی هستند که به منظور زیباسازی دندان ها و اصلاح طرح لبخند بکار میروند. ونیرها انواع مختلفی دارند اما دو تا از شناخته شده ترین ونیرهای دندانی لمینت دندان و کامپوزیت ونیر هستند.

جنس ونیر کامپوزیت ها از همان مواد همرنگ دندان است که برای پر کردن دندان ها از آن ها استفاده می شود. در حالت کلی لمینت دندان و کامپوزیت ونیر ها با هم تفاوت هایی دارند. برای مثال هزینه و قیمت ونیر کامپوزیت ها معمولا از قیمت لمینت کمتر است.

مواد کامپوزیتی دارای جنس و رنگ متفاوتی بوده و دارای دوام و استحکام متفاوتی نیز هستند. بنابراین برای اینکه کار زیبایی و ترمیم دندان شما دارای نتیجه مطلوب و دلخواهی باشد و همچنین استحکام و زیبایی در دندان ایجاد شود بهتر است از موادی که توسط شرکت‌های معتبر دندانپزشکی  ساخته می‌شوند استفاده کنید.

ماکروفیل یا دانه درشت

کامپوزیت ماکروفیل یا همان دانه درشت در چند دهه اخیر در خدمات دندانپزشکی حضور پیدا کرد. تفاوت آن با دیگر کامپوزیت ها این است که از ذرات ۱۰ الی ۱۵ میکرومتری تشکیل می شود. به همین خاطر، اجرای ماده کامپوزیت دانه درشت دوام و مقاومت بیشتری برای دندان ها به همراه دارد و شخص مدت بیشتری می تواند از آن استفاده مفید داشته باشد. اما تنها ایراد ماکروفیل، ترمیم بسیار سخت آن است.

میکروفیل یا ریزدانه

 کامپوزیت میکروفیل نسبت به دانه درشت از ذرات کوچکتری برای پولیش دندان ساخته می‌شود و همین موضوع موجب شده است ظاهر دندان ها کاملاً صاف، یکدست و طبیعی بدست آید. اما در عوض دوام و استحکام کامپوزیت در این مدل کمتر است. البته ترمیم کامپوزیت میکروفیل بسیار ساده‌تر از کامپوزیت ماکروفیل انجام می شود.

کامپوزیت هیبریدی

این مدل کامپوزیت با ارائه ذرات مختلف استفاده گسترده تری در اختیار دندانپزشکان قرار داده است. برخی ذرات کامپوزیت هیبرید در اندازه ۱۰ الی ۱۵ میکرومتر هستند و برخی دیگر حتی به اندازه ۴۰ میکرومتر هم می رسند. همچنین اندازه ذرات مدل کامپوزیت میکرونانو هیبریدی کمتر از ۱۰۰ نانومتر در نظر گرفته شده است.

مزیت کامپوزیت های هیبریدی مقاومت بسیار خوب آنها در برابر ساییدگی و ضربه است. اما ممکن است بعد از مدتی متوجه شوید دندان‌هایتان به زیبایی روزهای اولیه خود نیستند و مجبور شوید خیلی زود به انجام ترمیم اقدام کنید.

نانو کامپوزیت

نانوکامپوزیت جزء کاربردی‌ترین نوع کامپوزیت های درحال حاضر است که به منظور رفع مشکلات ایجاد شده در کامپوزیت های هیبریدی استفاده می شود. اندازه ذرات این مدل کامپوزیت حدود ۲۰ نانومتر است. که در برابر ساییدگی مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهند. همچنین می‌توان از نانوکامپوزیت برای رفع مشکلات دندان های عقبی هم استفاده نمود و نتیجه خوبی مشاهده کرد. قابلیت پولیش بسیار خوب نانوکامپوزیت موجب شده است مشکلات احتمالی کامپوزیت های هیبریدی را به راحتی برطرف کند.

مزایای استفاده از کامپوزیت دندان

در ادامه، برخی از مزایا استفاده از کامپوزیت دندان را بیان کرده‌ایم. با مطالعه این قسمت، حتماً به پاسخ پرسش خود خواهید رسید.

معایب کامپوزیت چیست؟

در کامپوزیت دندان، اگر دندان‌ها تراشیده شوند، مینا دندان آسیب می‌بیند؛ پس بهتر است سلامت دندان‌هایمان را به زیبایی دندان‌هایمان ترجیح دهیم.

عوارض کامپوزیت دندان

هر عملی دارای عوارض جانبی است و کامپوزیت دندان هم از این امر مستثنا نیست. اما در صورتی که برای درمان به یک پزشک متخصص و ماهر مراجعه کنید، دندان‌پزشک نیز از بهترین نوع کامپوزیت برای درمان دندان‌های شما استفاده کند، به جرأت می‌توان گفت این عمل، هیچ عارضه‌ جانبی را به دنبال نخواهد داشت. از اصلی ترین عوارض روکش کامپوزیت تورم و آسیب لثه است. این عارضه در هنگامی اتفاق می افتد که کامپوزیت خوب بر روی دندان قرار نگیرد.

