نماد سایت Dentist Community

ارتودنسی نامرئی چیست؟ | قیمت ارتودنسی نامرئی ۱۴۰۱

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی دندان امروزه یکی از پر طرفدارترین درمان های دندانپزشکی‌ست. انواع ارتودنسی دندان برای بیماران مختلف وجود دارد تا پاسخگوی نیاز همه‌ی آن‌ها باشد. یکی از خاصّ‌منظوره‌ترین این انواع، ارتودنسی نامرئی‌ست. ارتودنسی نامرئی بر روش های مختلفی چون بریس های لینگوال، الاینرهای شفاف و … تعرف می‌شود. اگر دوست دارید درباره این روش ارتودنسی و مرایا و معایب آن بیشتر بدانید؛ تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

افراد مناسب برای درمان با ارتودنسی نامرئی

انواع روش های ارتودنسی نامرئی می توانند برای بسیاری از افراد مناسب باشند. با این حال معمولا برای درمان ناهنجاری های بسیار شدید دندانی و فکی نمی توان از این روش ها استفاده کرد. در ادامه افرادی که کاندیدای استفاده از این روش درمانی می باشند، عبارتند از:

مراحل ارتودنسی نامرئی با الاینر شفاف

مراحل طی شده در ارتودنسی نامرئی با پلاک‌های شفاف (ارتودنسی اینویزیلاین) کمی متفاوت با دو نوع دیگر ارتودنسی نامرئی است.

مراحل ارتودنسی نامرئی لینگوال

ارتودنسی لینگوال یا همان ارتودنسی پشت دهانی (براکت ها در پشت دندان ها قرار می گیرند) بعد از معاینه، مشاوره و تشخیص متخصص ارتودنسی طی مراحل زیر انجام خواهد شد.

بهترین نوع ارتودنسی نامرئی

متخصص ارتودنسی با توجه به نوع ناهنجاری دندانی بیمار و با توجه به شرایط فیزیکی و محیطی بیمار یکی از انواع ارتودنسی نامرئی را پیشنهاد می کند. از آنجایی که ارتودنسی ثابت لینگوال نیاز به مراقبت بسیار زیادی دارد معمولا به بیماران کم سن و سال و بی احتیاط پیشنهاد نمی شود. ارتودنسی لینگوال به شدت تحت خطر شکستن قرار دارد و تمیز کردن ارتودنسی لینگوال به نسبت سخت تر از انواع دیگر ارتودنسی ثابت می باشد.

استفاده از ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف نیز نیاز به همت و ممارست بیمار در استفاده منظم از این نوع ارتودنسی دارد.  بهترین و موثرترین نوع ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی با براکت های سرامیکی هم رنگ دندان است. هرچند که این نوع ارتودنسی مقاومت و استحکام ارتودنسی ثابت با سیم و براکت های فلزی معمول را ندارد اما در سرعت بخشیدن به روند درمان نسبت به دیگر انواع ارتودنسی نامرئی بسیار موثر است.

نیاز است در شروع درمان، از الاینرهای ارتودنسی ۲۰ تا ۲۲ ساعت در شبانه روز استفاده شود و این به زبان شما کمک می‌کند که زودتر به شرایط جدید عادت کرده و دامنه حرکتی خود را مجدداً پیدا کند.

مزایای بریس های نامرئی

ارتودنسی نامرئی نسبت به روش سنتی آن از مزایایی برخوردار است. وجود همین مزایا باعث استقبال تعداد بسیاری از بیماران برای دریافت این روش درمانی شده است. از مهمترین مزایایی که بیماران را تشویق به استفاده از این روش نموده است می توان به موارد زیر اشاره نمود:

معایب بریس های نامرئی

همانطور که گفته شد، این روش در کنار مزایا، معایبی نیز دارد. از جمله معایب روش ارتودنسی نامرئی موارد زیر است:

هزینه ارتودنسی نامرئی در سال ۱۴۰۱

به صورت خلاصه قیمت انواع ارتودنسی نامرئی آورده شده است:

نوع ارتودنسیقیمت ارتودنسی نامرئی به ازای هر فک
ارتودنسی لینگوالاز ۱۵ میلیون به بالا
هزیه ارتودنسی سرامیکی۱۲ میلیون به بالا
پلاک شفاف ارتودنسی با پلاک نامرئیاز ۱۰ میلیون به بالا

توصیه های مراقبتی پس از ارتودنسی نامرئی

پس از اینکه این ارتودنسی از روی دندان شما جدا شد باید تا مدت ها روش ها و کارهایی را انجام دهید که موجب بازگشت دندان ها به حالت اولش نشود. اولین کار این است که پس از خارج کردن ارتودنسی از داخل دهان حداقل به مدت ۱۰ الی ۱۲ ماه از پلاک های ارتودنسی متحرک به طور منظم استفاده کنید و پس از پایان دوره ۱۲ ماهه بسته به دستور پزشک تا چند ماه هم به مدت ۳ الی ۴ روز در هفته از آن استفاده کنید. برخی اوقات نیاز به استفاده از این پلاک ها تا همیشه برای فرد توصیه می شود.

موارد مختلفی برای جلوگیری از برگشت حالت دندان ها وجود دارند که عبارتند از:

  1. ریتینر هالی
  2. ریتینر اسیکس
  3. نگهدارنده ثابت

سخن پایانی

در این محتوا درباره ارتودنسی نامرئی روش‌های مختلف آن خواندیم. مزایا و معایب و همچنین هزینه های آن را در سال جاری بررسی کردیم. یادتان باشد در دوره درمان ارتودنسی نامرئی، از آنجایی که اجزاء ارتونسی متحرک هستند، بهتر است برای جلوگیری از تشکیل پلاک و بروز پوسیدگی به طور مرتب از دهان خارج شوند و دندان ها کاملا نظافت شوند. همچنین لازم است الاینرها به طور مرتب شستشو شوند. اگر بهداشت دهان و دندان ها رعایت شود، احتمال بروز پوسیدگی وجود ندارد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

خروج از نسخه موبایل