قیمت کامپوزیت دندان

در ادامه هزینه‌ی انجام کامپوزیت بدون موارد جانبی در اسل ۱۴۰۱ را برای برندهای مختلف بررسی می‌کنیم:

توجه: گارانتی شامل سه بار پالیش رایگان در طول مدت گارانتی میباشد برای گارانتی سه ماه یک بار پالیش رایگان برای گارانتی یک ساله دو بار پالیش رایگان و برای گارانتی سه سال چهار پالیش رایگان لحاظ میشود.

برند کامپوزیت:Opalis fgm (made in brazil)-

برند کامپوزیت:Zenit(made in Germany)

برند کامپوزیت: Geradia(made in japan)

برند کامپوزیت: Saremco(made in Germany)

برند کامپوزیت: Ena (made in Italy)

برند کامپوزیت: Ips emax(made in Liechtenstein) (سوییسی و المانی)

مراقبت‌های بعد از انجام کامپوزیت دندان

یکی از مشکلات افرادی که کامپوزیت ونیر کرده اند این است که بین دندانهایشان زرد می شود.
علت این موضوع می تواند پالیش نامناسب بین دندانها باشد. در واقع بین دندانها هم بایست مثل سطح رویی دندان خوب پالیش و صاف شود تا بعدها دچار رنگ پذیری نشود. یکی از ابزارهای پالیش کامپوزیت در ناحیه بین دندانها، نوارهای پرداخت کامپوزیت است. از دیگر مورادی که می‌تواند باعث ترک کامپوزیت‌ها و اسیب به آن‌ها شود دندان قروچه می‌باشد. اگر یکی از افرادی هستید که عادت به دندان قروچه دارید، درباره دندان قروچه و علل و عوارض آن بیشتر بخوانید.

رنگ های مختلف کامپوزیت دندان

رنگ کامپوزیت، به چهار دسته A B C  و D تقسیم می شود که هر کدام از رنگ ها بر اساس شدت روشنایی در درجه بندی ۱ ۲ ۳ و ۴ قرار می گیرند. روشن ترین درجه شماره ۱ مشخص شده است.

 رنگ هر کدام از حروف به صورت موارد زیر بیان شده است:

بهترین راهکار برای انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت انتخاب رنگ بر اساس رنگ طبیعی دندان است. البته سلیقه فرد هم در انتخاب رنگ کامپوزیت تاثیرگذار است.

سخن پایانی

در این نوشتار درباره کامپوزیت و انواع آن سخن گفتیم. امروزه بسیاری از افراد برای یک دست شدن رنگ و فرم دندان‌هایشان از کامپوزیت استفاده می کنند. فراموش نکنید که دوام و ماندگاری کامپوزیت‌های دندان بالا است. اما احتیاج به مراقبت های لازم دارد و فرد باید موارد بهداشتی و نیز اصول تغذیه ای را رعایت کند تا عمر کامپوزیت ها را به بیش از ۱۰ سال برساند. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

ماندگاری کامپوزیت دندان چقدر است؟

دوام و ماندگاری کامپوزیت های دندان بالا است اما احتیاج به مراقبت های لازم دارد و فرد باید موارد بهداشتی و نیز اصول تغذیه ای را رعایت کند تا عمر کامپوزیت ها را به بیش از ۱۰ سال برساند.

آیا کامپوزیت در پوسیدگی دندان تاثیرگذار است؟

بله در جهت عکس! کامپوزیت از پوسیدگی دندان ها به خوبی جلوگیری می کند. البته این شرایط در حالی است که بهداشت دهان و دندان کاملا رعایت شود.

انجام کامپوزیت دندان چند جلسه طول می کشد؟

کامپوزیت تنها در یک جلسه انجام می شود در صورتی که بعد از دیدن دندان های کامپوزیت شده بخواهید تغییری در آنها بدهید در همان جلسه اصلاحات انجام می شود.

کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت سرامیکی؟

روش زیباسازی دندان بر اساس شرایط شخص انتخاب می‌شود. گاهی اوقات دندان پزشک ترجیح می‌دهد از کامپوزیت استفاده کند و گاهی وقت ها از لمینت. در صورتی که دندان های شما دچار شکستگی زیاد باشد و بیش از حد با تغییر رنگ دندان ها مواجه باشید، لمینت سرامیکی گزینه بهتری است.

انجام کامپوزیت دندان چند ساعت طول میکشد؟

طول جلسه کامپوزیت بسته به تعداد دندان هایی که قرار است کامپوزیت شوند و وضعیت بیمار فرق دارد اما به طور کلی بین ۲ الی ۶ ساعت انجام کار کامپوزیت شما ممکن است طول بکشد.

خروج از نسخه موبایل